Sinani ING

Ahmet Qeriqi

Doli nga shtypi libri, “Studime gjuhësore dhe publicistike” i autorit, mr. Sheremet Krasniqi

U përurua libri, “Studime gjuhësore dhe publicistike” i autorit, Sheremet Krasniqi

Më 15 shtator 2017, në amfiteatrin e Bibliotekës Kombëtare, “Pjetër Bogdani”, në Prishtinë, u përurua  libri, “Studime gjuhësore dhe publicistike” i autorit, mr. Sheremet Krasniqi. Për librin kanë folur prof. dr. Zymer Neziri,  i cili çmoi  lartë këtë vepër voluminoze, ku autori ka prezantuar shkrime të ndryshme publicistike, vështrime e …

Më shumë...

Kurdët e Irakut do të mbajnë Referndum për Pavarësi, pavarësisht kundërshtimit të Amerikës, Irakut, Iranit e Turqisë

Kurdët e Irakut do të mbajnë Referndum për Pavarësi, pavarësisht kundërshtimit të Amerikës, Irakut, Iranit e Turqisë

Pas Referendumit të paralajmëruar për 1 tetor që do të mbahet  në Katalunja, një tjetër referendum për  pavarësi, pritet të mbahet brenda këtij muaji. Parlamenti i kurdëve irakianë ka votuar në mbështetje të referendumit. Qeveria rajonale e Kurdistanit, e mbledhur për herë të parë në dy vitet e fundit, ka …

Më shumë...

Më 16 shtator të vitit 1942 u mbajt Konferenca e Pezës

Më 16 shtator të vitit 1942 u mbajt Konferenca e Pezës

Më 16 shtator të vitit 1942 u mbajt Konferenca e Pezës, e cila pati për qëllim organizimin e forcave të ndryshme politike në një luftë të përbashkët kundër Italisë fashiste. Kë vonë ky organizim mori emrin Fronti Nacional-Çlirimtar, Konferenca e Pezës u mbajt në Pezë, një fshat pak kilometra distant …

Më shumë...

Rexhep Qosja: Ramushi ka dy sfida: Demarkacionin e AKS-në, mund të humb prestigjin ose qeverinë, do të doja që ta humbiste të dytën

Rexhep Qosja

Në një intervistë për gazetën “Dita”, dr. Profesor Rexhhep Qosja ka deklaruar se në asnjë rast nuk është i pa përkushtim politik e shoqëror ndaj Ramush Haradinajt. Kam shkruar e botuar dy reagime për të derisa ishte ndaluar prej Gjykatës në Francë.  Ramush Haradinajt dhe familjes së tij u takoi …

Më shumë...

Vetëvendosje: Nuk bën të paragjykohen të gjithë serbët por ka dëshmitarë që flasin për maltretime nga ministri, Nenad Rikallo

Vetëvendosje

Para disa ditësh disa qytetarë të Kosovës, të tronditur nga emërimi në postin e Ministrit të Nenad Rikallos, publikuan dëshmitë e tyre për dhunën dhe torturat që sipas tyre ai i ka bërë gjatë luftës, në shërbim të spastrimit etnik dhe represionit të organizuar nga Serbia në Kosovë. Është e …

Më shumë...

Kryetari, Hashim Thaçi, ka diskutuar me kryeministrin Haradinaj për vazhdimin e reformave demokratike

Kryetari, Hashim Thaçi, ka diskutuar me kryeministrin Haradinaj për vazhdimin e reformave demokratike

Gjatë takimit me kryetarin e Kosovës, Hashim Thaçi, kryeministri, Ramush Haradinaj ka deklaruar se në javën që vjen do t’ia paraqesin Kuvendit, programin qeverisës. Ai saktësoi me  këtë rast se do ta fillojë një praktikë të takimeve të rregullta për t’i raportuar kryetarit për zhvillime qeverisëse në vend. Kryetari Thaçi …

Më shumë...

Ministri i Drejtësisë, Abelard Tahiri ngriti një çështje të trashëguar të vdekjes së aktivistit të Vetëvendosjes, Astrit Dehari

Ministri i Drejtësisë, Abelard Tahiri

Ministri i Drejtësisë, Abelard Tahiri,  ka ngritur një çështje të trashëguar të rastit të  vdekjes së paqartë të aktivistit të Vetëvendosjes Astrit Dehari. në mbledhjen e Qeverisë tha se këtij rasti do t’i bëhet një ekspertizë ndërkombëtare dhe për këtë duhen mjete shtesë. “Unë ende nuk e di se sa …

Më shumë...

Ministri Bajram Hasani priti në takim ambasadoren turke Kivilxhim Kiliç

Ministri Bajram Hasani priti në takim ambasadoren turke Kivilxhim Kiliç

 Ministri i  Tregtisë dhe Industrisë, Bajram Hasani, ka pritur, sot, në një takim njoftues ambasadoren e Republikës së Turqisë në Kosovë, znj. Kivilxhim Kiliç. Temë kyce e këtij takimi mes ministrit Hasani  dhe ambasadores Kilic ka qenë krijimi i  një klime sa më të përshtatshme për investitorët,  e në veçanti …

Më shumë...

Në Fakultetet e Universitetit “Kadri Zeka” në Gjilan, po mbahen provimet pranuese për studentë të rinj

Universiteti Kadri Zeka

Që nga ora 9:00 në Fakultetin Juridik dhe në Fakultetin e Shkencave Kompjuterike të Universitetit “Kadri Zeka” në Gjilan, kanë filluar të mbahen provimet pranues për studentë të rinj. Në këtë konkurs  kanë aplikuar rreth1200 maturantë për katër fakultet me gjithsej shtatë programe studimi. Universiteti “Kadri Zeka”, në afatin e …

Më shumë...

Kandidati i PDK-së për Kryetar të Prizrenit, Shaqir Totaj po qëndron për vizitë zyrtare në Zagreb të Kroacisë

Kandidati i PDK-së për Kryetar të Prizrenit, Shaqir Totaj po qëndron për vizitë zyrtare në Zagreb të Kroacisë

Kandidati i PDK-së për Kryetar të Prizrenit, Shaqir Totaj po qëndron për vizitë zyrtare në Zagreb të Kroacisë ku ka zhvilluar një sërë takimesh me qëllim inicimin e bashkëpunimit konkret mes dy qyteteve dhe çfarë përvoja mund të fitohen nga kryeqyteti i Kroacisë. Ai ka takuar Kryetarin e Kuvendit të …

Më shumë...

Ministri, Nenad Rikalo: Informacionet e ditëve të fundit që janë publikuar për mua janë të pasakta dhe qëllimkëqija

Ministri i Bujqësisë, Nenad Rikalo raporton për dëmet e shkaktuara nga reshjet e shiut

Ministri i Bujqësisë, Nenad Rikallo lidhur me përhapjen e fjalëve se ka marrë pjesë në krimet kundër shqiptarëve gjatë kohës së luftës ka njoftuar publikisht se informacionet e ditëve të fundit që janë publikuar për të janë të pasakta dhe qëllimkëqija dhe kanë pasur për qëllim diskreditimin e tij, të …

Më shumë...

Fjala e prof. dr. Ismet Salihut në përurimin e librit: “Masakra e Reçakut krim kundër njerëzimit

Fjala e prof. dr. Ismet Salihut në përurimin e librit: “Masakra e Reçakut krim kundër njerëzimit

Më lejoni që sot, në sallën e bibliotekës Kombëtare, në këtë tempull të dijes e cila e simbolizon edhe kulturën, arsimin dhe shkencën e Kosovës, që në emër të Institutit për Hulumtimin e Krimeve të Luftës, të bëjmë promovimin e monografisë që i kushtohet masakrës së Reçakut.  Çdo promovim i …

Më shumë...

Ahmet Qeriqi: Libri, “Masakra e Reçakut krim kundër njerëzimit”, u botua edhe në gjuhën angleze

Ahmet Qeriqi: Shënimi që nga pikëllimi nuk arrita ta lexoj në varrimin e Agim Lecit

(Fjala e Ahmet Qeriqi,  redaktori i librit, Masakra e Reçakut krim kundër njerëzimit, mbajtur më 14. 9. 2017, me rastin e përurimit) Sot, këtu para jush,  flas në emër të kolegjiumit të Redaksisë së botimit të parë të librit, “Masakra e Reçakut krim kundër njerëzimit” meqë lënda e prezantuar në …

Më shumë...

Ruzhdi Jashari: Reçaku i historisë dhe i themeleve të lirisë

Ruzhdi Jashari

(Me rastin e përurimit të monografisë, Masakra e Reçakut- Krim Kundër Njerëzimit, 14.09.2017.) Nuk harrohen kurrë ditët e martirizimit të qytetarëve të Reçakut më 15 janar të vitit `99. Nuk harrohet as një ditë e asaj kohe, e luftimeve të pabarabarta në mes të luftëtarëve të UÇK-së dhe forcave të …

Më shumë...

Fetnete Ramosaj: “Masakra e Reçakut…” – libër i dëshmive të dorës së parë

Fetnete Ramosaj

(Përkitazi me botimin e monografisë “Masakra e Reçakut – Krim kundër njerëzimit”, grup autorësh, në gjuhën angleze dhe ribotimin në gjuhën shqipe nga Instituti për Hulumtimin e Krimeve të Luftës, Prishtinë, 2017.) Monografia “Masakra e Reçakut – Krim kundër njerëzimit”, grup autorësh, është libër i dëshmive të dorës së parë …

Më shumë...

Kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi, ka dekretuar Enver Pecin në krye të Gjykatës Supreme të Kosovës

Kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi, ka dekretuar Enver Pecin në krye të Gjykatës Supreme të Kosovës

Kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi, ka dekretuar Enver Pecin në krye të Gjykatës Supreme të Kosovës, njofton kumtesa presidenciale. Peci u zgjodh në këtë post me shumicë të votave të anëtarëve të Këshillit Gjyqësor të Kosovës, në mbledhjen e datës 9 gusht 2017, ndërsa u dekretua në bazë të propozimit …

Më shumë...