Ahmet Qeriqi

Frank Shkreli: Shkëncëtarët botërorë paralajmërojnë rrezik për njerëzimin

Frank Shkreli

Në një paralajmërim botuar në revistën ndërkombëtare online “BioScience”, shkencëtarët e udhëhequr nga ekologjisti i njohur amerikan William Ripple i Universitetit shtetëror Oregon në Shtetet e Bashkuara, shkruajnë: “Njerëzimit po i bëhet tani një paralajmërim i dytë.   Ne jemi duke rrezikuar të ardhmen tonë nëqoftse nuk kufizojmë konsumimin material në …

Më shumë...

Gjon Bruçi: Historia njeh Heronj vetëm ata që kanë rënë për një çështje të madhe të Atdheut, pavarësisht regjimit…

Gjon Bruçi

Shkrimi me titull “Një luftë që s’ka mbaruar” i Pëllumb Kullës, botuar në gazetën “Dita” të datës 14 Nëntor 2017, pavarësisht nga pëlqimet apo mospëlqimet e lexuesit, mendoj se hap një temë interesante, e cila nuk duhet të kalojë pa vëmendje nga ana e intelektualëve, por edhe e lexuesve të …

Më shumë...

Ushtarët amerikanë marrin pjesë në ushtrimet ushtarake ajrore të përbashkëta me Serbinë në Batajnicë

Ushtarët amerikanë

Me kërkesë të Qeverisë së Serbisë, një grup i pjesëtarëve të ushtrisë së Shteteve të Bashkuara të Amerikës, gjatë kësaj jave do të marrin pjesë në ushtrimet ushtarake ajrore të përbashkëta me Serbinë. Ushtrimi,  Shqiponja e Dyfishtë fillon pasnesër në aeroportin e Batajnicës, në Beograd. Ky ushtrim synon forcimin e …

Më shumë...

Vlora Çitaku: UNMIK-ut i ka kaluar mandati dhe tani është një mision i panevojshëm dhe i pavlefshëm në Kosovë

Vlora Çitaku

Ambasadorja e Kosovës në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, Vlora Çitaku në mbledhjen e Këshillit të Sigurimit të OKB-së edhe një herë ia ka bërë të ditur Serbisë se Kosova tashmë është shtet i pavarur dhe kjo gjë nuk mund të ndryshojë. Çitaku po ashtu në këtë mbledhje  ia ka …

Më shumë...

Në Këshillin e Sigurimit të Kombeve të Bashkuar u debatua lidhur me zhvillimet në Kosovë

Në Këshillin e Sigurimit të Kombeve të Bashkuar u debatua lidhur me zhvillimet në Kosovë

Në Këshillin e Sigurimit të Kombeve të Bashkuara mbrëmë u debatua lidhur me zhvillimet në Kosovë në periudhën tremujore, prej 16 korrikut e deri më 15 tetor të këtij viti. Në raportin e sekretarit të përgjithshëm të Kombeve të Bashkuara, Antonio Guterres, u lavdëruan përpjekjet e institucioneve të Kosovës për …

Më shumë...

Lista Serbe ka ngrirë çdo formë të komunikimit me kryetarin e Kosovës, Hashim Thaçi

Kryetari Hashim Thaçi, i zhgënjyer me dështimin e organeve të Shtetit në rastin e gjashtë "gylenistëve"

Lista Serbe ka ngrirë çdo formë të komunikimit me kryetarin e Kosovës, Hashim Thaçi. Me këtë vendim, kjo parti që përfaqëson serbët e Kosovës në institucionet qendrore dhe lokale, e ka njoftuar Thaçin me anë të një letre. Dërgimin e letrës në adresë të presidentit, e ka konfirmuar për Radion …

Më shumë...

Shoqata Kulturore Shqiptare, “SHQIPONJA” i dërgon letër të hapur shefes së BE-së Federica Mogherini

Shefja e politikës së jashtme të BE-së, Federica Mogherini, pret sot në takim liderët e vendeve të Ballkanit Perëndimor

Shoqata kulturore shqiptare SHQIPONJA, me seli ne Siegen te Gjermanise ,ne mbledhjen e saje te rregullt te dates 28.10.2017, nder te tjera , vendosi t’ ju shkruaj kete leter,e cila eshte e sinqerte dhe  ka nje qellim te paster.   Ne kemi respekt te pa fund,per cilindo individ,grup njerzish, apo institucion …

Më shumë...

Edmond Ekrem Krasniqi: Rruga e pa fund e Kosovës për hyrje në BE dhe në NATO

Ekrem Krasniqi:

Sa më shumë që Serbia ecën në negociatat për hyrje në BE, e sa më shpejt Prishtina do të aplikojë për anëtarësim aq më shpejt Kosovës do t’i shtohen gjasat për të marrë përgjigjen e madhe e të hidhur edhe zyrtarisht : se nuk ka anëtarësim pa njohje nga të gjitha …

Më shumë...

Komandanti i KFOR-it, gjeneral major Gjovani Fungo thotë se gjendja e sigurisë në Kosovës është stabile

Komandanti i KFOR-it, gjeneral major Gjovani Fungo thotë se gjendja e sigurisë në Kosovës është stabile

Komandanti i KFOR-it, gjeneral major Gjovani Fungo, i cili largohet së shpejti nga Kosova,  gjatë një konference të mbajtur për  media, ka shpalosur objektivat që janë arritur gjatë mandatit dhe sigurinë e vendit tonë. Gjendja e sigurisë në sipas Fungos është e qetë dhe sai nuk sheh kërcënime në aspektin …

Më shumë...

Haradinaj: Kosova si partnere e NATO-s e meriton ta ketë Ushtrinë e saj

Kryeministri i Kosovës, Ramush  Haradinaj në fjalën e tij gjatë  konferencës së NATO-s ka thënë se Kosova si partneritete e kësaj organizate e meriton ta ketë Ushtrinë e saj. Kësisoj, ajo do të mund ta ndihmonte NATO-n në procesin e saj drejt sigurisë rajonale. “Kosova e meriton të anëtarësohet në …

Më shumë...

Rexhep Selimi: Kur PDK-ja thotë se Kosova do ta ketë ushtrinë në vitin e ardhshëm, kjo nënkupton zgjedhje të parakohshme

Rexhep Selimi

Deputeti i Vetëvendosjes, Rexhep Selimi duke folur lidhur me deklaratën e zëvendës-kryeministrit Enver Hoxhaj për formimin e Ushtrisë i cili tha se në vitin e ardhshëm Kosova do ta ketë Ushtrinë e saj, ka thënë se me këtë deklaratë të Hoxhajt, kupton se zgjedhjet e parakohshme janë në vitin e …

Më shumë...

Isa Xhemajlaj, emërohet zëvendës-ministër në Ministrinë e Punëve të Brendshme të Kosovës

Isa Xhemajlaj

Ish-kandidati për kryetar të Drenasit, Isa Xhemajlaj, është emëruar sot nga kryeministri Ramush Haradinaj, zëvendësministër në Ministrinë e Punëve të Brendshme. Xhemajlaj është edhe kryetar i Degës së këtij subjekti politik në Komunën e Drenasit Ai për 10 vjet ishte punëtor arsimi, ndërsa tash së fundmi ishte duke punuar në …

Më shumë...

Kryetari i Mitrovicës nga radhët e AKR-së, Agim Bahtiri, përuroi liqenin artificial në luginën e Ibrit

Kryetari i Mitrovicës nga radhët e AKR-së, Agim Bahtiri, përuroi liqenin artificial në luginën e Ibrit

Kryetari i Mitrovicës nga radhët e AKR-së, Agim Bahtiri, përuroi liqenin artificial në luginën e Ibrit. I pranishëm në këtë ceremoni ishte edhe kryetari  i AKR-së Behgjet Pacolli, i shoqëruar nga ministrja e Mjedisit dhe Planifikimit Hapsinor, Albena Reshitaj, deputeti Labinot Tahiri, si dhe zëvendës-ministrat Rejhan Vuniqi, Fatmir Matoshi e …

Më shumë...

Kryetari i Prishtinës Shpend Ahmeti mbajti tubim në Tophane, ku i paraqiti zotimet për mandatin e ardhshëm

Kryetari i Prishtinës Shpend Ahmeti mbajti tubim në Tophane, ku i paraqiti zotimet për mandatin e ardhshëm

Kryetari i Komunës së Prishtinës Shpend Ahmeti mbajti tubim në Tophane, ku i paraqiti zotimet e Lëvizjes VETËVENDOSJE! për këtë lagje që do të realizohen gjatë mandatit të ardhshëm. “Me sistemin e ri për mbledhjen e mbeturinave, i cili do të menaxhohet direkt nga Komuna, do të arrijmë që ta …

Më shumë...

Sot në KS të OKB-së do të debatohet për zhvillimet në Kosovë në periudhën tremujore

Rusia ka kërkuar takim urgjent të Këshillit të Sigurimit të OKB-së

Në Këshillin e Sigurimit të Kombeve të Bashkuara sot do të debatohet lidhur me zhvillimet në Kosovë në periudhën tremujore, prej 16 korrikut e deri më 15 tetor të këtij viti. Në raportin e sekretarit të përgjithshëm të Kombeve të Bashkuara, Antonio Guterres, i cili do të shërbejë si bazë …

Më shumë...

Ministri i Jashtëm Behxhet Pacolli, foli para të pranishmëve në konferencën “NATO-ja dhe Ballkani Perëndimor”

Ministri i Jashtëm Behxhet Pacolli, foli para të pranishmëve në konferencën “NATO-ja dhe Ballkani Perëndimor”

Zëvendëskryeministri dhe ministri i Jashtëm i Kosovës, Behgjet Pacolli, iu adresua sot të pranishmëve në konferencën “NATO dhe Ballkani Perëndimor: Dinamikat rajonale në periudhën e sfidave globale të sigurisë”, e organizuar nga Ministria e Punëve të Jashtme e Republikës së ​Kosovës në partneritet me Qendrën Kosovare për Studime të Sigurisë. …

Më shumë...