Ahmet Qeriqi

KOMF: Mbrojtja e fëmijëve është përgjegjësi e të gjithëve dhe askush nuk është i liruar nga kjo përgjegjësi

 Me rastin e Ditës së Fëmijëve, ETEA organizon premierën e 4 filmave të metrazhit të shkurtër

Koalicioni i OJQ-ve për Mbrojtjen e Fëmijëve – KOMF apelon ndaj të gjithë organeve e institucioneve në nivel qëndror e lokal, për më shumë siguri dhe përkujdesje për të gjithë fëmijët. Secili fëmijë duhet ta gëzojë të drejtën që të rritet dhe zhvillohet në mjedis të sigurtë dhe të qetë, …

Më shumë...

Kryetari i Klinës, Sokol Bashota priti ambasadorin e Francës në Kosovë Didier Chabert

Kryetari i Klinës, Sokol Bashota priti ambasadorin e Francës në Kosovë Didier Chabert

Kryetari i Komunës së Klinës, Sokol Bashota është takuar me ambasadorin e Francës në Kosovë Didier Chabert me të cilin ka biseduar për çështje të ndryshme që kanë të bëjnë me Komunën e Klinës. Ambasadori Chabert është interesuar për zgjedhjet lokale të 22 tetorit, aspektin socio-ekonomik, autostradën në drejtim të …

Më shumë...

Msc. Adem Lushaj: MMPH-ja është përgjegjëse për dëmtimet e rënda në ambinetet e komunës së Deçanit

Msc. Adem Lushaj: MMPH-ja është përgjegjëse për dëmtimet e rënda në ambinetet e komunës së Deçanit

(Letër drejtuar ministres së Ministrisë së Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor, Albena Reshitaj) Shprehim kënaqësinë tonë për qëndrimin tuaj rreth mjedisit dhe premtimit për përkushtim ndaj natyrës, për mbrojtjen e saj. Këtë rast e falënderojmë edhe deputetin Armend Zemaj, për ngritjen e shqetësimeve të qytetarëve, kundër krimit mjedisor në Deçan. Jeni …

Më shumë...

Nga pasojat e një termeti të fuqishëm që ka goditur Meksikën kanë gjetur vdekjen të paktën 150 qytetarë

Ekipet e shpëtimit po përpiqen të gjejnë të mbijetuar, pas tërmetit me magnitude 7,1 ballë të shkallës Rihter, që goditi Meksikën Qendrore duke shkaktuar dhjetëra të vdekur, qindra të plagosur dhe dëme të konsiderueshme materiale. Departamenti i Mbrojtjes Civile ka bërë të ditur se tëë paktën 150 persona, përfshirë 21 …

Më shumë...

Rexhep Selimi i ka kërkuar kryeministrit të Kosovës, Ramush Haradinaj të mos ndryshojë qëndrimet për FAK-un

Rexhep Selimi i ka kërkuar kryeministrit të Kosovës, Ramush Haradinaj të mos ndryshojë qëndrimet për FAK-un

Deputeti i Vetëvendosjes, Rexhep Selimi ka thënë se kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj duhet të ketë qëndrime të njëjta rreth formimit të ushtrisë, si në kohën kur ka qenë në opozitë. Ai nuk duhet ta bëjë atë që kanë bërë Hashim Thaçi e Isa Mustafa. “Ramushi duhet vetëm t’i kujtojë …

Më shumë...

Haradinaj u ka dhënë urdhër personave që mbajnë poste publike, t’iu ndalohet përdorimi i pasurisë së Qeverisë

Haradinaj e pranon se shndërrimi i FSK-së në Forca të Armatosura, përmes ndryshimeve kushtetuese është i pamundur

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, ka dhënë sot urdhër personave që mbajnë poste publike, të zgjedhur apo të emëruar, t’ju ndalohet përdorimi i pasurisë së Qeverisë, automjetet zyrtare por edhe burime tjera të pasurisë së Qeverisë,  gjatë fushatës zgjedhore në zgjedhjet lokale që do të mbahen në muajin tetor të …

Më shumë...

Ministri i Infrastrukturës, Pal Lekaj, inspektoi zhvillimin e punimeve të zgjerimit të rrugës në hyrje të Prishtinës

Ministri i Infrastrukturës, Pal Lekaj, inspektoi zhvillimin e punimeve të zgjerimit të rrugës në hyrje të Prishtinës

Ministri i Infrastrukturës, Pal Lekaj, me bashkëpunëtorët e tij, inspektoi sot zhvillimin e punimeve të zgjerimit të rrugës në hyrje të Prishtinës, përkatësisht lagjen Veternik, projekt ky I financuar nga Ministria e Infrastrukturës. Gjatë kësaj vizite, ministri u njoftua hollësisht me dinamikën e punimeve nga menaxheri i këtij projekti si …

Më shumë...

Ministri i Tregtisë dhe Industrisë, Bajram Hasani, priti ministrin e Administratës Publike, Mahir Jagxhilar

Ministri i Tregtisë dhe Industrisë, Bajram Hasani, priti ministrin e Administratës Publike, Mahir Jagxhilar

Ministri i  Tregtisë dhe Industrisë, Bajram Hasani,  priti në takim njoftues ministrin e Administratsë Publike, Mahir Jagxhilar. Në takim, të dy ministrat biseduan për mundësitë kooperuese ndërinstitucionale në fuqizimin e politikave të përbashkëta qeveritare, që janë me interes të përgjithshëm. Ministri Hasani e njoftoi ministrin Jagxhilar me fushëveprimin e Ministrisë …

Më shumë...

Kënga “Duet me dallëndyshet” kënduar nga Mario Zaja, është këngë fituese e festivalit për fëmijë, “Fluturat 2017”

Kënga “Duet me dallëndyshet” kënduar nga Mario Zaja, është këngë fituese e festivalit për fëmijë, “Fluturat 2017”

Në kopshtin e Kino Lumbardhit në Prizren, të hënën në mbrëmje u mbajt festivali i këngës për fëmijë “Fluturat 2017”.  Juria e festivalit: Xhylfidane Hoxha, Gazmend Kraja dhe Shefqet Hoxha – Sheki, çmimin e parë ia ndajë këngës “Duhet me dallëndyshet kënduar nga MArio Zja ndërsa e kompozuar nga Ylli …

Më shumë...

Deputeti, Albin Kurti ka reaguar kundër ministrit të Bujqësisë, Rikalo, i akuzuar se ka keqtrajtuar shqiptarët gjatë luftës

Albin Kurti

Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti ka reaguar në lidhje me ministrin e Bujqësisë, Rikalo i cili po akuzohet se ka keqtrajtuar shqiptarët në Lagjen “Dardania”, në Prishtinë, gjatë kohës së luftës. “Ndoshta z. Rikalo më njeh, unë nuk e mbaj mend. E shumta, ka mundësi që z. Nenad Rikalo …

Më shumë...

Muharrem Xhafa: Komunizmin nuk e mbajnë gjallë dekoratat, por pabarazia shoqërore, shtypja e shfrytëzimi i egër kapitalist

Muharrem Xhafa: Komunizmin nuk e mbajnë gjallë dekoratat, por pabarazia shoqërore, shtypja e shfrytëzimi i egër kapitalist

Ish-zyrtari i lartë i Partisë së Punës së Shqipërisë, Muharrem Xhafa ka shkruar se i ashtuquajturi dekomunistizim  i vendit nuk arrihet të bëhet në Shqipëri e as në botë! As nga PD-ja, as nga PS-ja, as nga të tjerë! Se komunizmin e mbajnë gjallë jo dekoratat e gradat, jo propaganda …

Më shumë...

Një taraf i gazetarëve në Kosovë janë të zhveshur nga çdo parim moral, njerëzor e kombëtar

Lakmi Urrjtje Smira

Në gazetarinë shqiptare përgjithësisht, veçmas në Kosovë, është krijuar bindja se gazetarët janë të paprekshëm, se duhet të jenë gjithnjë të paprekshëm edhe kur shajnë e përbuzim,  edhe kur bëjnë pyetje të marra dhe naive edhe kur provokojnë me pyetje dhe fusin hundët brenda familjes së një politikani, apo një …

Më shumë...

Vaso Pasha: Shqyptarë me vëllezër jeni tuj u vra, ndër një qind çeta jeni shpërnda!

Vaso Pasha: Shqyptarë me vëllezër jeni tuj u vra, ndër një qind çeta jeni shpërnda!

Poezia e Vaso Pashë Shkodranit: “O moj Shqypni e mjera Shqypni” me të drejtë është vlerësuar si Manifest ideor i programit të Rilindjes Kombëtare Shqiptare. Thirrja, që rilindësi i mirënjohur iu drejtonte shqiptarëve për bashkim, unitet dhe rizgjim kombëtar, ka mbetur thirrje programatike që i ka shërbyer dhe iu shërben …

Më shumë...

Sivjet rreth 130 qytetarë të Kosovës janë mbytur në komunikacion, janë vrarë mes veti dhe janë mbytur në det

Sivjet rreth 130 qytetarë të Kosovës janë mbytur në komunikacion, janë vrarë mes veti dhe janë mbytur në det

Në tetë muajt e parë të këtij viti në aksidente komunikacioni kanë humbur jetën 84 pjesëmarrës në komunikacion, ndërsa në periudhën e njëjtë të vitit paraprak në rrugë kanë gjetur vdekjen 71 vetë. Këto burime janë verifikuar nga Policia e Kosovës. Gjithnjë  sipas të dhënave të Policisë, vetëm në tetë …

Më shumë...

Ahmet Qeriqi: Një taraf i gazetarëve në Kosovë janë të zhveshur nga çdo parim moral, njerëzor e kombëtar

Ahmet Qeriqi

Në gazetarinë shqiptare përgjithësisht, veçmas në Kosovë, është krijuar bindja se gazetarët janë të paprekshëm, se duhet të jenë gjithnjë të paprekshëm edhe kur shajnë e përbuzim,  edhe kur bëjnë pyetje të marra dhe naive edhe kur provokojnë me pyetje dhe fusin hundët brenda familjes së një politikani, apo një …

Më shumë...

Zyra e drejtorit të përgjithshëm të SHSKUK-së publikoi transkriptin nga konferenca e drejtorit, Curr Gjocaj me bashkëpunëtorë

Zyra e drejtorit të përgjithshëm të SHSKUK-së publikoi transkriptin nga konferenca e drejtorit, Curr Gjocaj me bashkëpunëtorë

Në transkripin e publikuar të  Zyrës së Drejtorit të  përgjithshëm të SHSKUK-së, Curr Gjocaj nga konferenca e tij me bashkëpunëtorë thuhet: Ju e patë, qëlluat në  takime , mbledhjet e tilla koordinuese këto  ditë  kemi pasur vazhdimisht,  meqë kemi vdekje të  dyshimta,  është  dashur në  formën më  të  mirë  profesionale …

Më shumë...