Ahmet Qeriqi

Mimoza Kusari-Lila: Tërë procesi i statusit të veteranëve ndodhet në prokurori

Kusari-Lila: Reciprociteti do të është me efikas se taksa 100%, sepse ballafaqon shtetin serb me masat e njëjta

Kandidatja për kryetare të Gjakovës nga Alternativa, Mimoza Kusari-Lila, ka folur për keqpërdorimet që janë bërë me statusin e veteranëve për votë. Kusari-Lila, e cila më 19 nëntor do të përballet në balotazh për kryetar të Gjakovës me Ardian Gjinin e AAK-së, ka thënë se i tërë procesi i statusit …

Më shumë...

Partia FJALA: Fryrja e listave të veteranëve të UÇK-së është turpi me i madh që i është bërë luftës heroike të UÇK-së

Partia FJALA

Fryrja e listave të veteranëve të UÇK-së është turpi me i madh që i është bërë luftës heroike të UÇK-së. Statutin e veteranit e kanë fituar persona të cilët duke ikur nga lufta në drejtim të vendeve evropiane janë gërvishtur diku.Në këto lista kemi persona të cilët kanë bashkëpunuar me …

Më shumë...

Prokuroria Speciale e Kosovës: Nuk ka prova të mjaftueshme për krime lufte nga ministri, Nenad Rikallo

Ministri i Bujqësisë, Nenad Rikalo, u takua me shefen e zyrës greke në Prishtinë, Konstantina Athanassiadou

Prokuroria Speciale e Kosovës, njofton se në bazë të raportimeve të medieve lidhur me pohimin e disa qytetarëve nga lagja “Dardania” në Prishtinë, për keqtrajtimet nga ministri i bujqësisë, Nenad Rikalo gjatë luftës në Kosovë, Prokuroria Speciale e Republikës së Kosovës, ka autorizuar Policinë e Kosovës për grumbullimin e informatave …

Më shumë...

Më 1 nëntor të vitit 1989 ka rënë dëshmor, Bedri Ilaz Sokoli

Më 27 mars të vitit 1989, në Prishtinë dhe në shumë qytete të Kosovës u zhvilluan protesta të përgjakshme

28 vjet më parë, më 1 nëntor të vitit 1989, gjatë demonstratave gjithë popullore në Prishtinë, kundër regjimit të Milosheviqit, i cili kishte suspenduar edhe autonominë e Kosovës, ka rënë dëshmor, Bedri Ilaz Sokoli. Atë ditë ai ndodhej në mesin e demonstruesve në Prishtinë, kur është goditur me armë zjarri …

Më shumë...

Më 2 nëntor 2017 mbahen homazhe për heronjtë e kombit: Afrim Zhitia dhe Fahri Fazliu

31 vjet nga rënia e heronjve të kombit, Fahri Fazliu dhe Afrim Zhitia në luftë të pabarabartë me forcat okupatore serbe

Më 2 nëntor, në 28-vjetorit të rënies heroike të heronjve të kombit Afrim Zhitia dhe Fahri Fazliu mbahen homazhe përkujtimore. Në orën 11:00, në fshatin Llugë të Besianës homazhe mbahen te obilesku i heroit të kombit Afrim Zhitia, ndërsa, në orën 12:00, në fshatin Llaushë të kësaj komune, te varri …

Më shumë...

Nesër për herë të dytë shqyrtohet Projektligji për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit për Buxhetin e vitit 2017

Kuvendi i Kosovës

Deputetët e Kuvendit të  Kosovës do të takohen nesër për të shqyrtuar për herë të dytë Projektligjin për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit Nr. 05/L-125 për Buxhetin e Republikës së Kosovës për vitin 2017. Kuvendi me shumicë votash, por pa opozitën, miratoi shqyrtimin e parë të këtij dokumenti, në bazë …

Më shumë...

B.Pacolli: Demarkacioni është temë që rëndon politikën e brendshme, në marrëdhëniet Kosovës me Malin e Zi

B.Pacolli: Demarkacioni është temë që rëndon politikën e brendshme, në marrëdhëniet Kosovës me Malin e Zi

Ministri i Punëve të Jashtme, Behxhet Pacolli ka raportuar para Komisionit për Punë të Jashtme, Diasporë dhe Investime Strategjike ku nga kryetarja e këtij komisioni Vjosa Osmani është pyetur për çështjen e Demarkacionit dhe me tërheqjen e Kosovës nga aplikimi për Interpol dhe UNESCO. Pacolli tha se ka përgatitur një …

Më shumë...

Drejtori i SHISH-it në Shqipëri Visho Ajazi ka dhënë dorëheqje, në vend të tij emërohet, Helidon Bendo

Drejtori i SHISH-it në Shqipëri Visho Ajazi ka dhënë dorëheqje, në vend të tij emërohet, Helidon Bendo

Drejtori i Shërbimit Informativ Shtetëror, Visho Ajazi sot  ka dhënë dorëheqje nga posti. Ai ka dorëzuar kërkesën e dorëheqjes para kreut të shtetit Ilir Meta. Ndërkohë që për këtë shkak presidenti është takuar me kryeministrin,  Edi Rama. Ai e  ka mbajtur këtë detyrë prej pesë vitesh, që në gusht të …

Më shumë...

Eurodeputeten, Ulrike Lunaçek, e zëvendëson Igor Sholtes

Raportuesi për Kosovën, Igor Sholtes, thotë se Kosova i ka përmbushur të gjitha kushtet për liberalizim e vizave

Eurodeputetja, Ulrike Lunaçek, përfundoi misionin e saj si një raportuese e posaçme për Kosovën në Parlamentin Europinan. Ajo sot ka mbajtur takim lamtumirës në postin e deritanishëm, me kryetarin e vendit Hashim Thaçin, ku ishte edhe pasuesi i saj, raportuesi i ri për Kosovën, Igor Šoltes, i cili nga viti …

Më shumë...

Racizmi grek arrin deri atje sa ta ndalojë një nxënese me origjinë shqiptare ta mbajë në duar flamurin e Greqisë

Racizmi grek arrin deri atje sa ta ndalojë një nxënese me origjinë shqiptare ta mbajë në duar flamurin e Greqisë

Departamenti i Policisë të Santorinit, në Greqi ka formuluar një material gjyqësor për prishjen e qetësisë publike gjatë një incidenti që ka ndodhur në fshatin Emporio të ishullit grek, kur një grup njerëzish, ka shkaktuar tension për faktin se një nxënëse me origjinë shqiptare do të mbante flamurin në paradën …

Më shumë...

Fillon procesi për Plotësimin dhe Ndryshimin e Ligjit për Këshillin e Pavarur Mbikëqyrës për Shërbimin Civil të Kosovës

Donacionet nga Serbia kanë sjellë përplasje verbale mes detpuetëve në seancën e sotme të Kuvendit të Kosovës

Deputët e Kuvendit të Republikës së Kosovës, në pajtim me dispozitat e Kushtetutës dhe procedurën e hartimit të legjislacionit, sipas kërkesës së Këshillit të Pavarur Mbikëqyrës për Shërbimin Civilë, kanë ndërmarr nismën për Plotësimin dhe Ndryshimin e Ligjit për Këshillin e Pavarur Mbikëqyrës për Shërbimin  Civilë të Republikës së Kosovës. …

Më shumë...

Edi Rama: Pavarësisht situatës politike, do të vazhdojë puna për përmbushjen e planit elektoral

Edi Rama

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama ka deklaruar  se pavarësisht situatës politike, do të vazhdojë puna për përmbushjen e planit elektoral. Ai thotë se kemi shumë punë për të bërë në drejtim të investimeve dhe të luftës me krimin sa s’ka kohë për t’u marrë me grindje dhe fjalë politike”. Rama …

Më shumë...

Qazim D. Shehu: Romani “Sekreti i dashurisë”, i autorit, Sokol Pepkolaj trajton aspekte të realitetit shqiptar të vitit të zi, 1997

Qazim D. Shehu: Romani "Sekreti i dashurisë", i autorit, Sokol Pepkolaj trajton aspekte të realitetit shqiptar të vitit të zi, 1997

Romani “Sekreti i dashurisë”i autorit të talentuar Sokol Pepkolaj, trajton aspekte të realitetit të trishtë shqiptar në një vit të zi, siç ishte viti 1997, pasojat e të cilit ndihen edhe sot, e me sa duket, do të vazhdojnë për një kohë të pacaktuar. Edhe pse i referohet një viti, …

Më shumë...

Lëvizja Vetëvendosje kërkon zbardhjen e rastit të vdekjes së Astrit Deharit

Vetëvendosje

Lëvizja Vetëvendosje kërkon zbardhjen e rastit për vdekjen e Astrit Deharit dhe lirimin e plotë katër aktivistëve që po ballafaqohen me akuzat për sulm terrorist ndaj Kuvendit të Kosovës, duke i vënë para drejtësisë gjithë ata që morën pjesë në këtë inskenim. Kështu kanë deklaruar zyrtarë të këtij subjekti përmes …

Më shumë...

Vuçiq: Të çlirohemi nga mitet tona dhe gënjeshtrat se çdo gjë në Kosovë është jona, apo se atje nuk kemi asgjë

Vuçiq

Kryetari i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, shprehet i lumtur që do të fillojë dialogun e brendshëm për Kosovën, në mënyrë që të çlirohemi nga mitet tona dhe gënjeshtrat se çdo gjë në Kosovë është e jona, por edhe gënjeshtrat se atje nuk kemi asgjë”. Lidhur me shpalljen e pavarësisë së Katalunjës, …

Më shumë...

Belgjika ka mundësi t’ i japë azil politik kryetarit të Katalunjës, Carles Puigdemont

Belgjika ka mundësi t' i japë azil politik kryetarit të Katalunjës, Carles Puigdemont

Ministri belg i Migracionit, Theo Francken ka deklaruar se Dhënia e azilit politik për liderin katalunjas, Carles Puigdemont në Belgjikë nuk do të ishte joreal po qe se ai do ta kërkonte. Kjo nuk do të ishte jo realiste, po qe se e vëreni situatën. Ata tashmë po flasin për …

Më shumë...