Ahmet Qeriqi

Michael Rott thotë se ndryshimi i kufirit mes Kosovës dhe Serbisë nuk do të zgjidhë asnjë problem

Michael Rott thotë se ndryshimi i kufirit mes Kosovës dhe Serbisë nuk do të zgjidhë asnjë problem

Ministri i Gjermanisë për Evropën, Mihael Rot, paralajmëroi të hënën Kosovën dhe Serbinë se ndryshimi i kufirit të tyre nuk do të zgjidhë asnjë problem dhe tha se e ardhmja e rajonit është multietnike, multifetare dhe multikulturore. “Të dashur miq në Kosovë dhe Serbi, rishkrimi i kufijve nuk do të …

Më shumë...

Daçiq: Kurrë nuk do ta japim veriun e Kosovës dhe këtu nuk ka asnjë dilemë

Daçiq: Ndërkombëtaret do ta respektojë qëndrimin e Serbisë kundër shndërrimit të FSK-së në Ushtri të Kosovës

Ministri i Punëve të Jashtme të Serbisë, Ivica Daçiq, ka thënë se presioni ndaj Serbisë për njohjen e Kosovës mund të çojë në planet e Prishtinës për një plan të llojit “STUHIA”, që ka ndodhur gjatë luftës në Bosnje,  kur forcat kroate  kishin përzënë serbët e krahinës së Kninit, plan …

Më shumë...

Valon Murati, thotë se Kuvendi i Kosovës nuk guxon ta heq nga tryeza e bisedimeve Kosovën Lindore

Valon Murati

Kryetari i Lëvizjes për Bashkim, Valon Murati, ka thënë se Kuvendi i Kosovës nuk guxon ta heq nga tryeza e bisedimeve Kosovën Lindore. Kuvendi i Kosovës, i cili prej vitit 2010 e deri më tani nuk arriti të ndërtojë një platformë për bisedime, ka synim që të vendos “vija të …

Më shumë...

“The Guardian”: Shkëmbimi i territorit mund të jetë pjesë e një marrëveshje për një zgjidhje përfundimtare

Hahn, Mogherini dhe presidenca austriake kanë inkurajuar Serbinë dhe krerët e Kosovës për shkëmbim territoresh

Gazeta autoritative “The Guardian”, shkruan se kryetari i Kosovës, Hashim  Thaçi dhe ai i Serbisë, Aleksandar Vuçiq kanë sugjeruar që një shkëmbim territori mund të jetë pjesë e një marrëveshjeje që do të hapë rrugën për një zgjidhje përfundimtare midis Beogradit dhe Prishtinës. Kosova u nda nga Serbia në vitin …

Më shumë...

Sot në ambientet e Institutit Albanologjik, në Prishtinë janë përuruar veprat e poetit dhe publicistit, Selman Dervishi

Sot në ambientet e Institutit Albanologjik, në Prishtinë janë përuruar veprat e poetit dhe publicistit, Selman Dervishi

Sot në ambientet e Institutit Albanologjik, në Prishtinë janë përuruar  veprat letrare e publicistike të poetit e veprimtarit, Selman Dervishi. Ai  deri tani ka botuar 21 vepra kryesisht përmbledhje poetike por edhe publicistike. Në fjalën e tij në këtë përurim, drejtori i Radios-Kosova e Lirë, Ahmet Qeriqi ka  theksuar se …

Më shumë...

Me çanta deri në 10 kilogramë peshë mbi supet e njoma, sot fillojnë Vitin e Ri shkollor nxënësit e Kosovës

Me çanta deri në 10 kilogramë peshë mbi supet e njoma, sot fillojnë Vitin e Ri shkollor nxënësit e Kosovës

Zyrtarët e lartë të Qeverisë së Kosovës, edhe kësaj radhe, me fjalët më të përzgjedhura  kanë uruar nxënësit për fillimin e vitit të ri shkollor 2018-2019. Ata kanë uruar edhe nxënësit që sot fillojnë për herë të parë mësimin në shkolla, por derisa të arrijnë atje duhet të bartin mbi …

Më shumë...

Edmond Ekrem Krasniqi: Rusia dhe tandemi Vuçiç-Thaçi godasin aty ku BE-së i dhemb më së shumti

Edmond Krasniqi

Provokimi i tensioneve ndëretnike dhe ndërshtetërore në Ballkanin Perëndimor janë pjesë e strategjisë agresive së Rusisë ndaj Bashkimit Evropian për të ruajtur varësinë e kontinentit evropian nga burimet energjetike ruse. Hashim Thaçi dhe rrethi i tij i ngushtë tashmë janë bërë pjesë paralele e kësaj loje të rrezikshme, lojtarët pro-rus …

Më shumë...

Kryetari i Kuvendit, Kadri Veseli, ka thënë se askush nuk mund t’i cenojë kufijtë e Kosovës

Kadri Veseli

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli, ka thënë se askush nuk mund t’i cenojë kufijtë e Kosovës. Ne duhet të punojmë bashkë që t’i forcojmë ato, t’i forcojmë simbolet e shtetit. Shteti i Kosovës është i shenjtë, sovraniteti dhe integrimi është i shenjtë”, ka thënë Veseli. Ai është shprehur …

Më shumë...

Ministri i Arsimit, Shyqri Bytyçi, ka uruar të gjithë nxënësit për fillimin e vitit të ri shkollor 2018-2019

Ministri Bytyqi

Ministri i Arsimit Shkencës dhe Teknologjisë, Shyqri Bytyçi, ka uruar të gjithë nxënësit për fillimin e vitit të ri shkollor 2018-2019. Ai me këtë rast ka publikuar një videoincizim në të cilin të gjithë nxënësve të Kosovës u ka  uruar fillimin e vitit shkollor, duke ju dëshiruar nxënësve shëndet të …

Më shumë...

Ish eprori i UÇK-së, Arif Muqolli nuk përkrah dorëheqjen e veteranëve por kërkon të përjashtohen mashtruesit

Ushtarët e UÇK-së

Ish eprori i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Arif Muqolli i cili ka qenë në frontin e luftës në zonën e Llapit, nuk e ka ndërmend që të heq dorë nga certifikata e veteranit të UÇK-së, pavarësisht manipulimeve që janë bërë me këto lista. Këto deklarata Muqolli i ka bërë pas …

Më shumë...

Konkursi për regjistrimin e studentëve në afatin e dytë në Universitetin e Prishtinës shpallet në fund të javës

Universitetet publike

Konkursi për regjistrimin e studentëve në afatin e dytë në Universitetin e Prishtinës “Hasan Prishtina”  pritet të shpallet në fund të javës, ka bërë me dije prorektori për mësim në UP, Naser Sahiti. Sipas tij, më së shumti vende të lira në këtë afat ka në Fakultetin Ekonomik, por shtoi …

Më shumë...

Nesër në ambientet e Institutit Albanologjik, në orën 12.00 përurohen veprat letrare e publicistike të poetit e veprimtarit, Selman Dervishi

Dolën nga shtypi librat: “Gjergja me Adema” dhe “Riliri i Ritrollit”, të autorit Selman Dervishi

Nesër në ambientet e Institutit Albanologjik, në Prishtinë në orën 12.00 do të përurohen veprat letrare e publicistike të poetit e veprimtarit, Selman Dervishi I njohur tashmë për botimin e shumë përmbledhjeve poetike dhe veprave letrare e publicistike, krijuesi nga Drenica me vendbanim, në Amerikë, Selman Dervishi, iu ka përkushtuar …

Më shumë...

Aurenc Bebja: Letërkëmbimi i vitit 1461, mes Sulltan Mehmedit dhe Gjergj Kastriotit-Skënderbeut

Aurenc Bebja: Letërkëmbimi i vitit 1461, mes Sulltan Mehmedit dhe Gjergj Kastriotit-Skënderbeut

Në librin e autorit francez, Camille Paganel, me titullin « Histoire de Scanderbeg ou Turks et Chrétiens au XV siècle », të vitit 1855, gjejmë një letërkëmbim diplomatik ndërmjet sulltan Mehmetit dhe heroit tonë kombëtar, Gjergj Kastriotit. Sulltani, në pamundësi të mposhtë «vëllain» e tij, ashtu siç i thur lajka në …

Më shumë...

Prof. Dr. Hakif Bajrami: Putini dhe reflektorët e tij po përgatisin re të zeza mbi Kosovë

Akademik, prof. dr Hakif Bajrami: Edi Rama po e luan rrolin e “Kalit Trojës’, në “minishengen”

Në saje të luftës pandërprerë të Kombit shqiptar në fund të shekullit XX, u rreshtua shansa për bashkim, pa i bërë dëme asnjë populli fqinjë apo pakice kombëtare, brenda Shqipërisë Etnike. Këtij realitet po i frigohet Serbia neofshiste. Konferenca ndërkombëtare e Rambujesë (6 II-19 III/99) ishte një “paradë” anglo-amerikane për …

Më shumë...

Ramush Haradinaj, gjatë qëndrimit të tij në Kroaci, ka zhvilluar takim me z. Matthew Palmer

Ramush Haradinaj, gjatë qëndrimit të tij në Kroaci, ka zhvilluar takim me z. Matthew Palmer

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Ramush Haradinaj, gjatë qëndrimit të tij në Kroaci, në kuadër të Forumit të Dubrovnikut, ka zhvilluar takim me Matthew Palmer, Zëvendës-Ndihmës Sekretar i Shtetit të ShBA-së, me të cilin bisedoi për progresin e gjithanshëm në Kosovë, për zhvillimin ekonomik, për fuqizimin e sundimit të ligjit, …

Më shumë...

Dita e Dëshmorëve të Komunën e Vushtrrisë, është shënuar sot me aktivitete të shumta tematike e kulturore

Dita e Dëshmorëve të Komunën e Vushtrrisë, është shënuar sot me aktivitete të shumta tematike e kulturore

Dita e Dëshmorëve të Komunën e Vushtrrisë, është shënuar me aktivitete të shumta tematike e kulturore. Drejtues të pushtetit lokal, familjarë dhe përfaqësues të Shoqatave kanë bërë homazhe në Kompleksin Memorial të Dëshmorëve të UÇK-së në dhe në memorialë tjera në qytet si dhe në Lapidarin e heronjve në Pestovë. …

Më shumë...