Ahmet Qeriqi

Në Gjonaj të Hasit, fillon edicioni i 29-të i festivalit folklorik “Hasi jehon 2018”

Po mbahet edicioni i 28-të i Festivalit Hasi jehon 2017: Në Gjonaj parakalon identiteti ynë kulturor, kombëtar

Në orën 18.00 në Kodrën e Pajtimit,  në Gjonaj të Hasit me ekspozitën e prodhimeve të bukës, zeje kjo më të cilën hasjanët janë të njohur jo vetëm në Kosovë, nis edicioni i 29 i festivalit “Hasi jehon” 2018. Në natën e parë paraqiten 7 Ansamble, ndërsa siç është traditë, …

Më shumë...

Doli në dritë, “Fjalori i termave bazë teknikë”, shqip-gjermanisht, gjermanisht-shqip i autorit, prof, dr.Gani Pllana

Doli në dritë, “Fjalori i termave bazë teknikë”, shqip-gjermanisht, gjermanisht-shqip i autorit, prof, dr.Gani Pllana

Pas një pune disa vjeçare doli në dritë vepra “ Fjalor i termave bazë teknikë ( mekanikë, elektricitet, ndërtim) shqip-gjermanisht, gjermanisht – shqip” të autorit. prof, dr.Gani Pllana. Fjalori  përmban 3000 terma e togfjalësha, që janë më të përdorshmit në terminologjinë e sotme të mekanikës, elektricitetit dhe ndërtimit.  Recensent të …

Më shumë...

Në Ministrinë e Punëve të Brendshme është mbajtur takimi i Këshillit Shtetëror për Siguri Kibernetike

Në Ministrinë e Punëve të Brendshme është mbajtur takimi i Këshillit Shtetëror për Siguri Kibernetike

Në Ministrinë e Punëve të Brendshme është mbajtur takimi i Këshillit Shtetëror për Siguri Kibernetike, lidhur me raportet e tremujorit të parë të këtij vitit, të të gjitha institucioneve të cilat janë të përfshira në përmbushjen e objektiveve të përgjithshme të Strategjisë për Siguri Kibernetike. Me këtë rast, zëvendësministri i …

Më shumë...

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, është shprehur i kënaqur me procesin e reformës në drejtësi

Edi Rama e uron Kosovën për zgjedhjet e parakohshme parlamentare të përfunduara me sukses

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, është shprehur i kënaqur me procesin e reformës në drejtësi. Ai thotë se Vettingu ka nisur tanimë, rezultatet ju po i shihni çdo ditë përmes kanaleve të informimit dhe ato do shkojnë duke u thelluar. Gjykatësit e prokurorët e korruptuar do të largohen nga sistemi. …

Më shumë...

Është nënshkruar deklarata e përbashkët në mes të përfaqësueseve të partive politike nga radhët e komuniteteve RAE

Është nënshkruar deklarata e përbashkët në mes të përfaqësueseve të partive politike nga radhët e komuniteteve RAE

Sot, është nënshkruar deklarata e përbashkët në mes të përfaqësueseve të partive politike nga radhët e komuniteteve rom, ashkalinj dhe egjiptian si dhe organizatave të shoqërisë civile. Paraprakisht janë mbajtur takime lidhur me këtë iniciativ e cila është inicuar nga organizata Voice of Roma Ashkali dhe Egyptian në bashkëpunim me …

Më shumë...

RKL: Disa medie e politikanë të papërgjegjshëm fajin për masakrat ua hedhin paramilitarëve, jo ushtrisë serbe

Masakra në Nagavc

Qysh në kohën kur kishte filluar lufta në Kosovë, në vitin 1998 e deri në mbarimin e saj, në qershor të vitit 1999,  mediet dhe garnitura e politikanëve pacifistë e asaj kohe, vrasjet e masakrat që kryente policia dhe ushtria serbe mbi shqiptarët  i paraqitnin si vrasje e krime, të …

Më shumë...

Vendosen kryqe mbi pllakat e memorialit të 377 shqiptarëve të masakruar në Meje të Gjakovës nga regjimi serb i Milosheviqit

Vendosen kryqe mbi pllakat e memorialit të 377 shqiptarëve të masakruar në Meje të Gjakovës nga regjimi serb i Milosheviqit

Kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj me anë të një letre iu ka drejtuar kryeprokurorit të Shtetit, Aleksandër Lumezi ku kërkon që të nisë hetimet për keqpërdorimet, që banorët kanë shprehur rreth ndërtimit të Memorialit në Mejë të Gjakovës, duke u vendosur sipëri kryqe të mëdhenj. Sot, ju kam drejtuar Kryeprokurorit …

Më shumë...

Kadri Veseli: Italia në krah të Kosovës në rrugën drejt integrimeve euro-atlantike

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli, priti sot në takim, kryetaren  e Senatit të Italisë, Maria Elisabetta Alberti Casellati, me të cilën biseduan për zhvillimet politike, perspektivën evropiane të Kosovës dhe në mënyrë të veçantë, për marrëdhëniet bilaterale të cilat ekzistojnë midis dy vendeve dhe parlamenteve respektive. Duke e …

Më shumë...

Nebih Rexhepi: Vetëm Vettingu mund ta shpëtojë Shqipërinë nga opozita e harlisur për pushtet

Nebih Rexhepi

Në gjithë botën demokratike opozita është begatia e shtetit, sepse ajo e përcjell në çdo hap pozitën. Dhe nuk heziton as pak që ta kundërshtoi, me të vetmin qëllim ta shpiejn shtetin para. Por opozita duhet të jetë tepër e vëmendshme gjatë kritikave, sepse një kritikë e pa argumentuar i …

Më shumë...

Sot në hotelin ‘’Emerald’’ u mbajt Konferenca përmbyllëse e projektit dy vjeçar të binjakëzimit…

Sot në hotelin ‘’Emerald’’ u mbajt Konferenca përmbyllëse e projektit dy vjeçar të binjakëzimit...

Sot në hotelin  ‘’Emerald’’ në Prishtinë, po  mbahet  konferenca përmbyllëse e projektit dy vjeçar të binjakëzimit, Mbështetje për Laboratorin e Ushqimit dhe Veterinarisë,  projekt i financuar nga BE dhe i menaxhuar nga Zyra e Bashkimit Evropian në Kosovë. Implementuar nga AUV si autoritet përfitues dhe Zyra Shtetërore për Siguri Ushqimore …

Më shumë...

Më 29 prill 2018 në Munih u shënua 1-vjetori i themelimit të shkollës me Mësim Plotësues në Gjuhën Shqipe

Mustafe Krasniqi

Më 29 prill 2018 në Munih të Gjermanisë u mbajte njëvjetori i themelimit të shkollës shqipe me Mësim Plotësues në Gjuhën Shqipe. Të pranishëm, përpos bashkëkombësve, përfaqësues të shoqatave, Këshillave të Prindërve, prindërit, ishte edhe përfaqësuesi nga Ministria e Punëve të Jashtme të Republikës së Kosovës Z. dr. Hamdi Reçica, …

Më shumë...

Gjykata Themelore në Gjakovë hodhi poshtë aktakuzën e Prokurorisë kundër kryetarit të Malishevës, Ragip Begaj

Ragip Begaj

Gjykata Themelore në Gjakovë e ka hedhur poshtë aktakuzën e Prokurorisë Speciale, të ngritur muaj më parë kundër kryetarit të Malishevës, Ragip Begaj, i cili akuzohej për gjoja keqpërdorim të detyrës zyrtare, bazuar nëpër shpifjet e kurdisjet e disa medieve. Gjykata ka konstatuar se nuk ka prova me të cilat …

Më shumë...

Ministri i FSK-së Rrustem Berisha vizitoi ekipet e FSK-së në operacionin e kërkimit në dy policëve në lumin Lepenc

Ministri i FSK-së Rrustem Berisha vizitoi ekipet e FSK-së në operacionin e kërkimit në dy policëve në lumin Lepenc

Ministri i FSK-së zoti Rrustem Berisha  ka vizituar në vendngjarje pjesëtarët e FSK-së të Njësisë së Kërkim Shpëtimit në Ujëra dhe Male, të cilat janë duke zhvilluar operacione kërkimi për dy pjesëtarët  e aksidentuar  të Policisë së Kosovës, përgjatë rrjedhës së lumit Lepenc, nga vendi i aksidentit deri në kufi …

Më shumë...

Ahmet Qeriqi: Udhë-përshkrim: Nëpër luginat e malet e Mramurit, Busisë dhe Suteskës

Udhë-përshkrim: Nëpër fshatrat piktoreske të Malësisë së Mramurit, Busisë dhe Suteskës

Ashtu sikur ishim marrë vesh paraprakisht, në orën 9.00 të mëngjesit, më 22 prill 2018 erdhi në Radio, Haki Gashi, operator i zërit, punëtor shumëvjeçar, pastaj u  nisëm për të bërë një vizitë në fshatin Mramur të Gallakut.  Rrugës morën edhe Mustafë Gashin, një mik imi,  veteran i arsimit nga …

Më shumë...

Visar Ymeri: Popullit i takon e drejta për vetëvendosje dhe Referendumi është mjet për përcaktimin e tij

Visar Ymeri

Visar Ymeri, nga Grupi Deputetëve të Pavarur, u shpreh se në Deklaratën e Parimeve kanë përmbledhur parimet që ky grup i sheh si të domosdoshme për ndryshim në shoqëri, duke u angazhuar  për një sistem politik e ekonomik që garanton drejtësi e barazi, sepse popullit të Kosovës i takon e …

Më shumë...

Fatmir Limaj: Është obligim i shtetit të Kosovës që t’u krijojë kushte më të mira punëtorëve

Fatmir Limaj: Në strukturat e shtetit serb janë ulur këmbëkryq të gjithë ata që kanë kryer Masakrën e Reçakut

Zëvendës-kryeministri dhe kryetari i Nismës Socialdemokrate, Fatmir Limaj, ka thënë se është obligim i shtetit të Kosovës që t’u krijojë kushte më të mira punëtorëve si dhe t’u garantohen të drejtat. Ai ka kërkuar që punëtorët si në sektorin publik, ashtu edhe në atë privat, të vlerësohen edhe më shumë …

Më shumë...