Ahmet Qeriqi

Shpend Ahmeti: Vetëvendosja tani është subjekti më i madh politik në Kosovë

Shpend Ahmeti: Vetëvendosja tani është subjekti më i madh politik në Kosovë

Kryetari i Prishtinës dhe nënkryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Shpend Ahmeti, në manifestimin nga sheshi “Skënderbeu” në Prishtinë, ka thënë se Vetëvendosja  tani është subjekti më i madh politik në Republikën e Kosovës. Kohë të mira po vien për krejt qytetarët e Kosovës. Prej 100 mijë votave kemi kaluar mbi 220 …

Më shumë...

LDK-ja nuk do të ketë asnjë marrëveshje apo bashkëpunim me koalicionin PDK-AAK-Nisma

LDK: Derisa çështja e dialogut me Serbinë po e mbizotëron debatin, koalicioni qeveritar po uzurpon institucionet

Nënkryetari i LDK-së dhe kryetar i komunës së Gjilanit, Lutfi Haziri, ka theksuar se kjo parti respekton vullnetin e qytetarëve dhe vazhdon ta ruajë dhe rris besimin e saj te qytetarët. Haziri ka shkruar se LDK-ja nuk do të ketë asnjë marrëveshje apo bashkëpunim me koalicionin PDK-AAK-Nisma. Faleminderit votuesve për …

Më shumë...

Rezultatet e KQZ-së, nga 90 për qind e vendvotimeve nxjerrin fitues koalicionin PDK-AAK-NISMA

Rezultatet e KQZ-së, nga 90 për qind e vendvotimeve nxjerrin fitues koalicionin PDK-AAK-NISMA

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve deri më tani ka numëruar 85.82% të vendvotimeve apo 2137 nga 2490 vendvotime sa janë gjithsejtë. Nga ky numërim i cili po vazhdon ende, koalicioni PAN është duke prin me 35.03% të votave, ndërkaq garë e ngushtë po zhvillohet në mes të Lëvizjes Vetëvendosje e cila …

Më shumë...

Kryetari i Partisë “Fjala”, Gëzim Kelmendi, ka reaguar pas publikimit të rezultateve të para preliminare

Gëzim Kelmendi

Kryetari i Partisë “Fjala”, Gëzim Kelmendi, ka reaguar pas publikimit të rezultateve të para preliminare të zgjedhjeve të përgjithshme të 11 qershorit. Faktet flasin vet ! Na mohuat padrejtësisht të kemi komisioner për ruajtjen e votës tonë. 50 mijë fletëvotime të pavlefshme. Kjo tregon qartë qëllimin e juaj. Ju e …

Më shumë...

Mediet në Serbi shprehen pakënaqësi të madhe me fitoren e krahut të luftës së UÇK-së

Mediet në Serbi shprehen pakënaqësi të madhe me fitoren e krahut të luftës së UÇK-së

Disa nga mediet më të mëdha në Serbi  gjatë tërë  ditës kanë raportuar për zgjedhjet parlamentare të 11 qershorit në Kosovë. Në kohën kur janë shpallur rezultatet e para për zgjedhjet në Kosovë, mediet në Serbi kanë shprehur pakënaqësi të madhe duke thënë se në Kosovë po fiton ‘Krahu i …

Më shumë...

Arben Llalla: Arkitekti i Lidhjes së Prizrenit është Abedin Dino nga Preveza

Arben Llalla: Arkitekti i Lidhjes së Prizrenit është Abedin Dino nga Preveza

U mbushën 139 vite nga themelimi i Lidhjes së Prizrenit, ku burrat e kombit shqiptar u mblodhën në këtë Lidhje për të marrë vendime të rëndësishme në mbrojtje të trojeve shqiptare. Shkak për krijimin e Lidhjes së Prizrenit u bënë vendimet e Konferencës së Berlinit ku fuqitë e mëdha të …

Më shumë...

Fetnete Ramosaj: Ramush Haradinaj është jo vetëm lider që e mbanë fjalën, por edhe lider që i dalin fjalët

Ramush Haradinaj

Ramush Haradinaj është jo vetëm lider që e mbanë fjalën. Por edhe lider që i dalin fjalët Për ta argumentuar këtë do të përmendi vetëm dy raste: Në ndërrimin e moteve të vështira, teksa po fillonte Viti i Ri 1999, Ramush Haradinaj, në cilësinë e Komandantit të UÇK-së për Zonën …

Më shumë...

Nebih Rexhepi: Partia e majtë laburiste me fajin e vet pësoi humbje në Mbretërinë e Bashkuar

Nebih Rexhepi

Partia Laburiste e spektrit të majtë politik në Mbretërinë e Bashkuar, ka vite që nuk qëndron ashtu sikur  duhet dhe si e meriton. Arsyet janë nga më të ndryshmet, të grumbulluara që nga fillimi i këtij mileniumi. Por zanafilla e katandisjes së kësaj partie rrjedh nga SHBA-ja. Fillimisht para vitit …

Më shumë...

Frank Shkreli: Angazhimi i Amerikës ndaj NATO-s është absolut

NATO

Një atmosferë pasigurie në Evropë, si rrjedhim i agresionit rus në Ukrainë dhe kërcënimeve të Moskës ndaj sigurisë së vendeve në periferinë e saj — që tani janë anëtare të Aleancës së NATO-s — si dhe deklarata e Presidentit Trump, sidomos gjatë fushatës elektorale për president në lidhje me marrëdhëniet …

Më shumë...

Në orën 19:00 janë mbyllur qendrat e votimit për zgjedhjet e sotme parlamentare në vendin tonë

Në orën 19:00 janë mbyllur qendrat e votimit për zgjedhjet e sotme parlamentare në vendin tonë

Në orën 19:00, ashtu sikur ishte paraparë  janë mbyllur qendrat e votimit për zgjedhjet e sotme parlamentare në vendin tonë, proces i cili që nga monitoruesit është vlerësuar i qetë dhe pa incidente të theksuara. Në gjithë Kosovën sot është votuar në 889 qendra votimi me gjithsej 2,490 vendvotime, derisa …

Më shumë...

KQZ: Deri në orën 15:00, pjesëmarrja e qytetarëve në votime ka qenë. 27. 83% për qind

KQZ: Deri në orën 15:00, pjesëmarrja e qytetarëve në votime ka qenë. 27. 83% për qind

Kryetarja e Komisionit  Qendror të Zgjedhjeve, Valdete Daka, në një konferencë për mediet ka njoftuar se deri në orën 15:00, pjesëmarrja e qytetarëve në votime ka qenë 27,83% për qind, saktësisht deri në këtë kohë kanë votuar  451.990 votues. Sipas Dakës, procesi deri më tani ka shkuar në rregull dhe …

Më shumë...

Arbër Vllahiu: Kemi vërejtur edhe përpjekje të Serbisë për të ndërhyrë në zgjedhjet në Kosovë

Arbër Vllahiu: Kemi vërejtur edhe përpjekje të Serbisë për të ndërhyrë në zgjedhjet në Kosovë

Zyrtari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Arbër Vllahiu në një konferencë për medie ka thënë se deri më tani procesi zgjedhor ka qenë i drejtë, por janë vërejtur përpjekjet e Serbisë për të ndërhyrë në këto zgjedhje. “Kemi vërejtur edhe përpjekje të Serbisë për të ndërhyrë në zgjedhjet në …

Më shumë...

Ruairi O’Connell: Më e rëndësishmja në këtë ditë është që qytetarët të ndjehen të lirë për të votuar

O’Connell thotë mos prisni ndërhyje ndërkombëtare në luftimin e korrupsionit, por këtë vetë duhet ta bëni

Ambasadori britanik në Kosovë, Ruairi O’Connell, ka thënë se më e rëndësishmja në këtë ditë është që qytetarët të ndjehen të lirë për të votuar. “Të gjithë ambasadorët janë duke e përcjell procesin zgjedhor. Qytetarët kanë të drejtë të votojnë të lirë pa problem. Shpresoj procesi të kalojë mirë. S’dua …

Më shumë...

Jan Braathu: Procesi zgjedhor është duke shkuar mire dhe pa problem jo vetëm në veri të Kosovës, por edhe në jug

Jan Braathu: Procesi zgjedhor është duke shkuar mire dhe pa problem jo vetëm në veri të Kosovës, por edhe në jug

Shefi i misionit të OSBE-së në Kosovë, Jan Braathu, ka thënë se procesi zgjedhor është duke shkuar mire dhe pa problem jo vetëm në veri të Kosovës, por edhe në jug. Ai ka vizituar disa qendra të votimit në veri.  Fillimi i procesit nuk ka shënuar asnjë incident, përveç që …

Më shumë...

Jakup Krasniqi: “Der Spiegel”: Duke e “akuzuar” perëndimin, bëri tri gabime të mëdha ndaj qytetarëve të Kosovës?!

Jakup Krasniqi

Sot, (në ditën e zgjedhjeve parlamentare) disa  medie tona e cituan Gazetën e njohur gjermane “Der Spiegel”, për gabimet e Perëndimit ndaj Kosovës. Nuk dua të merrem me gabimet e Perëndimit të cilat nuk janë vetëm ato që i përmendi “Der Spiegel-i”, por ia vlen që t’i përgjigjëm, për shkak …

Më shumë...

Eqrem Çabej me të drejtë nuk e mbështet tezën e origjinës pellazgjike të gjuhës shqipe, të fazës parashkencore

Eqrem Çabej (1908 - 1980)

Teza e Çabejit për origjinën e gjuhës shqipe është një tezë e drejtë nga pikëpamja shkencore. Me të drejtë Çabeji nuk e mbështet tezën e origjinës pellazgjike të gjuhës shqipe, e cila në shek.XIX, për shkak të fazës parashkencore të dijes tek shqiptarët, u bë një lloj teze mit, një …

Më shumë...