Ahmet Qeriqi

Dega e PDK-së në Prizren i jep mbështetje dhe besim të plotë kryetarit të saj, Kadri Veseli

PDK

Dega e PDK-së në Prizren, sot ka mbajtur takimin e kryesisë së degës pas zhvillimeve të reja politike që kanë ngjarë në vend pas shkarkimit të Qeverisë së Republikës së Kosovës. Ajo përshëndet veprimet e sotme të Kuvendit të Republikës së Kosovës, ndërprerjen e një gjendje qeverisje pa vendime nga …

Më shumë...

78 deputetë votuan mocionin për rrëzimin e Qeverisë së koalicionit PDK-LDK- Lista serbe

78 deputetë votuan mocionin për rrëzimin e Qeverisë së koalicionit PDK-LDK- Lista serbe

Sot në Kuvendin e Kosovës, pas shumë diskutimesh deputetët votuan mocionin e opozitës për rrëzimin e Qeverisë së Kosovës. Në fund të debatit, me rastin e votimit, në sallën e Kuvendit ishin 115 deputetë. Nga ata, 78 deputetë votuan mocionin për rrëzimin e Qeverisë së koalicionit PDK-LDK- Lista serbe, 34 …

Më shumë...

DW: Intervistë me ushtarin gjerman të UÇK-së dhe luftërave të tjera çlirimtare, Roland Bartetzko

roland bartetzko

Roland Bartetzko, ish-nënoficer i Bundswehrit gjerman, dy herë ka luftuar kundër serbëve – në Kroaci dhe në Kosovë. Për shkak të vrasjes së një koloneli serb, është dënuar me 16 vjet burg. Tani jeton në Prishtinë. Në fillim nuk ka tepër besim. Në një restorant të Prishtinës pi ujë mineral …

Më shumë...

Kryeministri, Isa Mustafa, ka folur para deputetëve për të arriturat e Qeverisë dhe kundër mocionit

Kryeministri, Isa Mustafa, ka folur para deputetëve për të arriturat e Qeverisë dhe kundër mocionit

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Isa Mustafa, para ka paraqitur fjalën e tij para deputetëve ku ka arsyetuar punën e Qeverisë dhe është shprehur kundër mocionit për rrëzimin e Qeverisë  është larguar salla e Kuvendit të Kosovës, ku po pritet të votohet mocioni. Në fjalimin e mbajtur, Mustafa ka thënë …

Më shumë...

Valdete Bajrami kërkoi të votohet mocioni për rrëzimin e Qeverisë së koalicionit PDK-LDK

Valdete Bajrami kërkoi të votohet mocioni për rrëzimin e Qeverisë së koalicionit PDK-LDK

Shefja e grupit parlamentar të Nismës për Kosovën, Valdete Bajrami, si inicuese e mocionit kundër Qeverisë së Kosovës ka kërkuar nga deputetët e Kuvendit që të votojnë për rrëzimin e Qeverisë. Ajo ka theksuar se e vetmja zgjidhje për të dalë nga kjo gjendje, janë zgjedhjet e parakohshme dhe demokratike.

Më shumë...

Glauk Konjufca i Vetëvendosjes ka kritikuar ashpër qeverinë e Isa Mustafës

Glauk Konjufca i Vetëvendosjes ka kritikuar ashpër qeverinë e Isa Mustafës

Shefi i Grupit Parlamentar të Lëvizjes Vetëvendosje, Glauk Konjufca, ka kritikuar ashpër qeverinë e Isa Mustafës, Ai ka thënë se qysh në fillim kjo qeveri ka qenë në shërbim të vetin e jo në shërbim të qytetarëve. “Isa Mustafa e mati Kosovën, shkoj fshat më fshat dhe i mori votat …

Më shumë...

Ahmet Qeriqi: Kënga e trimërisë në margjinat e historisë ( Halil Arnauti dhe Musliu- Musa dhe Halili)

Halil Patrona

Këngët historike, duke filluar prej ciklit të këngëve  të Luftës së Kosovës të vitit 1389 e deri te këngët e dëshmorëve të UÇK-së, janë këngë që kanë pasqyruar dhe pasqyrojnë heroizmin shqiptar nëpër shekuj. Nga ky mes i këngëve kemi edhe këngët e trimërisë, të cilat jo doemos lidhen për …

Më shumë...

Sot në orën 10.00 do të zhvillohet seanca e radhës plenare e Kuvendit të Kosovës

Sot në Kuvendin e Kosovës mbahet seanca e jashtëzakonshme e thirrur nga partitë opozitare

Kuvendi i Kosovës ka njoftuar se sot në orën 10.00 do të zhvillohet seanca e radhës plenare. Në këtë seancë, pikë e vetme e rendit të ditës do të jetë mocioni i mosbesimit ndaj Qeverisë së Kosovës i propozuar nga partitë opozitare. “Shqyrtimi i Mocionit të mosbesimit ndaj Qeverisë së …

Më shumë...

Kryesia e PDK-së ka filluar një tubim të jashtëzakonshëm qysh në orët e hershme të mëngjesit

Dega e PDK-së në Skenderaj ka reaguar pas ngjarjeve në seancën e Kuvendit Komunal të Skenderajt

Kryesia e Partisë Demokratike të Kosovës ka filluar një tubim të jashtëzakonshëm qysh në orët e hershme të mëngjesit. Kjo mbledhje po i paraprinë seancës së Kuvendit të Kosovës, e caktuar të fillojë sot të orën  10:00, ku në rend ditës do të jetë  mocioni i mosbesimit ndaj Qeverisë Mustafa, …

Më shumë...

Deputeti Raif Qela, ka bërë të ditur se ai dhe tre deputetë të PDK-së nuk do ta votojnë demarkacionin

Deputeti Raif Qela, ka bërë të ditur se ai dhe tre deputetë të PDK-së nuk do ta votojnë demarkacionin

Deputeti i Lëvizjes për Bashkim në koalicion me PDK-në Raif Qela, ka bërë të ditur se ai dhe tre deputetë të tjerë nuk do ta votojnë demarkacionin. Ai ka treguar që në takimin me ambasadorin, Greg Delawie, ai u ka bërë të qartë qëndrimin amerikan për demarkacionin, dhe e ka …

Më shumë...

Shaban Murati: Rusia ofron alternativën e vet për Maqedoninë dhe shtetet e tjera të Ballkanit, në vend të BE-së

Qeveria e Maqedonisë

Moska më në fund e afishoi planin e saj për Ballkanin. Në datën 3 maj, ambasadori i Rusisë në Bashkimin Evropian, Vladimir Chizhov, deklaroi se Rusia ofron alternativën ruse në vend të integrimit euroatlantik për Maqedoninë dhe shtetet e tjera të Ballkanit. “Natyrisht, ka gjithmonë një alternativë përballë integrimit euroatlantik …

Më shumë...

Kërkohet ndihmë financiare për operimin urgjent të Fitim Beqirit, ish luftëtar i UÇK-së

Ushtria Çlirimtare e Kosovës

Familja e GAFURR BEQIRIT nga fshati Xërxe e Opojës, në Dragash, lut të gjithë miqtë, shokët, dashamirët që ta ndihmojnë financiarisht operacionin e djalit të tyre FITIM BEQIRIT, ish ushtar i UÇK-së, i cili ka pësuar aksident të rëndë. Kërkohet nga të gjithë qytetarët vullnetmirë dhe bamirës që urgjentisht t’i …

Më shumë...

Vuçiq: William Walker shkaktar i bombardimit të Serbisë në vitin 1999 dhe i krijimit të Shqipërisë së Madhe

Kryetari i Serbisë, Aleksandar Vuçiq nuk do të bisedojë me përfaqësuesit e Prishtinës në Bruksel

Pas deklaratës së ish-ambasadorit të OSBE-së gjatë luftës në Kosovë, z. William Walker, i cili thotë se ka një plan për bashkimin e shqiptarëve, ka reaguar me histeri të paparë, kryeministri aktual i Serbisë, Aleksandër  Vuçiq.  “Tani e gjithë bota ka dëshmi në dorë se William Walker është lobist shqiptaromadh, …

Më shumë...

Pandeli Majko: Deklaratat për “asgjësim” dhe “shfarosje” pavarësisht kontekstit tregojnë lodhjen politike të PD-së

Pandeli Majko

Sot e folura zyrtare e Partisë Demokratike kapërceu çdo limit. Deklaratat për “asgjësim” dhe “shfarosje” pavarësisht kontekstit kanë shpjegim lodhjen politike të Partisë Demokratike. Ato po ngrenë shumë pikëpyetje për “terapinë” që buron nga ky lloj fjalori për stabilitetin e Shqipërisë. Opozita braktisi zgjedhjet elektorale të 18 qershorit e qartë …

Më shumë...

Nebi Rexhepi: Pse Edi Rama po sulmohet nga të gjitha anët?

Nebih Rexhepi

E vetmja pikë e ndritshme politike e Shqipërisë së pas komunizmit, pa pikë dyshimi është Edi Rama, njëri ndër politikanët më inteligjentë në Evropë. Kur e shoh sot Edi Ramën, të sulmuar nga të katër anët: nga qakej të ndryshëm, miopë politikanë të ndryshëm, pulaxhi,  ogurzi, pseudo gazetarë, pseudo analistë …

Më shumë...

Xhevat Bislimi: Zjarrmia për zgjedhje të parakohshme tashmë ka prekur edhe partitë e koalicionit qeverisës, sidomos PDK-në

Zjarrmia për zgjedhje të parakohshme dhe për pushtet tashmë ka prekur edhe partitë e (anti)koalicionit qeverisës, sidomos PDK-në e Kadri Veselit. Kjo zjarrmi për zgjedhje të parakohshme dhe për pushtet është më e natyrshme te partitë politike opozitare. Atyre u shkonë më shumë për fytyre. Thellimi dhe zgjerimi i krizëz …

Më shumë...