Brickos

Ahmet Qeriqi

Dr. Rexhep Qosja thotë se “Fjalori Enciklopedik i Kosovës”, i hartuar nga Akademia e një klani privat është fjalor antikombëtar

Dr. Rexhep Qosja

Fjalori i ashtuquajtur Enciklopedik i Kosovës është përmbledhje dyvëllimëshe që nuk i plotëson kriteret elementare për t’u quajtur vepër profesionale, shoqërore e kombëtare. Fjalori në fjalën është vepër e konceptuar dhe e përgatitur prej diletantëve të punës shkencore e punës profesionale. Në këtë Fjalor nuk çmohen as masa, as kriteri, …

Më shumë...

Jakup Krasniqi: Pulat dhe gjelat serbë të mos maten me hijen e mëngjesit

Jakup Krasniqi

(Reagim ndaj kërcënimeve të vazhdueshme që vijnë nga qeveritarët, gra e burra të rritur me ideologjinë mitit mashtrues serb që veten e quajnë, racë “hyjnore.) Ka vite, që nga fillimi i Bisedimeve në mes Kosovës e Serbisë me ndërmjetësimin e Brukselit, disa qeveritarë e qeveritare në Beograd nga pula të …

Më shumë...

Kryetari i Kuvendit, Kadri Veseli, ka marrë mbështetjen e Gjermanisë për liberalizimin e vizave

Kryetari i Kuvendit, Kadri Veseli, ka marrë mbështetjen e Gjermanisë për liberalizimin e vizave

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli, thotë se ka marrë mbështetjen e Gjermanisë për liberalizimin e vizave dhe se ky shtet do të japë vlerësimin pozitiv për Kosovën për hapat e mëtejmë që do të ndërmerren në këtë proces. Veseli gjatë takimit me kryetarin e Bundestagut, Wolfgang Shojble ka …

Më shumë...

Qeveria e Kosovës është e interesuar që në një kohë më të shpejtë të përmbyll procesin e privatizimit

AKP-ja

Qeveria e Kosovës është e interesuar që në një kohë më të shpejtë të përmbyll procesin e privatizimit të ndërmarrjeve shoqërore, proces ky i filluar qysh në vitin 2003. Zyrtarë të qeverisë thonë se ky proces është zgjatur së tepërmi. Nga rreth 600 ndërmarrje shoqërore sa figurojnë të jenë në …

Më shumë...

Kryetari i OVL UÇK-së, Hysni Gucati, u prit në takim nga ministri i Punës, Skënder Reçica

Kryetari i OVL UÇK-së, Hysni Gucati, u prit në takim nga ministri i Punës, Skënder Reçica

Kryetari i OVL UÇK-së,  Hysni Gucati,  u prit në takim nga Ministri i Punës dhe Mirëqenies Sociale, Skender Reçica. Në takim u diskutua për veteranët e luftës së UÇK-së si: Pagesa e pensioneve familjeve të veteranëve pas vdekjes në pajtim me Ligjin Për Ndryshimin dhe Plotësimin e Ligjit Nr. 04/L-261 …

Më shumë...

Ministri i Jashtëm i Greqisë Nikos Kocias ka dhënë dorëheqjen nga posti

Nikos Kotzias

Ministri i Jashtëm i Greqisë Nikos Kocias ka dhënë dorëheqjen nga posti i tij. Lajmi është bërë i ditur nga mediet greke. Sipas raportimeve paraprake, motivi mendohet të ketë lidhje me pakënaqësi brenda koalicionit qeverisës. Burimet e së përditshmes greke “Kathimerini” flasin për një përplasje mes Kocias dhe ministrit të …

Më shumë...

Ajri i ndotur është duke shkaktuar rreth 400 mijë vdekje të parakohshme çdo vit në Evropë

Ajri i ndotur është duke shkaktuar rreth 400 mijë vdekje të parakohshme çdo vit në Evropë

Ajri i ndotur është duke shkaktuar rreth 400 mijë vdekje të parakohshme çdo vit në Evropë. Përveç kësaj, ka pasoja që lidhen me shpenzimet e shëndetit, shpenzime që mund të arrijnë deri në miliarda euro. Cilësia e dobët e ajrit në vendet e përparuara si në shtetet evropiane është një …

Më shumë...

Franca e interesuar për të investuar në Kosovë në energji të ripërtëritshme

Franca e interesuar për të investuar në Kosovë në energji të ripërtëritshme

Ministri i Tregtisë dhe Industrisë, Endrit Shala, ka pritur në takim ambasadorin e Francës në Kosovë Didier Chambert, ku është diskutuar për thellimin e bashkëpunimit në mes të dyja vendeve. Ministri Shala ka prezantuar prioritetet e MTI-së, që sipas tij, do të jenë në përputhje edhe me politikat e qeverisë. …

Më shumë...

OAK: KPMM-ja të kalojë nën kontrollin e Qeverisë

OAK: KPMM-ja të kalojë nën kontrollin e Qeverisë

 Shqetësimi për klimën e të bërit biznes ishte arsyeja që Oda e Afarizmit të Kosovës e udhëhequr nga Skënder Krasniqi së bashku me përfaqësuesit e bizneseve patën me Ministrin e Zhvillimit Ekonomik Valdrin Lluka. Krasniqi theksoi disa nga shqetësimet e biznesit që ka identifikuar OAK, ku ndër të cilat problem …

Më shumë...

Evgjeni Thaçi: Me 10 euro në muaj nuk zbutet varfëria, nuk rritet lindshmëria e fëmijëve, nuk mashtrohet elektorati

Evgjeni Thaçi: Me 10 euro në muaj nuk zbutet varfëria, nuk rritet lindshmëria e fëmijëve, nuk mashtrohet elektorati

Deputetja e Partisë Demokratike të Kosovës, Evgjeni Thaçi, ka deklaruar se me 10 euro në muaj nuk zbutet varfëria, nuk rritet lindshmëria e fëmijëve dhe nuk mashtrohet elektorati. Buxheti i Kosovës nuk mund ta mbaj barrën e secilit politikan që i bie në mend ndonjë ide populiste që do të …

Më shumë...

Idriz Vehapi: Dikush mendon se me 10 euro në muaj mbrohet një fëmijë, fuqizohet familja!

Idriz Vehapi

Kryetari i degës së Partisë Demokratike të Kosovës, në Rahovec, Idriz Vehapi, i cili në qeveritë e kaluara ka qenë ministër i Bujqësisë dhe ish-kryetari i Komunës së Rahovecit, ka ironizuar projektrezolutën, e paraqitur në Kuvendin e Kosovës, e cila parasheh që fëmijët deri në 16 vjeç të marrin shtesë …

Më shumë...

Betejat diplomatike të Kosovës kundër Serbisë janë, përpjekja për anëtarësi në Interpol dhe formimi i Ushtrisë së Kosovës

Edhe Kosova i bashkohet thirrjes së bashkësisë ndërkombëtare për t’i dhënë fund dhunës dhe shtypjes në Bjellorusi

Dy beteja diplomatike dhe politike po zhvillohen aktualisht ndërmjet Prishtinës dhe Beogradit. E para, ndërlidhet me përpjekjet e Kosovës për anëtarësim në INTERPOL dhe kundërshtimet e vazhdueshme të Serbisë. Kurse e dyta, ndërlidhet me transformimin e Forcës së Sigurisë së Kosovës, duke e veshur atë me kompetenca e kapacitete shtesë …

Më shumë...

Memli Krasniqi konsideron se nuk është fare serioze kërkesa e partive opozitare për zgjedhje të reja

Memli Krasniqi thotë së shumë shpejt do të votohet propozimi për Tribunalin për krimet serbe në Kosovë

Shefi i grupit parlamentar i Partisë Demokratike të Kosovës, Memli Krasniqi, në një intervistë për “Epoka e re” e ka quajtur joserioze kërkesën e partive opozitare për zgjedhje të reja. Ai ka thënë se sa i përket kësaj përpjekjeje të  opozitës,  koalicioni qeverisës do ta çojë mandatin deri në fund. …

Më shumë...

BSPK shpreh indinjatë të thellë lidhur me gjendjen e krijuar të punëtorëve në sektorin privat

Avni Ajdini: Ligji për Rimëkëmbjen Ekonomike është diskriminues në disa sektorë

Bashkimi i Sindikatave të Pavarura të Kosovës shpreh indinjatë të thellë lidhur me aktualitetin e krijuar të punëtorëve sidomos të sektorit privat, konkretisht me rrezikun e sigurisë dhe shëndetit në punë që po u kanoset çdo ditë punëtoreve në punishtet e tyre. Pasojat e fundit fatale që sollën vdekjen e …

Më shumë...

Drejtor i Institutit të Studimeve orientale u zgjodh prof. dr. Muhamed Mufaku – Arnauti

Drejtor i Institutit të Studimeve orientale u zgjodh prof. dr. Muhamed Mufaku - Arnauti

Instituti i Studimeve Orientale ka një traditë 45-vjeçare dhe është i pranishëm në arenën ndërkombëtare me anë të revistës së vet shkencore “Studime orientale” me punime shkencore në pesë gjuhë (shqip, anglisht, turqisht, persisht e arabisht), si dhe me pjesëmarrjen në tubimet ndërkombëtare dhe organizimin e konferencave shkencore në Prishtinë. …

Më shumë...

Frank Shkreli: Tani është koha për veprim kundër korrupsionit

Frank Shkreli

Javën që vjen, më 22 deri më 24 Tetor në Kopenhagen të Danimarkës do të mbahet Konferenca e 18-të Ndërkombëtare Kundër Korrupsionit me temën, “Tani është koha për të vepruar”.  Kjo konferencë ndërkombëtare që mbahet çdo dy vjet — e që cilësohet si forumi më i madh ndërkombëtar në luftën …

Më shumë...