Ahmet Qeriqi

Kadri Veseli: Kosova ofron perspektivë për kompanitë e huaja

Kadri Veseli: Kosova ofron perspektivë për kompanitë e huaja

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli, ka marrë pjesë në lansinin e klubit afarist frankofon, ku i siguroi për mbështetje të plotë të institucioneve të Republikës së Kosovës. “Përmes këtij mekanizmi që po lansohet sot, do të hulumtohen mundësitë e bashkëpunimit ekonomik të Kosovës me vendet anëtare të frankofonisë. Republika …

Më shumë...

AKP-ja, hodhi në likuidim dy ndërmarrjet publike të Deçanit: “Apiko” dhe “Iliria”

AKP

Institucionet e Kosovës,  nën presionin e bashkësisë ndërkombëtare, dënuan sërish banorët e Komunës së Deçanit, duke vazhduar pengimin e zhvillimit të kësaj komune dhe uzurpimin e pronave publike. Pas ndëshkimit nga Gjykata Supreme, e më pas edhe Gjykata Kushtetuese, kësaj radhe, deçanasit po ndëshkohen nga Agjencioni Kosovar i Privatizimit, i …

Më shumë...

Komisioni i Pavarur i Mediave më 24 mars 2017 në ora 11:00,organizon Konferencë për Medie

mediat

Komisioni i Pavarur i Mediave (KPM) më 24 mars 2017 në ora 11:00,organizon Konferencë për Media, lidhur me zhvillimet rreth implementimit të procesit të Digjitalizimit në Republikën e Kosovës si dhe Pajtueshmëria e Ofruesve të Shërbimeve Mediale Audio-vizuele (OSHMA), me Kodin e Etikës për Ofruesit e Shërbimeve Mediale në Republikën …

Më shumë...

Përkujtohen dëshmorët e 24 marsit të vitit 1999, të rënë në Zonën Operative të Llapit

Përkujtohen dëshmorët e 24 marsit të vitit 1999, të rënë në Zonën Operative të Llapit

Në 18-vjetorin  e rënies së dëshmorëve të kombit të ZOLL të UÇK-së,  Sabit Rrahimi, Bedri Ahmeti, Fatmir Selmani, Hamdi Sejdiu dhe Ragip Ademi më 24 mars do të mbahen manifestime përkujtimore.  Në këtë ditë kur forcat e NATO-së filluan bombardimet ndaj caqeve serbe në të gjitha frontet e luftës u …

Më shumë...

Instituti EdGuard: Ndikimi i peshës së çantave te fëmijët ka nxitur debat dhe shqetësimin e prindërve…

Instituti EdGuard: Ndikimi i peshës së çantave te fëmijët ka nxitur debat dhe shqetësimin e prindërve

Në konferencën e mbajtur sot nga Instituti EdGuard u paraqitën të gjeturat nga hulumtimi “Ndikimi i peshës së çantave tek fëmijët e shkollave fillore dhe të mesme të ulëta”. Ndikimi i peshës së çantave tek fëmijët ndër vite ka nxitur debat dhe shqetësimin e prindërve, mësimdhënësve dhe akterëve të tjerë …

Më shumë...

Frank Shkreli: Kongresmeni Eliot Engel mbi politikën amerikane ndaj Kosovës

Frank Shkreli: Një mbështetje historike ndërkombëtare ndaj lirisë së fjalës

Përfaqësuesi demokrat në Kongresin amerikan, njëherazi edhe nën-Kryetar i Komisionit të Dhomës së Përfaqësuesve për Politikën e Jashtme dhe njohës i mirë i çështjeve shqiptare në Ballkan, Eliot Engel mbajti të mërkurën një fjalim mbi politikën e Shteteve të Bashkuara karshi Republikës së Kosovës.  Fillimisht, miku i njohur i shqiptarëve …

Më shumë...

Sahit Dragaj: Në prag të shënimit të 18-vjetorit të Masakrës së Izbicës njëra prej masakrave më të mëdha në Kosovë

Masakra e Izbicës

Më 27 mars 1999 – forcat çetnike serbe granatuan fshatin Izbicë në komunën e Skenderajt, me armatim të. Së paku 4,500 fshatarë nga Izbica dhe fshatrat përreth u strehuan ne fshatin Izbicë. Më 28 marsi 1999, këto forca rrethuan fshatarët dhe iu afruan atyre, duke ju kërkuar se pari para. …

Më shumë...

Adem Lushaj: Vendimi i AKP-së për likuidimin e ndërmarrjeve:“Apiko” dhe “Iliria”, është politik dhe tejet i dëmshëm

Adem Lushaj

Institucionet e vendit, nën presionin e bashkësisë ndërkombëtare, dënuan sërish banorët e Komunës së Deçanit, duke vazhduar pengimin e zhvillimit të kësaj komune dhe uzurpimin e pronave publike. Pas ndëshkimit të marr nga Gjykata Supreme, e më pas edhe Gjykata Kushtetuese, kësaj radhe, deçanasit po ndëshkohen nga Agjensioni Kosovar i …

Më shumë...

Përfaqësuesit e familjeve e kanë quajtur diskriminues Ligjin për Persona të Pagjetur

Përfaqësuesit e familjeve e kanë quajtur diskriminues Ligjin për Persona të Pagjetur

Përfaqësuesit e familjeve të personave të pagjetur e kanë quajtur diskriminues Ligjin duke kërkuar ndryshimin e tij nga fillimi deri në fund. Ata akuzuan institucionet se nuk po bëjnë asgjë për kategori, madje po e përbuzin që 17 vjet pas luftës kategorinë me të ndjeshme të shoqërisë kosovare. Gjatë diskutimit …

Më shumë...

Formularët e deklarimit të pasurisë i kanë dorëzuar vetëm 25 për qind e deklaruesve

Formularët e deklarimit të pasurisë në Agjencinë Kundër Korrupsionit i kanë dorëzuar rreth 25 për qind apo 1 120 deklarues  nga gjithsej 4 488 mbajtës të posteve të larta publike, në kohën kur edhe tetë ditë skadon afati i deklarimit. Drejtori i AKK-së, Shaip Havolli, u ka bërë thirrje zyrtarëve …

Më shumë...

Persona të panjohur kanë sulmuar aktivistin e Lëvizjes Vetëvendosje, Agron Kabashi

Policia konfirmon sulmin ndaj Agron Kabashit

Mbrëmë, persona të panjohur kanë sulmuar aktivistin e Lëvizjes Vetëvendosje, Agron Kabashi, i cili kishte shoqëruar me veturë sekretarin organizativ, Dardan Molliqaj. Ngjarja ka ndodhur në rrugën ‘Muharrem Fejza’, te banesa e Dardan Molliqajt, ku aktivisti Kabashi e ka lënë atë dhe po kthehej në veturë. Ai është goditur me …

Më shumë...

Vlora Dumoshi ka akuzuar deputetët e Kuvendit se po i lënë qytetarët e izoluar

Vlora Dumoshi ka akuzuar deputetët e Kuvendit se po i lënë qytetarët e izoluar

Këshilltarja politike e kryeministrit, Isa Mustafa, Vlora Dumoshi, ka akuzuar deputetët e Kuvendit se po i lënë qytetarët e izoluar. Ajo  ka shkruar se deputetët e Kuvendit të Kosovës, të të gjitha partive, shëtitën pa u ndalur nëpër Evropë dhe më gjerë, por qytetarëve nuk ua mundësojnë të lëvizin të …

Më shumë...

Sot prezantohen të gjeturat e hulumtimit: “Ndikimi i peshës së çantave te fëmijët…”

MASHT: Vitin e ardhshëm do të nisë aplikimi i mësimit tërëditor në shkollat të cilat i plotësojnë kushtet për fillimin e këtij procesi

Sot prezantohen të gjeturat e hulumtimit: “Ndikimi i peshës së çantave tek fëmijët e shkollave fillore dhe të mesme të ulëta” të organizuar nga Instituti EdGuard. Konferenca do të mbahet  në qendrën informative dhe kulturore të BE-së. Prezantimi i të gjeturave do tu pasohet nga diskutimi me panelistët Lah Nita, …

Më shumë...

Ministri, Enver Hoxhaj ka biseduar me Sekretarin Amerikan të Shtetit, Rex Tillerson

Ministri, Enver Hoxhaj ka biseduar me Sekretarin Amerikan të Shtetit, Rex Tillerson

Ministri i Punëve të Jashtme të Kosovës, Enver Hoxhaj e ka takuar Sekretarin Amerikan të Shtetit, Rex Tillerson gjatë punimeve të takimit vjetor të Ministrave të Jashtëm të koalicionit botëror kundër ISIS-it,  që po mbahet në Uashington. Hoxhaj me këtë rast e ka falënderuar sekretarin, Tillerson për mbështetjen e vazhdueshme …

Më shumë...

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli, mori pjesë në aktivitetin, “Java e gruas”

Kryetari i Kuvendit, Kadri Veseli

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli, ka marrë pjesë aktivitetin “Java e gruas”, që është organizuar nga Instituti Demokratik Kombëtar i Amerikës. Ai ka folur për rolin e gruas në shoqëri dhe për mbështetjen që ai u jep grave në vendimmarrje. “Në rend të parë duhet të ecim përtej …

Më shumë...

KPMM: Sqarim lidhur me Licencën e Hulumtimit afër “Crepules” nga Komuna e Zubin Potokut dhe Skenderajt

KPMM

Njoftojmë opinionin e gjere publik se KPMM është institucioni i vetëm për licencimin e aktiviteteve minerare në Republikën e Kosovës. KPMM, funksionin e vete e ushtron sipas Ligjit për Miniera Minerale Nr.03/-163 respektivisht Ligjit Nr.04/L-158  për Ndryshimin dhe Plotësimin e ligjit bazik, si dhe ligjeve relevante.  Pra, licencimi i kompanive …

Më shumë...