Ahmet Qeriqi

ATSH: Sallat e spektakleve, koncertet apo diskotekat janë shënjestra të vazhdueshme të sulmeve terroriste

Sulmi në Manchester Arena

Masakra në Manchester 22 të vdekur Sallat e spektakleve, koncertet apo diskotekat janë shënjestra të vazhdueshme të sulmeve, i tillë si ai që goditi të hënën në mbrëmje Mançesterin në përfundim të një koncerti të këngëtares Ariana Grande, më tragjiku në Britaninë e Madhe prej 12 vitesh. Të paktën 22 …

Më shumë...

Albert Z. Zholi: Shoqata Kulturore Atdhetare Labëria “Nderi i Kombit”, i jep titullin “Personalitet i Shquar i Labërisë” Dr. Ruki Kondajt”

Albert Z. Zholi: Shoqata Kulturore Atdhetare Labëria “Nderi i Kombit”, i jep titullin “Personalitet i Shquar i Labërisë” Dr. Ruki Kondajt”

Tashmë Shoqata Kulturore Atdhetare LABËRIA “NDERI I KOMBIT”, e ka bërë natyrë të punës së saj, vlerësimin e figurave patriotike, intelektuale, nga të gjitha fshatrat dhe qytetet e kësaj krahine heroike. Një ndër figurat që ka gjetur vlerësimin dhe mbështetjen e Shoqatës tonë, është dhe znj. Ruki Kondaj, një intelektuale, …

Më shumë...

BIK: Dënojmë sulmin terrorist, ngushëllojmë familjarët e viktimave, të plagosurve u dëshirojmë shërim të shpejtë

BIK

Në reagimin e Bashkësisë Islame të Kosovës, lidhur me sulmin terrorist në Manchester të Anglisë thuhet: Akti i sotëm në Manchester, ku nga sulmi terrorist humbën jetën qytetarë të pafajshëm është vepër e shëmtuar e atyre që  nuk ia duan të mirën e njerëzimit. Autorët e akteve të tilla barbare …

Më shumë...

Salman Abedi, 22 vjeç, është atentatori vetëvrasës së shkaktoi 22 viktima në Manchester

Sulmi në Manchester Arena

Autori i atentatit kamikaz në Mançester që shkaktoi të paktën 22 të vdekur, mes të cilëve dhe fëmijë, në përfundim të një koncerti, u identifikua sot nën emrin e Salman Abedi, 22 vjeç, njoftoi policia. “Mund të konfirmoj se personi i dyshuar për kryerjen e sulmit natën e kaluar u …

Më shumë...

Fatmir Limaj: Me Ramushin në krye, Kosova do të jetë ndryshe

Ramush Haradinaj dhe Fatmir Limaj

Kryetari i Nisma për Kosovën, Fatmir Limaj në tubimin me qytetarët e Gjakovës, bashkë me liderin e Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj, tha se me Ramushin në krye, Kosova do të jetë ndryshe. “Ne u rreshtuam tri ditë më parë për të ardhur në këtë moment që jemi …

Më shumë...

Ambasada e Amerikës dhe OSBE-ja kundër të gjitha formave të frikësimeve politike

Ambasada e Amerikës

Ambasada e Amerikës dhe OSBE-ja  u kanë bërë thirrje të gjitha partive politike të Kosovës t’i ndërpresin të gjitha format e frikësimeve politike, duke thënë se garuesit politik kanë të drejtë elementare demokratike për të zhvilluar fushatë bazuar në idealet e tyre për të ardhmen e kësaj shoqërie dhe duhen …

Më shumë...

Vuçiq: Shqiptarët po i blejnë serbët, që t’i kenë 4 prej 10 deputetëve serbë për ta votuar ushtrinë e Kosovës

Kryetari i Serbisë, Aleksandar Vuçiq nuk do të bisedojë me përfaqësuesit e Prishtinës në Bruksel

Beogradi zyrtar po u bën presion qytetarëve serbë të Kosovës që në zgjedhjet e parakohshme parlamentare të Kosovës të votojnë vetëm për Listën Serbe, si dhe po përdor forma shantazhi ndaj pesë subjekteve tjera politike serbe, të cilat janë pjesë e garës zgjedhore, vlerësojnë përfaqësuesit e disa subjekteve politike serbe …

Më shumë...

Dilaver Goxhaj: Të urdhëroj të jetosh!

Dilaver Goxhaj

Ndodh që në luftëra të ndryshme, të përsëriten heroizma të njëjtë, në kohë të ndryshme, në vende të ndryshme dhe nga njerëz të ndryshëm. Të tillë heroizma, sikundër do të tregoj më poshtë, lindin në momentet kur konflikti në luftime arrin në situatën më kulmore, ku gjasat tregojnë se vdekja …

Më shumë...

Intervistë me Vlora Vitijen, bijën e heroit të kombit, Ali Vitia

Intervistë me Vlora Vitijen, bijën e heroit të kombit, Ali Vitia

Intervistë me Vlora Vitijen, bijën e heroit të kombit, Ali Vitia , luftëtar i Brigadës 153 të Zonës Operative të Karadakut,e cila kishte në radhët e saj 600 ushtarë nën komandën e komandant, Adem Shehut nga Tirana. RKL:  Vlorë e nderuar mirë se vini në Radion Kosova e Lirë Vlorë …

Më shumë...

Frank Shkreli: Një dekoratë e merituar e kryetarit Nishani për ish-senatorin amerikan Robert Dole

Frank Shkreli

Të shtunën në Uashington, Presidenti i Republikës së Shqipërisë, Z. Bujar Nishani nderoi me dekoratën e lartë ish-senatorin republikan të Shteteve të Bashkuara dhe mikun e madh të kombit shqiptar, Z. Robert Dole. Senatori Dole, një burrë shteti amerikan me një përvojë të gjatë në politikën e brendshme dhe ndërkombëtare …

Më shumë...

Refik Hasani: Çfarë mundë të presim prej Kosovës dhe Shqipërisë nga zgjedhjet e 11 dhe 25 qershorit

Refik Hasani

Për Parlamentin e Republikës së Kosovës  jane caktuar zgjedhjet e parakohshme për t’u mbajtur më 11 qershor të muajit tjetër. Të pesë legjislaturat që  nga viti 2001 asgjë nuk ka ndryshuar në përmirësim të kushteve të kësaj krahine. Qeveria dhe Parlamenti i Kosovës  nuk ka arritur asgjë përveç një ndihme …

Më shumë...

Policia angleze ka konfirmuar 19 të vdekur dhe rreth 50 të tjerë të plagosur nga shpërthimi në Manchester Arena

Policia angleze ka konfirmuar 19 të vdekur dhe rreth 50 të tjerë të plagosur nga shpërthimi në Manchester Arena

Policia e Mançesterit ka njoftuar se tash për tash 19 veta  janë konfirmuar të vdekur dhe rreth 50 të tjerë të plagosur, si pasojë e shpërthimit që ka ndodhur në fund të koncertit të Ariana Grandes në Manchester Arena. “Rreth orës 22:35 të hënën më 22 maj 2017, policia ka …

Më shumë...

Kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi, ka biseduar me kryetarin e Austrisë Alexander Van der Bellen

Kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi, ka biseduar me kryetarin e Austrisë Alexander Van der Bellen

Kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi, është takuar me kryetarin e  Austrisë Alexander Van der Bellen, në Pallatin Hofburg në Vjenë, me të cilin ka biseduar për thellimin e marrëdhënieve bilaterale, rritjen e bashkëpunimit rajonal dhe intensifikimin e agjendës euro-atlantike për Kosovën. Thaçi e ka uruar kryetarin, Van der Bellen për …

Më shumë...

Gjykata Themelore e Prishtinës ka pezulluar përkohësisht urdhër-arrestin ndaj Albin Kurtit

Kurti

Gjykata Themelore e Prishtinës ka pezulluar përkohësisht urdhër-arrestin ndaj Albin Kurtit, ka bërë të ditur  zëdhënësja e Gjykatës, Mirlinda Gashi. Lidhur me kërkesën tuaj konfirmojmë se Gjykata Themelore në Prishtinë ka pezulluar përkohësisht ekzekutimin e Urdhëresën për ndalim, arrestim dhe dërgim në qendër të paraburgimit ndaj të akuzuarit Albin Kurti. …

Më shumë...

Gani Bajrami: U nda nga jeta atdhetari i shquar Mehmet Sh. Kelmendi

Të dielën, më 21 maj 2017, në moshën 90 vjeçare, u nda nga jeta Mehmet (Shaban) Kelmendi, njëri prej veprimtarëve të palodhshëm të lëvizjes kombëtare në Fushë-Kosovë. I ndjeri ishte një nga pishtarët e parë të arsimit, të cilit iu ndalua kjo veprimtari që në start nga UDB-ja famëkeqe, e …

Më shumë...

Lëvizja për Shqipëri të Bashkuar ia vuri zjarrin flamurit grek në fshatin Kranë të Delvinës

Lëvizja për Shqipëri të Bashkuar ia vuri zjarrin flamurit grek në fshatin Kranë të Delvinës

Sot, në mëngjes rreth orës  6:00 aktivistët e Lëvizjes për Shqipëri të Bashkuar, të prirë nga kryetari i saj Tahir Veliu ulën dhe ia  vunë zjarrin flamurit grek në fshatin Kranë të Delvinës, që një javë më parë ishte ngritur nga përfaqësues të organizatave ekstremiste-terroriste të Greqisë, si Agimi i …

Më shumë...