Ahmet Qeriqi

Ramush Haradinaj thotë se javën e ardhshme pritet të mbahet seanca konstituive e Kuvendit të Kosovës

Ramush Haradinaj dhe Hashim Thaçi

Javën e ardhshme pritet të mbahet seanca konstituive e Kuvendit të Kosovës, ka thënë kandidati për kryeministër i koalicionit PAN, Ramush Haradinaj, pas takimit që ka pasur me kryetarin e vendit, Hashim Thaçi. Besoj shumë shpejt, pra menjëherë, javën që vjen, sepse nuk kemi shumë kohë. Janë ato procedurat e …

Më shumë...

Vuçiq, ka falënderuar Greqinë për mos-njohjen e pavarësisë së Kosovës dhe qëndrimin vëllazëror me Serbinë

Vuçiq, ka falënderuar Greqinë për mos-njohjen e pavarësisë së Kosovës dhe qëndrimin vëllazëror me Serbinë

Kryetari i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ka falënderuar sot kryeministrin grek Aleksis Cipras për mbështetjen në rrugën evropiane të Serbisë dhe mos njohjen e pavarësisë së Kosovës. Ai tha në Selanik se nga Cipras ka dëgjuar dhe kuptuar porosinë se Greqia dhe BE presin paqe dhe stabilitet, si dhe atë se …

Më shumë...

Kryetari Thaçi, pritet që sot ose nesër ta thërras seancën e parë konstituive të Kuvendit të Kosovës

Hashim Thaci

Jo zyrtarisht bëhet e ditur se kryetari, Hashim Thaçi, pritet që sot ose nesër ta thërras seancën e parë konstituive të Kuvendit të Kosovës. Seanca pritet të mbahet ditën e martë. Kjo vonesë është bërë për shkak se shumica e deputetëve të zgjedhur kanë shkuar nëpër pushime verore. Sipas rregullores …

Më shumë...

Fshati Brodec ka pritur me lot dhe mall bashkëfshatarët e vet të cilët u liruan pasi vuajtën nga 10 vjet burg

Fshati Brodec ka pritur me lot dhe mall bashkëfshatarët e vet të cilët u liruan pasi vuajtën nga 10 vjet burg

Fshati Brodec i Tetovës sot  ka pritur me lot dhe mall bashkëfshatarët e vet të cilët  u liruan pasi vuajtën nga  10 vjet burg. Ata sot e kësaj dite deklarohen të pafajshëm dhe thonë se kanë qenë viktima të një procesi të montuar politiko-gjyqësor. 10 vjet më parë në Brodec …

Më shumë...

Shtetet e Bashkuara të Amerikës më 19 korrik do të sjellin në Kosovë 500 ushtarë të rinj

SHBA dërgon edhe disa trupa të tjerë në Kosovë për të shërbyer si pjesë e misionit paqeruajtës të NATO-s

Shtetet e Bashkuara të Amerikës më 19 korrik do të sjellin në Kosovë 500 ushtarë të rinj nga Teksasi, Karolina e Veriut, Kalifornia dhe Nju Jorku. Sipas gazetës amerikane Stars and Stripes, e cila raporton për ushtrinë, shkaku se në Kosovë mund të ketë tensione, këta ushtarë në Kosovë është …

Më shumë...

Sela: Nëse maqedonasit nuk e pranojnë gjuhën shqipe, shqiptarët do ta krijojnë Parlamentin e tyre

Kryetari i Aleancës për shqiptarët, kandidat për kryetar të Strugës, Ziadin Sela, mbetet pjesë e koalicionit qeveritar

Në kohën kur partitë maqedonase dhe kryeministri i ri Zoran Zaev, po shprehin hamendje dhe rezerva për platformën shqiptare, gjithnjë e më tepër po dalin në pah alternativa të tjera për zgjidhjen e çështjes shqiptare në Maqedoni. Jo rrallë herë nga protagonistë të forcave politike por edhe analistë politikë dëgjohet …

Më shumë...

Muhamet Krasniqi: Gjaku i dëshmorëve na thërret në mobilizim të përgjithshëm për bashkim kombëtar

Dëshmorët e Kumanovës

Beteja e Kumanovës e majit të vitit 2015 ka dëshmuar forcën e popullit shqiptar për të luftuar kundër okupatorit. Në këtë beteje, ne djemtë e UÇK kemi luftuar përballë një ushtrie të tërë serbo – sllavo-maqedonase  e bullgare dhe rezistuam para okupatorit megjithë tradhtinë ndaj nesh. Por kjo ishte një …

Më shumë...

Frank Shkreli: Noti bashkon trojet shqiptare

Frank Shkreli: Noti bashkon trojet shqiptare

Gazeta Telegraf e Tiranës njofton se gjatë këtyre ditëve po zhvillohet në Durrës një veprimtari e parë sportive në historinë e notit shqiptar. Me këtë nismë, Federata Shqiptare e Notit bëri histori duke organizuar në pishinën e Durrësit, Kampionatin Mbarëkombëtar në këtë sport, për herë të parë në historinë e …

Më shumë...

Mr. Adem Lushaj: Istogasit: Do ruajmë dhe kultivojmë traditat tona tradicionale

Adem Lushaj

Bjeshkët e Moknës në Istog, përkatësisht Rudak-a, ishte shndërruar në vend të ahengut nga qytetarët e ardhur edhe jashtë komunës së Istogut. Me fjalët, “me hajr iu koftë dhe me të shëndosh”, uronin plakun 72 vjeçar, Rexhep Hakaj nga Oroberda dhe familjen e tij, ngase ishin mikpritës dhe organizator për …

Më shumë...

Salih Kabashi: “Ju myslimanët, shkoni në Turqi”! Shprehje serbe, që sot përdorët nga shqiptarët!

Sali Kabashi: Shpërfillja e Komunës së Burimit (Ish-Istogut) ndaj objekteve dhe vendngjarjeve historike!

E dimë që gjatë Historisë tonë, kemi pasur lëvizje të popullit tonë nga Shqipëria, Kosova e Maqedonia, për në vende të ndryshme, si në Itali, Amerikë dhe më e theksuara është në Turqi, ku kemi largimin e me së 3 milion shqiptarëve! Kjo ka ndodhë në periudha dhe rrethana të …

Më shumë...

Idajet Jahaj: Rrustem Geci këngëtar drithërues i Atdheut

Rrustem Geci

(Për librin e Rrustem Gecit “Dora e e Atdheut”) Ky libër voluminoz i Rrustem Gecit me 950 faqe dhe 15 mijë vargje i ngjan një romani poetik. Futesh në ‘të dhe ënda dhe imagjinata humbasin në pyllin e madh të poezisë së tij. Poezitë, si afreske të panumërta, gjëmojnë e …

Më shumë...

Federica Mogerini: Samiti i Liderëve të Ballkanit Perëndimor, në Trieshtë të Italisë ishte i sukseshëm

Federica Mogerini: Samiti i Liderëve të Ballkanit Perëndimor, në Trieshtë të Italisë ishte i sukseshëm

Përfaqësuesja e BE-së për Politikë të Jashtme, Federica Mogerini, e ka cilësuar shumë të suksesshëm Samitin e Liderëve të Ballkanit Perëndimor, në Trieshtë të Italisë. “Një samit shumë i rëndësishëm që Italia e ka përgatitur dhe e ka mbajtur në mënyrë shumë të mrekullueshme, në të dy anët”, tha ajo. …

Më shumë...

Ministri, Enver Hoxhaj, gjatë Samitit në Trieshtë është takuar me kancelaren gjermane, Angela Merkel

Ministri, Enver Hoxhaj, gjatë Samitit në Trieshtë është takuar me kancelaren gjermane, Angela Merkel

Ministri i Punëve të Jashtme të Kosovës, Enver Hoxhaj, gjatë Samitit në Trieshtë është takuar me kancelaren gjermane, Angela Merkel, të cilën e ka falënderuar për mbështetjen e saj dhe të Gjermanisë për Kosovën, pavarësinë dhe shtetndërtimin në gjithë këto vite. Në takimin me zonjën Merkel, Hoxhaj ka shprehur nevojën …

Më shumë...

Shoqatat e Kosovës për të zhdukurit kundërshtojnë shoqatën miste shqiptare-serbe

Në Gjakovë mbahet tryeza “Dy dekada ankth e pritje – zbardhja e fatit të pagjeturve, peng i bisedimeve Kosovë-Serbi”

Pesë shoqata të Kosovës që merren me gjetjen  e të zhdukurve jo vetëm të familjarëve të vetë gjatë luftës së fundit në Kosovë, përmes një njoftimi për opinion, kanë reaguar sërish ndaj një organizmi të ngjashëm që është krijuar kohë më parë në krye të të cilit është një shqiptar …

Më shumë...

Të premtën më 14 korrik 2017, shënohet Dita e Teqes Bektashiane të Gjakovës

Shënohet Dita e Teqes Bektashiane të Gjakovës

Data korrespondon me përvjetorin e dhjetë të përurimit të objektit të ri të teqes (2007) që u rindërtua pasi objekti i vjetër ishte cak i djegieve e shkatërrimeve të pushtuesit serb më 1999. Ngjarja zhvillohet më 14.07.2017 me fillim në orën 11:00 në ambientet e Hotel Pashtrikut në qendër të …

Më shumë...

Shqiptarja, Sabire Plaka për 27 vjet rresht ruan e përkujdeset për shtatoren e Enver Hoxhës

Shqiptarja, Sabire Plaka për 27 vjet rresht ruan e përkujdeset për shtatoren e Enver Hoxhës

Portali, Infoelbasani, ka publikuar një histori të  rrallë të një gruaje  shqiptare, e cila prej 27 vitesh kujdeset çdo ditë për një shtatore të Enver Hoxhës dhe e trajton me respekt e krenari sikur të ishte gjallë! Vendi quhet Labinot Mal. Ndërsa, gruaja Sabire Plaka. Ajo është 72 vjeçe. Kujdeset …

Më shumë...