Ahmet Qeriqi

Vetëvendosja: Gjatë afatit për pranimin e kandidaturave për kryetar komune, është vetëm kandidatura e Shpend Ahmetit

Lëvizja Vetëvendosje ka rizgjedhur sërish kandidat për kryetar të Komunës së Prishtinës, Shpend Ahmetin

Lëvizja Vetëvendosje në Prishtinë bëri të ditur  se gjatë afatit për pranimin e kandidaturave për kryetar komune, kanë pranuar vetëm një deklaratë kandidature. “Ky formular kandidimi me nënshkrimet e nevojshme nga Këshilli i Qendrës së Prishtinës është dorëzuar nga Shpend Ahmeti dhe është miratuar si i rregullt proceduralisht nga Komisioni”, …

Më shumë...

Mijëra qytetarë i kanë dhënë lamtumirën e fundit Muhamet Lladrovcit, babait të heroit të kombit, Fehmi Lladrovci

Mijëra qytetarë i kanë dhënë lamtumirën e fundit Muhamet Lladrovcit, babait të heroit të kombit, Fehmi Lladrovci

Mijëra qytetarë janë mbledhur sot në fshatin Gllanasellë të Drenasit për t’i dhënë lamtumirën e fundit Muhamet Lladrovcit, babait të heroit të kombit Fehmi Lladrovci. Muhamet Lladrovci, i njohur edhe si Baca Tush, ka ndërruar jetë mbrëmë pas një sëmundjeje të rëndë. Ai është varrosur me ceremoni ushtarake nga trupat …

Më shumë...

Qeveria në Shkup ka miratuar më në fund Projektligjin për përdorim të barabartë por edhe selektiv të gjuhëve zyrtare

Qeveria në Shkup ka miratuar më në fund Projektligjin për përdorim të barabartë por edhe selektiv të gjuhëve zyrtare

Qeveria në Shkup miratoi projektligjin për përdorimin e gjuhëve, një ligj shumë i debatuar dhe i kërkuar me forcë nga partitë shqiptare në Maqedoni. Në projektligj, i cili do t’ i dërgohet Kuvendit për diskutim në muajin shtator, parashikohet se veç gjuhës maqedonase, gjuhë zyrtare është dhe shqipja dhe alfabeti …

Më shumë...

Zorana Mihajloviq: Çështjen e Kosovës duhet ta shikojmë realisht pa mite, legjenda dhe pa rrahagjoks patriotik

Zorana Mihajloviq: Çështjen e Kosovës duhet ta shikojmë realisht pa mite, legjenda dhe pa rrahagjoks patriotik

Zëvendës-kryeministrja e Serbisë, Zorana Mihajloviq, ka thënë për mediet në Serbi se çështjen e Kosovës duhet shikuar realisht pa mite, legjenda dhe rrahagjoks patriotik. “Duhet të shohim se ku jemi, çfarë fqinjësie kemi, sa jemi të fortë, cilat janë dobësitë dhe kërcënimet tona dhe në bazë të një pasqyre reale …

Më shumë...

Filip Çakuli: Gjuha shqipe gjatë shekujve ka përballuar agresionin e turqishtes, greqishtes dhe serbishtes, por çka po ndodh tani?

​Gjuha shqipe

Duke qenë nga gjuhët më të vjetra në botë, pavarësisht se daton e shkruar shumë vonë, gjuha shqipe është ruajtur dhe pasuruar nga rilindësit tanë të mëdhenj (se mos i ngatërroni me rilindësit e sotshëm), si shenjë e mbijetesës së kombit. Gjuha shqipe u ka qëndruar pushtimeve shekullore, u ka …

Më shumë...

Plenkoviq: Ushtria Atdhetare e Kroacisë me operacionin “Stuhia” parandaloi krimet masive sikur ato që kryen serbët në Srebrenicë

Plenkoviq: Ushtria Atdhetare e Kroacisë me operacionin "Stuhia" parandaloi krimet masive sikur ato që kryen serbët në Srebrenicë

Kryeministri  i Kroacisë, Andrej Plenkoviq ka  deklaruar se operacioni i Ushtrisë Atdhetare të Kroacisë i quajtur, “Stuhia”, në vitin 1995 kundër forcave serbe kishte shënuar  një kthesë të fortë lidhur me marrëdhëniet me Bosnjën e Hercegovinën. Ai operacion ka parandaluar krimet masive si ato që kishin kryer serbët  në Srebrenicë …

Më shumë...

Sot fillon kampi ndërkombëtar me 40 të rinj nga Kosova, rajoni, Evropa dhe Amerika në Qendrën Rekreative të Gërmisë

Sot fillon kampi ndërkombëtar me 40 të rinj nga Kosova, rajoni, Evropa dhe Amerika në Qendrën Rekreative të Gërmisë

Organizata Kosovare për Talent dhe Arsim, bën të ditur se sot fillon kampi ndërkombëtar me 40 të rinj nga Kosova, rajoni, Europa dhe Amerika veriore të cilët për një javë do të jenë të vendosur në Qendrën Rekreative të Gërmisë dhe përmes aktiviteteve të ndryshme socializuese, argëtuese dhe edukuese do …

Më shumë...

Haradinaj: Vetëvendosja dhe LDK-ja po bëjnë gabim që po e bllokojnë zgjedhjen e kryetarit të Kuvendit të Kosovës

Ramush Haradinaj

Vetëvendosje dhe Lidhja Demokratike e Kosovës po bëjnë gabim që po e bllokojnë zgjedhjen e kryetarit të Kuvendit të Kosovës, ka thënë i emëruar për kryeministër të Kosovës nga koalicioni: PDK-AAK-NISMA,  Ramush Haradinaj. Ai është shprehur i bindur se i ka votat për të formuar Qeverinë. “Për qeverinë e dimë …

Më shumë...

Pas një sëmundje të rëndë ka ndërruar jetë, Tush Lladrovci, babai i dëshmorit Fehmi Llardocvi

Pas një sëmundje të rëndë ka ndërruar jetë, Tush Lladrovci, babai i dëshmorit Fehmi Llardocvi

Pas një sëmundje të rëndë, ka ndërruar jetë, Tush Lladrovci, babai i heroit të kombit, Fehmi Lladorvci. Varrimi i të ndjerit bëhet sot, në varrezat e fshatit Gllanasellë të Drenasit, në orën 13:00. Lajmin e ke bërë të ditur, djali i tij, Ramiz Lladrovci, kryetar i komunës së Drenasit.

Më shumë...

Top Channel nuk e përfill hartën e Kosovës, e lë brenda Serbisë

Top Channel nuk e përfill hartën e Kosovës, e lë brenda Serbisë

Ndodh shpesh që disa gazetarë të papërgjegjshëm, sidomos të Top Channelit, por edhe të medieve të tjera në Shqipëri, në postimin e hartave të shteteve të rajonit, nuk e afishojnë fare hartën e Kosovës. Pavarësisht se edhe mund të jetë bërë gabim, gabimi trashet  kur askush nga gazetarët nuk e …

Më shumë...

Populli bask dhe unifikimi i universit të tyre kulturor

Populli bask dhe unifikimi i universit të tyre kulturor

Kur hasim fjalën “Bask” në mënyrë të pashmangshme mendojmë për organizatën  separatiste ETA, shpesh të shoqëruar me imazhe të luftimeve dhe sulmeve, dhe të koncepteve të tilla të autonomisë dhe pavarësisë. Por interesi në këtë popull nuk është i kufizuar vetëm në sferën politike, historia e tij të veçantë ofron …

Më shumë...

PDK-ja asnjëherë nuk është udhëhequr prej mendësive bllokuese dhe deri më tash ka lëshuar rrugë shumë herë

Kuvendet zgjedhore të nëndegëve të PDK-së, janë zhvilluar në 29 nëndegë gjatë të shtunës dhe të dielës

Partia Demokratike e Kosovës përmes një komunikate për media, pranon se është e gatshme të angazhohet me subjektet politike për të shmangur krizën politike, por në asnjë mënyrë nuk lejon të cenohet karakteri kushtetues dhe demokratik i institucioneve të Kosovës. Tutje thuhet se “Partia Demokratike e Kosovës asnjëherë nuk është …

Më shumë...

Kërkohet Referendum për heqjen e statujës së Ahmet Zogut dhe vendosjen e monumentit të Enver Hoxhës, në Tiranë

Kërkohet Referendum për heqjen e statujës së Ahmet Zogut dhe vendosjen e monumentit të Enver Hoxhës, në Tiranë

Kërkohet mbajtja e një referendumi për heqjen e statujës së Ahmet Zogut dhe vendosjen e monumentit të Enver Hoxhës në Tiranë. Këtë e kërkon një grup nismëtar prej 89 veteranësh, pasardhës veteranësh dhe komunistësh në një peticion drejtuar Presidentit të Republikës dhe Kryeministrit… Në vijim teksti i plotë i letrës: …

Më shumë...

Kryeinkuizitorja e moderuar e kohës sonë, Ekaterina Trendafilova V

Ekaterina Trendafilova e ka caktuar përbërjen e panelit që do të vendosë lidhur me ankesën e mbrojtjes së Hashim Thaçit

Fjala “Inkuizicion” buron nga folja e gjuhës latine, “inquirere”, që do të thotë “hetoj”. Ky  emërtim, në historin e Evropës së krishterë lidhet me veprimtarinë e zhvilluar nga gjyqet  e montuara të Kishës katolike romake, me detyrën e garantimit të njëqënies së besimit, shtypjen e herezisë dhe besimeve të tjera, …

Më shumë...

Autogoli që i dha vetvetes Vetëvendosja me aktorin e keq të burleskave, Adem Mikullovci, do të ketë pasoja

Fjalori që ka përdorur, deputeti më i vjetër i Kuvendit  ende të pa konstituuar të Kosovës, Adem Mikullovci, më 3 gusht 2017, në sallën e Kuvendit,

Fjalori që ka përdorur, deputeti më i vjetër i Kuvendit  ende të pa konstituuar të Kosovës, Adem Mikullovci, më 3 gusht 2017, në sallën e Kuvendit, qëndrimi i tij  skandaloz dhe larg çdo serioziteti të një mendjeje normale, paaftësia fizike dhe mendore, dërdëllisjet e matufosura dhe arroganca e tij e …

Më shumë...

Gjyqi i Apelit në Beograd liroi 8 pjesëtarë të MUP-it serb, të akuzuar për ekzekutimin e 1.313 myslimanëve në Srebrenicë

Gjyqi i Apelit në Beograd liroi 8 pjesëtarë të MUP-it serb, të akuzuar për ekzekutimin e 1.313 myslimanëve në Srebrenicë

Gjyqi i Apelit në Beograd  mori vendim  definitiv për lirimin nga aktakuza të tetë pjesëtarëve të Ministrisë së Punëve të Brendshme të Serbisë, të akuzuar për ekzekutimin dhe vrasjen mizore të 1.313 myslimanëve të Srebrenicë, më 14 korrik të vitit 1995. Gjykata e Apelit në Beograd po i përfundon lëndët, …

Më shumë...