Ahmet Qeriqi

Në Haraçinë të Shkupit janë vendosur njësite të shumta policore, të cilat kanë shqetësuar banorët

Në Haraçinë të Shkupit janë vendosur njësite të shumta policore, të cilat kanë shqetësuar banorët

Në ditët kur po pritet të shpallet gjykimi final për të akuzuarit lidhur me luftimet në Kumanovë, në maj të vitit 2015, policia sllavo-maqedonase është mobilizuar fuqishëm, me frikën se mund të ndodhë dicka e pa pritur, thuhet në raportet e medieve në Maqedoni. Në hyrje të fshatit Haracinë, i …

Më shumë...

Ekspertët ushtarakë serbë të shqetësuar lidhur me trajnimin e Ushtrisë së Kosovës nga Ushtria e Kroacisë

FSK dhe komuna e Dardanës sot mbajnë ushtrimin fushor për testimin e kapaciteteve komunale emergjente

Ekspertët ushtarakë serbë të informuar mirë pohojnë se shteti kroat është i gatshëm që të ofrojë ndihmë në trajnimin e Ushtrisë së Kosovës. Kroacia nuk do të kyçet në mënyrë të drejtpërdrejtë dhe konkrete në krijimin e Ushtrisë së Kosovës siç ka paralajmëruar pretendenti për kryeministër Albin Kurti, por është …

Më shumë...

Kryeministri, Edi Rama gjatë qëndrimit në Stamboll ka biseduar me kryetarin e Turqisë, Rexhep Tajip Erdogan

Kryeministri, Edi Rama gjatë qëndrimit në Stamboll ka biseduar me kryetarin e Turqisë, Rexhep Tajip Erdogan

Kryeministri,  Edi Rama,  gjatë qëndrimit  në Stamboll ka marrë pjesë në  Kongresin Botëror të Naftës. Ai me këtë rast  ka zhvilluar një takim 90 minutash me kryetarin e  Turqisë,   Rexhep Tajip Erdogan. Në një postim të tij lidhur me pjesëmarrjen  në Kongres,  Edi Rama ka shkruar se ka qëndruar në …

Më shumë...

Koalicioni PDK-AAK-NISMA e kandidon për kryetar të Kuvendit të Kosovës kryetarin e PDK-së, Kadri Veseli

Kryekuvendari, Kadri Veseli

Koalicioni PDK-AAK-NISMA do të kandidojë për kryetar të Kuvendit të Kosovës kryetarin e PDK-së, Kadri Veseli. Kështu ka konfirmuar për televizionin publik, një zyrtar i lartë i PDK-së, ndërsa ka është shprehur i bindur se Veseli do të marrë 61 vota të deputetëve të Kuvendit të Kosovës, për shkak se, …

Më shumë...

Time Kadrijaj: Ramush Haradinaj i ka nisur negociatat për krijimin e Qeverisë së re

Time Kadrijaj thotë se tema e taksës dhe ushtrisë tashmë janë kryer dhe shumë të tjera do të kryhen pa Pacollin

Deputetja e Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Time Kadrijaj ka thënë për Epoka e Re se  kandidati për kryeministër nga koalicioni PDK-AAK-Nisma, Ramush Haradinaj i ka nisur negociatat për krijimin e qeverisë së re.  Pas certifikimit të rezultatit të zgjedhjeve nga Komisioni Qendror i Zgjedhjeve, koalicioni PDK-AAK-Nisma e ka të …

Më shumë...

Ziadin Sela: Nëse në 100 ditët e para të Qeverisë nuk miratohet ligji për gjuhën, LR-PDSH-së tërhiqet nga Qeveria

Gjykata Penale e Shkupit ka dënuar me gjithsejt 82 vjet burgim sulmuesit e Ziadin Selës

Kryetari  i LR-PDSH-së, Ziadin Sela ka rikonfirmuar  qëndrimin se nëse në 100 ditët e  para  të Qeverisë nuk miratohet ligji për gjuhën, partia e tij nuk do të jetë më pjesë e Qeverisë. Po ai shpreson që të mos ketë nevojë për një gjë të tillë dhe  nuk është i …

Më shumë...

Demonstruesit në Hamburg: Lufta mund të jetë edhe më e keqe, por kapitalizmi vret

Demonstruesit në Hamburg: Lufta mund të jetë edhe më e keqe, por kapitalizmi vret

Demonstruesit të cilët po protestojnë kundër Samitit G-20 kanë bërë shkatërrime të mëdha në Hamburg. Ata iu vunë flakën veturave dhe plaçkitën shitoret. “Unë jam këtu, pasi që konsideroj se G20 është arsyeja kryesore pse po na shkon keq në botë. Lufta mund të jetë edhe më e keqe, por …

Më shumë...

Deputeti, Vokler Ulrich, kërkon që Serbia të heq dorë nga mitet që pretendojnë se “Kosova është Serbi”

Deputeti, Vokler Ulrich, kërkon që Serbia të heq dorë nga mitet që pretendojnë se “Kosova është Serbi”

Sot në Augsburg të Gjermanisë u mbajt mbledhja e Fondacionit “Besa” bashkërisht me Shoqatën Bavarezo-Kosovare, shoqatën “Martin Camaj”, “Shqiponja nga Rosenheim”, “Rrufeja” dhe FC Alba. Mysafir special ishte miku i Fondacionit “Besa”, dr. Vokler Ulrich CDU/CSU, deputet i Bundestagut gjerman. “Në këtë takim u dakorduam që zoti Ulrich të jetë …

Më shumë...

Doli nga shtypi libri me poezi, “Uragani i Lirisë”, i autorit, Milazim Kadriu

Doli nga shtypi libri me poezi, "Uragani i Lirisë", i autorit, Milazim Kadriu

Yjet kurrë nuk shuhen, edhe atëherë kur nuk i shohim me sy Përmbledhja poetike, “Uragani i lirisë”, e cila sapo dolin nga shtypi  i kushtohet atdhetarit të paepur, njërit ndër komandantët më të përkushtuar të UÇK-së dhe disa dëshmorëve të tjerë, të cilët kanë rënë në luftë për çlirimin e …

Më shumë...

Pas certifikimit të rezultateve nga KQZ-ja, është hapur rruga për formimin e institucioneve të reja

Qeveria e Kosovës

Pas certifikimit të rezultateve të zgjedhjeve nga KQZ-ja, është hapur rruga për formimin e institucioneve – konstituimit të Kuvendit dhe formimin e Qeverisë së re. Në bazë të Kushtetutës së Kosovës, nenit 66, pikës 1, Kuvendi i Kosovës zgjidhet me mandat katërvjeçar, duke filluar nga dita e seancës konstituive, që …

Më shumë...

Nga gjithsej 84 kandidatët që konkurruan për Akademinë ushtarake të Maqedonisë nuk u pranua asnjë shqiptar

Nga gjithsej 84 kandidatët që konkurruan për Akademinë ushtarake të Maqedonisë nuk u pranua asnjë shqiptar

Dekani i Akademisë Ushtarake të Maqedonisë, Orçe Popovski  ka bërë të ditur se në konkursin e majit, 12 nga gjithsej 84 kandidatët e paraqitur ishin shqiptarë, por asnjëri prej tyre nuk u pranua, shkruan Alsat-M. Nga gjithsej 27 që u thirrën të testohen në psiko-test për herë të dytë, u …

Më shumë...

Mustafa kërkon koalicion me AAK-në dhe NISMËN, përjashton PDK-në dhe nuk e begenis Vetëvendosjen

Limaj, Haradinaj, Kurti, Mustafa

Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Isa Mustafa ka konfirmuar takimet me Lëvizjen Vetëvendosje, ndërsa konfirmon se është i pamundur bashkëpunimin me PDK-në por jo me AAK dhe Nismën. Ai në një intervistë për RTK, ka thënë se çdo marrëveshje me PAN-in, është marrëveshje me Kadri Veselin, pasi ai e …

Më shumë...

Testi i raketës së parë ndërkontinentale i Koresë së Veriut ka qenë temë bisedimesh në Samitin e G20-s në Hamburg

Testi i raketës së parë ndërkontinentale i kryer më 4 korrik nga Koreja e Veriut ka qenë temë bisedimesh në samitin e G20-s në Hamburg. Sipas Shtëpisë së Bardhë, kryetari Trump ka riafirmuar “angazhimin e hekurt” të Shteteve të Bashkuara në mbrojtje të Koresë së Jugut dhe Japonisë, “duke përdorur …

Më shumë...

Takimi Trump-Putin ka zgjatur më shumë se dy orë

Takimi Trump-Putin ka zgjatur më shumë se dy orë

Kryetari amerikan Donald Trump, dhe ai rus Vladimir Putin, u takuan në margjina të samitit të Grupit 20, grupit të vendeve më të industrializuara – në Hamburg të Gjermanisë. Takimi zgjati më shumë se dy orë, ndërsa ishte planifikuar vetëm 35 minuta. Trump ka thënë me këtë rast  se pret …

Më shumë...

Në Hamburg të Gjermanisë kanë vazhduar protestat kundër Samitit G20 dhe politikave globaliste

Në Hamburg të Gjermanisë kanë vazhduar protestat kundër Samitit G20 dhe politikave globaliste

Në Hamburg të Gjermanisë kanë vazhduar protestat kundër Samitit G20 dhe politikave globaliste të këtyre vendeve. Një pjesë e protestuesve të dhunshëm, kanë krijuar trazira, të cilat po vazhdojnë që nga dita e djeshme. Policia gjermane, saktëson se për veç dëmeve të shumta materiale, si dëmtim i lokaleve edhe djegie …

Më shumë...

Vazhdojnë dhe marrin përmasa skandalet homoseksuale dhe abuzimet me të mitur në Vatikan

Vatikani

Një  skandal i rëndë ka ndodhur në Papat, ku policia ka zbuluar orgji homoseksuale në dhomën e njërit prej kardinalëve më të afërt të Papa Françeskut. Në një prej dhomave të kardinalit më të afërt të Papës, është zbuluar një orgji mes disa personave që ndër të tjera kishin konsumuar …

Më shumë...