Ahmet Qeriqi

Ramush Haradinaj falënderoi bashkatdhetarët që protestuan në Colmar të Francës për lirimin e tij

Ramush Haradinaj

Kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj, është shprehur i kënaqur lidhur me mbështetjen që po i jepet nga bashkatdhetarët tanë nëpër shtetet e Evropës  për lirimin e tij. Në një postim të tij lidhur me këtë rast ai ka shkruar: Të nderuar bashkëkombas nga Diaspora, E dëgjova zërin tuaj nga Colmari …

Më shumë...

Pal Lekaj: Si mundet që opozita dhe qytetarët t’i besojnë Hivzi Islamit dhe Tomor Qelës?

Lekaj

Shefi i Grupit Parlamentar të AAK, Pal Lekaj, reagoi publikisht lidhur me matjen e territorit të Kosovës, duke saktësuar se Komisioni për matjen e territorit të vendit i formuar nga Qeveria e Kosovës, është i përbërë nga ata të cilët e kanë mbrojtur versionin aktual të demarkacionit. Dhe si mundët …

Më shumë...

Në Tiranë vazhdon protesta e opozitës me kërkesë për rrëzimin e Qeverisë Rama, Basha nën çadër

Në Tiranë vazhdon protesta e opozitës me kërkesë për rrëzimin e Qeverisë Rama, Basha nën çadër

Sot në qendër të Tiranës i zhvillura protesta e Partisë Demakratike të Shqipërisë me kërkesë për rrëzimin e  Qeverisë Rama. Para dhjetëra mijërave njerëzve të mbledhur në Tiranë, kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha, ka thënë se janë aty për të marrë vendim e madh, që të largojnë qeverinë e …

Më shumë...

Sami Boroci zgjedhet Kryetar i Forumit Rinor të Aleancës Kosova e Re

Sami Boroci zgjedhet Kryetar i Forumit Rinor të Aleancës Kosova e Re

AKR ka mbajtur punimet Kongresi i II-të i Forumit Rinor të Aleanca Kosova e Re. Sami Boroci zgjedhet Kryetar i Forumit Rinor të Aleancës Kosova e Re. Në këtë tubim morën  pjesë kryetari i AKR-së, Bexhet Pacolli, kryetari i Komunës së Mitrovicës, Agim Bahtiri dhe zyrtarë e delegatë të rinj të …

Më shumë...

Dritëro Agolli, Dielli i letërsisë shqipe që nuk do të shuhet kurrë

Dritëro Agolli

Vdekja e Dritëro Agollit në moshën 85-vjeçare, nuk ishte aksidentale, as e papritur edhe pse ai deri në muajt e fundit të jetës ndihej mirë, por i ndërgjegjshëm për moshën dhe vitet  e jetës, që kishte kaluar. Të shkruash për Agollin dhe veprën e tij është fare lehtë, sepse ai …

Më shumë...

Prof. Murat Gecaj: Në përvjetorin e shpalljes së Pavarësisë së Kosovës, reportazhi,“Si e pashë unë Kosovën”

Prof. Murat Gecaj: Në përvjetorin e shpalljes së Pavarësisë së Kosovës, reportazhi,“Si e pashë unë Kosovën”

“Reportazhi” i gjallë dhe i flakët i Murat Gecajt për Kosovën, përfaqëson një ndihmesë të rëndësishme, e cila u jep mundësi lexuesve shqiptarë këtej kufirit, po edhe kosovarëve e bashkatdhetarëve tjerë në trevat e Ballkanit, që të njohin më në thellësi sakrificat e mëdha të popullit tonë për këto ditë, …

Më shumë...

Frank Shkreli: Xhim Xhema, shqiptaro-amerikani që i qiti telashe të mëdha Serbisë së Milosheviqit

Frank Shkreli

Me rastin e 9-vjetorit të shpalljes së Pavarësisë së Kosovës, Republika e Kosovës me institucionet e saja dhe shqiptarët kudo, në mënyrën e tyre, festuan këtë përvjetor duke nderuar veprat dhe heroizmat e shumë individëve që punuan, kontribuan, sakrifikuan dhe madje dhanë jetën për kauzën e lirisë dhe për pavarsinë …

Më shumë...

Fidan Mustafa: Nëntë vjet shtet, fal sakrificës së gjyshërve tanë!

Fidan Mustafa

Të nderuar qytetarë të Republikës së Kosovës, të nderuar bashkëkombësit e mi shqiptarë, jemi në përvjetorin e 9-të të Pavarësisë së Kosovës, shteti më të ri në Ballkan, vendi i cili vuajti shumë ndër shekuj, veçanërisht shekullin e fundit ku cak i asimilimit, masakrave e gjenocideve të njëpasnjëshme ishin vetëm …

Më shumë...

Bajram Arifi: Për dëshmorin Artan Abazi duhet të ngrihen dy flamuj nderi, në Lluçan dhe në Dobrosin

Bajram Arifi: Për dëshmorin Artan Abazi duhet të ngrihen dy flamuj nderi, në Lluçan dhe në Dobrosin

Në ditën e rënies së dëshmorit të UÇPMB-së,nga “Kosova Lindore” Artan Arif Abazi nga Miratova e Preshevës, sikur në Lluçan ashtu edhe në Dobrosin te varri dhe vendi ku ka rënë heroikisht, komandant “Miratoca” për veprën dhe shëmbëlltyrën e dëshmorit Artan Abazi  u bënë homazhe në shenjë respekti. Me rastin …

Më shumë...

Ditmir Bushati: Dialogu mes Kosovës e Serbisë duhet të rivlerësohet sa i përket objektivave

Ministri i Jashtëm i Shqipërisë, Ditmir Bushati, ka mirëkuptim për Greqinë sepse atje edhe ka studiuar

Ministri i Jashtëm i Shqipërisë, Ditmir Bushati ka thënë se dialogu në mes të Kosovës dhe Serbisë duhet të rivlerësohet sa i përket objektivave dhe çështjeve që duhet të diskutohen në Bruksel. “Gjatë këtyre nënrë  viteve, Kosova ka bërë hapa përpara drejt procesit të shtetndërtimit demokratik dhe fitimit të subjektivitetit …

Më shumë...

Amerika nuk bashkëpunon me ushtrinë ruse në Siri derisa Moska përkrah Assadin dhe nuk pranon opozitën

Rex Tillerson

Sekretari amerikan i Shtetit, Rex Tillerson ka thënë se SHBA nuk do të pajtohet të bashkëpunojë me ushtrinë ruse në Siri derisa Moska e pranon se jo të gjitha grupet opozitare siriane janë terroristë. Gjatë një takimi me homologët nga Franca, Gjermania, Turqia dhe vende të tjera në margjinat e …

Më shumë...

Takimi i partive parlamentare shqiptare mbahet në hotelin “Arka”, në Shkup

Bisedimet për themelimin e qeverisë mes LSDM-së dhe partive shqiptare mund të dështojnë për gjuhën shqipe

Kryetari i BDI-së Ali Ahmeti merr pjesë në takimin e sotëm të partive parlamentare shqiptare që do të mbahet në hotelin Arka në Shkup. Takimi i dytë i partive parlamentare është thirrur nga Aleanca për Shqiptarët si obligim nga Deklarata e Përbashkët e firmosur në Tiranë dhe si vazhdimësi e …

Më shumë...

Albulenë Haxhiu: Për shkak të politikave nënshtruese Kosova po ballafaqohet me probleme të mëdha

Haxhiu

Deputetja e Lëvizjes “Vetëvendosje”, Albulena Haxhiu, ka thënë se do të donte që 9-vjetori i Pavarësisë ta gjejë Kosovën si një vend të fuqishëm sikur brenda, po ashtu edhe në arenën ndërkombëtare por, sipas saj, fatkeqësisht është e kundërta. “Fatkeqësisht për shkak të politikave të dobëta e nënshtruese Kosova sot …

Më shumë...

Sot në orën 12.00 fillon në Tiranë protesta e PD-së kundër Qeverisë së Edi Ramës

PD

Sot në orën 12.00 fillon protesta e Partisë Demakratike të Shqipërisë kundër Qeverisë së vendit. Protestuesit e parë tanimë janë nisur nga qytete të ndryshme drejt Tiranës, ku në ora 12:00 do të mbahet protesta e paralajmëruar për rrëzimin e Qeverisë. Disa nga militantët partiakë, të njohur për protesta të …

Më shumë...

Kryetari Thaçi ka biseduar me përfaqësuesen e Lartë të BE-së, Federica Mogherini

Kryetari Thaçi i propozon Kuvendit dekretin për shpallen e gjendjes së jashtëzakonshme në Kosovë

Kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi në kuadër të Konferencës së Sigurisë së Mynihut ka takuar Përfaqësuesen e Lartë të BE-së, Federica Mogherini, ku kanë diskutuar për zhvillimet në Kosovë dhe Ballkanin Perëndimor. Ata po ashtu kanë biseduar se kur qytetarët e Kosovës do të udhëtojnë pa viza. ”Në kuadër të …

Më shumë...

Një delegacion dypartiak nga Dhoma e Përfaqësuesve të Amerikës arrin sot në Prishtinë

Një delegacion dypartiak nga Dhoma e Përfaqësuesve të Amerikës arrin sot në Prishtinë

Një delegacion dypartiak nga Dhoma e Përfaqësuesve të Amerikës arrin sot në Prishtinë për takime dyditore si pjesë e Partneritetit të Dhomës për Demokraci që është një komision dypartiak me 20 anëtarë nga Dhoma e Përfaqësuesve e Shteteve të Bashkuara që punon drejtë për drejtë me shtetet partnere në gjithë …

Më shumë...