Ahmet Qeriqi

Ilir Muharremi: Mos e kritikoni Halil Kastratin, o ju mizat e tregut!

Humanisti Halil Kastrati bën të ditur se shumë shpejt do të nis ndërtimi i 100 shtëpive të reja

 Ky njeri ndihmon dhe vazhdon t’i ndihmojë njerëzit, asgjë nuk fiton si këmbim. Përveç ndihmës financiare ai ju ofron edhe ndihmë shpirtërore. E sulmojnë ca mace duke mjaulluar se gjoja e bën për reklamë mediale. Nëna Terezë çdo ndihmë e bëri po thuajse mediale. Por, çfarë humaniteti bën ata gazetarë …

Më shumë...

OJQ-Sundimi i Demokracisë në Kosovë: “Ata dhanë gjakun për liri, ne japim gjak për të shpëtuar jetë”

OJQ-Sundimi i Demokracisë në Kosovë: “Ata dhanë gjakun për liri, ne japim gjak për të shpëtuar jetë”

Shoqëria Civile nga komuna e Besianës (ish-Podujevës), në bashkëpunim me komunitetin e banorëve të Orllanit për nderë të 31 janarit, ditës së rënies së heronjve të kombit  Zahir Pajaziti , Hakif Zejnullahu dhe Edmond Hoxha, organizon aktivitetin e dhurimit të gjakut nga vullnetarët. Ky aktivitet organizohet si nderim dhe mirënjohje …

Më shumë...

Sindikata e Re “Korporata Energjetike e Kosovës” shprehet kundër ligjit për paga, të futet edhe në KEK

Nexhat Llumnica

Të nderuar anëtarë SRKEK-ut dhe punëmarrës të KEK-ut sipas informatave që kemi ligji për paga po tentohet të futet edhe në KEK, ne Sindikata e Re Korporata Energjetike e Kosovës kemi dhenë rekomandimet tona me kohë kemi terhjekur vrejtjen që mos të përfshihet në ligjin për paga KEK-u sepse në …

Më shumë...

Albert Z. Zholi: VETMINI

Albert Z. Zholi

Ndalova në autostradën e lagjes Nea Zmirni (Athinë), përballë një dyqani të madh e të bukur, ku në vitrinë të prishnin sytë paisje qelqi e porcelani me artin e bukurisë brenda… – Zotin Dhimitër dua, pronarin, ju luta një mesoburri që rrinte tek dera në pritje të klientëve. – Ja …

Më shumë...

Jakup Krasniqi: Gatishmërinë për kompromis, si ta quajmë?

Jakup Krasniqi

Çfarëdo thirrje për marrëveshje e cila do t’i normalizonte marrëdhëniet në mes Kosovës e Serbisë, qoftë edhe thirrja për ndonjë formë tjetër për normalizimin e marrëdhënieve, e saktësoj – për normalizimin e marrëdhënieve, do të mund të konsiderohej si normale. Është normale edhe atëherë kur zyrtarët e lartë të shtetit …

Më shumë...

Alisa Braku Ndoci: Nëse dikur dënoheshe më heqje lirie, sot të dënojnë me presion largimi nga puna

Kur të pa korruptuarit guxojnë të hapin gojën Para disa ditësh, ndoshta pak lexues kanë lexuar një artikull në disa gazeta online, brenda dhe jashtë Shqipërisë, në lidhje me disa reagime të mia personale rreth lëvizjes studentore në vendin tonë. Ndër të tjera pa frikë e rinxora një fenomen të …

Më shumë...

Blerim Muriqi: Qeveria e ka të vështirë të bjerë

Blerim Muriqi

Mendësia jonë politike dhe pushtetbërëse ka njolla të rënda, ka gabime që nuk peshohen, ka dyer të mëdha nga hyjnë dhe dritare të vogla nga dalin. Thjeshtë sistemi është i fajisur, do thonte plaku i menqur. Demokracia te ne as është Liberale, as është direkte, as është Demokraci fare. Për …

Më shumë...

Fatmir Limaj e Shpend Ahmeti zhvilluan një takim në Bruksel me zyrtarët e BE-së, jo me shefen, zonjën Mogherini

Në Samitin e Parisit i cili do të mbahet më 1 korrik do të marrin pjesë edhe Fatmir Limaj dhe Shpend Ahmeti

Dy bashkëkryesuesit e Ekipit negociator për bisedimet me Serbinë, Fatmir Limaj e Shpend Ahmeti, kanë zhvilluar një takim në Bruksel me zyrtarët e Bashkimit Evropian nga zyra e Përfaqësueses së Lartë, Federica Mogherini. Zyrtarë të Bashkimit Evropian i thanë korrespondentes së Radios Evropa e Lirë në Bruksel se BE-ja dhe …

Më shumë...

Sindikata e Pavarur e Doganës së Kosovës konsideron se janë shterur të gjitha format tjera për realizmin e këtyre kërkesave

Sindikata e Pavarur e Doganës së Kosovës

Sindikata e Pavarur e Doganës së Kosovës, përmes kësaj komunikate edhe njëherë shprehë shqetësimet që ka shkaktuar tek sindikalistët e Doganës, Draft Ligji i Pagave, i cili nuk po siguron një rregullim homogjen të çështjes së pagave në tërë sektorin publik dhe i njëjti ka shkaktuar pakënaqësi të punonjësit e …

Më shumë...

FSSHC-ja nuk është pjesë e grevave të shërbyesve civilë

FSSHC-ja nuk është pjesë e grevave të shërbyesve civilë

Federata e Sindikatave të Shërbyesve Civilë (FSSHC) nuk është pjesë e grevave të thirrura nga sindikatat tjera, që përfaqësojnë një pjesë të shërbyesve civilë. FFSHC-ja me kohë ka analizuar çështjet që i prek drejtpërdrejt shërbyesit civilë dhe ka paraqitur dhe kemi dhënë rekomandimet te mekanizmat institucionalë, respektivisht te Komisioni Parlamentar …

Më shumë...

PDK-ja vazhdon bashkëpunimin me Institutin Nacional Demokratik

Partia Demokratike e Kosovës

“Gjykuar sipas rezultateve dhe informatat që kemi nga Kuvendet e nëndegëve, pozicioni i gruas pas përfundimit të procesit zgjedhor do të jetë edhe më i fuqishëm brenda strukturave të partisë. Ky realitet, gjithsesi se do të reflektojë edhe në jetën institucionale”, theksoi  Bajrush Xhemajli. Instituti Nacional Demokratik , me eksperten …

Më shumë...

Mehmet Bislimi: Pritje

Mehmet Bislimi

kohë moderne kjo shumëllojshmërinë e pritjes të ofron përtej hijeve te tejdukshmërisë si të vjen për së mbari ulur a në këmbë në luadhe mbi bari   pritje në arë në radhë në zyrë në trotuar hundë shtypur e buzë varë   pritje shtrirë i plogësht nën jorgan herë ngazëllyer …

Më shumë...

Ukë Ibrahim Rugova dhe Astrit Haraqia kishin shpërndarë jashtëligjshëm 556 viza Shengen

Ukë Ibrahim Rugova dhe Astrit Haraqia kishin shpërndarë jashtëligjshëm 556 viza Shengen

Pas një viti pauzë, sot pritet që në Gjykatën e Prishtinës të vazhdojë procesi gjyqësor kundër Ukë Ibrahim Rugovës, i akuzuar se ishte pjesë e një grupi që furnizonin individë me viza Schengen të BE-së nga Ambasada italiane në Prishtinë, të cilat janë marrë në mënyrë të paligjshme ose përmes …

Më shumë...

Përshkallëzohen grevat, rektorët e universiteteve publike do të fillojnë grevë të përgjithshme

Universiteti “Hasan Prishtina”

Rektorët e universiteteve publike  kanë njoftuar se prej nesër gjitha universitetet publike do të fillojnë grevë të përgjithshme dhe protesta do të vazhdojë deri në plotësimin e kërkesave të tyre. Zëvendës kryesuesi i kësaj konference, Fadil Millaku tha se ky vendim ka ardhur për shkak të veprimeve të fundit të …

Më shumë...

Ahmet Qeriqi: Të gjithë ata që kanë paga të mesme e të larta kërkojnë më shumë, ndërsa të papunët heshtin

Ahmet Qeriqi

Vetëm të papunët, të pashpresët nuk protestojnë, sepse nuk i besojnë barazisë e drejtësisë së ligjit e të shtetit. Dhe për të ekzistuar ata zgjedhin forma të tjera, shumë prej tyre edhe forma të dënueshme, sikur thuhet të kundërligjshme, me të cilat pastaj merret, policia, prokuroria, drejtësia, gjyqet, burgjet, avokatët …

Më shumë...

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj ka vendosur disa kushte për heqjen e tarifave ndaj mallrave serbe

Ramush Haradinaj

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj ka vendosur disa kushte për heqjen e tarifave ndaj mallrave serbe. Ai shkruan se u ka dërguar një dokument ambasadorëve të pesë vendeve kryesore perëndimore dhe përfaqësueses së Bashkimit Evropian, Mogherini  në të cilin thekson se qeveria e tij do të pezullojë menjëherë tarifën në …

Më shumë...