Ahmet Qeriqi

Më 12 maj, në 19-vjetorin e rënies, përkujtohet dëshmori, Agron Rrahmani

Në fshatin Ballovc të Besianës bëhen homazhe për dëshmorin, Agron Rrahmanin

Nesër më 12 maj në ora 12:00, në fshatin Ballofc të Besianës, bëhen homazhe në nderim të figurës së Heroit të Kosovës, Agron Rrahmani, në 19 vjetorin e rënies së tij heroike. Agron Rrahmani ka lindur në fshatin Ballofc të Besianës (is Podujevë). Ai ishte djali i parë Muharremit dhe …

Më shumë...

Gecaj: E bojkotuam Thaçin sepse nuk e njohim më për kryetar të Kosovës

Gecaj: E bojkotuam Thaçin sepse nuk e njohim më për kryetar të Kosovës

Lidhja demokratike e Kosovës e ka bojkotuar takimin e sotëm të kryetari i Kosovës Hashim Thaçi, i cili ka biseduar me përfaqësuesit e partive politike ku është diskutuar për caktimin e datës së zgjedhjeve të parakohshme. Këshilltari i kryeministrit në skadim Bajram Gecaj, ka thënë për mediet se arsyeja e …

Më shumë...

Kryetari në skadim i Shqipërisë, Bujar Nishani ka nisur sot një vizitë zyrtare në Kosovë

Kryetari në skadim i Shqipërisë, Bujar Nishani ka nisur sot një vizitë zyrtare në Kosovë

Kreu i shtetit shqiptar ndodhet në Kosovës me ftesë të kryetarit, Hashim Thaçi. Pas pritjes ceremoniale, Nishani pritet të zhvillojë edhe një takim me kryeministrin Isa Mustafa, qeveria e të cilit një ditë më parë u rrëzua me një mocion mos besimi dhe  Kosova tashmë pritet të mbajë  zgjedhjet e …

Më shumë...

Talat Xhaferi tashmë ia ka dërguar letrën kryetarit, Gjorge Ivanov për krijimin e shumicës parlamentare

Talat Xhaferi

Kryekuvendari i ri i Republikës së Maqedonisë, Talat Xhaferi tashmë i ka dërguar letrën kryetarit, Gjorge Ivanov për krijimin e shumicës parlamentare, ndërsa ky i fundit për një afat 10-ditor duhet të mandatojë liderin e Lidhjes Socialdemokrate të Maqedonisë për formimin e qeverisë së re të Republikës së Maqedonisë. Në …

Më shumë...

Tahir Veliu: Kamenos dhe Kotzias, dy pasardhësit e kriminelit grek, Napoleon Zerva

Tahir Veliu

Deklaratat e fundit të Ministrit të Mbrojtjes së Greqisë, Panos Kamenos dhe Ministri të Jashtëm, Nikos Kotzias edhe një herë shfaqen publikisht shantazhin e Greqisë ndaj Shqipërisë, si dhe kërcënimin e vazhdueshëm të Greqisë shoviniste ndaj shqiptarëve. Për dallim nga Greqia, shteti ynë Shqipëria është shëmbull në rajon për respektimin …

Më shumë...

Xhevat Bislimi: LDK-ja nuk e ndërron qimen as zanatin

Xhevat Bislimi

Deputetja me te drejte e pakenaqur me partine e saj, Vjosa Osmani, tha qe (fjale e urte) “ujku qimen e ndrrone po zanatin s’e harrone”. Kuptohet qe e kishte fjalen per PDK-ne e Hashimkadriut. Por, per sqarim te publikut (sidomos te miqve tane) me duhet ta “demantoje” Vjosen dhe partine …

Më shumë...

Sali Kabashi: Partia FJALA, kthehet në vepër! Iu thotë jo koalicioneve

Partia FJALA

Duke u nisë nga parimet e veta që edhe e karakterizojnë këtë Parti, nuk u lëkund nga ato shtylla që e mbajnë dhe për të cilat vuan shumë vendi ynë. Vendimi për të hyrë në garë vetëm në Zgjedhjet e ardhshme, është vendim shumë i rëndësishëm për FJALA-n , për …

Më shumë...

Frank Shkreli: Një përfaqësues i ri i Vatikanit në Shqipëri

Frank Shkreli: Një mbështetje historike ndërkombëtare ndaj lirisë së fjalës

Presidenti i Republikës së Shqipërisë, Z. Bujar Nishani pranoi të martën Letrat Kredenciale të Nuncit të ri Apostolik,  Kryeipeshkëvit Charles John Brown, rezident në Tiranë.  Më 9 mars të këtij viti, Papa Françesku e emëroi atë në këtë detyrë, si përfaqsues të Vatikanit në Shqipëri. I përndershmi Brown, me origjinë …

Më shumë...

Skënder S. Kapiti: Politika e BE-së, si dhe partitë e demokracia në Shqipëri e Kosovë kanë dështuar

Skënder S. Kapiti

Shqipëria dhe Kosova janë realisht në krizë politike ,demokratike dhe të integrimit; por stabiliteti politik i cili akoma nuk ka degraduar në anarki dhe rrëmujë, kjo është vetëm falë presionit dhe të asaj se Perendimit e sidomos BE-së i intereson vetëm stabiliteti politik në Shqipëri dhe Kosovë dhe jo aq …

Më shumë...

Ismail Kadare i del në mbrojtje ambasadores së BE-së në Tiranë, zonjës Romana Vlahutin

Ismail Kadare

Shkrimtari, Ismail Kadare është irrituar me fyerjet që janë botuar në mediat në Shqipëri ndaj Ambasadores së BE-së, diplomates kroate Romana Vlahutin. Ai i ka dërguar asaj një letër personale përmes së cilës shpreh edhe pikëllimin e tij për këtë ngjarje. “Më lejoni t’ju drejtohem me këtë letër krejtësisht personale, …

Më shumë...

Kolegji Heimerer shënon Ditën Ndërkombëtare të Infermierisë

Kolegji Heimerer shënon Ditën Ndërkombëtare të Infermierisë

Në praninë e shumë profesionistëve shëndetësorë dhe përfaqësuesve nga institucione vendore, me një debat me temën “Infermieria zëri që udhëheq – të drejtat e profesionistit shëndetësor, sfidat e avancimit në sistemin shëndetësor dhe në shoqëri”, nga Kolegji Heimerer u shënuar Dita Ndërkombëtare e Infermierisë. Pjesëmarrës në debat ishin institucionet relevante; Ministria …

Më shumë...

Gëzim Kelmendi: Nuk pranuam ta falim tokën e Kosovës, kundërshtuam “Asociacionin” dhe marrëveshjet e dëmshme

Gëzim Kelmendi

Kryetari i Partisë FJALA Dr. Gëzim Kelmendi pas shpërbërjes së Kuvendit të Kosovës falënderoi të gjithë ata që e kanë mbështetur, kritikuar, këshilluar përballë fortunave dhe stuhive të ndryshme gjatë këtij mandati 3 vjeçar. Iu falënderoj nga thellësia e zemrës për mbështetjen që ma keni dhënë gjatë tërë këtij mandati. …

Më shumë...

Ambasada amerikane: Vazhdojmë të jemi të palëkundur në mbështetjen tonë për Kosovën

Ambasada e Amerikës

Ambasada e Shteteve të Bashkuara përmes një kumtese për medie është shprehur rreth mocionit të mosbesimit, duke shprehur mbështetjen e plotë të shtetit amerikan për Kosovën në rrugëtimin e saj drejt integrimit euroatlantik. “Kuvendi e tha fjalën e vet. Përderisa vazhdon procesi i transicionit dhe vendi lëviz në drejtim të …

Më shumë...

LDK: Veprimi i fundit edhe një herë e la pa asnjë maskë, Kadri Veselin dhe bashkëpunëtorët e tij

LDK: Derisa çështja e dialogut me Serbinë po e mbizotëron debatin, koalicioni qeveritar po uzurpon institucionet

Lidhja Demokratike e Kosovës ka theksuar se veprimi i fundit edhe një herë e la pa asnjë maskë, Kadri Veselin dhe bashkëpunëtorët e tij në PDK, të inkriminuar dhe me probleme të thella me ligjin dhe të cilët u bashkuan me opozitën për t’i dhënë fund Qeverisë që e çliroi …

Më shumë...

LDK-ja mund të mos e njohë Hashim Thaçin në postin e kryetarit të Kosovës

Nënkryetari i LDK-së, Lutfi Haziri ka përshëndetur kumtesën e lëshuar nga subjekti i tij politik, ndërsa ka nënvizuar se me prishjen e marrëveshjes, LDK-ja nuk është e obliguar të përkrahë asnjë lloj rezultati politik brenda saj. Haziri e mohon se partia së cilës i takon  mund të mos e njohë …

Më shumë...

Behxhet Pacolli: AKR-ja e përafërt me Aleancën për Ardhmërinë e Kosovës

Behxhet Pacolli

Kryetari i Aleancës Kosova e Re, Behxhet Pacolli, ka folur për përafrimin e këtij subjekti politik me Aleancën për Ardhmërinë e Kosovës, sidomos me kryetarin e saj, Ramush Haradinaj, por edhe për të gjitha kombinimet që do të mund të bëheshin mes partisë së tij dhe subjekteve tjera politike. Pacolli …

Më shumë...