Ahmet Qeriqi

Erdogan: BE-ja duhet ta kuptojë se Turqia nuk është lypëse e Evropës dhe nuk varet nga ajo

Reccep Tayip Erdogan shpalli fitoren edhe për një tjetër mandat 5-vjeçar në krye të Turqisë

Kryetari i Turqisë, Rexhep Tajip Erdogan i kërkoi sot Bashkimit Evropian të vendos definitivisht për anëtarësimin e Turqisë duke konfirmuar se vendi i tij nuk mund të trajtohet si një lypës në dyert e Evropës. BE-ja nuk ka të drejtë ta konsiderojë Turqinë si një lypëse në portat e saj.   …

Më shumë...

Sot u mbushën 19 vjet kur më 25 maj 1998, forcat serbe hynë në fshatin Lybeniq të Pejës

Sot u mbushën 19 vjet kur më 25 maj 1998, forcat serbe hynë në fshatin Lybeniq të Pejës

Sot u mbushën 19 vjet kur më 25 maj 1998, forcat serbe hynë në fshatin Lybeniq të Pejës, duke vrarë e masakruan nëntë banorë të Lybeniqit. Gjenocidi i kryer në këtë vendbanim ndaj popullsisë së pafajshme shqiptare më 25 maj 1998 dhe më 1 e 7 prill 1999, është njëri …

Më shumë...

OVL e UÇK-së, dega në Kaçanik shënoi 18-vjetorin e rënies së 7 dëshmorëve në fshatin Biçec

OVL e UÇK-së

OVL e UÇK-së, dega në Kaçanik, me aktivitete përkujtimore e tematike ka  shënuar 18-vjetorin e rënies së dëshmorëve,  Shaqir Kuka, Sakip Hysa, Qemajl Guri,  Sadik Guri, Avdullah Baftiu, Nazmi Osmani dhe Kemajl Kolshi Manifestimi qendror përkujtimor për dëshmorët  u mbajt sot mbahet në fshatin Biqec, SHFMU “Jusuf Gërvalla”.

Më shumë...

Prej sot Mali i Zi do të ketë ulësen e vet në takimet formale dhe joformale të NATO-s

NATO

Mali i Zi, prej  sot do të ketë ulësen e vet  në takimet formale dhe joformale të NATO-s, Nga fillimi i qershorit, ndërkaq, do të jetë edhe zyrtarisht anëtari i 29-të i Aleancës Veriatlantike. Sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, konfirmoi se kryeministri malazez, Dushko Markoviq, do t’iu bashkohet …

Më shumë...

Sot dhe nesër, për herë të parë mbahet Festivali Kombëtar Folklorik “Plaku 2017”

Sot dhe nesër, për herë të parë mbahet Festivali Kombëtar Folklorik "Plaku 2017"

Sot dhe nesër, për herë të parë mbahet Festivali Kombëtar Folklorik “Plaku 2017” Festivali ka karakter garues në të cilin do të marrin pjesë shoqëri kulturore artistike nga mbarë trojet Shqiptare. Festivali është organizuar dhe  mbahet me rastin e ditëlindjes së Xheladin Gashit, i njohur gjatë luftës si Komandant “Plaku” …

Më shumë...

U përurua libri universitar: “Edukata qytetare” e autorëve: Dr. Sabri Rexha dhe Dr. Nusret Pllana

U përurua libri universitar: “Edukata qytetare” e autorëve: Dr. Sabri Rexha dhe Dr. Nusret Pllana

  Prof.dr. Musa Limani Recension (Për pjesën ekonomike të dorëshkrimit të këtij teksti universitar) Libri “Edukata qytetare” është hartuar në bazë të planit e programit të Fakultetit të Edukimit të Universitetit të Prishtinës dhe u kushtohet studentëve të këtij fakulteti, si tekst mësimor, por mund ta shfytëzojnë të gjithë të …

Më shumë...

Dije Ferati: Pse serbët na konsiderojnë si popull çoban të dhive dhe shitës të grave

Lekë Dukagjini

Serbët e mbrojnë tezën se populli shqiptar nuk ka prejardhje ilire as nuk është autokton në trojet ku jeton sot por rrjedh nga një bandë çobanësh të ardhur në Ballkan nga asgjëkundi.  Përveç blegtorisë kryesisht të përbërë nga dhitë, shqiptarët merren edhe sot e kësaj ditë me tregti. Kjo tregti …

Më shumë...

Nga mesi i rreth 500 kandidatëve për deputetë në zgjedhjet e 11 qershorit vetëm 20 prej tyre janë nga radhët e ish të burgosurve politikë (!)

35-vjet...“Republikë, Kushtetutë, ja me hatër ja me luftë”

Përderisa në vitet ‘90 të burgosurit politikë kishin dominuar skenën politike, madje edhe  LDK-në, e cila kishte prejardhje ideo-politike dhe organizative  nga LKJ e Kosovës,  në luftën e UÇK-së ata  përbenin kreun kryesor të saj. Ata ishin të pranishëm  thuajse në të gjitha segmentet organizative, ndërsa në periudhën e parë …

Më shumë...

Ish-deputeti i LDK-së mjeku i luftës së UÇK-së, Hatim Baxhaku, nuk është përfshirë në listën për deputetë

Ish-deputeti i LDK-së mjeku i luftës së UÇK-së, Hatim Baxhaku, nuk është përfshirë në listën për deputetë

Ish-deputeti i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Hatim Baxhaku, i cili nuk është përfshirë në listën për deputetë për Kuvendin e ardhshëm  ka treguar se është pjesë e LDK-së që nga themelimi i saj, dhe vazhdon të jetë, edhe pse nuk është përfshirë në listën përfundimtare për deputetë në zgjedhjet e …

Më shumë...

Shpejtim Bulliqi: Në LDK kërkuan kokën time, kjo parti kontrollohet nga Riinvesti dhe Elkos-i

Bulliqi

Edhe pse mbeti jashtë listës për deputet, Shpejtim Bulliqi do të vazhdojë të mbetet në partinë e tij në LDK. Ai në një intervistë për KosovaPress thotë se vendimi që ai të mbetet jashtë kësaj liste, është i disa individëve, të cilët gjenden në strukturat e larta udhëheqëse të partisë,  …

Më shumë...

Përfundoi definitivisht akuza kundër luftëtarëve të lirisë në rastin “Kleçka”, shfajësohen të gjithë të akuzuarit

Limaj

Sot, definitivisht  u refuzua kërkesa për sikur thuhej, mbrojtjen e ligjshmërisë e ushtruar nga Prokuroria Speciale e vendit.  Gjykata Supreme ka refuzuar kërkesën e Prokurorisë për mbrojtje të ligjshmërisë në rastin “Kleçka”. Prokuroria kishte kërkuar që të hidhet poshtë aktvendimi i shkallës së parë që i shfajëson të gjithë të …

Më shumë...

Policia e Kosovës, Prokuroria e shtetit dhe KQZ-ja koordinohen për zgjedhjet e 11 qershorit

Policia e Kosovës, Prokuroria e shtetit dhe KQZ-ja koordinohen për zgjedhjet e 11 qershorit

Policia e Kosovës, Prokuroria e shtetit dhe Komisioni Qendror zgjedhor, kanë mbajtur një takim me qëllim të koordinimit dhe bashkëpunimit të veprimeve, ku është shpalosur programi orientues për policinë e Kosovës, për zgjedhjet e parakohshme të 11 qershorit. Laura Pula, koordinatore nacionale për zgjedhjet e parakohshme tha ata janë të …

Më shumë...

Edi Rama: Nëse PD-ja nuk zhbllokon vettingun, brenda muajit marrëveshja është e prishur

Edi Rama

Kryeministri i Shqipërisë, kryetar i Partisë Socialiste, Edi Rama, në një bashkëbisedim me banorët e Kasharit, theksoi se “nëse Partia Demokratike nuk zhbllokon brenda muajit vettingun, marrëveshja është e prishur”. Kreu i qeverisë deklaroi më pas se Partia Socialiste ka bërë në 3 vite e gjysmë aq sa nuk është …

Më shumë...

Tri parti aleate të Partisë Socialiste u tërhoqën nga konkurrimi në zgjedhjet e 25 qershorit

Tri parti aleate të Partisë Socialiste u tërhoqën nga konkurrimi në zgjedhjet e 25 qershorit

Tri parti aleate të Partisë Socialiste u tërhoqën nga konkurimi në zgjedhjet e 25 qershorit, ndërsa i bënë sot thirrje elektoratit të majtë që votën e tyre më 25 qershor t’ía japin PS-së, në mënyrë që ajo të sigurojë 71 mandatet e nevojshme për qeverisjen e vendit. Kryetari i PSV …

Më shumë...

Banda e Agon Myftarit e mbështetur nga klani i Jeton Nezirajt sulmon fizikisht aktorin Veton Osmani

Banda e Agon Myftarit e mbështetur nga klani i Jeton Nezirajt sulmon fizikisht aktorin Veton Osmani

Shoqata Sindikale e Teatrit Kombëtar të Kosovës, dënon ashpër sulmin fizik kundër aktorit të Trupës Rezidente të TKK-së, anëtarit të SHSTKK-se Veton Osmani. Në reagimin për medie thuhet se Osmani është sulmuar  nga udhëheqësi artistik në Teatrin Kombëtar  të Kosovës Agon Myftari në bashkëveprim me disa persona të tjerë, pjesë …

Më shumë...

OVL e UÇK-së, dega në Kaçanik, nesër shënon 18-vjetorin e rënies së 7 dëshmorëve në Biçec

OVL e UÇK-së

OVL e UÇK-së,  dega në Kaçanik shënon 18-vjetorin e rënies së dëshmorëve,  Shaqir Kuka, Sakip Hysa, Qemajl Guri,  Sadik Guri, Avdullah Baftiu, Nazmi Osmani dhe Kemajl Kolshi Manifestimi qendror përkujtimor për dëshmorët  do të mbahet në fshatin Biqec, me 25. 5.2017, në orën 15:00 në SHFMU “Jusuf Gërvalla”.

Më shumë...