Ahmet Qeriqi

Labinot Tahiri deputet i Aleancës Kosova e Re do ta votojë Ramush Haradinajn për kryeministër

Këngëtari, Labinot Tahiri i cili është zgjedhur deputet i Aleancës Kosova e Re do ta votojë Ramush Haradinajn për kryeministër. Burime të “Republika24” brenda AAK-së, kanë bërë me dije se Haradinaj ka zhvilluar një takim me Labinot Tahirin nga i cili ka marrë pretime se vota e tij do të …

Më shumë...

Kosova Info: Cilat organizata ekstremiste veprojnë në veri dhe nga kush po mbështeten?

Veriu i Mitrovicës

Kohëve të fundit mjaft shumë flitet për furnizimin e Serbisë me armatim nga ana e Rusisë dhe efektet që mund të prodhojë ajo në raportet rajonale. Duke shfrytëzuar rrethanat aktuale në rajon, Moska zyrtare ka shtuar përpjekjet për një prezencë dhe ndikim më të madh nisur nga interesat kryekëput të …

Më shumë...

Vitore Sallaku: Në Rusi dhe në Kinë, Skënder Sallakun e cilësuan Çarli Çapli shqiptar

Vitore Sallaku: Në Rusi dhe në Kinë, Skënder Sallakun e cilësuan Çarli Çapli shqiptar

( Flet ish-aktorja e cirkut “Mjeshtre e madhe e Punës”, intervistoi për “Albanian Free Press”: Albert Z. ZHOLI “Jeta e Skënderit ishte e mbushur me batuta gazmore, të papritura skenike, spektakle, turne, situata komike, përplasje ideore, keqkuptime, xhirime, improvizime. Jetë, e gjitha në lëvizje. Ndaj për asnjë çast, edhe tani …

Më shumë...

Albin Kurti: Kosova rrezikon të qeveriset nga PAN-i, i varur nga Lista Serbe dhe nga Beogradi

Albin Kurti

E emëruari i “Vetëvendosjes” për kryeministër, Albin Kurti, tha për “Zëri” se edhe ambasadorët e rëndësishëm ndërkombëtarë në Kosovë ia kanë ofruar mbështetjen e tyre nëse i kanë numrat e nevojshëm për ta bërë Qeverinë. Sipas tij, diskrecioni i kryetarit, Hashim Thaçi nuk është aq i rëndësishëm sa të dalë …

Më shumë...

Kryeministri, Edi Rama, reagon kundër deklaratës së Aleksandër Vuçiqit për Kosovën

Edi Rama dhe Aleksandar Vuciq

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, përmes një shkrimi ka reaguar ndaj deklaratave të presidentit serb Aleksandar Vuçiq, i cili ndër të tjera, në intervistën e dhënë për televizionin serb “Pink”, ka thënë se gjëja kyçe që po e pengon Serbinë vazhdimisht është “çështja e raportit tonë ndaj Kosovës e Metohisë”. …

Më shumë...

Kongresi i Lipovicës i vitit 1946, themeli i aspiratave shqiptare për liri, demokraci, vetëvendosje dhe bashkim kombëtar

Kongresi i Lipovicës i vitit 1946, themeli i aspiratave shqiptare për liri, demokraci, vetëvendosje dhe bashkim kombëtar

Më 25 korrik të vitit 1946, ( 71 vjet më parë) në Blinajë, ish Lypovicë, komuna e Lypjanit, për herë të parë në historinë tonë të re kombëtare ishte shpalosur programi atdhetar demokratik i “Organizatës Nacional Demokratike Shqiptare”. Ky orientim i forcave të vërteta atdhetare sfidonte regjimin komunist, i cili …

Më shumë...

Kongresi i Lipovicës i vitit 1946, themeli i aspiratave shqiptare për liri, demokraci, vetëvendosje dhe bashkim kombëtar

NDSH

Më 25 korrik të vitit 1946, ( 71 vjet më parë) në Blinajë, ish Lypovicë, komuna e Lypjanit, për herë të parë në historinë tonë të re kombëtare ishte shpalosur programi atdhetar demokratik i “Organizatës Nacional Demokratike Shqiptare”. Ky orientim i forcave të vërteta atdhetare sfidonte regjimin komunist, i cili …

Më shumë...

Borxhi publik i vendit tonë vazhdon të shënojë rritje, edhe pse është më i ulëti në rajon

Borxhi publik i vendit tonë vazhdon të shënojë rritje, edhe pse është më i ulëti në rajon

Borxhi publik i vendit tonë  vazhdon të shënojë rritje, edhe pse është  më i ulëti në rajon. Sipas të dhënave të fundit të Bankës Qendrore të Republikës së Kosovës, në vitin 2016, borxhi i përgjithshëm i shtetit ka arritur në 852.7 milionë euro, kurse vitin 2015 ka qenë rreth 750 …

Më shumë...

Agjencia Shtetërore për Mbrojtjen e të Dhënave Personale, lansoi “Alfabetin e të Dhënave Personale”

Agjencia Shtetërore për Mbrojtjen e të Dhënave Personale, lansoi “Alfabetin e të Dhënave Personale”

Agjencia Shtetërore për Mbrojtjen e të Dhënave Personale, so ka lansuar  “Alfabetin e të Dhënave Personale”, të parin e këtij lloji. Qëllimi i këtij fjalorthi terminologjik është që t’u shërbejë qytetarëve që të bëhen më të kujdesshëm në publikimin e të dhënave të tyreKy alfabet i të dhënave personale është …

Më shumë...

Kryetari i AKR-së, Behxhet Pacolli ka përshëndetur qëndrimin e kryetarit të Serbisë, Vuçiq, lidhur me Kosovën

Behxhet Pacolli

Kryetari i AKR-së Behgjet Pacolli e ka  përshëndetur qëndrimin e kryetarit  serb Aleksandër Vuçiq, i cili sipas Pacollit e ka pranuar realitetin në Kosovë. E lexova një intervistë të presidentit të Serbisë Aleksandër Vuçiq i cili për herë të parë pranon realitetin e ri në Kosovë, realitet të cilin ai …

Më shumë...

Kurir: Vuçiq merr prej njerëzve të vet të cilët i ka punësuar 10 për qind të rrogave të tyre mujore

Kryetari i Serbisë, Aleksandar Vuçiq nuk do të bisedojë me përfaqësuesit e Prishtinës në Bruksel

Partia Përparimtare e Serbisë e kryetarit serb Aleksandar Vuçiq, merr prej njerëzve të vet të cilët i ka punësuar 10 për qind të rrogave të tyre mujore në para të gatshme. SNS prej ardhjes në pushtet në Serbi në vitin 2012 ka punësuar më shumë se 100.000 njerëz të partisë …

Më shumë...

Ilir Meta zotohet se do të bashkëpunojë me çdo aktor politik, përfshirë edhe Ramën

Kreu i shtetit shqiptar Ilir Meta letër kryetarit amerikan Donald Trump: Keqardhje për votën e Shqipërisë në OKB

Marrëdhënia e acaruar mes meje dhe Edi Ramës, gjatë fushatës elektorale, tashmë i takon së shkuarës, kështu ka deklaruar kryetari i emëruar i Shqipërisë, Ilir Meta Ai zotohet se do të bashkëpunojë me çdo aktor politik, përfshirë edhe Ramën.  Ato kanë qenë raporte që i takojnë së kaluarës, tani unë …

Më shumë...

Nebih Rexhepi: Energjia e Diellit e ardhmja e njerëzimit

Nebih Rexhepi

Çdo gjë që lëvizë në natyrë prodhon energji. Pastaj ajo shndërrohet në mënyra të ndryshme për qëllime  të mira njerëzore. Sot enrgjia kryesore pa të cilën as që mund të imagjinohët bota, është energjia elektrike. Burimet  e energjisë elektrike janë  natyrale, si: dielli, ajri, uji, nafta, thëngjilli, gazi natyror, urani …

Më shumë...

Fatmire Krasniqi: Hapja e shkollave shqipe në Landin e Bavarisë

Shkolla shqipe ne mërgatë

Një përmbledhje për aktivistët e shkollës shqipe me Mësim Plotësues në Landin  e Bavarisë, të cilët përpos punës dhe jetës së mërgatës, që përballën me shumë sfida, angazhohen edhe për jetën kulturore, e atë arsimore, duke u përpjekur që fëmijët të mos e harroj gjuhën shqipe. Përballë sfidave të mëdha …

Më shumë...

Myslimnë e të krishterë kanë protestuar kundër vendimit të Qeverisë izraelite për të mos u lejuar hyrjen në Al Aksa

Myslimnë e të krishterë kanë protestuar kundër vendimit të Qeverisë izraelite për të mos u lejuar hyrjen në Al Aksa

Disa mijëra myslimanë palestinezë dhe arabë të krishterë u mblodhën dje përballë  Bazilikës së Lindjes në Betlehem,  duke protestuar  ndaj masave izraelite për  kufizimin e qasjes në kompleksin Al-Aksa,  për vizitorët jo-hebrenj. Turma e demonstruesve i bëri thirrje Qeverisë së Izraelit, që të përmbahen nga lëvizjet që shkaktojnë rritjen e …

Më shumë...

Nait Hasani ka bërë homazhe te varri i heroit të kombit, Fadil Vata

Nait Hasani ka bërë homazhe te varri i heroit të kombit, Fadil Vata

Anëtari i Kryesisë së Partisë Demokratike të Kosovës, Nait Hasani, ka bërë homazhe tek varri i heroit të kombit, Fadil Vata. Ai  ka shkruar me këtëp rast se ideali kombëtar i Vatës dhe bashkëveprimtarëve  të tij ka mposhtur Serbinë. “Te varri i Fadil Vatës në Sallagrazhdë, kujtojmë  veprën dhe  punën …

Më shumë...