Ahmet Qeriqi

Nderime dhe homazhe në përvjetorin e masakrave serbe kundër shqiptarëve në fshatrat Qyshk, Zahaq Llabjan e Pavlan

15 vjet nga dita kur krerët e policisë në Maqedoni masakruan 10 shqiptarënë fshatin Luboten të Shkupit

Më 14 Maj të vitit  1999 forcat serbe në pamundësi për t iu kundërvënë NATO-s dhe UÇK-së, hakmarrjen e tyre e kishin drejtuar kundër popullatës shqiptare. Pas masakrave mizore në shumë vende të Kosovës gjatë muajve mars e prill,  më 14 maj të vitit 1999 ata kishin  vrarë e masakruar …

Më shumë...

Edi Rama: Pamja gjysmë e zbrazët e bulevardit më trishtoi edhe mua, PD-ja një fantazmë e jetës sonë politike

Edi Rama: Pamja gjysmë e zbrazët e bulevardit më trishtoi edhe mua, PD-ja një fantazmë e jetës sonë politike

Duke komentuar protestën e opozitës në rrjetet sociale, kryeministri Edi Rama e ka vënë theksin tek pjesëmarrja, e pakët e simpatizantëve të PD-së. “Të gjithë demokratëve të zakonshëm, që e duan Shqipërinë njësoj si unë, si ne të tjerët, që s’jemi votues të Partisë Demokratike, kam dëshirë t’u them vëllazërisht …

Më shumë...

Majlinda Bregu: Protesta e sotme tregoi se Partia Demokratike është vetëm

Majlida Bregu: Protesta e sotme tregoi se Partia Demokratike është vetëm

Deputetja Majlinda Bregu, e njohur së fundmi edhe për qëndrimet e forta brenda Partisë Demokratike në kundërshtim me vijën për të bojkotuar punimet e parlamentit, ka reaguar në një status në profilin e saj zyrtar në “Facebook”, lidhur me protestën e sotme të organizuar nga opozita ku ishte edhe vetë …

Më shumë...

Kosovari, Halil Matoshi futet nën ombrellën e Ramush Haradinajt, ndihet më i sigurt në këtë kohë rrëshqitjesh

Duke qenë i sigurt nën ombrellën e Ramush Haradinajt kosovari, Halil Matoshi sulmon Isa Mustafën

Publicisti, kontravers, kosovari i vetëdeklaruar, Halil Matoshi, i cili në paraqitjet e tij kundër komandantëve të UÇK-së ishte ndër të parët, ashtu sikur edhe kundër prijatarëve të  Republikës së Kosovës të vitit 1981, ishte dhe është për demarkacionin e sidomos për Asociacionin, është kundërshtar me vulë kundër bashkimi të shqiptarëve …

Më shumë...

RRGGK dënon ashpër dhunën ndaj Arbana Xharrës

Rrjeti i Grupeve të Grave të Kosovës

Rrjeti i Grupeve të Grave të Kosovës, dënon ashpër dhunën e ushtruar ndaj znj. Arbana Xharra, duke theksuar se dhuna është e papranueshme dhe e dënueshme edhe me legjislacionin në fuqi. Znj. Xharra pak ditë më parë aderoi në subjekt politik. Pa marrë parasysh mendimet politike dhe zgjedhjet e cilitdo …

Më shumë...

Opozita në Shqipëri sot do të protestojë në bulevardin “Dëshmorët e Kombit”, në Tiranë

Opozita në Shqipëri sot do të protestojë në bulevardin “Dëshmorët e Kombit”, në Tiranë

Opozita në Shqipëri sot do të protestojë në bulevardin “Dëshmorët e Kombit”, në Tiranë. Ndonëse opozita ka deklaruar se protesta do të jetë paqësore, organet e rendit do të angazhojnë një numër të lartë punonjësish policie, të cilët pritet të sigurojnë mbarvajtjen e tubimit. Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, …

Më shumë...

Agim Gashi: Shpend Ahmeti zëvendëson gjashtë drejtorë shkollash me militantë të Vetëvendosjes

Agim Gashi

Kryetari i Komunës së Prishtinës, përmes një vendimi absurd ua ndërpreu kontratat  e punës si ushtrues detyre të drejtorit gjashtë drejtorëve të shkollave fillore të Komunës së Prishtinës (shkolla fillore “Elena Gjika“, sh.f. “Zenel Hajdini”, sh.f. “Shkëndija”, sh.f. “Dëshmorët e 21-shës, sh.f. “Nënë Tereza” dhe sh.f. “Teuta”), të cilët kishin …

Më shumë...

Mehajt e Prekazit-katër breza çlirimtarësh

Familja Meha

13 maji i viti 1981 shënohej si “Dita e Milicisë” së Jugosllavisë, dhe ajo qe dita që nxiti forcat e Milicisë së RSFJ-së për ta rrethuar një shtëpi të një shqiptari të pabindur, në Prekaz të Drenicës, me qëllim për të shënuar edhe një fitore tjetër kundër “nacionalizmit dhe irredentizmit …

Më shumë...

Prof. dr. Hakif Bajrami: Letër publike sekretarit amerikan për Evropën dhe Azinë, zotëriut, Hojt Brian Jee

Hakif Bajrami

Mjaft më me pazare për kufijtë strategjikë në dobi të fqinjëve tanë e në dëm të Kosovës  Historia jonë është me argumente e njohur, si ma e vjetra në Evropë. Me gjithë këtë, ne historianët shqiptarë kurrë nuk kemi shprehur megalomani, arrogancë apo shovinizëm ndaj fqinjëve. Për nacionalizëm nuk mund …

Më shumë...

Qëndresa heroike e Tahir dhe Nebih Mehës në Prekaz, më 13 maj të vitit 1981

Tahir Meha, Emin Lati Nebih Meha

Qëndresa heroike e Tahir dhe Nebih Mehës, në Prekaz, më 13 maj të vitit 1981, shënoi fillet e rezistencës aktive, me armë në dorë kundër pushtimit jugosllav të trojeve tona. Dy muaj pas larjes me gjak, nga milicia dhe ushtria jugosllave, të demonstratave dhe protestave të popullatës liridashëse të Kosovës, …

Më shumë...

Mehmet Bislimi: Tahir Meha e Nebih Meha

Tahir Meha, Emin Lati Nebih Meha

Sa shpejt po ikën vitet, por heroizmat mbesin të freskët në kujtesën tonë, sikur të kishin ndodhur sot… Një heroizëm të tillë na e la që ta kujtojmë ne dhe brezat që do të vijnë pas nesh, trimi nga Prekazi, Tahir Meha. Ishte 13 maji i vitit 1981. Atë pranverë …

Më shumë...

Gjenerallejtënant Rrahman Rama priti në takim, anëtarin e Kongresit Amerikan nga Ajova, zotëri Steve King

Gjenerallejtënant Rrahman Rama priti në takim, anëtarin e Kongresit Amerikan nga Ajova, zotëri Steve King

Komandanti i Forcës së Sigurisë së Kosovës, gjenerallejtënant Rrahman Rama priti në takim, anëtarin e Kongresit të SHBA-ve, republikanin nga Ajova, zotëri Steve King. Në takimin e përbashkët të gjeneral Ramës dhe kongresistit King u bisedua për marrëdhëniet e mira ndërmjet SHBA-së dhe Kosovës, bashkëpunimin e mirë ndërshtetëror në mes …

Më shumë...

Ministri i infrastrukturës, Lutfi Zharku priti në takim përfaqësuesit e autoritetit të shërbimeve të trafikut ajror bullgar

Ministri i infrastrukturës, Lutfi Zharku priti në takim përfaqësuesit e autoritetit të shërbimeve të trafikut ajror bullgar

Ministri i infrastrukturës, Lutfi Zharku priti në takim përfaqësuesit e autoritetit të shërbimeve të trafikut ajror bullgar . Në këtë takim ishin të pranishëm drejtori gjeneral,  Georgi Peev, zëvendës-drejtori  drejtori i operimeve, Ivan Diaksov, drejtori i programeve, projekteve dhe strategjisë evropiane, Veselin Stojanov dhe drejtori financiar, Vitan Todorov.  Dje nënshkruar …

Më shumë...

Hashim Thaçi: Gjykatën Speciale e kemi përkrahur për hir të Amerikës dhe të NATO-s

Hashim Thaçit i jep një goditje për Asociacionin, Këshilli i Ministrave të BE’së

Kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi, ka thënë se gjeneralët e UÇK-së, luftëtarët e saj nuk kanë kryer krime, përkundrazi kanë zhvilluar luftë të drejtë dhe heroike. Ai ndihet krenar për luftën e UÇK-së. “Edhe njëherë ka fituar drejtësia ndërkombëtare mbi shpifjet e ulëta të Serbisë të kohës së Millosheviqit. Gjeneralët …

Më shumë...

Si reagoi, Mark Dodani, kundër Bujar Nishanit, i cili i dekoroi 400 diversantët e viteve 50-të të shekullit XX

Si reagoi, Mark Dodani, kundër Bujar Nishanit, i cili i dekoroi 400 diversantët e viteve 50-të të shekullit XX

Gazeta “Dita” bëri të ditur se Sot janë zhvilluar homazhe në nderim të Mark Dodanit, i cili u nda nga jeta pak ditë më parë në Francë. Kjo gazetë sjellë edhe reagimin e tij kundër Bujar Nishanit i cili i dekoroi 400 diversantët e vrarë nga sigurimi i shtetit shqiptar. …

Më shumë...

Çlirimtare A. Rrahmani: Institucionet e Kosovës janë akoma larg për të qenë në nivelin e duhur

Çlirimtare A. Rrahmani: Institucionet e Kosovës janë akoma larg për të qenë në nivelin e duhur

Çlirimtare Agron Rrahmani, bija e Heroit të Kosovës,  Agron Rrahmani në një intervistë për Radion Kosova e Lirë, duke folur lidhur me trajtimin e familjeve të dëshmorëve nga institucionet e Kosovës ka deklaruar se “Institucionet e këtij vendi janë akoma larg për të qenë në atë nivel. Është bërë shumë …

Më shumë...