Ahmet Qeriqi

Thaçi ka reaguar kundër pranimit në Akademinë Ushtarake të Serbisë të gjeneralit Llazareviq

Thaçi: Ngecjet e identifikuara në raportin e Departamenti Amerikan të Shtetit duhet të merren seriozisht nga Kosova

Kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi, ka reaguar kundër emërimit për ligjërues në Akademinë Ushtarake të Serbisë të  gjeneralit serb në pension, Vlastimir Lazareviq, i dënuar nga Tribunali i Hagës 14 vjet burg, lidhur me përgjegjësitë komanduese për krime të luftës në Kosovë. Ai ka shkruar se ky lajm nuk është …

Më shumë...

Hoyt Brian Yee për rastin “Tahiri”: Individët nuk duhet të shënjestrohen pse i takojnë një partie politike

Hoyt Brian Yee për rastin “Tahiri”: Individët nuk duhet të shënjestrohen pse i takojnë një partie politike

Individët nuk duhet të shënjestrohen pse i takojnë një partie politike apo një tjetre, por parimi themelor është se askush nuk duhet të jetë mbi ligjin”, deklaroi të mërkurën nga Prishtina, Zëvendës ndihmës sekretari amerikan i shtetit, Hoyt Brian Yee, duke folur lidhur me debatin që ka përfshirë vendin për …

Më shumë...

Ali Ahmeti: Erdha këtu për t’ju thënë se unë ndaj vëllezërve të mi nuk bëj marrëveshje të fshehta

Kryetari i BDI-së Ali Ahmeti shpalli fitoren në shumicën e komunave shqiptare

Në tubimet e organizuara në  fshatrat Debresh dhe Zhitoshë, kryetari i BDI-së Ali Ahmeti tha se kishte ardhur për t’i  përgëzuar për suksesin e  arritur në këto zgjedhje, por edhe për të përgënjeshtruar dezinformatat dhe shpifjet se gjoja  BDI-ja ka bërë pazare me LSDM-në për t’ia “shitur” komunën e Dollnenit: …

Më shumë...

Kryetari i Aleancës për shqiptarët, kandidat për kryetar të Strugës, Ziadin Sela, mbetet pjesë e koalicionit qeveritar

Kryetari i Aleancës për shqiptarët, kandidat për kryetar të Strugës, Ziadin Sela, mbetet pjesë e koalicionit qeveritar

Kryetari i Aleancës për shqiptarët dhe kandidat për kryetar të komunës së Strugës, Ziadin Sela, konfirmoi se partia e tij mbetet pjesë e koalicionit qeveritar. Mbetemi në qëndrimin se informatat për dalje nga Qeveria janë spekulime, pjesë e propagandës së BDI-së. Kjo ishte edhe në rrethin e parë të zgjedhjeve, …

Më shumë...

Rreth 300 serbë që po luftojnë në Donbas kundër Ukrainës i paguan organizata ruse „Kosovski front”

Rreth 300 serbë që po luftojnë në Donbas kundër Ukrainës i paguan organizata ruse „Kosovski front”

Rreth 300 serbë, në Donbas, po luftojnë kundër Ukrainës e rrugën për në Donjeck përmes Moskës e paguan organizata ruse „Kosovski front” – Fronti i Kosovës, njoftojnë medie në Kiev. Radio Europa e Lirë në gjuhën ukrainase, bën të ditur se „Kosovski front” është regjistruar si organizatë humanitare në Rusi …

Më shumë...

Patriarku serb Irinej kërkon nga gratë serbe që detyrimisht të lindin sepse kombi po plaket e po zhduket

Patriarku serb Irinej kërkon nga gratë serbe që detyrimisht të lindin sepse kombi po plaket e po zhduket

Kisha Ortodokse serbe vazhdimisht ka nxitur gratë vendase që të lindin më shumë fëmijë për hir të kombit që po shuhet, bëjnë të ditur mediet në Serbi. Deklarata e Patriarkut, Irinej ka ngjallur reagime të shumta në vend, sepse ai kërkon që ato detyrimisht të lindin. Janë të detyruara që …

Më shumë...

Kyle Scott: Pa normalizimin e raporteve me Kosovën Serbia nuk mund të integrohet në BE

Kyle Scott

Ambasadori amerikan në Beograd, Kyle Scott, ka thënë se biseda e zyrtarit amerikan, Hoyt Brian Yee me presidentin e Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ka qenë i hapur dhe pozitiv. Ai ka thënë se  zorët, Yee e ka porositur Serbinë që të mbajë raporte të mira me Rusinë por që të jetë …

Më shumë...

Kryekuvendari Kadri Veseli takoi Zëvendës-ndihmës-sekretarin Amerikan të Shtetit, Hoyt Brian Yee

Kryekuvendari Kadri Veseli takoi Zëvendës-ndihmës-sekretarin Amerikan të Shtetit, Hoyt Brian Yee

 Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli, ka pritur sot në një takim Zëvendësndihmës Sekretarin Amerikan të Shtetit për Çështje Evropiane dhe E/uro-aziatike, Hoyt Brian Yee. Në këtë takim është biseduar për punën e institucioneve të Kosovës në avancimin e shumë proceseve në vend, si dhe bashkëpunimin rajonal. Kryetari Veseli …

Më shumë...

Ministri i FSK-së, Rrustem Berisha, priti në takim ish-zëdhënësin e NATO-s, zotëri Jamie Shea

Ministri i FSK-së, Rrustem Berisha, priti në takim ish-zëdhënësin e NATO-s, zotëri Jamie Shea

Ministri i FSK-së, Rrustem Berisha priti në takim ish-zëdhënësin e NATO-s gjatë periudhës  së luftës  në Kosovë,  aktualisht zëvendës ndihmës sekretar i Përgjithshëm për sfidat në ardhje të sigurisë  në NATO, zotëri, Jamie Shea.  Gjatë takimit, ministri Berisha pasi i shprehu mirëseardhje zotëri Shea-s për vizitën si dhe mirënjohjen për …

Më shumë...

Një këngë e burgut dhe e pasojave me sëmundje vdekjeprurëse

Një këngë e burgut dhe e pasojave me sëmundje vdekjeprurëse

Në mesin e këngëve rapsodike që i këndojnë vuajtjeve njerëzore, sidomos vuajtjeve të të burgosurve, në të kaluarën ka qenë shumë e përhapur kënga e titulluar “Prej Zemanit të Ezelit”, ( turqisht, Ezel, Zeman arasında) e cila në disa interpretime të këngëtarëve që nuk e kanë kuptuar gjuhën turke e …

Më shumë...

Edi Rama: Imuniteti i deputetit ka rënë prej kohësh, nuk jemi këtu për të mbrojtur një deputet, por drejtësinë

Edi Rama mendon se Republika e Kosovës nuk është dashur të vet-përjashtohet nga Samiti i Ohrit

Kryeministri i Shqipërisë,  Edi Rama në përgjigje të interesit të gazetarëve pas votimit në kuvend të kërkesë së prokurorisë për arrestimin e deputetit Saimir Tahiri ka deklaruar se në asnjë vend të planetit nuk bën vaki që prokuroria të arrestojë një deputet pa kaluar nga parlamenti apo gjykata. Duke u …

Më shumë...

Milaim Zeka: Po e kuptoj çdo ditë e më shumë se ne jetojmë në një shtet policor, ku një polic arreston pa asnjë argument

Milaim Zeka: Po e kuptoj çdo ditë e më shumë se ne jetojmë në një shtet policor, ku një polic arreston pa asnjë argument

Deputeti i Nismës, Milaim Zeka, Duke iu referuar një emisioni televiziv, të udhëhequr nga Adriatik Kelmendi  në KTV, ai ka thënë se babai i udhëheqësit të emisionit, Flamur Kelmendi  ka qenë gjyqtar në kohën e komunizmit, i cili ka dënuar shumë shqiptarë liridashës. “Unë e kuptoj çdo ditë e më …

Më shumë...

Ilir Sefaj: Kodi etik i medies dhe dhuna ndaj gazetarëve

Ilir Sefaj

“Gazetat sot në botë janë një tregti: shesin kartë të shtypur, si bakalli që shet djathë të kripur”, shkruante qysh më 1924 Mit’hat Frashëri. Eseja “Gazëtarëvet” nga libri eseistik “Plagët tona” të Mit’hat Frashërit të botuar më 1924, mund të konsiderohet edhe si ‘Kodi i parë etik i medias shqiptare’. …

Më shumë...

Deputetët socialistë votuan kundër kërkesës së Prokurorisë për arrestimin e ish-ministrit të Brendshëm, Saimir Tahiri

Deputetët socialistë votuan kundër kërkesës së Prokurorisë për arrestimin e ish-ministrit të Brendshëm, Saimir Tahiri

Sot në Kuvendin  e Shqipërisë,  deputetët e Partisë Socialiste votuan kundër kërkesës së Prokurorisë për arrestimin e ish-ministrit të Brendshëm, Saimir Tahiri. Me 75 vota pro dhe 60 kundër u votua raporti i Partisë Socialiste vetëm për kontrollin personal dhe të banesës së Saimir Tahirit, si dhe ndalimin për daljen …

Më shumë...

Artan Grubi: Fituam sepse kandidatët tanë kishin programe të jashtëzakonshme për çdo komunë

Artan Grubi: Fituam sepse kandidatët tanë kishin programe të jashtëzakonshme për çdo komunë

Fituam sepse kandidatët tanë kishin Programe të jashtëzakonshme për çdo komunë, projekte konkrete dhe zgjidhje të problemeve në secilën komunë. Kështu është shprehur deputeti Artan Grubi në emisionin “Click Plus” në TV21, ndërsa ka arsyetuar edhe njëherë koalicionin BDI-LSDM në këto zgjedhje lokale. “Koalicioni BDI-LSDM është koalicion për vlera euroatlantike, …

Më shumë...

Shkelje të rënda, abuzime, shpenzime pa kriter dhe rritje të mëditjeve të parasë publike në RTK

RTK-ja

Në raportin nëntëmujor të Radiotelevizionit të Kosovës, të paraqitur në Komisionin për Buxhet dhe Financa, janë vërejtur shumë abuzime të rënda si, rritja pa ndonjë arsyetim të numrit të punëtorëve, tejkalimi prej 25 për qind i buxhetit për mallra dhe shërbime, mosrealizimi i investimeve kapitale dhe rritja e mëditjeve e …

Më shumë...