Ahmet Qeriqi

Sot të gjitha rrugët qojnë në Prekazin e legjendave dhe heroizmit shekullor shqiptar

Nesër në Prekaz me rastin e 22 vjetorit të sulmit të dytë të forcave serbe mbi familjen Jashari organizohen homazhe

Sot në Prekaz, në vendin më të vizituar  të Kosovës, po nderohet vepra dhe heroizmi i Komandantit legjendar të UÇK-së, Adem Jashari, dhe familjes së tij. Te Memoriali,  në lagjen Jashari kanë filluar vizitat e veteranëve, invalidëve, familjarëve të dëshmorëve, të qytetarëve liridashës nga Kosova e më gjerë,  por edhe …

Më shumë...

Kryeministri uron qytetarët për Pavarësinë, urim i veçantë për Haradinajn

Isa Mustafa

Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa ka uruar qytetarët për 9-vjetorin e Pavarësisë së Kosovës. Juve që çdo ditë po e vëni nga një gur në shtatin e Republikës së Kosovës që sot i mbushi 9 vjet, juve bashkatdhetarë tanë që prore shikoni kah Kosova të cilën e mbështetët aq shumë …

Më shumë...

Autobusët e rinj në Prishtinë ofrojnë udhëtim falas për ditën e Pavarësisë

Shoqata e Transportit Rrugor të Kosovës e ndërprenë grevën për shkak të rrethanave klimatike, pandemike e politike

Drejtori i Drejtorisë së Kulturës në komunën e Prishtinës, Besart Vllahija ka thënë se 9-vjetori i Pavarësisë së Kosovës do të shënohet me një sërë aktivitetesh. Po ashtu, ai tha se gjatë ditës së premte të gjithë qytetarët në Komunën e Prishtinës do të kenë mundësinë të udhëtojnë me autobusët …

Më shumë...

Sylejman Krasniqi: Kreshniku, Saliu, Luli e Kastrioti çirren se më 18 shkurt Tiranën do ta kallin flakë!

Sylejman Krasniqi

(Protestat e paralajmëruara të PD-së më 18.02. 2017 në Tiranë, shikuar nga këndvështrimi  i  një prishtinasi) Prej se u dekretua  koha e zgjedhjeve të rregullta  për  legjislaturën e re të Kuvendit  të Shqipërisë, nga kryetari i shtetit, Bujar Nishani, kanë filluar edhe pregatitjet për këto zgjedhje nga të gjitha partitë …

Më shumë...

Skënder S. Kapiti: Në Shqipëri dhe në Kosovë duhet një Lëvizje si ajo e Presidentit Donald Trump

Skënder S. Kapiti

Ja pse shumica e politikanëve dhe e mediave shqiptare nuk e dëshironin fitoren e Donald Trump Askund tjetër në Europë nuk kemi këtë dështim të plotë pothuajse të  të gjithë elitës  apo të establishmentit politik si në Shqipëri por edhe në Kosovë. Ka 25 vite që në Shqipëri ciklohen dhe …

Më shumë...

Dr. Skënder Kodra: Nga thellësia e shpirtit tim Kosovë, të uroj Ditën e Pavarësisë

Dr. Skënder Kodra

Akademik Prof.Dr.Skënder Kodra,Ph.D: 9 vjetori i Pavarësisë së Kosovës na kujton të gjitha sakrificat shumëvjeçare të popullit të Kosovës dhe dëshmorëve të kombit në rrugën drejtë lirisë, pavarësisë dhe demokracisë. Me rastin e shënimit të 9-vjetorit të shpalljes së pavarësisë së Kosovës Kryetari i Akademisë së Shkencave dhe Arteve Shqiptaro-Amerikane, …

Më shumë...

Islam Krasniqi: Ata që i dhanë gjymtyret për Lirin e Kosovës, 9-vjetori Pavarësisë i gjenë prapa grillave

Islam Krasniqi

Atdhetari dhe kleriu shqiptar, Hoxhë Hafiz Ali Korça kishte thënë: Për Shqipërinë u përpoqa, gjithmonë rezikova jetën time, kurr nuk kam folur se sa kam hjekur e  vuajtur, por shteti im, m’i njihte krime. Ndërkombetarëve mbrehin tehin ndaj gjeneralëve të cilet qëndroin prapa grilave, me akuza të fabrikuara  në Beograd, …

Më shumë...

Mehmet Musa: 17 shkurti dhe dilemat e kësaj dite

Flamuri i Kosovës

Nga data 8, 9 dhe 10 korrik të vitit 1945 në Prizrenin e Lidhjes Shqiptare u mbajt Konferenca famkeqe, nder me te zezat ne historine e kombit tone ku deputetet e popullit nen drejtimin e Fadil Hoxhes, kryetar mbledhje dhe Pavle Joviqeviqit sekretar, e futen Kosoven nen gjirin e Serbise …

Më shumë...

Mr. Adem Lushaj: Janjiq “sulmon” policinë e Kosovës, por ata duhet ta arrestojnë atë për vepra kriminale

Adem Lushaj

Kleriku ultra nacionalist serb, Sava Janjiq, sërish tregon fytyrën e tij urrejtëse ndaj popullit shqiptar. Ai, kësaj radhe, “ka sulmuar” policinë e Kosovës për mos efikasitet në kryerje të obligimeve të tyre profesionale, e që sipas tij, për veprimet kriminale që bëhen nga njerëzit e tij, e që pas tyre …

Më shumë...

Në Kuvendin e Kosovës u mbajt një seancë solemne në shënim të 9-vjetorit të Shpalljes së Pavarësisë së vendit tonë

Në Kuvendin e Kosovës u mbajt një seancë solemne në shënim të 9-vjetorit të Shpalljes së Pavarësisë së vendit tonë

Sot në Kuvendin e Kosovës u mbajt një seancë solemne në shënim të  9-vjetorit të shpalljes së pavarësisë së vendit tonë. Për nder të kësaj dite, është organizuar  pritje shtetërore, ku përveç krerëve më të lartë të shtetit, si kryetari Thaçi, kryeministri Mustafa, kryekuvendari Veseli, kanë pjesë edhe diplomatë të …

Më shumë...

Edi Rama: Shënimit të Ditës së pavarësisë së Kosovës i mungon Ramush Haradinaj

Edi Rama: Shënimit të Ditës së pavarësisë së Kosovës i mungon Ramush Haradinaj

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, dje në Kuvend, ka uruar nëntëvjetorin e pavarësisë së Kosovës duke thënë se kjo ditë nuk është e bekuar vetëm për shqiptarët, por edhe për serbët e Kosovës. Rama ka uruar edhe lirimin e ish-kryeministrit, Ramush Haradinaj, i cili po mbahet në Francë që nga …

Më shumë...

Nisma uron qytetarët për ditën e Pavarësisë së Kosovës

NISMA

NISMA uron gjithë qytetarët e vendit  për festën e 17 shkurtit, ditën e Pavarësisë së Kosovës. NISMA për Kosovën, në këtë ditë të veçantë për vendin, përkujton me qindra mijëra dëshmorë që dhanë jetën për lirinë e vendit, dhe falënderon bashkësinë ndërkombëtare për kontributin e dhënë për lirinë dhe shtetndërtimin …

Më shumë...

Gjykata e Apelit në Prishtinë liron kriminelin serb, Oliver Ivanoviq i cili ishte dënuar 9 vjet burg

Ivanoviq

Gjykata e Apelit në Prishtinë liron kriminelin serb, Oliver  Ivanoviq i cili kishte vrarë dhjetëra shqiptarë në shkurt të vitit 200o në Mitrovicë dhe me bandat e tij kishte dëbuar nga veriu 12.000 shqiptarë. Dënimi me nëntë vjet burg kundër  Oliver Ivanoviqit, është shfuqizuar, njoftoi avokati i tij Nebojsha Vllajiq. …

Më shumë...

Sot në Kuvendin e Kosovës po mbahet një seancë solemne në shënim të 9-vjetorit të shpalljes së pavarësisë

Sot në Kuvendin e Kosovës po mbahet një seancë solemne në shënim të 9-vjetorit të shpalljes së pavarësisë

Sot në Kuvendin e Kosovës po mbahet  një seancë solemne në shënim të  9-vjetorit të shpalljes së pavarësisë së vendit tonë. Për nder të kësaj dite, është organizuar  pritje shtetërore, ku përveç krerëve më të lartë të shtetit kanë pjesë edhe diplomatë të akredituar në Prishtinë. Në shënim të datës …

Më shumë...

At Nikollë Marku thërret shqiptarët të festojnë 17 shkurtin, ditën e pavarësisë së Kosovës në kishën “Shën Maria” në Elbasan

At Nikollë Marku thërret shqiptarët të festojnë 17 shkurtin, ditën e pavarësisë së Kosovës në kishën “Shën Maria” në Elbasan

Trashëgimtari  i Kishës Autpqefale shqiptare, prifti i Kishës Shën Maria në Elbasan, At Nikollë Marku shkruan se 17 shkurti është ditë e shenjtë  në historinë e popullit shqiptar, sepse është dita e   lirisë, festa e Pavarësisë së Kosovës. Me këtë rast Kisha shqiptare do të organizojë një meshë përkujtuese për …

Më shumë...

Mbretëresha Elizabeta II ka uruar kryetarin Thaçi, në Ditën e Pavarësisë së Kosovës

Mbretëresha Elizabeta II ka uruar kryetarin Thaçi, në Ditën e Pavarësisë së Kosovës

Mbretëresha Elizabeta II e Mbretërisë së Bashkuar, Kanadasë, Australisë dhe Zelandës së Re, ka uruar kryetarin  e Kosovës, Hashim Thaçin, me rastin e Ditës së Pavarësisë së vendit. “Kam kënaqësinë e madhe për t’ju përcjellë, urimet e mia me rastin e shënimit të ditës tuaj shtetërore, së bashku me urimet …

Më shumë...