Ahmet Qeriqi

Xhavit Haliti është i vetmi që nuk pajtohet me taksën e Qeverisë së Kosovës kundër prodhimeve serbe

Xhavit Haliti

Nënkryetari i Kuvendit të Kosovës, Xhavit Haliti,  i njohur për deklarata dhe qëndrime kontroverse thotë se vendimi i Qeverisë së Kosovës për taksën 100 % mbi prodhimet e Serbisë  ka qenë iracional, sepse sipas tij  Serbia mund ta padis Kosovën në  Gjykatën e Arbitrazh.  Taksa mbrojtëse 100% për Serbinë dhe …

Më shumë...

Vetëvendosja i ka trajtuar rezolutat, janë bërë edhe debate publike në lidhje me dialogun Kosovë-Serbi

Kurteshi

Derisa Partia Social Demokrate po kërkon që delegacioni për dialogun Kosovë-Serbi të drejtohet nga dy përfaqësues të opozitës, Lëvizja Vetëvendosje thotë se është e fokusuar në përmbajtje të dialogut. Sami Kurteshi, tha se rezolutat në Kuvendin e Kosovës nuk janë duke u respektuar aspak. Partia Socialdemokrate ka dërguar në Kuvendin …

Më shumë...

Macron mendon të shpallë gjendje të jashtëzakonshme për të parandaluar përsëritjen e protestave të dhunshme

Kryetari i Francës, Emmanuel Macron organizon një konferencë donatorësh në fund të janarit për ta ndihmuar Shqipërinë

Kryetari francez, Emmanuel Macron ka konsideruar të shpallë gjendje të jashtëzakonshme për të parandaluar përsëritjen e protestave të dhunshme si dhe ka bërë thirrje për bashkëbisedim me protestuesit, tha zëdhënësi Benjamin Griveaux. Grupe të të rinjve me maska në fytyrë, si dhe mjete të forta, kanë protestuar në rrugët e …

Më shumë...

Serbia ka mbyllur terminalin doganor në Preshevë, duke e zhvendosur në Vranjë, 40 km. larg kufirit me Kosovën

Ragmi Mustafa: Qytetarët e Kosovës Lindore nuk do t'u kërkohet testimi për COVID-19 për të hyrë në Kosovë

Përmes një komunikate  për opinion  Ministria e Financave dhe Ekonomisë e Republikës së Serbisë, Bordi i Doganave, ka bërë të ditur se do të mbyllet Terminali doganor në Preshevë, ndërsa i njëjti do të transferohet në qytetin e Vranjës, rreth dyzet kilometra nga Presheva. E tëra kjo gjithnjë sipas komunikatës, …

Më shumë...

Agim Vuniqi: Liberalizmi dhe “fake” politikanët

Agim Vuniqi

Çdo “muhabet” që lidhet për liberalizimin e vizave është një fabul stereotipe, e stër-përsëritur, kanë gjetur mënyrën si të “rrejnë” popullin, e çka i ka penguar deri më tash të ndërmarrin hapa tjerë bilateral ndërshtetërorë me shtetet qe e kanë njohur Kosovën, kjo nuk i pengon, apo jo! Nëse presin …

Më shumë...

Johannes Hahn vjen në Prishtinë, me qëllim të presionit për vasalitet ekonomik të Kosovës ndaj Serbisë

Hahn

 Komisari i BE-së për Politikat Evropiane të Fqinjësisë dhe Negociatat e Zgjerimit, Johannes Hahn, të hënën më 3 dhjetor 2018 pritet të qëndrojë për një vizitë në Prishtinë me ç’rast do të takohet me tre krerët  më të lartë të Shtetit,  kryetarin,  Hashim Thaçi, kryekuvendarin, Kadri Veseli si dhe kryeministrin …

Më shumë...

Shteti i Ilir Metës dhe Edi Ramës lejon shtatoren e shqiptarë-vrasësit grek, Thimio Loli, banditit të N. Zervës

Shteti i Ilir Metës dhe Edi Ramës lejon shtatoren e shqiptarë-vrasësit grek, Thimio Loli, banditit të N. Zervës

Masakruesi i çamëve, Thimio Loli ka një shtatore në Kranë të Delvinës ku orgjizojnë kriminelët grekë Banditi dhe krimineli grek, Thimio Loli, ka marrë pjesë në masakrat kundër popullatës civile shqiptarëve në vitin 1914. Ai krahas gjaksorëve të tjerë  ka vepruar me armë në dorë për të krijuar të ashtuquajturin …

Më shumë...

Kryetari i Shqipërisë Natyrale, Koço Danaj, u shpreh kundër ndryshimit të kufijve me shkëmbim territoresh

Koço Danaj

Kryetari i Shqipërisë Natyrale, Koço Danaj, u shpreh u shpreh kundër ndryshimit të kufijve me shkëmbim territoresh. Ai thotë se është një çështje shumë e madhe për të mos thënë më madhorja, ndaj debati do jetë edhe më i madh. Fryrja e debatit është në disa raste për interesa të …

Më shumë...

Qeveria e Serbisë ka kërkuar nga OKB-ja që të burgosurit serbë të Hagës, ta vuajnë dënimin në Serbi

Qeveria Serbe

Qeveria e Serbisë edhe zyrtarisht ka kërkuar  që të burgosurit e Hagës,  të cilët  vranë e masakruan (popullatën e pafajshme civile, boshnjake kroate e shqiptare),  në emër të serbëve,  të vuajnë dënimin e tyre, në Serbi. Është e vështirë për vrasësit masivë serbë, që të kryejnë dënimin në një vend …

Më shumë...

Ambasada amerikane shprehet zhgënjyer me veprimet që kanë ndërmarrë kryetarët serbë në Veri të Kosovës

Ambasada e Amerikës

Ambasada amerikane në Prishtinë është zhgënjyer me veprimet që kanë ndërmarrë kryetarët serbë në Veri të Kosovës, duke veçuar faktin se në këtë kohë, nuk është e favorshme të merren këso vendime, sepse këto çështje më së miri zgjidhen me dialog mes dy vendeve. Autoritetet e larta të Bashkimit Evropian …

Më shumë...

Enver Hoxhaj, thotë se Serbia po e pengon normalizimin e raporteve me Kosovën, me fushatën e saj agresive

Enver Hoxhaj

Zëvendës-kryeministri i Kosovës, Enver Hoxhaj, deklaroi se Serbia po e pengon normalizimin e raporteve me Kosovën, me fushatën  e saj agresive në politikën e jashtme. Në një intervistë për “Vecernji List”, të Kroacisë,  Hoxhaj ka thënë se vendimi për taksën është marrë me qëllim të mbrojtjes së interesave të shtetit …

Më shumë...

Shkollat nuk kanë as kapacitete as mundësi që gjithë atyre nxënësve t’ua marrin dhe t’ua ruajnë telefonat

Shpresa Rama: Nëse nuk kthehen fëmijët në shkollë plan programet janë të pamundura të arrihen

Një sfidë e pa përballueshme po  konsiderohet nga njohësit e arsimit, realizimi i vendimit të ministrit, Shyqyri Bytyqi për ndalimin e përdorimit të telefonave gjatë procesit mësimor në gjithë shkollat parauniversitare në vend. Skepticizmin më shumë e shton mungesa e hapësirave brenda shkollave që do të mundësonte dorëzimin e telefonave. …

Më shumë...

OAK: Energjia Elektrike dhe pengesat ligjore po shkatërrojnë prodhimin vendor

OAK: Energjia Elektrike dhe pengesat ligjore po shkatërrojnë prodhimin vendor

 Ndaljet e shpeshta të energjisë elektrike paparalajmërim, problemet ligjore dhe masat anti-damping, janë tri nga problemet që rrezikojnë mbylljen e kësaj fabrike  të cilat po shkaktojnë  humbje të jashtëzakonshme, u tha sot gjatë takimit që Oda e Afarizmit të Kosovës, pati në fabrikën Art Aluminium. Kryetari i bordit të Odës …

Më shumë...

Msc. Adem Lushaj: Lamtumirë, Rexhë Maksutaj!

Msc. Adem Lushaj: Lamtumirë, Rexhë Maksutaj!

(Me rastin e shkuarjes në amshim të veprimtarit të palodhshëm të çështjes kombëtare, mësimdhenësit shumëvjeçar, veteranit të luftës, Rexhep Maksutaj) Nuk është lehtë ti thuash ndokujt “lamtumirë përgjithmonë”. Është vështirë të përcjellësh dikë, që sdo shohësh kurrë më. Aq më vështirë të ndahesh nga dikush, që amgazhimin e tij jetësor, …

Më shumë...

Osman Osmani: Marrëveshja mbi Sigurimet Shoqërore me Kosovën i jep fund diskriminimit

Osman Osmani

Në mbledhjen e sotme, Qeveria Federale e Zvicrës miratoi Marrëveshjen e Sigurimeve Shoqërore me Kosovën për ratifikim në Parlamentin zviceran. Sindikata Unia e mirëpret vendimin. Me miratimin parlamentar, merr fund diskriminimi kundër qytetarëve nga Kosova përfundimisht.  Sot, qeveria e Zvicrës miratoi mesazhin e marrëveshjes ndërshtetërore mbi Sigurinë Shoqërore Zvicër Kosovë …

Më shumë...

OKB bëri të ditur se nga një sulm ajror në Afganistan, janë vrarë rreth 23 civilë, shumica e të cilëve gra dhe fëmijë

Sulmet në Afganistan

Një sulm ajror i Shteteve të Bashkuara në Afganistan, janë vrarë rreth 23 civilë, shumica e të cilëve gra dhe fëmijë, kanë njoftuar Kombet e Bashkuara. Sulmi në provincën Helmand, ka ndodhur në kuadër të një operacioni të përbashkët të forcave afgane dhe atyre amerikane. Hetuesit kanë thënë që më …

Më shumë...