Ahmet Qeriqi

Bedri Islami: Kush ishte Prekë Cali dhe si janë hedhur në erë bustet e Jordan Misjes, Perlat Rexhepit, Qemal Stafës, Migjenit

Bedri Islami: Kush ishte Prekë Cali dhe si janë hedhur në erë bustet e Jordan Misjes, Perlat Rexhepit, Qemal Stafës, Migjenit

Nuk kam shkruar asnjëherë për Prek Calin, as në kohë të shkuara dhe as tashmë, kur gjërat mund t’i rrotullosh sipas dëshirës dhe kur asgjë nuk të ndalon të bësh të zezë të bardhën dhe të bardhën të zezë. Prek Cali, përmendorja e të cilit ndodhet në njërin nga udhëkryqet …

Më shumë...

Frank Shkreli: Turpi i radhës i Qeverisë, rrëzohet dhe vritet për të dytën herë Prekë Cali

Frank Shkreli: Një mbështetje historike ndërkombëtare ndaj lirisë së fjalës

Për disa vitem ishte shtëpia e At Gjergj Fishtës që ka tërhequr vëmendjen, e shpallur si monument kulture, por i lënë krejtsisht pas dore nga autoritetet vendore dhe qëndrore shqiptare, ndërkohë që po shembet vetvetiu nga moskujdesja, megjithë disa përpjekjeve private për ta restauruar atë.   Ja tani, sipas lajmeve të …

Më shumë...

Ish- kryeparlamentari Jakup Krasniqi, ka kritikuar fjalorin e përdorur nga politikanët e vendit

Jakup Krasniqi

Kryetari i Këshillit Kombëtar të Nismës, Jakup Krasniqi, ka kritikuar fjalorin e përdorur nga politikanët e vendit, duke thënë se debati politik duhet të bëhet mbi bazë të argumenteve dhe se mendimi uniform nuk është i dobishëm në asnjë aspekt. Ndërprerja e komunikimit të degraduar në shoqërinë tonë, do t’i …

Më shumë...

Partitë opozitare në Kosovë kanë pikëvështrime të ndryshme lidhur me mundësinë e krijimit të një Ekipi të Unitetit

Prishtine - Beograd

Partitë opozitare në vend kanë pikëvështrime të ndryshme lidhur me mundësinë e krijimit të një Ekipi të Unitetit, për fazën e ardhshme të dialogut me Serbinë në Bruksel, për normalizimin e marrëdhënieve ndërmjet dy vendeve. Kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi, më 31 gusht, pas takimit të fundit në Bruksel me …

Më shumë...

Vetëvendosja: Ne duam ta ndryshojmë qytetin dhe qeverisjen lokale, sepse duam ta përmirësojmë mënyrën e jetës

Visar Ymeri: Gjyqtari Kalludra, argat i pushtetit që përndjek aktivistët e Vetëvendosjes

Në tryezën me temë: “Rëndësia e pushtetit lokal”, organizuar nga Lëvizja Vetëvendosje, kryetari Visar Ymeri foli për rëndësinë e Komunës si garancë e plotësimit të të drejtave dhe nevojave qytetare. Drejtuesi i Komitetit për Politika Financiare, Besnik Bislimi foli për ndarjen buxhetore që duhet ta ketë parasysh qeverisja komunale. Kurse …

Më shumë...

Spanja kërcënon arrestimin e 712 kryetarëve të komunave në Kataloni nëse mbështesin Referendumin për pavarësi

Spanja kërcënon arrestimin e 712 kryetarëve të komunave në Kataloni nëse mbështesin Referendumin për pavarësi

Zyra e Prokurorisë shtetërore të Spanjës ka hapur hetime kundër 700 prefektëve të komunave katalonjase, dhe ka paralajmëruar mundësinë e arrestimit të tyre për shkak të bashkëpunimit në organizimin e Referendumit të 1 tetorit për pavarësinë e Katalunjës, meqë ferendeumin e tillë e konisideron të jashtëligjshëm, raporton Reuters. Prokuroria ka …

Më shumë...

Albert Z. Zholi: Intervisë me Fuat Broçin, “Artist i Merituar” dhe “Qytetar Nderi” i qytetit të Fierit

Albert Z. Zholi: Intervisë me Fuat Broçin, “Artist i Merituar” dhe “Qytetar Nderi” i qytetit të Fierit

Aktori i njohur, Fuat Boçi, e nisi rrugën e artit qysh në moshë të re me pasion dhe dashuri. Nga elektricist, kino-mekanik, ai u bë edhe artist. Teksa nga një artist amator, më pas ai arriti majat e larta si profesionist në teatrin “Bylis” të Fierit… “Aktorët fierakë kanë shumë …

Më shumë...

Alketa Maksuti Beqari me një dramë të re, “Dashuri e Verbër”

Alketa Maksuti Beqari me një dramë të re, “Dashuri e Verbër”

(Ermira Babamusta: Bisedë me dramaturgen dhe skenografen, Alketa Maksuti Beqari) Alketa Maksuti Beqari është dramaturge, skenografe dhe shkencëtare, e cila ka lindur në Drithas, Korçë në prill 1971. Studimet e larta i ka mbaruar në vitin 2011, Master Shkencor, dega e Fizikës pranë Fakultetit të Shkencave të Natyrës, Universiteti i …

Më shumë...

Shpend Ahmeti: Me Rikallon nuk jam takur vetëm unë por edhe Blerim Shala, Muhamet Mustafa, Ilir Deda e të tjerë

Shpend Ahmeti

Kryetari i Prishtinës, Shpend Ahmeti, ka thënë se i kujtohet Ministri aktual i Bujqësisë, Nenad Rekalo, me të cilin  është takuar një herë në tre muaj sa ishin bashkë me te në Bordin e Fondacionit për Shoqëri të Hapur. Në atë bord ishin edhe Ilir Deda, Muhamet Mustafa e Blerim …

Më shumë...

Zyrtarët rusë demantuan lajmet se kryetari i Rusisë, Putin e ka mbështetur Listën Serbe në koalicion me Haradinajn

Vladimir Putin

Disa zyrtarë rusë i kanë demantuar lajmet se kryetari i Rusisë, Vladimir Putin e ka mbështetur Listën Serbe për të hyrë në koalicion me Haradinajn. Kryetari i Komitetit për Mardhënie Ndërkombëtare të Rusisë, Konstantin Petriçenko ka thënë se kjo është një gënjeshtër flagrante, pasi sipas tij Putin nuk e ka …

Më shumë...

FAC: Kina po e rritë praninë ekonomike në Ballkan dhe përmes kësaj rajoni po bëhet gjithnjë e më i varur politikisht nga Pekini

Kina është duke rritur praninë e saj ekonomike në Ballkan dhe përmes kësaj rajoni po bëhet gjithnjë e më i varur politikisht nga Pekini. Ky është alarmi i lëshuar nga gazeta gjermane “Frankfurter Allgemaine Ceitung”, që analizon ndikimin kinez në rajonin tonë. “Problemi me shtetet e Ballkanit nuk është se …

Më shumë...

Doli nga shtypi libri, “Studime gjuhësore dhe publicistike” i autorit, mr. Sheremet Krasniqi

U përurua libri, “Studime gjuhësore dhe publicistike” i autorit, Sheremet Krasniqi

Më 15 shtator 2017, në amfiteatrin e Bibliotekës Kombëtare, “Pjetër Bogdani”, në Prishtinë, u përurua  libri, “Studime gjuhësore dhe publicistike” i autorit, mr. Sheremet Krasniqi. Për librin kanë folur prof. dr. Zymer Neziri,  i cili çmoi  lartë këtë vepër voluminoze, ku autori ka prezantuar shkrime të ndryshme publicistike, vështrime e …

Më shumë...

Kurdët e Irakut do të mbajnë Referndum për Pavarësi, pavarësisht kundërshtimit të Amerikës, Irakut, Iranit e Turqisë

Kurdët e Irakut do të mbajnë Referndum për Pavarësi, pavarësisht kundërshtimit të Amerikës, Irakut, Iranit e Turqisë

Pas Referendumit të paralajmëruar për 1 tetor që do të mbahet  në Katalunja, një tjetër referendum për  pavarësi, pritet të mbahet brenda këtij muaji. Parlamenti i kurdëve irakianë ka votuar në mbështetje të referendumit. Qeveria rajonale e Kurdistanit, e mbledhur për herë të parë në dy vitet e fundit, ka …

Më shumë...

Më 16 shtator të vitit 1942 u mbajt Konferenca e Pezës

Më 16 shtator të vitit 1942 u mbajt Konferenca e Pezës

Më 16 shtator të vitit 1942 u mbajt Konferenca e Pezës, e cila pati për qëllim organizimin e forcave të ndryshme politike në një luftë të përbashkët kundër Italisë fashiste. Kë vonë ky organizim mori emrin Fronti Nacional-Çlirimtar, Konferenca e Pezës u mbajt në Pezë, një fshat pak kilometra distant …

Më shumë...

Rexhep Qosja: Ramushi ka dy sfida: Demarkacionin e AKS-në, mund të humb prestigjin ose qeverinë, do të doja që ta humbiste të dytën

Rexhep Qosja

Në një intervistë për gazetën “Dita”, dr. Profesor Rexhhep Qosja ka deklaruar se në asnjë rast nuk është i pa përkushtim politik e shoqëror ndaj Ramush Haradinajt. Kam shkruar e botuar dy reagime për të derisa ishte ndaluar prej Gjykatës në Francë.  Ramush Haradinajt dhe familjes së tij u takoi …

Më shumë...

Vetëvendosje: Nuk bën të paragjykohen të gjithë serbët por ka dëshmitarë që flasin për maltretime nga ministri, Nenad Rikallo

Vetëvendosje

Para disa ditësh disa qytetarë të Kosovës, të tronditur nga emërimi në postin e Ministrit të Nenad Rikallos, publikuan dëshmitë e tyre për dhunën dhe torturat që sipas tyre ai i ka bërë gjatë luftës, në shërbim të spastrimit etnik dhe represionit të organizuar nga Serbia në Kosovë. Është e …

Më shumë...