Ahmet Qeriqi

Shpejtim Bulliqi: Elektorati e ndëshkoi kreun e LDK-së dhe partinë përgjithësisht

Shpejtim Bulliqi

Ish- deputeti i Kuvendit të Kosovës dhe anëtari i LDK-së, Shpejtim Bulliqi thotë se është për keqardhje rezultati i Lidhjes Demokratike të Kosovës në zgjedhjet e 11 qershorit. Bulliqi ta për Kosovapress se kjo situatë e krijuar në LDK është për shkak se elektorati e ka ndëshkuar këtë parti, sepse …

Më shumë...

“Prurjet e reja” dhe partitë e vogla sollën rezultat katastrofik për dy koalicionet e mëdha PDK-AAK-NISMA dhe LDK-AKR AL…

Partitë politike në Kosovë

Burokratizimi brenda partive të mëdha, parazitizmi, humbja e kontaktit me zgjedhësit, përveç gjatë fushatave zgjedhore, mbështetje në emra të vetëquajtur analistësh, prodhim i medieve klienteliste, pranimi në koalicione i partive të vogla pa elektorat, ka bërë që dy koalicionet e mëdha  të pësojnë shumë keq në zgjedhjet e parakohshme parlamentare …

Më shumë...

Greqia ankohet pse “Gurët e Filatit” të Çamërisë janë vendosur në sheshin ‘Skënderbeu” të Tiranës (!)

Greqia ankohet pse “Gurët e Filatit” të Çamërisë janë vendosur në sheshin ‘Skënderbeu” të Tiranës (!)

Ambasada greke në Shqipëri ka paraqitur ankesë në Bashkinë e Tiranës, pasi në Sheshin Skënderbej janë vendosur disa gurë që janë marrë nga Filati i Çamërisë. Zyrtarja e lartë e PDIU-së, Vjollca Braho e ka cilësuar të turpshme ankesën e Greqisë drejtuar Bashkisë së Tiranës. Braho u shpreh se këto …

Më shumë...

Haradinaj: Ndjenjën për të qenë bashkë ne shqiptarët e kemi të shkuar, të tashme dhe të ardhme

Ramush Haradinaj

Kandidati për kryeministër të ardhshëm dhe kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj komentoi për Top Channel deklaratat e Kryeministrit Rama dhe kryetarit  Hashim Thaçi, që thanë se nëse shqiptarëve do t’u mungojë perspektiva europiane, opsioni i tyre do të ishte bashkimi. Ai ka thënë se “Ndjenjën për të qenë bashkë ne …

Më shumë...

Thaçi për “Veçernji List”: Jemi të vendosur për luftë kundër radikalizmit islamik në Kosovë

Hashim Thaci

Në një intervistë për mediumin kroat Vecernji List, kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi ka folur për marrëdhëniet mes Kosovës dhe Serbisë dhe tensionet e mundshme mes dy vendeve pas zgjedhjeve parlamentare në Kosovë. Po ashtu, Thaçi, ndër tjerash ka folur edhe për përcaktimin e Kosovës në luftën kundër radikalizmit islamik …

Më shumë...

Haradinaj: Bisedimet me Serbinë bëhen me një kusht, njohjen e pavarësisë së Kosovës nga Beogradi

Haradinaj

Kandidati për kryeministër i koalicionit PDK-AAK-NISMA, Ramush Haradinaj ka thënë për Top Channel se bisedimet me Serbinë do të bëhen me një kusht të vetëm: njohjen e pavarësisë së Kosovës nga ana e Beogradit. Deri më tani korniza e këtyre bisedimeve ka qenë e gabuar dhe është folur për çështje …

Më shumë...

“Prurjet e reja” që i dëmtuan partitë politike veçmas LDK-në

“Prurjet e reja” që i dëmtuan partitë politike veçmas LDK-në

Duke u bazuar në një listë që ka siguruar “Botapress”, bëhet e ditur se nga Dega e IV e LDK-së del se kandidati më i votuar ëshë Avdullah Hoti me  4534 vota, Vjosa Osmani me 3050 vota, Lumir Abdixhiku, si “prurje për vota” dolli vetëm  me 2437 vota, ndërsa analisti …

Më shumë...

KQZ-ja ka publikuar rezultatet e subjekteve politike nga 99.56% të numërimit të votave

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve shqyrton vendimet e Gjykatës Supreme

Përderisa kanë mbetur për t’u numëruar edhe 11 vendvotime, nga KQZ-ja bëhet e ditur se  koalicioni PDK-AAK-NISMA ka marrë 237 mijë e 209 vota apo 34,03 për qind të votave, duke u pasuar nga Lëvizja Vetëvendosje me 188 mijë e 676 vota apo 27,07 për qind, ndërsa koalicioni LDK-AKR-Alternativa ka …

Më shumë...

Server: Emërimi i Haradinajt në postin e kryeministrit do t’i komplikojë raportet me Serbinë

Daniel Serwer

Ish-diplomati amerikan dhe analisti i njohur  Daniel Serwer ka analizuar dhe ka  komentuar rezultatet që kanë arritur partitë politike. Ai ka shkruar se emërimi i Ramush Haradinajt në postin e kryeministrit do t’i komplikojë raportet me Serbinë. Do t’i ashpërsojë edhe më shumë qëndrimet e serbëve brenda Kosovës dhe në …

Më shumë...

Kryetari i Nismës për Kosovën Fatmir Limaj ka uruar 12 qershorin e vitit 1999, Ditën e Çlirimit

Kryetari i Nismës për Kosovën Fatmir Limaj ka uruar 12 qershorin e vitit 1999, Ditën e Çlirimit

Kryetari i Nismës për Kosovën Fatmir Limaj në orët e pasdites ka uruar për Ditën e Çlirimit. Limaj ka kujtuar dëshmorët e kombit, si dhe ka shprehur mirënjohje për trupat e NATO-s. 12 Qershori, Dita e Çlirimit të Kosovës, ditë për të cilën çdo qytetar i vendit tonë ka kontribuar …

Më shumë...

Lunaçek kërkon sa më parë formimin e një qeverie pro-evropiane në Kosovë

Ulrike Lunacek

Raportuesja e Parlamentit Evropian për Kosovën, Ulrike Lunaçek ka folur lidhur me mbajtjen e zgjedhjeve parlamentare në Kosovë. Ajo u ka kërkuar partive politike në Kosovës që sa më shpejtë të formojnë qeverinë e re në frymën evropiane. “Urime qytetarëve të Kosovës dhe partive politike për funksionimin dhe organizimin e …

Më shumë...

Albert Krasniqi i KDI-së zbulon se sa ulëse do të kenë në Kuvendin e Kosovës partitë politike të vendit

Albert Krasniqi i KDI-së

Hulumtuesi i KDI-së, Albert Krasniqi, që si pjesë e koalicionit të OJQ-ve Demokracia në Veprim ka monitoruar procesin e zgjedhjeve ka bërë një llogari se si do të shpërndahen ulëset në Kuvendin e Kosovës, edhe kur janë numëruar 99.56 për qind të votave. Krasniqi ka thënë se nga rezultatet preliminare …

Më shumë...

Adil Fetahu: “Vatra“ e shpëtoi Shqipërinë nga copëtimi dhe zhdukja

“Vatra“

( Në 105-vjetorin e Federatës Panshqiptare të Amerikës, “Vatra” Shoqëria pan shqiptare  “Vatra” u themelua si federatë e disa shoqërive shqiptare, të cilat vepronin në ShBA, si bie fjala Shoqëria “Malli për Memëdhenë”,  “Besa-Besë”, “Flamuri i Krujës”, “Dallëndyshja” etj., u formua (më 28 prill 1912), ndëra njohja zyrtare dhe licenca …

Më shumë...

Intervistë me Vjollca Haxhollin, bijën e dëshmorit, Zahir Haxholli, pjesëtar i Brigadës 153 të ZOK-ut

Vjollca Haxholli

 RKL: Vjollcë e nderuar mirë se vini në Radion Kosova e Lirë Vjollca Haxholli: Mirë se ju gjeta Faleminderit, ju falënderoj shumë për ftesën   RKL: Në cilën moshë keni qenë Ju dhe motrat e vëllezërit Tuaj  kur ka rënë  dëshmor, babai Juaj,  Zahir Haxholli Vjollca Haxholli: Kur babi ynë …

Më shumë...

Jakup Krasniqi preferon koalicion të madh, PDK-AAK-NISMA dhe Vetëvendosje

Jakup Krasniqi

Kryetari i Këshillit Kombëtar të Nismës për Kosovën, Jakup Krasniqi, ka thënë se Kosovës më së shumti i duhet tani të mendojë për një koalicion të madh, mes koalicionit PDK-AAK-NISMA dhe Vetëvendosjes. Është në obligimin e politikanëve të PAN-it dhe atyre të VV-së që ta analizojnë me urti situatën në …

Më shumë...

Koalicioni PDK-AAK-NISMA fitoi më së shumti vota por shënoi humbje të madhe përbrenda

Koalicioni PDK-AAK-NISMA fitoi më së shumti vota por shënoi humbje të madhe përbrenda

Koalicioni PDK-AAK-NISMA ka arritur të fitojë më së shumti vota në zgjedhjet e 11  qershorit por njëkohësisht ka shënuar humbje të madhe përbrenda vetes, në raport me votat që kishin fituar  tri partitë veç e veç në zgjedhjet parlamentare të vitit 2014. Tri partitë politike parlamentare që u bënë bashkë …

Më shumë...