Ahmet Qeriqi

Me aktivitete të shumta komuna e Malishevës përmbyll manifestimet përkujtimore në 18-vjetorin e çlirimit

Me aktivitete të shumta komuna e Malishevës përmbyll manifestimet përkujtimore në 18-vjetorin e çlirimit

Me aktivitete të shumta tematike e kulturore, komuna e Malishevës sot ka vazhduar aktivitetet tematike e përkujtimore në 18-vjetorin e çlirimit.  Sot në mëngjes u mbajt Mbledhja solemne në sallën e Kuvendit, më par u vendosen  buqetave me lule te Shtatorja e Komandantit Legjendar “Adem Jashari”  dhe u bënë   vizita …

Më shumë...

Ramush Haradinaj i bindur se do ta formojë Qeverinë, pas certifikimit të rezultateve zyrtare

Ramush Haradinaj

Kandidati për kryeministër i këtij koalicioni, Ramush Haradinaj, zotohet se në javën e parë pas certifikimit të rezultateve do të krijojë qeverinë e re. Numrin e 61 deputetëve, do ta plotësojnë si me komunitete, ashtu edhe me vota shqiptare. Ai e përjashton mundësinë për një partneritet të mundshëm me Lëvizjen …

Më shumë...

Beteja e Partisë Socialiste nuk ngrihet kundër një partie, por kundër një sistemi

Beteja e Partisë Socialiste nuk ngrihet kundër një partie, por kundër një sistemi

Gjatë qëndrimit në Sarandë, Kryeministri Edi Rama mori si shembull Bashkinë e Delvinës, të drejtuar nga LSI për të kërkuar 71 mandate më 25 qershor. Rama renditi me radhë punonjës të kësaj bashkie, që sipas tij, që të gjithë kanë lidhje gjaku, ose miqësie me kryebashkiakun dhe me bashkëshorten e …

Më shumë...

Katër më të votuarit e PDK-së janë: Kadri Veseli, Mërgim Lushtaku, Enver Hoxhaj dhe Memli Krasniqi

Veseli

Edhe pse ende nuk ka përfunduar numërimi i të gjitha votave për zgjedhjet e 11 qershorit, vazhdimisht po publikohen të dhëna për rezultatet e kandidatëve për deputetë. kryetari i PDK-së, Kadri  Veseli është kandidati më i votuar i kësaj partie. Në garë për vendin e dytë në listën e deputetëve …

Më shumë...

Me aktivitete të shumta tematike e kulturore, komuna e Malishevës sot ka filluar të festojë 18-vjetorin e çlirimit

Me aktivitete të shumta tematike e kulturore, komuna e Malishevës sot ka filluar të festojë 18-vjetorin e çlirimit

Me aktivitete të shumta tematike e kulturore, komuna e Malishevës sot ka filluar të festojë 18-vjetorin e çlirimit.  Duke filluar në orën 11:00 u përurua  biblioteka e SHFMU “ Emin Duraku” në Dragobil. Pastaj u dha një Program për fëmijë. Ekspozita artistike dhe publikimi i rezultateve të Konkursit në lëmin …

Më shumë...

Famulltari i Katedrales “Shën Shtjefni” në Shkodër, Dom Artur Jaku ka dhënë alarmin për lojën e rrezikshme “Balena Blu

Famulltari i Katedrales “Shën Shtjefni” në Shkodër, Dom Artur Jaku ka dhënë alarmin për lojën e rrezikshme “Balena Blu

Famulltari i Katedrales “Shën Shtjefni” në Shkodër, Dom Artur Jaku ka dhënë alarmin se loja “Balena Blu” është përhapur edhe në Shkodër, me 4 raste të dyshuara. Gjatë meshës, ai ka sjellë dëshmi nga besimtarët. “Vetëm sot kam pasur disa raste nga fëmijë që frekuentojnë kishën, njëri prej të cilëve …

Më shumë...

Kur kulla 27 kat në Londër u përfshi nga zjarri, myslimanët luajtën një rol të madh në shpëtimin e njerëzve

Kur kulla 27 kat në Londër u përfshi nga zjarri, myslimanët luajtën një rol të madh në shpëtimin e njerëzve

Me rastin e përfshirjes së zjarrit  në kullën 29 katëshe në Londrës, myslimanët luajtën një rol të madh në shpëtimin e njerëzve duke i larguar nga aty”. Andre Barroso, 33 vjeç, tha për “ The Indipendent” se shumica e njerëzve që unë mund të shihja ishin myslimanë. Ata ishin zgjuar …

Më shumë...

Ismet Azizi: Represaliet, dhuna, shpërngulja, analfabetizmi faktorë të “lodhjes” së identitetit të peshterasve!

Ismet Azizi: Represaliet, dhuna, shpërngulja, analfabetizmi faktorë të “lodhjes” së identitetit të peshterasve!

Duke shfletuar literaturën që posedoj për Sanxhakun më ra në sy një e vërtetë e hidhur: ”Njerëzit me ndikim, posaçërisht në Peshter edhe pas vitit 1935, kanë lutur deputetin e vet që në trevat e tyre mos të hapen shkolla”. Si është e mundur një gjë e tillë, do të …

Më shumë...

Rusia iu bashkohet zërave kundër fitores së krahut të luftës në zgjedhjet e 11 qershorit në Kosovë

Mediet në Serbi shprehen pakënaqësi të madhe me fitoren e krahut të luftës së UÇK-së

Mediet në Beograd bëjnë të ditur se Ministria e Punëve të Jashtme e Rusisë konsideron se rezultatet e para të zgjedhjeve parlamentare në Kosovë tregojnë vazhdimin e radikalizimit të politikës së udhëheqjes  së Kosovës që është një pjesë e madhe pasojë e lëshimeve të BE-së dhe Shteteve të Bashkuara të …

Më shumë...

Arjeta Perlushkaj: Intervistë me Marko Kepin, kryetar i organizatës: “Rënjët Shqiptare”

Arjeta Perlushkaj: Intervistë me Marko Kepin, kryetar i organizatës: “Rënjët Shqiptare”

“Rënjët Shqiptare” identifikohet me “Paradën Shqiptare” në Amerikë    Perlushkaj: Sa vite ka “Rrënjët Shqiptare-Albanian Roots”? Kepi: Këtë vit “Rrënjët Shqiptare-Albanian Roots” mbush plot 9 vjeç.   Nga se u nis “Rrënjët Shqiptare” dhe e kujt ishte idea e vënies së këtij emri? Ishim një grup të rinjsh që donim …

Më shumë...

Ka ndërruar jetë, Emine Krasniqi, anëtare e NDSH-së, e njohur si “Marigona e Kosovës”

Ka ndërruar jetë, Emine Krasniqi, anëtare e NDSH-së, e njohur si “Marigona e Kosovës”

Veprimtarja e Lëvizjes Nacional Demokratike Shqiptare, Emine Krasniqi, në vitin 1948 qëndisi flamurin kombëtar, i cili shfaqej në aktivitet e kësaj Lëvizjeje, por serbët i ranë në gjurmë dhe nuk lejuan që ky flamur të valëvitej në Kosovë. Ajo ishte keqtrajtuar  dhe ishte mbajtur në  burg nga regjimi serb i …

Më shumë...

Beteja e Kosovës e vitit 1389 mes historisë dhe këngëve të trimërisë

Ndeshja në luftë ballë për ballë e ballkanasve dhe turqve më 15 qershor të vitit 1389, sipas kalendarit gregorian, ( 29 qershor, sipas kalendarin julian) ka ndodhur në ditën datën dhe në vendin e caktuar, pikërisht në Kosovë, ku ka jetuar dhe jeton shumica dërrmuese e popullatës shqiptare, ku ende …

Më shumë...

Një delegacion i Lëvizjes Vetëvendosje ka takuar ambasadorin amerikan, Greg Delawie

Një delegacion i Lëvizjes Vetëvendosje ka takuar ambasadorin amerikan, Greg Delawie

Pas takimeve të vazhdueshme me diplomatë të vendeve perëndimore, një delegacion i Lëvizjes Vetëvendosje ka takuar ambasadorin amerikan, Greg Delawie. Takimi është zhvilluar në Ambasadën amerikane në Prishtinë. Ambasadori Delawie citohet të ketë deklaruar se Uashingtoni zyrtare do të bashkëpunojnë me atë qeveri që i siguron numrat,  më së paku …

Më shumë...

Blerim Kuçi: Asnjë parti deri më sot nuk e ka formuar e vetme qeverinë pa koalicione pas zgjedhore

Ministri Kuçi i bën thirrje ublike për deputetët e Kuvendit të Kosovës për të votuar Ligjin për Rimëkëmbjen Ekonomike

Sekretari i përgjithshëm i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Blerim Kuçi, ka thënë se asnjë parti deri më sot nuk ka mundur si e vetme ta formojë qeverinë pa bërë koalicione pas zgjedhore. Në një intervistë për ‘Epokën e Re’, Kuçi ka thënë se koalicioni PDK-AAK-NISMA ka dalë fitues i …

Më shumë...

Gjykata e Apelit e Kosovës i ka refuzuar ankesat e Prokurorisë Speciale për të akuzuarën Vahide Badivuku

Gjykata e Apelit e Kosovës i ka refuzuar ankesat e Prokurorisë Speciale për të akuzuarën Vahide Badivuku

Gjykata e Apelit e Kosovës i ka refuzuar të pabaza ankesat e Prokurorisë Speciale të Kosovës dhe avokatit mbrojtës në çështjen e të akuzuarës për korrupsion Vahide Badivuku, duke vërtetuar kështu aktgjykimin e Gjykatës Themelore në Prishtinë, te datës 5. 4.2016, me të cilin është dënuar tri vjet burg. Sipas …

Më shumë...

Ngrihet aktakuzë kundër nëntë të dyshuarve për bashkëpunim me Lavdrim Muhaxherin

Ngrihet aktakuzë kundër nëntë të dyshuarve për bashkëpunim me Lavdrim Muhaxherin

Prokuroria Speciale e Kosovës ka ngritur aktakuzë me dyshime për terrorizëm kundër 9 personave, të cilët konsiderohet se kanë vepruar me Lavdrim Muhaxherin, i cili është vrarë kohë më parë në radhët e ISIS-it. Sipas aktakuzës, të pandehurit me dashje i janë përgjigjur thirrjes së pjesëtarit të organizatës terroriste ISIS, …

Më shumë...