Ahmet Qeriqi

Haradinaj: Kosova duhet t’i mbajë zgjedhjet edhe pa praninë time

Ramush Haradinaj

Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj, ka thënë se pas vendimit për mbajtjen e tij në Francë, vendi ynë nuk duhet të mbetet peng në proceset e caktuara, për shkak të mungesës së tij, prandaj, duhet të mbahen zgjedhjet edhe pa të. “Jemi në telashe në Kosovë. …

Më shumë...

Hasani: Duhet tu jepet fund lojërave me komandantët e UÇK-së

Bajram Hasani

Anëtari i kryesisë nga Nisma për Kosovën, Bajram Hasani, pas shtyrjes së vendimit për Ramush Haradinajn, në Colmar të Francës, ka shprehur revoltën e tij dhe zhgënjimin për shtyrjen e këtij vendimi. Ngjarjen e së enjtes në Francë e ka cilësuar si njërën nga lojërat më tinëzare. Mbajtja e pakuptimtë …

Më shumë...

Shqipëri: Koalicioni qeverisës, i gatshëm për dialog me opozitën

Shqipëri: Koalicioni qeverisës, i gatshëm për dialog me opozitën

Tryeza javore e koalicionit qeverisës diskutoi sot mbi agjendën e reformave dhe qëndrimin e opozitës parlamentare. Temat kryesore gjatë këtij  takimi ishin, Reforma në Drejtësi, procesi i Veting-ut si hap i parë në zbatimin e saj, Reforma Zgjedhore dhe domosdoshmëria për një proces zgjedhor me besueshmëri të lartë e transparencë …

Më shumë...

Dr. Sabit Brokaj: Opozita nuk e ka mendjen te qeveria teknike, por te frika nga Vetingu

Dr. Sabit Brokaj

Ish-ministri i Mbrojtjes në Shqipëri gjatë kohës së luftës në Kosovë, doktor Sabit Brokaj në një intervistë për gazetën “Dita”, i pyetur për protestën e PD-së thotë se, “opozita nuk besoj se e ka mendjen tek qeveria teknike, që këmbëngul se do të na garantuaka zgjedhje të lira e të …

Më shumë...

Rusia akuzon NATO-n, BE-në dhe Shqipërinë, për ndikim në Maqedoni

Rusia akuzon NATO-n, BE-në dhe Shqipërinë, për ndikim në Maqedoni

Rusia zyrtare  ka akuzuar NATO-n, BE-në dhe Shqipërinë, për përpjekje të imponimit të qeverisë pro-shqiptare në Maqedoni, që është përfshirë në krizë politike, pas zgjedhjeve të mbajtura në muajin dhjetor të vitit të kaluar. Presidenti i Maqedonisë, Gjorgje Ivanov, ka refuzuar t’ i japë mandat  liderit social-demokrat, Zoran Zaev, për …

Më shumë...

Mustafa: Dialogu ndërmjet Kosovës dhe Serbisë nuk do të ndërpritet

Kryeministri Isa Mustafa

Seanca e rregullt e Kuvendit të Kosovës është ndërprerë dje, në shenjë solidarizimi pas vendimit të Gjykatës franceze për shtyrje të vendimit për Liderin e AAK-së, deri më 6 prill. Gjatë seancës së djeshme, opozita i bëri kërkesë kryeministrit, Isa Mustafa, që t’i ndërpresë bisedimet me Serbinë. Por, ai nuk …

Më shumë...

OBRM-PDUKM: Zaev të heq dorë nga Deklarata shqiptare ose të mbahen zgjedhje të reja

OBRM-PDUKM: Zaev të heq dorë nga Deklarata shqiptare ose të mbahen zgjedhje të reja

Partia nacionaliste e Gruevskit, në kumtesën e sotme thekson se ka komunikuar qartë pozicionin e saj para se të hyjë në bisedime për formimin e koalicionit të ardhshëm qeveritar dhe se ajo ka qenë  ‘Qeveri po, por jo me çdo kusht’. Partia e Gruevskit mbetet në qëndrimin se zgjidhja për …

Më shumë...

Niko Gjoni: Te Medreseja

Më ndodh të shikoj shpesh nga dritarja e apartamentit se si mblidhen rrezet e Diellit drejt perëndimit. Një drithërimë e lehtë më përshkon trupin dhe ndërkaq ulem në kolltuk duke medituar apo shikuar në televizor kronikat dhe lajmet e ndryshme. Edhe ato mbërrijnë nga vendi dhe bota, ndërsa kujtoj se …

Më shumë...

Zaev: Qytetarët manipulohen me përmbajtjen e deklaratës shqiptare

Zaev: Shpallja e 22 nëntorit festë zyrtare e Alfabetit të Gjuhës Shqipe, pjesë e trashëgimisë kulturore të Maqedonisë

Kryetari i LSDM-së, Zoran Zaev gjatë një interviste për mediet ka theksuar se Gruevski përpiqet ta fut vendin në skenarë të rrezikshëm vetëm për të shpëtuar lëkurën. “Ofrohen konflikte ndëretnike për të shpëtuar lëkurën e tij. Manipulimi i qytetarëve është banditizëm dhe mbrojtje e interesave të pushtetit kriminal. Po ashtu, …

Më shumë...

Turqia në përgatitje të teksteve shkollore për lëndën e gjuhës shqipe

Turqia në përgatitje të teksteve shkollore për lëndën e gjuhës shqipe

Në Universitetin e Thrakisë, në Edrene të Turqisë ka filluar përgatitja e përmbajtjes së teksteve shkollore për lëndën e gjuhës shqipe dhe asaj boshnjake, të cilat nga viti i ardhshëm akademik do të futen si lëndë zgjedhore në shkollat e Turqisë, raporton Anadolu Agency. Profesorë të gjuhës shqipe dhe asaj …

Më shumë...

Lëvizja për Shqipëri të Bashkuar dënon ashpër dhunën e ushtruar mbi nxënësit shqiptarë

Lëvizja për Bashkim mbështet protestën për Haradinajn dhe dënon sulmim kundër nxënësve shqiptarë në Kumanovë

Lëvizja për Shqipëri të Bashkuar dënon ashpër dhunën e ushtruar mbi nxënësit shqiptarë të SH.F. “Naim Frashëri” nga Kumanova, të cilët ishin cak i sulmeve të publikut sllavo-maqedonas gjatë ndeshjes basketbolistike në shkollën fillore “Magdalena Antova” të fshatit Rajkovo kuqa të Kumanovës. Ngjarje të tilla, të cilat cënojnë qenien fizike …

Më shumë...

Mehmet Bislimi: Demarkacioni dhe vizat!

Mehmet Bislimi

… “Ata deputetë që nuk e votojnë demarkacionin s’kanë vend në parti!”- tha ditë më parë hiq më pak se kryeministri i Kosovës, zoti, Mustafa. Po fatkeqësisht, zoti Mustafa mbanë ende të fshehur thellë në nëndijen e vet mënyrën e  sundimit klasik të ish kohëve moniste! Kohëve të ish diktatorëve …

Më shumë...

Ibish Neziri: Ramush Haradinaj edhe këtë sfidë do ta kalojë

Ibish Neziri: Nuk mund të udhëhiqen bisedime me Serbinë nën kërcënimin e Gjykatës Speciale dhe frikës nga ajo

 Se është stërtepruar me Ramush Haradinajn dhe jo vetëm me të, tanimë është e qartë. Se është edhe peng politik edhe kjo është e qartë dhe secili koment për të do të ishte i tepërt. E qartë është edhe loja e pafytyrë, jo vetëm e Francës, po edhe e gjithë …

Më shumë...

Frank Shkreli: Mesazhi i Luigj Gurakuqit në përvjetorin e vrasjes

Frank Shkreli: Një mbështetje historike ndërkombëtare ndaj lirisë së fjalës

 Ja edhe një përvjetor i një atdhetari të madh dhe njërit prej figurave më të shquara të historisë së kombit shqiptar – Luigj Gurakuqit (19 Shkurt 1879 -02 Mars 1925) — “vjen e shkon”, siç duket ashtu si në të kaluarën, pa e përmend kush dhe pa u kujtuar nga …

Më shumë...

Xhevat Bislimi: A janë fajtorë Franca e Serbia apo institucionet e Kosovës të uzurpuara nga koalicioni PDK-LDK

Ndalimi i kryetarit historik te AAK-se dhe i Komandantit te Zones se Dukagjinit, Ramush Haradinajt, nga autoritetet franceze me te drejte ka ngjallur indinjate dhe ka nxehur gjakrate si rralle here ne keto vite te Kosoves shtet… Dita e sotme ishte e stermbushur me dklarata, shkrime e fjalime qe fajsonin …

Më shumë...

Mogherini sot viziton Shqipërinë dhe Serbinë ndërsa nesër Kosovën

Mogherini sot viziton Shqipërinë dhe Serbinë ndërsa nesër Kosovën

Përfaqësuesja e Lartë e Bashkimit Evropian për Politikë të Jashtme dhe Siguri, Federica Mogherini, sot do ta vizitojë Shqipërinë dhe Serbinë, kurse, turneun në shtet e Ballkanit, ajo do ta përfundojnë nesër në Kosovë. Vizita e saj në vendin tonë, ishte paraparë të zhvillohet të premten, por është shtyrë për …

Më shumë...