Ahmet Qeriqi

Haradinaj: Përgatitjet për formimin e institucioneve po përballen me vështirësi, por së shpejti priten rezultate

Haradinaj: Përgatitjet për formimin e institucioneve po përballen me vështirësi, por së shpejti priten rezultate

I emëruari i koalicionit: PDK-AAK-Nisma për kryeministër të Kosovës, Ramush Haradinaj ka thënë se punët në formimin e institucioneve po përballen me disa vështirësi. Pas përfundimit të seancës, në të cilën koalicioni PAN nuk e paraqiti të nominuarin për kryeparlamentar, meqë ka vetëm 60 vota, Haradinaj ka shprehur besim se …

Më shumë...

Replikat e Kadri Veselit dhe Albin Kurtit në Kuvendin e Kosovës

Replikat e Kadri Veselit dhe Albin Kurtit në Kuvendin e Kosovës

I emëruari për kryeministër nga Vetëvendosja, Albin Kurti, gjatë fjalës së tij në vazhdimin e seancës konstituive të Kuvendit  ka deklaruar  se koalicioni PAN është kundër institucioneve dhe kundër demokracisë. Ai ka ftuar Kadri Veselin që të del si kandidat për kryetar të Kuvendit të matet me votë, pasi janë …

Më shumë...

Edhe sot ka dështuar seanca konstituive e Kuvendit të Kosovës, meqë koalicioni PAN nuk i ka votat e mjaftueshme

Të mërkurën të mbahet seanca e jashtëzakonshme me kërkesë të Grupit Parlamentar të LDK-së

Për të pestën herë më radhë, deputetët e Kuvendit të Kosovës u takuan sot  për vazhdimin e seancës konstituive, e cila kishte vetëm një pikë të rendit të ditës: zgjedhja e kryetarit të Kuvendit dhe nënkryetarëve. Pas u mbajt një minutë heshtje në nderin të ish-kryeministrit të ndjerë, Bajram Rexhepi, …

Më shumë...

R. Radovanoviq: Ja pse regjimi serb, me rastin e dëbimit të shqiptarëve nga Kosova, në vitin 1999, ua merrte të gjitha dokumentet

R. Radovanoviq: Ja pse regjimi serb, me rastin e dëbimit të shqiptarëve nga Kosova, në vitin 1999, ua merrte të gjitha dokumentet

Gazetari serb, Rade Radovanoviq në një shkrim të botuar në Al-Xhazira duke fokusuar fjalimin “patriotik” të ministrit të Jashtëm serb, Ivica Daçiq, në OKB, i cili fajëson Kosovën për “spastrimin etnik” të serbëve, fjalim   për të cilin konstaton se ishte nën çdo nivel të fjalimit të ambasadores së Kosovës, në …

Më shumë...

Jakup Krasniqi: Varfëria intelektuale dhe ekonomike vjen nga pangopësia për pasurim dhe sundim kriminal

Jakup Krasniqi: Më problemet aktuale që ka Kosova duhet të shqyrtohet edhe opsioni i zgjedhjeve të parakoshme

Zhvillime të shumta politike e shkarravina “intelektuale” në nivelin botëror e kombëtar konfirmojnë se idetë e mëdha humane e çlirimtare të se djeshmes së largët apo të afërme, janë bërë halë në sytë e “teoricientëve” të politikave kriminale e robëruese në nivel botëror e nacional, të shpërfaqura orë e çast, …

Më shumë...

Zyra e Kuvendit të Kosovës njofton se sot në orën 10.00 pritet të vazhdojë seanca konstituive

Komisionin për Legjislacion shqyrton Kodin Penal, ndërsa Komisioni i Arsimit shqyrton projekligjin për Inspektoratin e Arsimit

Sot  pritet të vazhdojë seanca konstituive të Kuvendit të Republikës së Kosovës. Seanca, e cila do të fillojë në orën 10.00  do të ketë vetëm një pikë të rendit të ditës, atë të zgjedhjes së Kryetarit të Kuvendit dhe e nënkryetarëve të Kuvendit.  Koalicioni PDK-AAK-NISMA ende nuk ka shprehur një …

Më shumë...

KQZ-ja pritet që deri në fund të këtij muaji të përfundojë procesin e certifikimit të subjekteve politike

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve pritet që deri në fund të këtij muaji të përfundojë procesin e certifikimit të subjekteve politike.  Të gjitha kandidaturat do të shqyrtohen nëse janë në përputhje me ligjet në fuqi, thotë zëdhënësi i KQZ-së, Valmir Elezi. Në rast të refuzimit, subjekti politik mund të paraqesë ankesë …

Më shumë...

PDK: Ekziston një qasje selektive dhe përzgjedhje korruptive në dhënien e lejeve ndërtimore në komunën e Prishtinës

Dega e PDK-së në Skenderaj ka reaguar pas ngjarjeve në seancën e Kuvendit Komunal të Skenderajt

Partia Demokratike e Kosovës, Dega në Prishtinë, përmes një konference për media ka adresuar padrejtësitë që u bëhen ndërtuesve në Prishtinë me qasje selektive dhe përzgjedhjen korruptive në dhënien e lejeve ndërtimore. Komuna e Prishtinës, sipas PDK-së, gjatë gjithë këtyre vjetëve ka bërë politikë dhe biznes me leje ndërtimore. Sekretari …

Më shumë...

KMLDNJ: Të zhbllokohet situatën e krijuar për krijimin e institucioneve, ose të mbahen zgjedhje të jashtëzakonshme!

KMDLNJ

Këshilli për Mbrojtjen e Lirive dhe të Drejtave të Njeriut përmes një komunikate për media u ka bërë thirrje partive politike në Kosovë që të zhbllokojnë situatën e krijuar për krijimin e institucioneve të vendit, në të kundërtën propozon mbajtje të zgjedhjeve të jashtëzakonshme. Duke përkujtuar se raporti i forcave …

Më shumë...

Çlirim Fetah Gega: Për të quar në vend amanetin e dëshmorëve ka edhe shumë për t’u bërë

(Intervistë me Çlirim Gegën, djali i heroit, Fetah Ahmet Gega) RKL: Çlirim Gega, mirë se vini në Radion Kosova e Lirë!  Mirë se u gjej, faleminderit për ftesë. RKL: Ju jeni djali i dëshmorit të kombit, Fetah Gega, i cili i takon plejadës së atdhetarëve të përkushtuar të lirisë, gardës …

Më shumë...

Kryetari Thaçi, mori pjesë sot në konferencën e organizuar nga Qendra Burimore për Personat e Zhdukur

Kryetari Thaçi, mori pjesë sot në konferencën e organizuar nga Qendra Burimore për Personat e Zhdukur

Kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi, mori pjesë sot në konferencën e organizuar nga Qendra Burimore për Personat e Zhdukur. Me këtë rast, ai tha se është e dhimbshme dhe e papranueshme, që tërë këto vite që nga fundi i luftës ende nuk është zbardhur fati i të gjitha viktimave, bëhet …

Më shumë...

Qendra Burimore për Persona të Zhdukur organizon sot konferencën “Sfidat në identifikim”

Qendra Burimore për Persona të Zhdukur organizon sot konferencën “Sfidat në identifikim”

Qendra Burimore për Persona të Zhdukur organizon sot konferencën, “Sfidat në identifikim”, në të cilën përfaqësues nga organizatat ndërkombëtare, rajonale dhe vendore, familjarë të personave të pagjetur do të diskutojnë për sfidat me të cilat ballafaqohen në identifikimin e personave të pagjetur. Pjesëmarrësit do të paraqesin edhe rekomandimet se çfarë …

Më shumë...

Komunikatë e Qeverisë së Republikës së Çamerisë

Komunikatë e Qeverisë së Republikës së Çamerisë

Ditë më parë  shpërthehu një bombë e fuqishme në makinën e Kryeministrit dhe Kryetarit të Republikës së Çamerisë z.Festim Lato. Shperthimi i bombës ishte i fuqishëm, dogji makinën, shpërthehu xhamat e shtëpisë së Festimit, dhe goditi tavanet ballore të shtepisë. Të lenduar nuk ka. Dëmet materiale janë të konsiderueshme. Festim …

Më shumë...

Sot me nderime të larta shtetërore dhe me pjesëmarrje të mijëra qytetarëve u varros, ish- kryeministri i Kosovës, Bajram Rexhepi

Sot me nderime të larta shtetërore dhe me pjesëmarrje të mijëra qytetarëve nga vendi e më gjerë u varros, ish-kryeministri i Kosovës, Bajram Rexhepi. Fillimisht u  mbajt Mbledhja Komemorative në Teatrin Kombëtar, në Prishtinë, ku kanë marrë pjesë personalitete të larta shtetërore dhe politike të Kosovës. Në orën 16:30  është …

Më shumë...

PDK-ja nuk do të garojë në Skënderaj për zgjedhje lokale, pasi mbështet Bekim Hamzë Jasharin

PDK-ja nuk do të garojë në Skënderaj për zgjedhje lokale, pasi mbështet Bekim Hamzë Jasharin

Partia Demokratike e Kosovës nuk do të garojë në Skënderaj për zgjedhje lokale, pasi kandidat për kryetar të komunës  do të jetë Bekim Hamzë Jashari, të cilin e mbështet edhe PDK-ja. Këtë lajm e ka konfirmuar edhe kryetari aktual i Skënderajt, Sami Lushtaku.  Kandidimi i Bekim Jasharit për kryetar të …

Më shumë...

Lista serbe kushtëzon koalicionin PAN me tri ministri një zëvendës-kryeministër dhe dy komuna të reja

Lista serbe

Portali në gjuhën serbe “Blic”  bën të ditur se në këmbim të mbështetjes së koalicionit PDK-AAK-NISMA, Lista Serbe do të kërkojë postin e zëvendës-kryeministrit dhe tri ministri. Në qeverinë e fundit Lista Serbe kishte një zëvendës-kryeministër dhe dy ministra, ndërsa tani kërkon një zëvendës-kryeministër dhe tre ministra. Me shumë gjasa …

Më shumë...