Ahmet Qeriqi

Në 4 muajt në vazhdim pritet të ngrihet Ministria e Mbrojtjes ose Ministria e FSK-së të shndërrohet në Ministri të Mbrojtjes

Rrustem Berisha

Këshilli Euro-Atlantik në fundin e janarit ka diskutuar për vendimin e shtetit të Kosovës për fillimin e fazës së tranzicionit të Forcës së Sigurisë së Kosovës në Ushtri. Ky këshill i ka dhënë 120 ditë afat kohor Kosovën, për të filluar ndryshimet në mënyrë që pas këtyre muajve të jepen …

Më shumë...

ASHNA reagon lidhur me Ligjin për Pagat

ASHNA

Agjencia e Shërbimeve të Navigacionit Ajror (ASHNA) vlerëson se përfshirja e ASHNA-së në Ligjin për Pagat në Sektorin Publik i cili u miratua nga Kuvendi i Republikës së Kosovës, është në kundërshtim me praktikat e Komisionit Evropian për pavarësinë  e Agjencive që menaxhojnë trafikun ajror, kur dihet mirëfilli së të …

Më shumë...

U bënë 19 vjet nga masakra që ndodhi natën mes 3 dhe 4 shkurtit të vitit 2000 në veri të qytetit të Mitrovicës

Nata e Tmerrit

Sot bëhen plot 19 vjet nga masakra që ndodhi natën mes 3 dhe 4 shkurtit të vitit 2000 në veri të Mitrovicës, ku ‘Rojat e urës’ vranë 10 shqiptarë, në mesin e të cilëve fëmijë, gra e pleq dhe u plagosën shumë të tjerë. Ndërsa u dëbuan rreth 12 mijë …

Më shumë...

Ruzhdi Jashari: KUR DESHTON POLITIKA…!

Ruzhdi Jashari

Tashmë i pamë, dhe po i shohim degradimet e thella, që po vinë nga një keqqeverisje, që synim kishte vetëm karriget, politike dështuese në negociatat me Serbinë, e cila për këto vite, vetëm bleu kohë për krijim të hapësirës të saj politike, në planin e jashtëm diplomatik-ndërkombëtar, dhe ne planin …

Më shumë...

Albulenë Haxhiu: Skandalet e qeverisë aktuale nuk duhet të kamuflohen me anë të taksës

Albulena Haxhiu

Deputetja e Lëvizjes Vetëvendosje, Albulenë Haxhiu, ka shprehur  qëndrim krejt të kundërt me liderët institucionalë sa i përket heqjes së taksës. Arsyeja pse kryetari, Hashim Thaçi po kërkon heqjen e tarifës, nuk ka të bëjë me cenimin e raporteve me Amerikën, porse heqja e tarifës është kërkesë e Vuqiqit. Andaj …

Më shumë...

A. Koci: Kosova nuk e ka plotësuar një kusht kryesor për liberalizimin e vizave, sepse shumica e popullatës është myslimane

Arianit Koci

Avokati, Arianit Koci, thotë  se “Islamofobia është e rrënjosur në disa qarqe ekstreme të BE-së”. Kosova i ka plotësuar të gjitha kushtet për liberalizimin e vizave. Por, nuk e ka plotësuar një kusht natyroro religjioz: Shumica e popullatës është myslimane. Sidoqoftë, thellësisht jam i bindur që ne shqiptarët, jemi një …

Më shumë...

Dragan Bursaq: Sa gjëra të çoroditura ndodhin në Bosnje dhe Hercegovinë

Dragan Bursaç

Sa gjëra të çoroditura ndodhin në Bosnje dhe Hercegovinë!  Milorad Dodik i ka dhënë ndihmë, në vlerë prej 1.000 (km) të fondeve për përdorim të jashtëzakonshme, nga  rezervate e buxhetit aktual të Bosnjës dhe Hercegovinës, Mile Vujeviqit nga Lokanji afër Zvornikut. Dhe ndoshta do të kishte kaluar pa u vënë …

Më shumë...

Dr. Shaqir Shaqiri: ÇLIRIMTARËT U SHNDËRRUAN NË GRABITËS

Shaqir Shaqiri

-Çlirimtarët u shndërruan në grabitës dhe u zhveshën nga gjithçka është njerëzore. Harruan atdheun, bashkëkombësit, bashkëluftëtarët… U shndërruan në gllabërues qyqarë dhe për interesa të ulëta personale shesin atdheun. -Fatkeqësisht, shumë nga ata që dikur ishin të gatshëm për çfarëdo sakrifice, u shndërruan në larashë dhe morën rrugën e krimit …

Më shumë...

Mustafë Krasniqi: TË GJITHË PËR SHKOLLËN SHQIPE

Mustafe Krasniqi

    Kryesia e Këshillit për Mësimin Plotësues në Gjuhës Shqipe në Bavari ju drejtohet të gjithë bashkëkombësve, të jeni pjesë e pandashme e projektit, për Shkollën Shqipe, njëkohësisht të bashkuar ta gjejmë rrugën e mundshme për të qenë ky projekt i realizuar dhe i suksesshëm. Projekt, që ka për qëllim …

Më shumë...

Blerim Muriqi: Taksa do mirëkuptim, ajo do zgjidhje

Blerim Muriqi

Para shtatori i vitit që lamë pas rrinte në ethe. Viti shkollor mund të fillonte me Grevën e arsimit. Viti i ri filloi, zërat u fashitën, por nuk u shuan. Në para kohën e ndryshimeve për Ushtrinë, patën marrë formë kërkesat kërcënuese të SBASHK-ut për pagat, etj. Por vendimi për …

Më shumë...

Prof. Asoc. Dr. Bajram Kosumi: Pse po sulmohen universitetet publike?

Prof. Asoc. Dr. Bajram Kosumi: Me dhembje te madhe morëm lajmin për vdekjen e hershme të profesorit Arben Dërmakut.

Nuk i vë në dyshim qëllimet fisnike të shumë kritikuesve të universiteteve publike, edhe vetë jam njëri prej tyre, por restrikcioni, mbyllja e programeve studimore, e me këtë edhe zvogëlimi i stafit akademik nuk e ndihmojnë, përkundrazi e dëmtojnë arsimin e lartë publik. Po ashtu, nuk i vë në dyshim …

Më shumë...

Hashim Thaçi është lodhur, jo se ka punuar shumë por sepse kupton pak, thotë Albin Kurti

Kërcënimi arbitrar i Albin Kurtit, me maksimën e njohur, “krejt ose hiq”, tregon frikën e tij në “përballje” me realitetin

Kryetari i Vetëvendosjes, Albin Kurti,  ka thënë se kryetari i Kosovës Hashim Thaçi është lodhur, jo se ka punuar shumë por sepse kupton pak. Ai kërkon marrëveshje gjithëpërfshirëse, zgjidhje historike, paqe finale dhe të gjitha variacionet e tjera.  Ky do të jetë rezultati i dialogut me Serbinë. Ka disa situata …

Më shumë...

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli, ka arritur marrëveshjen me SBASHK-un për ndërprerje të grevës

Kadri Veseli thotë se me Ligjin për Pagat do t’i japin fund anarkisë që ka mbizotëruar qe 20 vite në sektorin publik

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli, ka arritur sot marrëveshjen me SBASHK-un, që parasheh  ndërprerjen e  grevës, në mënyrë që të hënën nxënësit t’i kthehen procesit mësimor. Sot në një konferencë për media së bashku me kryeministrin Ramush Haradinaj, si dhe me kryetarin e SBASHK-ut, Rrahman Jasharaj, kryeparlamentari Veseli …

Më shumë...

Izabela Kisiq: Shkëmbi i territoreve mes Kosovës e Serbisë prek Sanxhakun dhe Vojvodinën

Izabela Kisiq: Shkëmbi i territoreve mes Kosovës e Serbisë prek Sanxhakun dhe Vojvodinën

Drejtoresha e Këshillit të Helsinkit për të drejtat e njeriut në Serbi, Izabela Kisiq mendon se duhet pasur parasysh pasojat e ndryshimit eventual të kufijve. Ajo, në një shkrim për gazetën “danas”, ka thënë se ndarja e Kosovës nuk garanton normalizim, por vetëm sa hap çështje të reja që kanë …

Më shumë...

OAK kërkon nga Ministri Matoshi t’u largohen bizneseve taksat antiligjore dhe anti-zhvillimore

OAK

Problemet e taksës së dyfishtë për prodhuesit e peshkut e cila është premtuar nga Ministri Matoshi para disa muajve që brenda pak ditësh do të hiqet dhe Ligji për Taksën Rrugore dhe Ekologjike për rimorkio ishin temat kryesore të diskutimit në takimin e përfaqësuesve të Odës së Afarizmit të Kosovës …

Më shumë...

Dr. Islam Lauka: Jo platformё bisedimesh me Serbinё, por strategji koherente

Islam Lauka

Ka kohё qё po flitet pёr hartimin e njё platforme bisedimesh me Serbinё, qё do tё shёrbejё si njё udhёrrёfyes pёr delegacionin shtetёror dhe tё gjitha institucionet e pёrfshira nё kёtё proces. Platforma do tё miratohet nё Kuvendin e Kosovёs. Duket se, tani, ajo ёshtё nё pёrfundim e sipёr. Megjithёse …

Më shumë...