Ahmet Qeriqi

Albert Zholi: Flet këngëtari i mirënjohur, Arjan Korkaj

Albert Z. Zholi

Ja si e realizova Albumin e ri “Mall”. Janë plot 7 këngë të reja. Këngë të realizuara nga kompozitorë dhe autorë tekstesh nga më të dëgjuarit në Shqipëri. Muzika dhe orkestrimi nga Klodian Qafoku. Tekstet janë bërë nga Jorgo Papingji, Arben Duka dhe Armando Trebicka. Albumi  doli në qarkullim ditët …

Më shumë...

Jakup Krasniqi: Kosova nuk është dashur të zhvillojë bisedime politike me Serbinë

Jakup Krasniqi: Çështjen e veteranëve Kuvendi i Kosovës duhet ta kthejë nga fillimi

Në një intervistë për “Epoka e re” me rastin e 18-vjetorit të Konferencës së Rambujesë, ish-anëtari i delegacionit të Kosovës, Jakup Krasniqi, ka vlerësuar rolin pozitiv të arritjes së marrëveshjes për Kosovën në këtë konferencë. Krasniqi ka thënë se marrëveshja e Rambujesë, ani pse nuk ishte e përfunduar për Kosovën …

Më shumë...

Kuvendi i komunës së Prishtinës, miraton rezolutën e përbashkët, për rastin e ndalimit të Ramush Haradinajt

Kuvendi i komunës së Prishtinës, miraton rezolutën e përbashkët, për rastin e ndalimit të Ramush Haradinajt

Sot mbahet mbledhja e jashtëzakonshme e Kuvendit Komunal të Prishtinës, ku pikë e vetme e rendit të ditës është miratimi i rezolutës së përbashkët, për rastin e ndalimit të Ramush Haradinajt. Ish-kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj është ndaluar më 4 janar nga policia franceze në bazë të një flet-arresti të …

Më shumë...

Anëtarët e Komisionit Shtetëror për Matjen e Territorit të Kosovës janë përçarë

Anëtarët e Komisionit Shtetëror për Matjen e Territorit të Kosovës janë përçarë

Komisioni Shtetëror për Matjen e Territorit, i emëruar nga Qeveria e Kosovës më 24 janar të këtij viti, ende nuk e ka përfunduar punën. Madje anëtarët e këtij Komisioni tashmë janë përçarë mes vete dhe tani nuk dihet nëse do të ketë “epilog” ashtu siç ka pretenduar Qeveria, e cila …

Më shumë...

Dana Rohrabacher: Krijimi i Maqedonisë, projekt i dështuar, ky shtet duhet të ndahet mes Kosoves e Bullgarisë

Dana Rohrabacher

Kongresmeni republikan, Dana Rohrabacher në një intervistë për “VizionPlus” në Tiranë  ka thënë se krijimi i Maqedonisë si shtet ishte një projekt i dështuar dhe tani të gjitha rrethanat janë krijuar që pjesët e saj t’i jepen shteteve fqinje, përfshi këtu Kosovën dhe Bullgarinë. Qëndrimi im është që Maqedonia nuk …

Më shumë...

Ambasada amerikane mirëpriti marrëveshjen e 4 shkurtit për rrënimin e murit në Mitrovicë

Ambasada e Amerikës

Ambasada e Shteteve të Bashkuara të Amerikës mirëpret marrëveshjen e 4 shkurtit të arritur mes Ministrit të Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor, Ferat Shalës dhe Kryetarit të Mitrovicës Veriore Rakiq lidhur me planin urban të reviduar për shndërrimin e Rrugës në zonë për këmbësorë. “Ne përshëndesim kuvendin komunal të Mitrovicës Veriore …

Më shumë...

Tre Universitete nënshkruajnë rregullore të përbashkët për studime Master

Tre Universitete nënshkruajnë rregullore të përbashkët për studime Master

Për herë të parë në Kosovë Universitetit “Kadri Zeka” Gjilan, Universitetit “Ukshin Hoti” Prizren dhe Universitetit “Haxhi Zeka” Pejë kanë nënshkruar rregulloren e përbashkët për programin Master- Qeverisja Lokale dhe Shoqëria Demokratike. Kjo rregullore e nënshkruar mes tre rektorëve, Bajram Kosumi Rektor i Universitetit “Kadri Zeka”, Ramë Vataj Rektor i …

Më shumë...

Albert Z. Zholi: Si e prita Dritëro Agollin në vitin 1996 në Athinë

Albert Z. Zholi: Si e prita Dritëro Agollin në vitin 1996 në Athinë

-Aristidh Kola: “Poetë si Dritëro Agolli do të kishte dëshirë t’i kishte dhe shteti më i fuqishëmnë botë”  -Dino Kubati shkrimtar e publicist arvanitas ishte gjithashtu i interesuar shumë për vizitën e Agollit  -Në Athinë Dritëroi erdhi me Sadijen dhe poetin tjetër, Moikom Zeqo -Mirëpo shqiptarët nuk e dinin, se …

Më shumë...

Arben Llalla: Ja cili ishte Dritëro Agolli i UÇK-së

Arben Llalla

Të gjithë folën fjalët më të mira për poezinë dhe penën e Dritëro Agollit. Sapo morën vesh që u shua poeti i madh, nisi gara me turravrap se kush të fliste i pari në gazeta dhe televizione për poezinë e tij, vargjet e për kohët, kur ishte ligjvënës pas viteve …

Më shumë...

Seanca e ardhshme plenare e Kuvendit mbahet me 9 shkurt, me dy interpelanca për kryeministrin Mustafa

Kuvendi i Kosoves

Kryesia e Kuvendit të Kosovës, në mbledhjen e sotme, mori vendim  që të enjten, më 9 shkurt, në orën 10:00, të mbahet seanca e ardhshme plenare. Në këtë seancë,  parashihen dy interpelanca për kryeministrin, Isa Mustafa.  Përveç seancës më 9 shkurt, Kryesia ka vendosur që edhe javën e ardhshme të …

Më shumë...

Vetëvendosje do të përkujtojë 10-vjetorin e protestës kundër implementimit të Planit të Ahtisaarit

Vetëvendosje

Lëvizja Vetëvendosje do të përkujtojë  dhjetë vjetorin e protestës së organizuar kundër implementimit të Planit të Ahtisaarit, ku humbën jetën aktivistët: Arben Xheladini dhe Mon Balaj. Vetëvendosja konstaton se 10 shkurti hyri në historinë e vonë të popullit tonë si dita kur u kundërshtua imponimi politik prej Planit të Ahtisaarit …

Më shumë...

Sabina Elmazaj: Një tufë poezish

Sabina Elmazaj: Një tufë poezish

Çamërisë   Nëpër vite tutje larg, Të mendoj dhe kurrë nuk ngopem, Çamëri djep bukurie, Je tek unë edhe kur zgjohem. S”të kam parë veç nga kujtimet Je tek unë dimër behar, Në cdo stin si manxuranë, Më ke bij e të kam Nanë . Sa lot kamë pare, Kur …

Më shumë...

Nusret Pllana: Rëndësia ndërkombëtare e Luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës

Dr. Nusret Pllana: Gra që ju kanë bërë krahë ecjes sonë nëpër rrugët e historisë

(Dr. Veton Zejnullahu, “Menaxhimi dhe zgjidhja e konflikteve rajonale dhe ndërkombëtare”, Prishtinë, 2016) Studimi i dr. Veton Zejnullahut, njërit nga njohësit më të mirë të konflikteve me përmasë ndërkombëtare, siç e ka përkufizuar edhe në titullin e veprës së tij, trajton dhe analizon  shkaqet dhe pasojat e konflikteve, mënyrën e …

Më shumë...

Mijëra katalunjas protestojnë në Barcelonë kundër gjykimit të ish-presidentit, Artur Mas

Mijëra qytetarë në Kataloni protestojnë për lirimin e të burgosurve politik

Qeveria autarkike e Spanjës ka filluar gjykimin kundër ish-kryetarit të Katalunjës, Artur Mas, i cili  akuzohet për përfshirje në referendumin “jo zyrtar” të Krahinës katalunjase  për pavarësi,  në nëntor të vitit 2014.  Artur Mas është paditur për mosbindje serioze civile, pasi votimit që u krye duke sfiduar vendimin e Gjykatës …

Më shumë...

Donald Trump mbështet NATO-n dhe kërkon nga aleatët më shumë kontribut financiar

Trump: Takimi me Kim Jong Un-in do të mbahet më 12 qershor

Burimet botërore të lajmeve bëjnë të ditur se kryetari amerikan, Donald Trump, dhe sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, kanë biseduar me telefon për konfliktin në pjesën lindore të Ukrainës. Mëtutje, në kumtesë theksohet se “është diskutuar potenciali për zgjidhjen paqësore të konfliktit”, në pjesën lindore të Ukrainës, pa …

Më shumë...

Në dy ditët e fundit në Kanalin e Sicilisë mes Libisë dhe Italisë janë shpëtuar mbi 1.600 refugjatë

Greqia refugjatet

Në dy ditët e fundit në Kanalin e Sicilisë mes Libisë dhe Italisë në Detin Mesdhe janë shpëtuar mbi 1.600 refugjatë. Sipas lajmit të gazetës italiane “La Repubblica”, AA transmeton se anija Aquarius e organizatës së shoqërisë civile e cila merr pjesë në aktivitetet e kërkim-shpëtimit në rajon këtë mëngjes …

Më shumë...