Ahmet Qeriqi

Dritëro Agolli, shkrimtar, intelektual dhe atdhetar i mirënjohur

Dritëro Agolli

Dritëro Agolli lindi më 13 tetor të vitit 1931 në Menkulas të Devollit. Pasi mori mësimet e para në vendlindje, vazhdoi gjimnazin e Gjirokastrës, një shkollë me mjaft traditë. Studimet e larta për letërsi i mbaroi në Petërburg. Ka punuar shumë kohë gazetar në gazetën e përditshme “Zëri i popullit”, …

Më shumë...

Hashim Thaçi: Ideja për pajisje me pasaportë të Shqipërisë të shqiptarëve të Kosovës është e drejtë kushtetuese e Shqipërisë

Hashim Thaci

Kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi ka thënë se ideja e tij për pajisje me pasaportë të Shqipërisë të shqiptarëve të Kosovës është e drejtë ligjore dhe kushtetuese e tyre dhe obligim kushtetues i Shqipërisë. Në një intervistë për DW, ai kërkesën e tij nuk e ka quajtur presion, por kërkesë …

Më shumë...

Kajtazi: 200 veta në kafene veç pijshin kafe, kqyrshin e bojshin seri kah me rrehke një person

Kajtazi: 200 veta në hotel veç pijshin kafe, kqyrshin e bojshin seri kah me rrehke një person

Gazetari konstravers, i “insaider” Kosovo, Vehbi Kajtazi   i rrahur nga një person në një kafene në Prishtinë, është ankuar jo vetëm kundër personit që e ka rrahur, por edhe kundër, sikur ankohet ai,   200 njerëzve të tjerë, të pranishëm në hotel, të cilët sipas tij, “vetëm rrinin  duke pirë kafe …

Më shumë...

Skënder S. Kapiti: Duhet të ndëshkohet korporatokracia e korrupsionit dhe krimit

Skënder S. Kapiti

Ky titull shkrimi pyet  se pse dhe si ndodh që në Shqipëri dhe Kosovë sundon dhe qeveris krimi dhe korrupsioni,  dhe njëkohësisht shpreh edhe çudinë se si ka dhe është e mundur kjo, pra kjo si fenomenologji socio-politike sot në kohët moderne. Kjo ndodh pasi në realitetin tone të këqijat …

Më shumë...

Shërbimi Korrektues i Kosovës reagon kundër gënjeshtrave të “Insaider Kosovo”

KMDLNj kërkon që urgjentisht të lirohen të dënuarit që i plotësojnë kushtet për shkak të pandemisë

Shërbimi Korrektues i Kosovës dëshiron ta sqaroj opinionin publik, se brenda Qendrës Korrektuese në Lipjan, si dhe qendrat tjera, respektohen të gjitha të drejtat dhe dinjiteti i personave në vuajtje  të dënimit. Raportimet e tilla, sikur ai i portalin “Insaider: ku thuhet se gjoja  Natali Veliajt dhe Besarta Kastratit iu …

Më shumë...

Diaspora kërkon shkarkimin e Dardan Gashit nga posti i ministrit

Gashi: Nëse nuk iu pëlqen presidenti si udhëheqës i dialogut, atëherë duhet të fillohet procesi i shkarkimit të tij

Përfaqësues të shoqatave shqiptare në Austri, dhe veprimtarë të shquar me kontribut të veçantë për çështjen kombëtare shqiptare, kanë shprehur indinjatën e tyre të thellë rreth zgjedhjes së Dardan Gashit, në krye të Ministrisë së Diasporës dhe Investimeve Strategjike së Republikës së Kosovës. Për këtë, fillimisht diaspora shqiptare nga Austria, …

Më shumë...

Fatmir Limaj, do të jetë përgjegjës i Qeverisë së Kosovës për përgatitjen e mbledhjes së përbashkët me Qeverinë e Shqipërisë

Fatmir Limaj: Në vitin 2017 Nisma për Kosovën ishte partia më me ndikim në vend

Zëvendës-kryeministri i Kosovës, Fatmir Limaj, do të jetë përgjegjës i Qeverisë së Kosovës për përgatitjen e mbledhjes së përbashkët me Qeverinë e Shqipërisë e cila do të mbahet më 27 nëntor të këtij viti. Ky vendim është marrë sot në mbledhjen e Qeverisë së Kosovës e cila është drejtuar nga …

Më shumë...

Qemal Minxhozi: Kërkesa e Thaçi lidhur me parasportat për shqiptarët e Kosovës, ishte vetëm një dëshirë, një kërkesë e tij

Ambasadori Minxhozi: Në vitin 2019 Shqipëria dhe Kosova kanë shkëmbyer 15 përqind më tepër se në 2018

Ambasadori i Shqipërisë në Kosovë, Qemal Minxhozi duke folur për kërkesën e kryetarit Hashim Thaçi lidhur me parasportat për shqiptarët e Kosovës, thotë se ajo ishte vetëm një dëshirë, një kërkesë e tij . Është një çështje që Shqipëria nuk mund t’u japë pasaporta të gjithë qytetarëve të Kosovës, nuk …

Më shumë...

Kandidati i pavarur për komunën e Skënderajt, Bekim Jashari, refuzon të marrë pjesë në debatin e gazetares, Jeta Xharra

Kandidati i pavarur për komunën e Skënderajt, Bekim Jashari, refuzon të marrë pjesë në debatin e gazetares, Jeta Xharra

Kandidati i pavarur për komunën e Skenderat, Bekim Jashari, ka refuzuar të marrë pjesë në debatin e gazetares-hetuese, Jeta Xharra. Ai i ka sqaruar Xharrës mospjesëmarrjen në emisionin që quhet “debatpernime”. Me keqardhje më duhet të refuzoj ftesën tuaj për arsye krejtësisht objektive. Pasi që unë, nuk jam politikan, por …

Më shumë...

Ministri i Infrastrukturës Pal Lekaj vizitoi komunën e Kastriotit, dhe u prit nga kryetari Xhafer Gashi

Ministri i Infrastrukturës Pal Lekaj vizitoi komunën e Kastriotit, dhe u prit nga kryetari Xhafer Gashi

Në këtë takim u bisedua për projektet rrugore të kësaj komune të cilat do të realizohen në të​ ardhmen. Pas këtij takimi, ministri Lekaj tha:” Sot jam të kryetari i Obiliqit, kryetari më i vendosur  dhe më kërkues, për projektet. Unë e përgëzoj për punën që e ka bërë gjatë …

Më shumë...

Ivica Daçiq, kërkoi nga ambasadori amerikan e ambasadorët e tjerë, të mos përzihen në punët e brendshme të Serbisë

Ivica Daçiq: Do të dialogojmë më Kosovën por nuk do të pranojmë që të njohim pavarësinë e saj

Ministri i Jashtëm i Serbisë, Ivica Daçiq, kërkoi nga  ambasadori amerikan e ambasadorët e tjerë, të mos përzihen në punët e brendshme të Serbisë. Ai ka reaguar kundër  një fjalimi të ambasadorit amerikan në Beograd, Kyle Scott, që ishte shprehur kundër deklaratave të ministrit serb Aleksandër Vulin, i cili lavdëroi …

Më shumë...

Kryeministri, Ramush Haradinaj, vizitoi ministrinë e FSK-së

Kryeministri, Ramush Haradinaj, vizitoi ministrinë e FSK-së

Kryeministri i Kosovës, zotëri Ramush Haradinaj, u prit me ceremoni ushtarake nga ministri i Forcës  së Sigurisë së Kosovës, Rrustem Berisha. Pas intonimit të himnit të Kosovës, kryeministri,  Haradinaj dhe ministri Berisha parakaluan para Njësisë Ceremoniale të FSK-së. Fillimisht, ministri Berisha dhe kryeministri Haradinaj zhvilluan një takim kokë më kokë …

Më shumë...

Rama: Ne shqiptarët e shohim Turqinë si një shtet, që po përpiqet të luajë rolin pa imponim, ndërsa Rusia vepron ndryshe

Edi Rama

Në një intervistë për “La Republica”, kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama thotë se ka një dallim të rëndësishëm, në perceptimin tonë, mes Turqisë dhe Rusisë. “Ne shqiptarët e shohim Turqinë si një shtet të rajonit, që po përpiqet të luajë rolin e tij, pa u munduar t’u imponojë asgjë vendeve …

Më shumë...

Sali Berisha mbështeti idenë e kryetarit Hashim Thaçit, për nënshtetësinë gjithëshqiptare

Sali Berisha

Ish-kryeministri i Shqipërisë, Sali Berisha e ka mbështetur idenë e kryetarit Hashim Thaçit, i cili kërkoi, të mërkurën nga Shqipëria që qytetarët e Kosovës të kenë mundësinë të aplikojnë për nënshtetësinë shqiptare. Sali Berisha, aktualisht deputet i Partisë Demokratike, mendon se dy qeveritë duhet të lidhin një marrëveshje, me të …

Më shumë...

Hashim Thaçi: Kosova mbajti fjalën, themeloi gjykatën, bashkësia ndërkombëtare nuk realizoi asnjë nga premtimet

Hashim Thaçi

Kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi ka postuar të plotë fjalimin, që ka mbajtur ditë më parë lidhur me Gjykatën Speciale, fjalim i cili sipas tij u keqintrpretua… Sot është një mundësi e re për të diskutuar për një çështje aq të rëndësishme siç është ajo që në zhargonin e përditshëm …

Më shumë...

Alketa Maksuti-Beqari: Intervistë me dy vëllezërit australianë: Josh dhe Aaron Mak nga qyteti Melburn i Australisë

Anëtarët e grupit rok “Cynation” (Sineishën) nga qyteti Melburn i Australisë, kanë 20 vjet që punojnë bashkë që në fëmijëri. Në 1998 grupi u formua nga anëtarët Josh Mak, Simon Lai dhe Andrew Teo, ndërsa kitaristi Shah u anëtarësua në 2002. Anëtarët janë nga Australia dhe Singapori.  Grupi muzikor fillimisht …

Më shumë...