Ahmet Qeriqi

Baki Kelani bëri të ditur se tre serbë janë ndaluar, në Jarinje, por jo në afërsi të ndonjë qendre votimi

Serbët protestuan në vendkalimin kufitar të Jarinjes

Zëdhënësi i Policisë së Kosovës, Baki Kelani ka folur rreth ndaljes së një autobusi me mbi 50 udhëtarë në pikën kufitare në Jarinje, e ku dyshohet për një mjet shpërthyes. Ai  tha se në hyrje të pikës kufitare në Jarinje policia gjatë kontrollit të një autobusi me targa të qytetit …

Më shumë...

Pesë veta janë arrestuar në rajonin e Prizrenit për manipulim të votave, gjatë zgjedhjeve

Policia e Kosovës, ka arrestuar 18 të dyshuar për trafikim me armë gjatë operacionit policor, “Shënjestra”

Pesë perona janë arrestuar në rajonin e Prizrenit për manipulim votash, gjatë zgjedhjeve të sotme Zëdhënësi i Policisë për Rajonin e Prizrenit, Hazir Berisha, ka konfirmuar për Telegrafin se janë arrestuar pesë persona për shkak të fotografimit të votës. “Të arrestuarit janë zënë duke fotografuar votën. Katër prej tyre janë …

Më shumë...

Shyqeri Bytyçi: Në përgjithësi procesi zgjedhor po shkon mirë, jemi në kontakte të vazhdueshme me degët tona

Nisma

Anëtari i Shtabit Zgjedhor të Nismës për Kosovën, Shyqeri Bytyqi në një konferencë për media tha se procesi zgjedhor po shkon mirë dhe se deri tani nuk është paraqitur ndonjë parregullsi. “Ne bazë të informacioneve që kemi deri tani nga ë shtabet tona zgjedhore, deri në orën 14 nuk është …

Më shumë...

KQZ: Deri në orën 11:00 kanë votuar 182 mijë e 40 votues apo 10.05 për qind e votueseve

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve deri me tani ka refuzuar gjithsej 3 mijë e 15 vota të diasporës

Kryetarja e Komisionit Qendror të Zgjedhjeve, Valdete Daka ka njoftuar se në bazë të dhënave të dërguara në mënyrë elektronike nga qendrat e votimit për të gjitha komunat e Kosovës, deri në orën 11:00 kanë votuar 182 mijë e 40 votues apo 10.05 përqind e votueseve. “Në bazë të dhënave …

Më shumë...

Sekretari i përgjithshëm i Nismës për Kosovën, Bilall Sherifi, ditën e sotme e ka quajtur ditë të madhe për vendin

Bilall Sherifi

Sekretari i përgjithshëm i Nismës për Kosovën, Bilall Sherifi, e ka quajtur ditë të madhe për vendin, procesin e sotëm të zgjedhjeve lokale që po mbahen në Kosovë. Ai në një konferencë për media theksoi se përmes zgjedhjeve lokale, qytetarët do të shprehin atë se si ata e perceptojnë dhe …

Më shumë...

AAK në Pejë: Besim Berisha, shofer i Gazmend Muhaxherit, po i blen votat e egjiptianëve dhe ashkalijve

AAK në Pejë: Besim Berisha, shofer i Gazmend Muhaxherit, po i blen votat e egjiptianëve dhe ashkalijve

Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës në Pejë nëpërmjet një komunikate për media shpreh shqetësimin të blerjes së votës tek komuniteti egjiptian dhe ashkali, nga ana e shoferit personal të kryetarit të komunës Gazmend Muhaxheri, Besim Berisha. “Ngasësi personal i Gazmend Muhaxherit, Besim Berisha duke përdorur një automjet civil VW me …

Më shumë...

Edi Rama: U bënë plot 4 vjet që Policia e Shtetit është institucioni më i sulmuar në vend

Edi Rama: Jemi të gatshëm të flasim e të dialogojmë me opozitën për çdo gjë, por ne qeverisim vendim

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama duke folur sot nga Ministria e Brendshme për rezultatet e kënaqshme sipas tij te 9-mujorit të Policisë së Shtetit, tha se ndihet keq për furinë e baltës, akuzat dhe përpjekjesh ndaj policisë. Sipas tij, këto sulm,e synojnë demotivimin e Policisë së Shtetit. “U bënë plot …

Më shumë...

Lombardia dhe Venetia po mbajnë referendume për pavarësi

Lombardia dhe Venetia po mbajnë referendume për pavarësi

Dy prej rajoneve më të pasura të Italisë së veriut po mbajnë referendume, në të cilat i kanë kërkuar zgjedhësve nëse duan më shumë autonomi. Lombardia, që ka edhe kryeqytetin financiar të Italisë, Milanon, si dhe rajoni i Venetos, përreth Venecias, mbajnë së bashku 30 për qind të pasurisë së …

Më shumë...

Kryetari, Hashim Thaçi ftoi qytetarët që të dalin dhe të votojnë në këtë proces të rëndësishëm zgjedhor

Kryetari, Hashim Thaçi ftoi qytetarët që të dalin dhe të votojnë në këtë proces të rëndësishëm zgjedhor

Kryetari, Hashim Thaçi, pasi hodhi votën në vendvotimin e tij në Prishtinë, uroi qytetarët e vendit për këtë ditë të veçantë dhe e rëndësishme. Ai ftoi qytetarët që të dalin dhe të votojnë në këtë proces të rëndësishëm zgjedhor për qeverisjen lokale, duke shprehur besim që i tërë mekanizmi politik, …

Më shumë...

Carles Puigdemont: Nuk do të pranoj planin e Madridit, për të imponuar sundimin e drejtpërdrejtë në Katalunja

Carles Puigdemont: Nuk do të pranoj planin e Madridit, për të imponuar sundimin e drejtpërdrejtë në Katalunja

Kryetari i Katalunjës Carles Puigdemont thotë se nuk do të pranojë planin e Madridit, për të imponuar sundimin e drejtpërdrejtë në rajon. Ai ka kërkuar nga Parlamenti rajonal të mblidhen dhe të veprojnë në përputhje me rrethanat. Vendimin e Madridt për shpërbërjen e qeverisë së vendit, e përshkroi si sulmin …

Më shumë...

Kryetarja e Parlamentit të Katalonisë, Carme Forcadell: Madridi zyrtar ka shpallur grusht-shtet në Katalunjë

Kryetarja e Parlamentit të Katalonisë, Carme Forcadell: Madridi zyrtar ka shpallur grusht-shtet në Katalunjë

Kryetarja e Parlamentit të Katalonisë, Carme Forcadell tha sonte se masat që ka ndërmarr qeveria spanjolle për shkarkimin e qeverisë katalonase dhe mbajtjen e zgjedhjeve të reja, janë një grusht-shtet dhe një sulm ndaj demokracisë. Gjatë një fjalimi televiziv, ajo është shprehur e përkushtuar për mbrojtjen e sovranitetit të Parlamentit …

Më shumë...

Adnan Rrustemi: Në zgjedhjet e 22 tetorit qytetarët të votojnë me dokumente të Kosovës, jo me ato me të Serbisë

Adnan Rrustemi: Në zgjedhjet e 22 tetorit qytetarët të votojnë me dokumente të Kosovës, jo me ato me të Serbisë

Shefi i misionit të OSBE-së në Kosovë, Jan Braathu, ka thënë se sipas udhëzimeve të KQZ-së, qytetarët e veriut në zgjedhjet e nesërme lokale do të mund të votojnë edhe me letërnjoftim të vlefshëm të Serbisë, ashtu sikur kanë votuar gjithnjë.  Kundër kësaj deklarate ka reaguar anëtari i Vetëvendosjes në …

Më shumë...

Ardian Hoxha kërkon nga kryeministri, Rama, ta zbardh fatin e babait të tij, Remzi Hoxha, i zhdukur qysh më 21 tetor 1995

Ardian Hoxha kërkon nga kryeministri, Rama, ta zbardh fatin e babait të tij, Remzi Hoxha, i zhdukur qysh më 21 tetor 1995

Në letrën drejtuar kryeministrit të Shqipërisë, Edi Rama, Adian Hoxha, djal i biznismenit të zhdukur Remzi Hoxha ia përkujton kryeministrit se në takimin që kishin katër muaj, ai i kishte  thënë se para vitit 2017 nuk do mund të bëhej asgjë rreth rastit të babait të tij. “2017 erdhi dhe …

Më shumë...

NATO-ja nuk do të jetë e aftë për t’i rezistuar sulmit potencial të Rusisë në krahun e tij lindor

Forcat e Nato-s

NATO-ja nuk do të jetë e aftë për t’i rezistuar sulmit potencial të Rusisë në krahun e tij lindor, thuhet në një raport të brendshëm shkruan gazeta gjermane “Der Spiegel”.  Në dokumentin e titulluar “Raporti i progresit në forcimin e zmbrapsjes dhe aftësinë mbrojtëse të Aleancës”, janë theksuar disa mangësi. Në …

Më shumë...

Lirimi nga burgu i kriminelit, Enver Sekiraça, i dënuar 37 vjet burg për krime të rënda ka ngjallur shumë reagime

Enver Sekiraqa

Lirimi nga burgu i kriminelit, Enver  Sekiraça, i dënuar 37 vjet burg për krime të rënda dhe për vrasjen e policit të Kosovës, Triumf Riza, ka ngjallur reagime të zyrtarëve shtetërorë, reagimin e ambasadores së Kosovës në Amerikë, reagime të shoqërisë civile, të familjarëve të viktimave, të cilët e vlerësojnë …

Më shumë...

PDK-ja ka përmbyllur fushatën elektorale për zgjedhjet vendore të 22 tetorit në Komunën e Skënderajt

Kryetari i PDK-së, Kadri Veseli, ka thënë se kjo parti do të shënojë fitore bindëse në shumicën e Komunave të Kosovës. “Drenica dhe PDK-ja  e kanë pasur rrugëtimin e përbashkët që nga dita e themelimit të PDK-së. Kanë ecur dhe janë zhvilluar bashkë. E kanë mbështetur njëra-tjetrën në sfidat e …

Më shumë...