Ahmet Qeriqi

Edhe pse ka kaluar një javë pas rastit dhe disa orë prej publikimit nuk reagon Shpend Maxhuni as krerët e Shtetit

Shpend Maxhuni

Ish kryepolici i Kosovës  dhe tani kryetar i AKI-së, Shpend Maxhuni edhe pse ka kaluar një javë pas rastit dhe disa orë prej se është publikuar nëpër media ky rast, ai ende nuk është bërë “gjallë”. As AKI-ja institucioni që udhëheq nuk kanë dalë me ndonjë njoftim zyrtar për këtë …

Më shumë...

Dr. Zymer Neziri: Peja ’68 dhe 50-vjetori i kërkesave për Republikë, Kushtetutë e Vetëvendosje, 19.10.2018

Dr. Zymer Neziri

Viti 1968, me kërkesat kryesore për Republikë, Kushtetutë e Vetëvendosje u bë pjesë e historisë më të re dhe lidhet edhe me kohën nga Kongresi i Berlinit, 1878, kur Fuqitë e Mëdha e copëtojnë Shqipërinë dhe krimi i tyre vazhdoi me ricopëtimin e Shqipërisë dhe në Konferencën e Ambasadorëve në …

Më shumë...

Shefi i AKI-së, Shpend Maxhuni vazhdon të heshtë pas përfshirjes së djalit të tij në armëmbajtje e drogë

Shpend Maxhuni

Mbrëmjen e 12 tetorit të këtij viti, Policia e Kosovës gjatë një patrullimi kishte gjetur armë pa leje e drogë në veturën që ishte duke u vozitur nga djali i një prej njerëzve kryesorë të sigurisë në vend, Shpend Maxhunit. Gjithë kjo ngjarje deri tani ishte mbajtur e fshehtë për …

Më shumë...

Djali i shefit të AKI-së, është pjesë e një kallëzimi penal në Prokurorinë e Prishtinës

Shpend Maxhuni

Zëvendës-prokurori i Prokurorisë Themelore të Prishtinës, Ibrahim Berisha ka konfirmuar se gjatë ditës së djeshme nga Policia e Kosovës kanë pranuar një kallëzim penal ndaj djalit të Shpend Maxhunit, shefit të AKI-së. Sipas Prokurorisë, personi në fjalë dyshohet për posedim të narkotikëve dhe armëmbajtje pa leje. “Dje pas dite e …

Më shumë...

Komisioni i Kuvendit të Kosovës që mbikëqyrë AKI-së do ta shqyrtojë rastin kriminal të kreut të këtij Agjencioni

Komisioni i Kuvendit të Kosovës që mbikëqyrë AKI-së do ta shqyrtojë rastin kriminal të kreut të këtij Agjencioni

Pas gjetjes së armëve dhe drogës në veturën e babait dhe djalit të shefit të AKI-së, Shpend Maxhuni, në mbledhjen e Komisionit të Kuvendit të Kosovës që mbikëqyrë Agjencinë e Kosovës e Inteligjencës, që do të mbahet të martën, do të diskutohet edhe për këtë çështje. Kryetarja e këtij komisioni, …

Më shumë...

Policia e Kosovës përpiqet t’i asgjësojë provat inkriminuese për babanë dhe djalin e ish kryepolicit të Kosovës, Shpend Maxhuni

Policia e Kosoves

Policia e Kosovës, një janë rastit kriminal, me rastin e  raportimit në media, duke iu referuar prokurorisë, se ndaj djalit të Shpend Maxhunit, ish-drejtorit të Përgjithshëm të Policisë dhe shefit aktual të Agjencisë Kosovare të Inteligjencës, është ngritur kallëzim penal për shkak të posedimit të lëndëve narkotike dhe armës, ka …

Më shumë...

Enver Hoxhaj ka thënë se në Evropë ka më shumë një albanofobi sesa që kërkohen kritere teknike për vizat

Enver Hoxhaj: Ata mund të dëmtojnë emblemën tonë, por jo atë që përfaqëson, Kosova është shtet i pavarur dhe sovran

Zëvendës-kryeministri Enver Hoxhaj ka thënë se në Evropë ka më shumë një albanofobi sesa që kërkohen kritere teknike për vizat. Ai ka saktësuar se 95 kriteret, që Bashkimi Evropian i ka vendosur Kosovës ishin të padrejtë, sepse për shtetet fqinje kishte shumë më pak se aq. “Kam qenë me Vlora …

Më shumë...

PDK-ja me elektorat fshatarë e punëtorë synon t’i bashkohet Aleancës së Djathtë Konservatore në Evropë

PDK-ja me elektorat fshatarë e punëtorë synon t'i bashkohet Aleancës së Djathtë Konservatore në Evropë

Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Kadri Veseli, ka marrë pjesë në Samitin e Lirisë në Kishinau të Moldavisë, të organizuar nga Aleanca e Konservatorëve dhe Reformistëve në Evropë. Ky grupim, që bashkon partitë konservatore të qendrës së djathtë, përbën lëvizjen politike me rritjen më të madhe në Evropë. Kreu …

Më shumë...

Popoviq: Beogradi duhet ta ndërpresë bisedimet nëse Kosova nuk tërhiqet nga procesi i formimit të ushtrisë

Popoviq: Beogradi duhet ta ndërpresë bisedimet nëse Kosova nuk tërhiqet nga procesi i formimit të ushtrisë

Kryetari i Partisë Kombëtare Serbe Nenad Popoviq ka thënë se Beogradi duhet ta ndërpresë çdo lloj të bisedimeve me Prishtinën nëse Kosova nuk tërhiqet nga procesi i formimit të ushtrisë. Popoviq ka thënë se Serbia duhet të kërkojë nga “sponsorët e perëndimit të shtetit të rremë të Kosovës, që me …

Më shumë...

Armë e drogë në veturën e inspektorit të Serbisë, Enver Maxhuni, baba i Shpend Maxhunit, shefit të AKI-së, i dyshuar djali i tij

Armë e drogë në veturën e inspektorit të Serbisë, Enver Maxhuni, baba i Shpend Maxhunit, shefit të AKI-së, i dyshuar djali i tij

Në orët e vona të datës 13 tetor të këtij viti, Policia e Kosovës e ka ndalur një veturë të tipit “Golf”. Në veturë kanë qenë tre persona. Armë pa leje e substanca narkotike  janë gjetur në veturë, pronë e Enver Maxhunit, ( Inspektor famëkeq i UDB-së në kohën e …

Më shumë...

Sonja Biserko: Amerika ka prioritet njohjen e pavarësisë së Kosovës nga Serbia, këtu nuk ka ndryshuar asgjë

Biserko

Zyrtarët amerikanë prioritet e kanë njohjen e pavarësisë së Kosovës nga Serbia, këtu nuk ka ndryshuar asgjë dhe as që do të ndryshojë, pavarësisht dëshirave dhe fjalëve të zyrtarëve serbë që po plasohen, ka thënë për gazetën “danas” Sonja Biserko, kryetare e Këshillit të Helsinkit për të Drejta të Njeriut …

Më shumë...

Lëvizja popullore shqiptare për kultivimin e veprimtarisë revolucionare të Enver Hoxhës, përshëndet TV-Diellin

Remzi Hasani

Pasi me vëmendje dhe kënaqësi të lartë e përcollëm dokumentarin kushtuar 110 vjetorit të lindjes së shokut, Enver Hoxha, për një çast na u duk  e u ringjall epoka e lavdishme e të madhit Enver. Ne dhe LPSH për kultivimin e veprës revolucionare të Enverit, jemi krenarë dhe mbajmë një …

Më shumë...

Palmer: Amerika e kupton shqetësimin për këmbim territoresh por edhe konflikti i ngrirë ka shumë rreziqe

Matthew Palmer: Qëllimi përfundimtar i Amerikës mbetet që të arrijnë njohjen reciproke mes Kosovës dhe Serbisë

Zëvendës-ndihmësi i Sekretarit amerikan të Shtetit Matthew Palmer ka thënë sot në Beograd se Uashingtoni  fton Serbinë e Kosovën ta vërejnë rastin historik dhe të arrijnë marrëveshjen në të cilën të dy palët të jenë fituese. “Nëse njëri është fitues e tjerë humbës, atëherë askush nuk fiton”, ka thënë Palmer …

Më shumë...

Kryetari Thaçi, priti në takim Shoqatën e Gazetarëve dhe përfaqësuesit e shoqërisë civile të Kosovës Lindore

Hashim Thaçi: Caktimi nga ana e BE-së i Miroslav Lajçakut për të zgjidhur problemin Kosovës, është ofendim

Kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi, priti në takim Shoqatën e Gazetarëve dhe përfaqësuesit e shoqërisë civile të Kosovës Lindore, me të cilët kanë biseduar gjerë e gjatë për problemet e tyre. Pa dyshim se temë e diskutimit ishte mundësia e respektimit të vullnetit të për bashkim me Republikën e Kosovës. …

Më shumë...

Gjeneral Rama mori pjesë në Konferencën e Shefave të Mbrojtjes në Gjermani

Komandanti i FSK-së, Rrahman Rama ligjëroi para studentëve të Universitetit ISA BOLETINI në Mitrovicë

Komandanti i FSK-së, gjenerallejtënant Rrahman Rama, mori pjesë në Konferencën e 26-të vjetore të Shefave të Mbrojtjes në Vizbaden të Gjermanisë. Në këtë konferencë morën pjesë mbi 39 shefa të Mbrojtjes nga shtetet evropiane, anëtare të NATO-s dhe shtetet partnere. Komandanti i FSK-së, gjeneral Rama në Wisbaden u takua me …

Më shumë...

Ambasadorja amerikane në OKB, Nikky Haley, kishte kërkuar inicimin e strategjinë dalëse për UNMIKU-n nga Kosova

Ambasadorja amerikane në OKB, Nikky Haley, kishte kërkuar inicimin e strategjinë dalëse për UNMIKU-n nga Kosova

Sekretari i Përgjithshëm i Organizatës së Kombeve të Bashkuara Antonio Guterres po e shqyrton iniciativën amerikane për inicimin e strategjisë dalëse për misionin e OKB-së në Kosovë. E pyetur nëse Sekretari i Përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara e ka marrë letrën e ambasadores amerikan në OKB Nikki Haley dhe cilat …

Më shumë...