Ahmet Qeriqi

Nesër në Shtëpinë e Kulturës në Skënderaj, do të përkujtohet dëshmori i kombit, Afrim Sadri Gashi

Nesër në Shtëpinë e Kulturës në Skënderaj, do të përkujtohet dëshmori i kombit, Afrim Sadri Gashi

Nesër, në Shtëpinë e Kulturës në Skënderaj, do të  përkujtohet dëshmori i kombit, Afrim Sadri Gashi, në 19-vjetorin e rënies, në altarin e Atdheut. Fillimisht,  në orën 16.00 bëhen homazhe në varrezat e fshatit Kryshec. Akademia përkujtimore për dëshmorin, mbahet në orën 17.00. Afrim Gashi ka rënë me 3 gusht …

Më shumë...

Në Kompleksin Memorial “Adem Jashari”, në Prekaz po mbahet manifestimi “Ditët e Diasporës

Në Kompleksin Memorial “Adem Jashari”, në Prekaz po mbahet manifestimi “Ditët e Diasporës

Dje në Prekaz, në kompleksin memorial “Adem Jashari”, nën patronazhin e Ministrisë së Diasporës, mbahet manifestimi “Ditët e Diasporës” Manifestimi u mbajt orën 19:00, me homazhe te varrezat e familjes Jashari, për të vazhduar në orën 20:00 me programin kulturo-artistik të grupit muzikor vokal “Kvali” nga Sllovenia. Ndërkaq, sot, në …

Më shumë...

LDK-ja nuk do t’i votojë kandidatët e PAN-it për kryeministër dhe për kryeparlamentar

Agim Veliu: Në koalicion më Lëvizjen Vetëvendosje duamë të hyjmë si të barabartë dhe jo të nënshtruar

Nënkryetari i LDK-së, Agim Veliu pas mbledhjes së Kryesisë, tha se ishte  diskutuar për mbledhjen konstituive të Kuvendit të Kosovës që mbahet më 3 gusht dhe ripërsëriti qëndrimin, se LDK nuk do t’i votojë kandidatët e PAN-it për kryeministër dhe për kryeparlamentar. Veliu ka deklaruar se LDK nuk do të …

Më shumë...

KMDLNJ, ka reaguar lidhur me grafitet ku u kërcënuan me vdekje: H.Thaçi, Sh.Ahmeti N. Tërnava dhe Albin Kurti

KMDLNJ thotë se SBASHK-u po i shkel të drejtat e nxënësve për arsim të drejtë dhe cilësor në përputhje me planprogramet

KMDLNJ, përmes një komunikate për media, ka reaguar për grafitet e fundit që u bënë në muret e oborrit të Fakultetit Filologjik, e ku u kërcënuan presidenti Hashim Thaçi, kryetari i Prishtinës Shpend Ahmeti, Lideri i Vetëvendosjes Albin Kurti dhe Kryeimami i BIK-ut Naim Tërnava. KMDLNJ, përmes kësaj ka kërkuar …

Më shumë...

Rreth 500 puçistë turq janë sjellë para gjyqeve, në Turqi lidhur me grusht-shtetin e dështuar një vit më parë

Rreth 500 puçistë turq janë sjellë para gjyqeve, në Turqi lidhur me grusht-shtetin e dështuar një vit më parë

Rreth 500 turq të arrestuar një vit më parë  janë nxjerrë  sot para gjykatave  në Turqi, me akuzat për përfshirje në përpjekjet  e dështuara për grushtshtet. Ky është gjykimi më masiv deri më tash, rreth puçit të dështuar kundër kryetarit të Turqisë, Rexhep Tajip Erdogan. Disa nga 485 të dyshuarit …

Më shumë...

RKL: Urrejtja anti-islame në Kosovë ka një adresë të njohur, një që vepron hapur, në medie…

RKL

Urrejtja  anti-islame në Kosovë ka një adresë të njohur, një që vepron hapur, në medie, sidomos në portalin, “Ekspress” dhe një tjetër  që vepron të terr, në orët e vona të natës dhe që mjaftohet me  shkrimin e grafiteve. Lidhmëria nuk është e domosdoshme, por ka shumë indikacione, të cilat …

Më shumë...

Fitim Çaushi: Replikë me Xhevdet Shehun për Ismail Kadarenë

Ismail Kadare

Është një reagim pozitiv shkrimi i Xhevdet Shehut për merita të shkrimtarit Ismail Kadare në zhvillimin e gjuhës shqipe, përqasur me gjuhëtarin e mirënjohur, prof. dr. Xhevat Lloshi. Vërtet Kadare në tërë krijimtarinë e tij origjinale e shkrifëroi edhe më tej dheun e ngjeshur të gjuhës shqipe, “gjuhë që provoi …

Më shumë...

Jakup Krasniqi: Kush mbjellë erë korrë furtunë!

Jakup Krasniqi

Gjuha jo pak denigruese për kundërshtarët politikë, e cila u përdor nga të zgjedhurit e popullit në zgjedhjet e fundit më shtyri që, për të satën herë, t’jua përkujtoj shprehjen tejet të urtë e me një filozofi të veçantë empirike të popullit tonë. Populli ynë, konform kësaj empirie a përvoje, …

Më shumë...

Një grup i vetëquajtur antiislamist përmes grafiteve kërcënon kryetarin Thaçi, Shpend Ahmetin e Naim Tërnavën

Një grup i vetëquajtur antiislamist përmes grafiteve kërcënon kryetarin Thaçi, Shpend Ahmetin e Naim Tërnavën

Kryetari i Kosovës Hashim Thaçi, kryetari i Prishtinës Shpend Ahmeti dhe Myftiu i  Bashkësisë Islame, Naim Tërnava, janë kërcënuar publikisht, me anë të grafiteve nga njerëz të panjohur, të vetëquajtur antiislamistë. Shkak i këtyre kërcënimeve sipas shënimeve është xhamia e cila është planifikuar të ndërtohet në Dardani. Nëpërmjet këtyre grafiteve, …

Më shumë...

Kryetari i Komunës së Skenderajt, Sami Lushtaku ka vizituar dy familje atdhetare, në Mitrovicë

Kryetari i Komunës së Skenderajt, Sami Lushtaku ka vizituar dy familje atdhetare, në Mitrovicë

Kryetari i Komunës së Skenderajt, Sami Lushtaku ka vizituar ndaras dy familje atdhetare nga Mitrovica. Lushtaku ka takuar familjet Lushta dhe Maliqi, me qëllim të falënderimit për kontributin e dhënë gjatë historisë së përpjekjeve kombëtare për liri dhe çlirim. Në takimet e përzemërta me pjesëtarët e këtyre familjeve, Lushtaku është …

Më shumë...

Ermira Babamusta: Seriali amerikan “Plates on Fire” me producentë dy shqiptarët: Greta dhe Vilma

Ermira Babamusta: Seriali amerikan “Plates on Fire” me producentë dy shqiptarët: Greta dhe Vilma

“Plates on Fire” (Pjatat në Zjarr) është show më i ri krijuar nga veterani Joe Viramontez me producentet dy artistet e njohura shqiptare në Hollivud, Greta dhe Vilma Zenelaj, themeluese të Colored Films. Producentet shpallën datat e fillimit të serialit të gatimit kompetitiv në TV amerikan nga tetori – dhjetor …

Më shumë...

Albin Kurti e Glauk Konjufca qendruan për një vizitë në Ambasadën e Gjermanisë, në Prishtinë

Albin Kurti e Glauk Konjufca qendruan për një vizitë në Ambasadën e Gjermanisë, në Prishtinë

Kanë qëndruar për një vizitë në Ambasadën e Republikës Federale të Gjermanisë, në Prishtinë, i emëruari për kryeministër i VETËVENDOSJES, Albin Kurti  dhe deputeti i Lëvizjes, Glauk Konjufca. Ata u pritën nga Ambasadorja, Angelika Viets, dhe Sekretari i Parë, z. Marten Menger. Në këtë takim u diskutua rëndësia dhe mundësitë …

Më shumë...

Frank Shkreli: Në Tiranë u përurua libri: “Shqiptarët në qytetërimin Perëndimor” i autorit, Bardhyl Ukcamaj

Më 31 korrik 2017,  Shtëpia botuese “Princi” dhe “Albanian Tourism Magazine” organizuan në Tiranë promovimin e librit “Shqiptarët në qytetërimin Perëndimor” me autor Bardhyl Ukcamaj, MS. Bardhyl Ukcamaj është i njohur si publicist dhe aktivist i të drejtave të njeriut, dekoruar me medaljen “Pishtar i Demokracisë” për kontributin e tij …

Më shumë...

Kuvendi ka ftuar deputetët për pjesëmarrje në seancën konstituive të Kuvendit më 3 gusht 2017

Komisionin për Legjislacion shqyrton Kodin Penal, ndërsa Komisioni i Arsimit shqyrton projekligjin për Inspektoratin e Arsimit

Administrata e Kuvendit ka ftuar deputetët  për pjesëmarrje në seancën konstituive të Legjislaturës së 6-të, e cila do të mbahet të enjten, më 3 gusht 2017. Seanca do të fillojë në orën 10:00 me kërë rend  të ditës: Formimi i Komisionit të përkohshëm për verifikimin e kuorumit dhe të mandateve …

Më shumë...

Guskova: Vuciç dëshiron të jetë realist, por kjo duket si përgatitje e publikut për njohjen e Kosovës

Guskova: Vuciç dëshiron të jetë realist, por kjo duket si përgatitje e publikut për njohjen e Kosovës

Ekspertja e Kremlinit  për Ballkanin, Jelena Guskova konstaton se thirrja e kryetarit të Serbisë, Aleksandar Vuciç për dialog të brendshëm për Kosovën erdhi mjaft vonë për shkak se “vija e kuqe” tashmë është kaluar. Serbia kurrë nuk do të pranohet në BE, por NATO-ja ka nevojë për të. Thirrja për …

Më shumë...

Kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi ka pritur sot në takim kongresmenin amerikan, Devin Nunes

Kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi ka pritur sot në takim kongresmenin amerikan, Devin Nunes

Kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi ka pritur sot në takim kongresmenin Devin Nunes, kryesues i Komitetit të Inteligjencës në Kongresin amerikan dhe George Pappas, këshilltar i lartë në Komitetin e Inteligjencës, të shoqëruar nga Ambasadori Amerikan Delawie. Ai e  ka falënderuar kongresmenin Nunes për përkrahjen e vazhdueshme të SHBA-së për …

Më shumë...