Ahmet Qeriqi

Ministri, Berisha priti një delegacion shtetëror të Francës në krye me ambasadorin, Chabert

Ministri, Berisha priti një delegacion shtetëror të Francës në krye me ambasadorin, Chabert

Ministri i Forcës së Sigurisë së Kosovës, zotëri Rrustem Berisha priti sot në takim, në ministri, një delegacion të lartë të shtetit francez në krye me ambasadorin zotëri Didier Chabert. Me këtë rast, ministri Berisha falënderoi ambasadorin Chabert për mbështetjen dhe përkrahjen që shteti i Francës ka ofruar për Kosovën …

Më shumë...

Ministri Lekaj, priti sot në takim udhëheqësen e“George Williams Youth Association” në Kosovë, Dorina Lluka Davies

Ministri Lekaj, priti sot në takim udhëheqësen e“George Williams Youth Association” në Kosovë, Dorina Lluka Davies

Ministri i Infrastrukturës Pal Lekaj, priti në takim, drejtoreshen ekzekutive, të Organizates Jo Qeveritare, “George Williams Youth Association” në Kosovë, Dorina Lluka Daries. Subjekt i këtij takimi ishte nevoja që ka kjo qendër për mbështejten  e Ministrisë së Infrastrukturës, në fuqizimin e aktivitetit të kësaj organizate, me anë të realizimit …

Më shumë...

A. Qeriqi: Shpifja se Kosova është “tokë e pëlleshme e ISIS-it”, ishte sulm kundër tolerancës fetare shqiptare

Ahmet Qeriqi

Kemi shkruar sa e sa herë se fushata kundër imamëve të Kosovës dhe përgjithësisht kundër myslimanëve, të cilët nga qarqet antishqiptare etiketohen si islamë të radikalizuar, apo terroristë, nuk ishte asgjë tjetër, pos një fushatë e kurdisur nga politika, me qëllim për të përfituar favore dhe për të treguar se …

Më shumë...

Maria Sinatra: Drama onirike e Fate Velaj dhe “Via Regia” e Sigmund Freudit në romanin, “KREUZTANNE”

Maria Sinatra: Drama onirike e Fate Velaj dhe “Via Regia” e Sigmund Freudit në romanin, “KREUZTANNE”

Marc Chagall, në biografinë e tij theksonte se “pikturat e mia janë kujtimet e mia “. Ky citim vlen edhe për Fate Velaj. Kujtimet e tij janë e kuqja, si zjarri që djeg dhe sjell me forcë mallin, si vdekja, si e kuqja e gjakut të sorkadhes derdhur nëpër rrugë …

Më shumë...

Jusuf Zenunaj: Fjalorët e Kuvendeve tona

Jusuf Zenunaj

Fjalorët e kuvendeve tona, Prishtinë e Tiranë me fjalë sharje-fyerje të pasura janë. Sikur paradite ashtu në orët e vona nuk i mund ezani, nuk i mposhtë kambana. Partia me partinë si t’ ishin në armiqësi, çfarë sheh në Kosovë e ke në Shqipëri..   ME MENDJE NË BUXHET   …

Më shumë...

Më 22 maj, përkujtohen dëshmorët: Danush Kurtaj, Mejdi Dalloshi, Tefik Raka, Avdylgafurr Luma e Suad Brava

Në Gjonaj të Hasit, zbulohet busti i dëshmorit të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Reshat Çoçaj

OVL e UÇK-së, dega në Kaçanik bën me dije se nesër, më 22 maj 2018, mbahet “orë përkujtimore”  me rastin e 19-vjetorit të rënies heroike të dëshmorëve: Danush Kurtaj, Mejdi Dalloshi, Tefik Raka, Avdylgafurr Luma dhe Suad Brava, të rënë, në Masakrën e Dubravës së Burimit.  më 22 maj të …

Më shumë...

KMDLNJ kërkon nga kryetari, Hashim Thaçi, të mos e dekretojë Radomir Llabanin gjyqtar të Gjykatës Kushtetuese

KMDLNJ

Këshilli për Mbrojtjen e të Drejtave dhe Lirive të Njeriut, me anë të një letre i kërkon kryetarit të Kosovës Hashim Thaçi, që mos ta dekretojë Radomir Labanin si gjyqtar të Gjykatës Kushtetuese pa u verifikuar e kaluara e tij. Laban të premten u zgjodh gjyqtar i Kushtetueses nga deputetët …

Më shumë...

Dr. Jusuf Osmani: Perandoria Osmane kishte besim të madh te shqiptarët

Jusuf Osmani

Jusuf Osmani, profesor në degën e Arkivave në Universitetin e Prishtinës, ka thënë se në Perandorinë Osmane kishte shqiptarë që shërbenin në të gjitha pjesët e administratës, raporton Anadolu Agency (AA). Osmani ka qenë pjesë e simpoziumit të organizuar në qytetin e Bursës në Turqi. Simpoziumi me temë “Emigrimi nga …

Më shumë...

Agim Vuniqi: Qëllimi i nacionalisteve dhe partizanëve shqiptare ishte i njëjtë, çlirimi i tokave shqiptare

Agim Vuniqi

Historia e shkruar dhe pa shkruar shqiptare interpretohet gabimisht, sidomos kur interpretimet behen ad-hoc dhe kane vetem nje qellim rrezimin e debatit, per te deshmuar egocentrizmin ja une ia qellova. Shume kolos te letrave shqipe perfshire edhe shkrimtarin dhe intelektualin e kohes Vehap Shita konstatojne se shqiptaret shpetuan nga asgjesimi …

Më shumë...

Me aktivitete tematike e përkujtimore u shënua data e fillimit të luftës në Grabanicë të Klinës

Gjatë muajit të fundit prej 6 korrik deri më 8 gusht 2020 kanë ndërruar jetë 10 veteranë të luftës së UÇK-së

Grabanica e Kinës shënoi 20-vjetorin e Rezistencës së armatosur. Ushtria Çlirimtare e Kosovës, më 20 maj 1998, sapo kishte shpallur themelimin e Shtabit Lokal në Grabanicë, u përball të njëjtën ditë me një sulm të ashpër të formacioneve serbe e jugosllave, sulme të cilave iu përgjigj frontalisht. Disa ditë me …

Më shumë...

Mehmet Hajrizi: Mehmet Malaj (1914 – 1998) simbol i qëndresës dhe burrërisë shqiptare

Mehmet Hajrizi: Mehmet Malaj (1914 - 1998) simbol i qëndresës dhe burrërisë shqiptare

( Fjalë e mbajtur në Gjilan, me rastin e 20-vjetorit të vdekjes së Mehmet Malajt, më 19 maj 2018) Hogoshti i lashtë i Dardanës ka dhënë shumë luftëtarë të shquar për liri, si Bislim Hogoshti, Muharrem Fejza, Haki Sermaxhaj, Isa Kastrati, Avdi Xhaçku etj.1 Rreth 300 burra të Hogoshtit dhe …

Më shumë...

Adem Lushaj: Shoqëria civile “vë në thumb” punën e deputetëve të Republikës së Kosovës!

Adem Lushaj

Shoqëria civile është vënë në monitorim të angazhimeve të deputetëve të Republikës së Kosovës, përmes projektit “Vota ime”, projekt që synon të rris transparencën dhe përgjegjësin e të zgjedhurve në legjislativin e vendit. Ky projekt përfshin edhe komunën e Deçanit, ku qytetarët kanë mundësi të njihen me angazhimet e 8 …

Më shumë...

Më shumë se gjysma e deputetëve të Kuvendit të Kosovës janë pasivë në ushtrimin e funksionit të tyre

Ka përfunduar debati lidhur me vendimin e Qeverisë për ndarjen e mjeteve financiare nga shpenzimet e paparashikuara

Mbi gjysma e deputetëve të Kuvendit të Kosovës janë pasivë në ushtrimin e funksionit të tyre, qoftë me pjesëmarrje në seanca plenare, pyetje parlamentare apo fjalimeve të tyre në Kuvend. Sipas platformës “Vota Ime” të KDI-së, janë vetëm dy deputetë, Muharrem Nitaj i AAK-së e Salih Zyba i Vetëvendosjes që …

Më shumë...

PDK në Prizren kërkon nga kryetari i komunës ngritjen e shtatoreve për gjashtë komandantë të UÇK-së

PDK

Partia Demokratike e Kosovës, e ngritur në themelet e Luftës mbi vlerat e luftës çlirimtare dhe vlerat universale të demokracisë qytetare, është vazhduese e vlerave të luftës çlirimtare dhe në kontinuitet angazhohet për promovimin e këtyre vlerave duke forcuar shtetin e Kosovës. Marrë për bazë që vlerat e luftës çlirimtare …

Më shumë...

Kryetari i Komunës së Malishevës, Ragip Begaj, me ftesë të humanistit, Rudolf Broer, po qëndron në Gjermani

Kryetari i Komunës së Malishevës, Ragip Begaj, me ftesë të humanistit, Rudolf Broer, po qëndron në Gjermani

Kryetari i Komunës së Malishevës, Ragip, Begaj, me ftesë të humanistit Rudolf Broer, këto ditë është duke qëndruar në Gjermani, ku krahas pjesëmarrjes në një aktivitet të organizuar nga Broer, kryetari Begaj, po takohet edhe me shumë personalitete gjermane, si në fushën e udhëheqjen  lokale, ashtu edhe të biznesit gjerman. …

Më shumë...

Bakir Izetbegoviq: Ja çfarë kërkon Turqia dhe Erdogan në Ballkan

Bakir Izetbegoviq

Kryetari i Presidencës së Bosnjës e Hercegovinës,  Bakir Izetbegoviq, ka deklaruar  se vizita e paparalajmëruar e kryetarit të Turqisë,  Rexhep Tajip Erdogan, në Sarajevë është një vazhdimësi dhe intensifikimi i asaj që në përgjithësi përfaqëson marrëdhëniet shumë të mira  midis Turqisë dhe Bosnjës. Kishte edhe  interpretime të ndryshme, ku thuhet …

Më shumë...