Ahmet Qeriqi

Skënder S. Kapiti: Ramush Haradinaj, kryeministri shqiptar më i merituar

Skënder S. Kapiti

Po ta vështrojmë historikun e qeverisjeve të kryeministrave  shqiptarë si të Shqipërisë dhë të Kosovës dhe të bësh një krahasim mes tyre, rezulton se më meritori dhe më shëmbullori është Kryeministri aktual i Kosovës Z. Ramush Haradinaj. Për ta argumentuar këtë, unë u jam referuar shkurtimisht  disa kritereve të cilat …

Më shumë...

Dilaver Goxhaj: Nuk është rastësi burgosja e Albinit dhe dalja në skenë e grupit që i “digjet” zemra për demokraci në parti

Dilaver Goxhaj: RKL dhe Kosovapress ishin dhe mbeten Ylli Polar për Luftën Çlirimtare në Kosovë

Të përdorësh fyerje të tillë si ajo e Aida Dërgutit, si ndaj një kolegu të çfarëdoshëm e veçanërisht ndaj themeluesit kryesor të Lëvizjës Vetëvendosje, Albin Kurtit, sidomos pas krahëve dhe në momentin kur Aida u sigurua që Albini u mbyll prapa herurave të burgut, na lind e drejta të dyshojmë …

Më shumë...

Shoqëria “Lëvizja” sot paraqiti veprimtarinë e saj të zhvilluar gjatë vitit 2017

Shoqeria Levizja

Shoqëria “Lëvizja” sot në ambientet e Insitutit Albanologjik të Prishtinës ka paraqur  disa segmente të veprimtarisë së vet të cilën e ka  zhvilluar   gjatë vitit  2017 si dhe projektet për  veprimtarinë që parashihet të zhvillohet   gjatë vitit 2018. Kryesuesi i Lëvizjes, Xhevat Bislimi, paraqiti një ekspoze të punës dhe aktivitetit …

Më shumë...

Tomë Gashi: Peticioni OVL të UÇK-së, i vonuar dhe vetëm për shou mediatik

Gjykata Speciale nuk do të punojë sipas juridiksionit të Kosovës

Avokati, Tomë Gashi, nismën për peticion nga ana e organizatave të dala nga lufta, e sheh si politike dhe vetëm sa për shou mediatik. Një nisëm e tillë është dashtë të bëhet me herët, dhe tashmë është vonë për këtë. Kjo nuk do të ketë efekt, pasi që duhet ndryshime …

Më shumë...

Ilir Sefaj: Kosova edhe më afër EUROPOL-it

Ilir Sefaj

Lajmi se organizata evropiane për luftën kundër krimit të organizuar, trafikut me qenie njerëzore dhe terrorizimit, Europol, ka vendosur që Kosova të jetë në listën prioritare nga shtetet anëtare të tij me të cilën do të lidhë Marrëveshje pune, lajm që u kumtua zëvendësdrejtori i Përgjithshëm për siguri në BE, …

Më shumë...

Albert Zekaj: Qeveria e Republikës së Kosovës “Qeveria e rekordeve”

Qeveria e Kosovës

Qeveria e Kosoves është shume e madhe më këtë numër rekord të ministrive që ka tani, ky numër kaq i madhi ministrive vetëm e dëmton buxhetin e Republikës së Kosovës. Në krahasim më qeveritë e shteteve tjera, qeveria e Republikës së Kosovës po thyen edhe një rekord tjetër ndërkombëtar, të …

Më shumë...

Visar Ymeri dhe Dardan Molliqaj rrëfehen para Adriatik Kelmendit dhe Baton Haxhiut

Visar Ymeri dhe Dardan Molliqaj rrëfehen para Adriatik Kelmendit dhe Baton Haxhiut

Para se të debatohet në Këshillin e Përgjithshëm, kryetari i Vetëvendosjes, Visar Ymeri qëndrimet e tij i ka bërë publike në një emision të Adriatik Kelmendit, ndërsa ish sekretari i parë i Vetëvendosjes, Dardan Molliqaj  qëndrimet e tij i ka debatuar me gazetarin, Baton Haxhiu. Këto rrjedha të padëshirueshme të …

Më shumë...

Vitet e përgjakshme të “demokracisë” në Shqipëri: Prej vitit 199o, 6348 të vrarë mes veti shumica për pronat

Shqipëria sërish i nënshtrohet Greqisë me ndërtimin e varrezave të grekëve të mbytur në Shqipëri nga italianët

Shifra të frikshme janë ato të numrit te personave qe humbasin jeten të ekzekutuar çdo vit në Shqipëri, Viti 2017 megjithatë ka shënuar numrin më të ulët të vrasjeve të ndodhura në Shqipëri që nga viti 1990. Referuar statistikave, 6348 persona janë ekzekutuar që prej vitit 1990. Që nga 1 …

Më shumë...

AKK: Sqarim lidhur me tezat e ngritura për “kufirin administrativ” dhe “kufirin kadastral”

AKK: Sqarim lidhur me tezat e ngritura për “kufirin administrativ” dhe “kufirin kadastral”

Debatet lidhur me ndryshimet në përmbajtjen e vijës apo kufirit administrativ dhe vijës apo kufirit kadastral, e në këtë rast për përkufizimin territorial të Kosovës janë të kota dhe konfuze. Prandaj, Agjencia Kadastrale e Kosovës, autoriteti me i lartë shtetëror për gjeodezi, kadastër dhe hartografi në Republikën e Kosovës, për …

Më shumë...

Limaj ka konfirmuar përkushtimin e Qeverisë së Kosovës për përmirësimin e pozitës së komunitetit malazez

Limaj ka konfirmuar përkushtimin e Qeverisë së Kosovës për përmirësimin e pozitës së komunitetit malazez

Zëvendëskryeministri i Kosovës, Fatmir Limaj, ka pritur në takim kryetarin e Shoqatës së Malazezëve të Kosovës, Sllobodan Vujiçiq, me ç’rast është biseduar për pozitën e këtij komuniteti. Në këtë takim Limaj ka konfirmuar përkushtimin e plotë të Qeverisë së Kosovës për përmirësimin e pozitës së komunitetit malazez. Po ashtu ai …

Më shumë...

Në ambientet e Kolegjit AAB në Prishtinë, u promovua libri “15 parimet e suksesit sipas Behxhet Pacollit”

Në ambientet e Kolegjit AAB në Prishtinë, u promovua libri “15 parimet e suksesit sipas Behxhet Pacollit”

Në ambientet e Kolegjit AAB në Prishtinë, sot u promovua libri “15 parimet e suksesit sipas Behgjet Pacollit”, i cili është një doracak që duhet ta lexojë çdokush që dëshiron të bëhet i suksesshëm. Me këtë rast, rektori i Kolegjit AAB, prof.dr. Lulzim Tafa, lavdëroi punën e palodhshme të Pacollit …

Më shumë...

Xhevat Bislimi: Kriza e imponuar në Lëvizjen Vetëvendosje

Xhevat Bislimi

Mjaftoi nje fjali e shkruar dhe e shperndare me vajber per te shperthyer nje “krize” e kurdisur ne Levizjen Vetevendosje!! “Nxjerr nje kashte e dalin gjashte”, thote fjala popullore. Veprimtare, anetare e simpatizante te LVV-se u ndane ne dy taborre: sulmuesit e asaj qe hapi “kutine e Pandores”, ne njeren …

Më shumë...

Jakup Krasniqi: Serbët, Jerusalemin e vet ta kërkojnë aty ku e kanë popullin shumicë

Krasniqi

Daçiqi ua paska thënë izraelitëve se Kosova është Jerusalemi i Daçiqit (i Serbisë)! Kjo thënie e Daçiqit, si Ministër i Jashtëm i Qeverisë së Serbisë, ndoshta edhe nuk është për t’u habitur. Pse? Sepse Daçiqi ka qenë pjesë aktive e regjimit serb të Millosheviqit. Ai regjim ka bërë gjenocid në …

Më shumë...

Isuf Ismaili: Të flasim me një zë, të kemi vetëm një zë, atë të bashkimit…

Isuf Ismaili: Të flasim me një zë, të kemi vetëm një zë, atë të bashkimit...

 “Edhe dega, kur shkëputet nga trungu qan, bërtet, bën “ krrau” …  Po kërcet edhe trungu, bir, qan bërtet…”  ( Drama: “ Gjaku i arbrit ”,  Fadil Kraja) Të flasim për arbëreshët a të shkruajmë për ta, të vëmë në pah atë shpirt dhe atë krenari arbërore, atë dashuri që …

Më shumë...

RKL: “Ta çlirojmë Kosovën, ta nderojmë Shqipërinë”, në përkujtim të Mujë Krasniqit dhe dëshmorëve që ranë më 14 dhjetor 1998

Më 14 dhjetor 1998

Sot në 19-vjetorin e rënies heroike, përkujtohet komandant Mujë Krasniqi, 40 dëshmorët e rënë më 14 dhjetor  të vitit 1998  te “Likenet e Hasit” në Gorozhup të maleve të Pashtrikut dhe 180 dëshmorët e Brigadës 113 të  Zonës Operative të Drenicës, e cila kishte marrë emrin e heroit, Mujë Krasniqi. …

Më shumë...

Frank Shkreli: Në përkujtim të ish-ambasadorit, Lublin Dilja, me rastin e 60-vjetorit të lindjes

Frank Shkreli

Me 10-Tetor të këtij viti, ish-ambasadori i Republikës së Shqipërisë në Washington do i kishte mbushur 60-vjeç.  Fatkeqësisht, një sëmundje e rëndë e ndau para kohe nga kjo jetë, në vitin 2009, kur ai ishte në moshën 51-vjeçare — në kulmin e jetës dhe të veprimtarisë së tij diplomatike.  Ishte …

Më shumë...