Ahmet Qeriqi

Mr. sc. Fitim Rifati: Shkrime disonante në gazetën “Rilindja” mbi rënien e Rexhep Malës dhe Nuhi Berishës në janar të vitit 1984

Rexhep Mala dhe Nuhi Berisha

Lufta çlirimtare e shqiptarëve për bashkim kombëtar ndërmjet viteve 1912-2001, ka nxjerrë disa figura të shquara luftëtarësh, prijësish dhe intelektualësh, që me shembullin e sakrificës e të vetëmohimit, kanë përjetësuar emrat e tyre në historinë e Kosovës historike dhe kanë zënë vendin e merituar në altarin e lirisë së kombit …

Më shumë...

Policia e Shqipërisë, me kërkesë të Policisë së Kosovës ndaloi në Durrës, veprimtarin dhe ish të burgosurin politik, Sadri Ramabaja

Policia e Shqipërisë, me kërkesë të Policisë së Kosovës ndaloi në Durrës, veprimtarin dhe ish të burgosurin politik, Sadri Ramabaja

Policia e Kosovës ka bërë të ditur për mediet  se kanë marrë njoftim nga Policia e Shqipërisë për ndalimin e të dyshuarit,  Sadri Ramabaja. Mund të konfirmojmë se personi me inicialet S. R. shtetas i Republikës së Kosovës, është ndaluar mbrëmë nga autoritetet e Shqipërisë në pikën kufitare dalëse të …

Më shumë...

Selim Pacolli: Situata e rëndë në kryeqytet më ka shtyrë të kandidoj për kryetar, për të ofruar alternativë në zgjidhjen e problemeve

Kandidati për kryetar të komunës së Prishtinës nga radhët e partisë Aleanca Kosova e Re, Selim Pacolli synon ta drejton këtë komunë për katër vitet e ardhshme me një program qeverisës, i cili siguron dyfishim të buxhetit komunal, zhvillim ekonomik, punësim të të rinjve dhe me fokus kryesor ndërtimin e …

Më shumë...

Mustafa: Koha kur kuadrot e Prishtinës diskriminohen do të marrë fund më 22 tetor me fitoren e Arban Abrashit në kryeqytet

Kryetari i LDK-së, Isa Mustafa, pas publikimit të rezultatit zgjedhjeve, sot e ka dorëzuar dorëheqjen e tij nga partia

Kryetari  i Lidhjes Demokratike të Kosovës Isa Mustafa iu ka  përgjigjur akuzave të kryetarit të Prishtinës Shpend Ahmeti, pasi ky u fundit ka thënë se LDK e PDK janë bërë bashkë kundër Vetëvendosjes. Por Mustafa përmes një postimi thotë se kjo është një gënjeshtër publike dhe e pa kripë. Ish- …

Më shumë...

Donald Lu: Duam veprime vendimtare kundër “peshqve të mëdhenj” të krimit, duam që të gjithë shqiptarët të ndalojnë grindjen

Ambasadori amerikan Donald Lu i është rikthyer edhe njëherë çështjes së luftës kundër krimit të organizuar në Shqipëri. Ai ka lënë një shënim në një koment të analistit, Skënder Minxhozi për çështjet e kriminalitetit ku shkruan se, “të gjithë nxitojnë ta shohin këtë betejë si kundër PS-së apo PD-së. Ne …

Më shumë...

Rexhep Selimi, ka thënë se kryeministri Haradinaj është zbutur rreth qëndrimit të tij për Demarkacionin

Selimi: Për kryeparlamentarin do ta respektojmë Kushtetutën

Deputeti i lëvizjes “Vetëvendosje”, Rexhep Selimi, ka thënë se kryeministri Haradinaj është zbutur rreth qëndrimit të tij për Demarkacionin. “Kryeministri Haradinaj duket se i ka dhënë rrugë tjetër Demarkacionit ndryshe prej asaj çfarë kemi pritur. Marrëveshja për Demarkacionin me Malin e Zi është e padrejtë dhe e dëmshme për Kosovën. …

Më shumë...

Qeveria e Kosovës ka miratuar projektligjin për parandalimin e konfliktit të interesit

Qeveria e kosovës shtynë miratimin e Projektligjit për Kompleksin Memorial "Adem Jashari" në Prekaz

Qeveria në vendin tonë ka miratuar projektligjin për parandalimin e konfliktit të interesit, me të cilin synohet që të kufizohen dhe ndalohen veprimet dhe interesat private të zyrtarëve institucionalë gjatë ushtrimit të detyrës në një funksion publik. Në një intervistë për “Zërin e Amerikës”, ministri i Drejtësisë, Abelard Tahiri, ka …

Më shumë...

OVL e UÇK-së në Pejë, reagoi kundër deklaratës së LDK-së, se gjoja AAK dhe PDK po iu bëjnë presion veteranëve

Ushtria Çlirimtare e Kosovës

Organizata e Veteranëve të Luftës së UÇK-së në Pejë, ka reaguar ndaj deklaratës së LDK-së, e cila sot ka thënë AAK dhe PDK po bëjnë presion veteranëve të luftës. Veteranët kanë reaguar ashpër ndaj deklaratës së LDK-së në Pejë dhe konsiderojnë se me këtë po tentohet të manipulohen faktet dhe …

Më shumë...

Ramiz Lladrovci ka paraqitur projektet e përfunduara dhe ato që do të përfundohen gjatë mandatit të ardhshëm

Ramiz Lladrovci ka paraqitur projektet e përfunduara dhe ato që do të përfundohen gjatë mandatit të ardhshëm

Kandidati nga Partia Demokratike e Kosovës për kryetar të Komunës së Drenasit, Ramiz Lladrovci, ka mbajtur takime zgjedhore në fshatin Zabel i Poshtëm dhe Zabel i Epërm, ku para simpatizantëve ka paraqitur projektet e përfunduara dhe ato që do të përfundohen gjatë mandatit të ardhshëm katër vjeçar. “Tek ju shoh …

Më shumë...

Lëvizja për Bashkim prezantoi listën për Asamblenë e Vushtrrisë

Lëvizja për Bashkim prezantoi listën për Asamblenë e Vushtrrisë

Në sallën e mbushur plotë të Shtëpisë së Kulturës në Vushtrri, u mbajt tubimi zgjedhor për prezantimin e kandidatëve të Lëvizjes për Bashkim për Asamblenë e kësaj komune. Në këtë tubim foli Kryetari i LB-së, z. Valon Murati, i cili ndër të tjera tha: “Kjo garë për Vushtrrinë dhe qytetet tjera …

Më shumë...

Mushnikova vazhdon me përkrahjen për PDK-në dhe Shaqir Totën

Mushnikova vazhdon me përkrahjen për PDK-në dhe Shaqir Totën

Kandidati për kryetar të komunës së Prizrenit, Shaqir Totaj, ishte për vizitë në tubimin elektoral në Mushnikovë, nga ku kërkoi përkrahjen dhe besimin e banorëve të këtij fshati i cili ka dhënë shumë për Prizrenin dhe më gjerë. Para të pranishmëve, Totaj, shpalosi platformën qeverisëse të Forcës së Ndryshimit për …

Më shumë...

Amerika, BE-ja dhe Rusia mund të përfshihen në procesin përfundimtar të dialogut Kosovë-Serbi

Prishtine - Beograd

Shtetet e Bashkuara të Amerikës  po e shqyrtojnë  mundësinë për një  përkrahje më të fuqishme në procesin e dialogut që po zhvillohet mes Kosovës dhe Serbisë. në Bruksel, ka bërë të ditur Ambasada Amerikane në Prishtinë pas kërkesës që kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi, ia ka bërë Uashingtonit zyrtar lidhur …

Më shumë...

Shkëlqim Millaku: “E folmja e Karadakut të Shkupit”, e prof. dr. Asllan Haminit, monografi shteruese me vlerë për dialektologjinë shqiptare

Shkëlqim Millaku: "E folmja e Karadakut të Shkupit", e prof. dr. Asllan Haminit, monografi shteruese me vlerë për dialektologjinë shqiptare

Asllan Hamiti është gjuhëtar e profesor i dalluar. Ka marrë pjesë në hartimin e planeve dhe të programeve mësimore të gjuhës shqipe për ciklin parauniversitar dhe universitar në Maqedoni, në disa projekte hulumtuese, profesionale vendore e regjionale si dhe në shumë konferenca shkencore ndërkombëtare për gjuhën, letërsinë dhe kulturën shqiptare. …

Më shumë...

Besim Ademi: Homoseksualizmi kjo dukuri shkatërruese që po troket në vendin tonë!

Besim Ademi

Nga degradimet më të shëmtuara që mund t’i bëhet një shoqërie ndër të tjera është edhe ky promovim, shkatërrimi abnormal i cili po servohet  nga caqe dhe dashakeqës të vendit tonë. Homoseksualizmi është një ngërç seksual në kundërshtim me jetën dhe e shkatërron atë. Kur njerëzit ushqehen me mosbesim dhe …

Më shumë...

Fidan Mustafa: Parada e turpit, nuk ka vend para figurës së heroit kombëtar, Zahir Pajaziti

Fidan Mustafa

Paralajmërimet nga grupet Homoseksuale (LGBT), lidhur me mbajtjen e paradës me 10 tetor në Prishtinë, provokon dhe fyen seriozisht ndjenjat e çdo qytetari, fyen vet nocionin e familjes dhe çdo vlerë kulturore, morale e tradicionale ndaj çdo shqiptari në Kosovë dhe më gjerë. Marshe të këtilla nën ombrellën e përdhosjes …

Më shumë...

Frank Shkreli: Ri-angazhimi i Kongresit Amerikan në mbrojtje të lirisë së Shtypit në Rusi

Frank Shkreli

Kohët e fundit vihet re një aktivizim i ri nga ana e Kongresit amerikan në lidhje me lirinë e shtypit në botë, në përgjithësi dhe mbi masat shtypëse të Moskës ndaj gazetarëve dhe organeve të pavarura të medias në Rusi, në veçanti.   Vetëm gjatë dy javëve të fundit, në Kongresin …

Më shumë...