Ahmet Qeriqi

Sami Kurteshi thotë se nuk ka dallime politike, ideologjike dhe filozofike mes anëtarëve të Vetëvendosjes

Kurteshi

Deputeti i Vetëvendosjes dhe anëtar i Kryesisë së kësaj Lëvizje, Sami Kurteshi, i ka quajtur të dhimbshme dorëheqjet e fundit të cilat kanë ndodhur brenda kësaj partie. Ai theksoi se nuk ka dallime politike, ideologjike dhe filozofike mes anëtarëve të Vetëvendosjes, duke përfshirë këtu edhe ata që kanë dhënë dorëheqje, …

Më shumë...

OVL e UÇK-së po përpiqet që deputetët e Kuvendit të Kosovës të votojnë pro shfuqizimit të Gjykatën Speciale

Organizatat e dala nga Lufta e UÇK-së janë po përpiqen që deputetët e Kuvendit të Kosovës të votojnë pro shfuqizimit të Ligjit për Gjykatën Speciale. Sekretari organizativ i OVL-UCK, Faton Klinaku ka sugjeruar kryetarin e PDK-së, Kadri Veselin, që ta thërras sa më parë seancën. “Kryetari i Kuvendit të Republikes …

Më shumë...

Nasim Haradinaj: Deputetët e LDK-së, do të votojnë pro shfuqizimit të gjykatës speciale për inat të Kadri Veselit

Nasim Haradinaj: Nuk i dorëzojmë dosjes Speciales pa praninë e gjykatave vendore ose Policisë së Kosovës

Nënkryetari i OVL të UÇK-së, Nasim Haradinaj, tha se deputetët e LDK-së, do të votojnë pro shfuqizimit të gjykatës speciale, vetëm për inat të Kadri Veselit. Befasia e madhe do të jetë, te deputetët e LDK-së, që do ta votojnë për kundër dëshirës së Kadri Veselit. Kjo po na befason, …

Më shumë...

Partia FJALA: Më mirë bursa për studentët së sa rritje pagash për qeveritarët

Partia FJALA

FJALA mbajti sot konferencë për media në sheshin e Prishtinës. Në konferencë FJALA u prezentua me Marigona Krasniqin dhe Hamit Gashin. Ata thanë se në emër të subjektit politik FJALA, veçanërisht në emër të forumit rinor të FJALËS kemi dal sot të shprehim shqetësimin dhe indinjatën tonë për vendimin që …

Më shumë...

Albert Z. Zholi: Flet piktori i mirënjohur dhe ish-oficeri i lartë i C së Shqipërisë, Robert Përmeti

Albert Z. Zholi: Flet piktori i mirënjohur dhe ish-oficeri i lartë i Armatës së Shqipërisë, Robert Përmeti

Në ditët e fundit të vitit 2017 në Muzeun Kombëtar  u hap ekspozita  “Brezat në artet figurative” ku janë paraqitur 81 punime të 31 autorëve të moshave të ndryshme nga më të rinjtë, deri tek më të vjetrit. Sipas organizatorit të kësaj ekspozite interesante Robert Përmeti, qëllimi i parë është që …

Më shumë...

Ismet Azizi: Në kërkim të së vërtetës për Sanxhakun

Ismet Azizi

Dilemave rreth origjinës së popullësisë myslimane të Sanxhakut, po u vije fundi. Falë  profesionalizmit dhe argumenteve shkencore të studiuesve të fushave të ndryshme: historisë, arkeologjisë, antropologjisë, kulturës, dokeve e zakoneve, pastaj, në bazë të  historisë orale, të cilën e kanë hulumtuar autorë të shquar të kësaj treve, gjithnjë e më …

Më shumë...

Agim Vuniqi: Uji i turbulltë është testuar, por gota nuk është thyer

Agim Vuniqi

Polarizimi në rritje rreth shfuqizimit te Gjykatës Speciale ripërtrijnë thirrjet e diplomatëve perëndimor për kujdes, dhe nuk janë aspak të favorshme për zyrtarët e krahut të luftës, siç i quajnë disa. Tash për tash “trio” në pushtet përfaqësojnë zbehtë politikën zyrtare të vendit, edhe për faktin se ata kanë lidhur …

Më shumë...

Ramush Haradinaj e ka anuluar vizitën në Ajova të Amerikës, sepse nuk ia kanë dhënë vizën

Haradinaj kujton Komandant Drinin në 20-vjetorin e rndarjes së tij nga jeta së tij

Një zyrtar nga Garda Nacionale në Ajova të Amerikës  i ka thënë Radios Evropa e Lirë se kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, e ka anuluar vizitën në këtë shtet me arsyen se “ai nuk ka mundur ta marrë vizën”. Haradinaj pritej të merrte pjesë më 11 janar në një ngjarje …

Më shumë...

Avni Arifi: Qeveria do të respektojë vendimin e deputetëve të Kuvendit, cilido që të jetë qëndrimi i shumicës

Arifi: Qeveria e Kosovës nuk do të hyjë në asnjë mënyrë në një proces të ridizajnimit të kufijve në Ballkan

Shefi i kabinetit të Kryeministrit, Avni Arifi, ka thënë se Qeveria do të respektojë vendimin e deputetëve të Kuvendit, cilido që të jetë qëndrimi i shumicës së tyre.  I pyetur nëse  Qeveria është duke hartuar projektligjin për shfuqizim e Speciales, ai tregon se këtë s’mund ta bëjë ekzekutivi, kur po …

Më shumë...

Deputeti i Vetëvendosjes, Faton Topalli ka dhënë dorëheqje nga të gjitha pozitat brenda Lëvizjes

Faton Topalli

Deputeti i Vetëvendosjes, Faton Topalli ka dhënë dorëheqje nga të gjitha pozitat brenda Lëvizjes Vetëvendosje. Ai ka theksuar se do të vazhdojë të jetë deputet i Kuvendit të Kosovës nga radhët e kësaj partie.  Pas dorëheqjes së  Dardan Molliqajt, Sekretar Organizativ,  anëtarëve të Kryesisë Albulena Haxhiu, Donika Kadaj Bujupi, Dardan …

Më shumë...

Jokai Mor: Fragment nga kapitulli i gjashtë i romanit, “Luani i Janinës”

Ali Pashë Tepelena

Në Romanin:  “Luani i Janinës”, në origjinal “Ditët e fundit të Jeniçerëve” i  shkrimtarit të madh hungarez, Jokai Mor, i cili për herë të parë u botua në Hungari, trajtohen ngjarjet historike të kohës së Ali Pashë Tepelenës, të cilat  janë shpalosur, në  një histori emocionuese të kohës së romantizmit evropian. …

Më shumë...

At Nikollë Marku: Kleri serb, malazez e grek mbështet politikën e copëtimit të Shqipërisë

At Nikollë Marku: Kleri serb, malazez e grek mbështet politikën e copëtimit të Shqipërisë

Kreu i kishës ortodokse shqiptare “Shën Mëria” në Elbasan, At Nikolla Marku ka reaguar pas deklaratave të priftit malazez Radomir Nikçevic, i cili gjatë vizitës në Shqipëri ka thënë se ‘Kosova është Serbi”. At Nikolla Marku e ka dënuar deklaratën, ndërsa ka kërkuar nxjerrjen e tij nga Shqipëria dhe ndërhyrjen …

Më shumë...

Popi i Malit të Zi, Nikçeviq, edhe po të thoshte se “Shqipëria është Serbi”, nuk do të reagonte, Ilir Meta

Popi i Malit të Zi, Nikçeviq, edhe po të thoshte se "Shqipëria është Serbi", nuk do të reagonte, Ilir Meta

Popi i Malit të Zi Nikçeviq, gjatë qëndrimit në Shkodër e tha me gojën plot se Kosova është Serbi, dhe shkodranët nuk i ndërhynë në fjalë mikut të respektuar. Por edhe po të të kishte deklaruar se Shqipëria është Serbi, nuk do të kishte reaguar askush, madje as shteti i …

Më shumë...

Dr. Skënder Demaliaj: Profesoresha dhe intelektualja me integritet të lartë, Ermelinda Meksi në 62 vjetorin e lindjes

Skender Demaliaj

Në vitin 2014 Shtëpia Botuese “Toena” botoi ditaret e plota të Akademikut Rexhep Qosja. Tek Ditari Nr.7, fq. 700, më datë 9 janar 1999 ai shkruan: “Takova Pedagogen universitare, Zonjën e fisme, Ermelinda Meksi”. Kishte ardhur për vizitë në Atdheun e saj Nënë, në Shqipëri. Profesore Ermelinda ishte Ministre e …

Më shumë...

Qeveria e Kosovës: Me Gjykatën Speciale nuk bën të luhen lojëra të tilla për përfitime personale e politike

Qeveria e Kosoves

Zyra e Kryeministrit, Ramush Haradinaj, përmes një përgjigje me shkrim, ka reaguar kundër deklaratave se Qeveria e Kosovës do të duhej të  procedonte në Parlament një nismë për zhbërjen e Gjykatës Speciale. Qeveria nuk e ka mohuar një gjë të tillë, por ka thënë se përkrah nismën e deputetëve për …

Më shumë...

Majko: Biznesmenët nuk lejojnë ta hapim kufirin e Shqipërisë me Kosovën

Pandeli Majko

Ministri i Shqipërisë për Diasporën, Pandeli Majko, ka  zbuluar arsyen që e pengon lëvizjen e lirë mes Shqipërisë dhe Kosovës dhe që praktikisht i bën marrëdhëniet mes dy vendeve të mbeten në nivelin fillestar. Në një intervistë për RTSH, Pandeli Majko ka  thënë se janë bizneset ato që po pengojnë …

Më shumë...