Ahmet Qeriqi

OAK: Kosova duhet të dalë nga CEFTA pasi që prezantohet si UNMIK-Kosovo dhe jo si Republikë e Kosovës

OAK: Lista e deputetëve që votuan pro dhe kundër investimeve dhe zhvillimit të vendit tonë

Kosova duhet të dal nga CEFTA pasi që prezantohet si UNMIK-Kosovo dhe jo si Republikë e Kosovës, të finalizohen investimet e filluara në zonat industriale, të inicohet një studim, së cilat produkte vendore janë të pabarabarta në treg, të zgjidhen me prioritet kërkesat e bizneseve; ishin disa nga kërkesat që …

Më shumë...

Kandidati i AKR-së për kryetar të Prishtinës, Selim Pacolli u garanton mbështetje personave me autizëm

Kandidati i AKR-së për kryetar të Prishtinës, Selim Pacolli u garanton mbështetje personave me autizëm

Kandidati për kryetar të Prishtinës nga Aleanca Kosova e Re, Selim Pacolli, vizitoi sot Qendrën për autizëm në lagjen Arbëri të komunës së Prishtinës. Ai u njoftua për së afërmi me disa nga fëmijët e prekur me këtë sëmundje si dhe u njoftua me gjendjen e tyre. “Është një vazhdimësi …

Më shumë...

Kandidati i PDK-së për kryetar të Prishtinës, Lirak Çelaj, tha se në mandatin e tij do të merret urgjentisht me disa probleme

Kandidati i PDK-së për kryetar të Prishtinës, Lirak Çelaj, tha se në mandatin e tij do të merret urgjentisht me disa probleme

“Çështja e parë që e kam identifikuar, është cështja e trafikut dhe parkingimit. Trafiku është i tmerrshëm dhe para kolpasit. Çështje tjetër, është çështja e sigurisë. Në Prishtinë po bie shkalla e sigurisë, objekte të braktisura të përdorura nga narkomanët etj”, ka thënë ai duke shtuar. “Tjetër çështje, është shndërrimi …

Më shumë...

Kandidatja e PDK-së për kryetare të Pejës, Sabiha Shala ka vizituar lagjen “Haxhi Zeka” në këtë qytet

Kandidatja e PDK-së për kryetare të Pejës, Sabiha Shala ka vizituar lagjen “Haxhi Zeka” në këtë qytet

Kandidatja për kryetare të Pejës nga Partia Demokratike e Kosovës, znj. Sabiha Shala ka vizituar lagjen “Haxhi Zeka” në Pejë ku ka takuar banorët e kësaj bashkësie territoriale. Shala përmes bashkëbisedimit me qytetarë ka pranuar shumë ankesa nga ana e tyre për pushtetet e kaluara që kanë qeverisur me Pejën. …

Më shumë...

Kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi, sot do të pritet në Shtëpinë e Bardhë nga zëvendës-presidenti amerikan, Mike Pence

Kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi, sot do të pritet në Shtëpinë e Bardhë nga zëvendës-presidenti amerikan, Mike Pence

Kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi, sot do të pritet në Shtëpinë e Bardhë nga zëvendës-presidenti amerikan, Mike Pence. Ai dje ka zhvilluar një takim privat me Papa Françeskun në Vatikan, të cilin e ka ftuar që të vizitojë Kosovën. “Vatikani është udhërrëfyes dhe motivues për të qëndruar të paluhatur në …

Më shumë...

Të hënën, më 2 tetor, në orën 10:00, do të vazhdojë seanca e jashtëzakonshme e Kuvendit të Republikës së Kosovës

Ka përfunduar debati lidhur me vendimin e Qeverisë për ndarjen e mjeteve financiare nga shpenzimet e paparashikuara

Të hënën, më 2 tetor, në orën 10:00, do të vazhdojë seanca e jashtëzakonshme e Kuvendit të Republikës së Kosovës, lidhur me parimet programore të Qeverisë së Republikës së Kosovës 2017-2021, ndërsa një ditë, më pas, do të mbahet seancë e re. Kështu vendosi Kryesia e Kuvendit të Republikës së …

Më shumë...

Sot në kazermën “Adem Jashari”, në Prishtinë, do të zhvillohet ceremonia e betimit të kadetëve të vitit të parë

Sot në kazermën “Adem Jashari”, në Prishtinë, do të zhvillohet ceremonia e betimit të kadetëve të vitit të parë

Sot në ambientet e Komandës së Forcave Tokësore, në kazermën “Adem Jashari”, në Prishtinë, do të zhvillohet ceremonia e betimit të kadetëve të viti të parë. Ceremoninë e betimit të kadetëve do ta përcjell, ministri i FSK-së, Rrustem Berisha, komandanti i Forcës së Sigurisë së Kosovës, gjenerallejtënant Rrahman Rama, stafi …

Më shumë...

Visar Ymeri, Albin Kurti dhe Shpend Ahmeti, morën pjesë në tryezën e organizuar nga komuniteti boshnjak

Visar Ymeri, Albin Kurti dhe Shpend Ahmeti, morën pjesë në tryezën e organizuar nga komuniteti boshnjak

Kryetari i VETËVENDOSJE!-s, Visar Ymeri, bashkë me deputetin Albin Kurti dhe Kryetarin e Prishtinës, z. Shpend Ahmeti, morën pjesë në tryezën e organizuar nga komuniteti boshnjak, për nder të ditës së tyre. Në këtë tryezë u diskutua për problemet e komunitetit boshnjak në Kosovë, si dhe për bashkëpunimin e nevojshëm …

Më shumë...

Selim Pacolli, ka bërë publik platformën e tij qeverisëse për higjienën dhe për sigurinë në rrugët e kryeqytetit

Selim Pacolli, ka bërë publik platformën e tij qeverisëse për higjienën dhe për sigurinë në rrugët e kryeqytetit

Kandidati i AKR-së për kryetar të Prishtinës, Selim Pacolli, ka bërë publik platformën e tij qeverisëse për higjienën dhe për sigurinë në rrugët e kryeqytetit, ku për këtë të fundit ai si problem paraqiti qentë endacakë. Ai tha se disa ditë më herët një fëmijë është sulmuar nga qentë, duke …

Më shumë...

Kanditati për kryetar i PDK-së Shaqir Totaj, sot vizitoi lokacionin që ështe i destinuar për Parkun e Biznesit

Kanditati për kryetar i PDK-së Shaqir Totaj, sot vizitoi lokacionin që ështe i destinuar për Parkun e Biznesit

Kanditati për kryetar të Prizrenit nga  PDK-ja  z.Shaqir Totaj, vizitoi lokacionin që ështe i destinuar për Parkun e Biznesit, ndërmjet fshatrave Lubizhdë dhe Korishë. Kandidati Totaj u shpreh se ky lokacion është një pikë e rëndësishmë në kuadër të prioriteteve të tija, për Zhvillimin Ekonomik Lokal. Funksionalizimi i kësaj Zone, …

Më shumë...

Kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim, Ali Ahmeti, ka marrë pjesë në tubimin zgjedhor të mbajtur në Shuto Orizarë

Kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim, Ali Ahmeti, ka marrë pjesë në tubimin zgjedhor të mbajtur në Shuto Orizarë

Lideri i Bashkimit Demokratik për Integrim, Ali Ahmeti, ka marrë pjesë në tubimin e mbajtur në Shuto Orizarë me ç’rast ka  ndarë shqetësimin me anëtarë e simpatizantë të partisë së tij për atë që ai e ka quajtur parcializimin të votës shqiptare. Në nivel kombëtar, tha ai, BDI-ja mbetet forca …

Më shumë...

Bardhyl Ermini: Ashtu sikur e shkatërruan Shqipërinë, po përpiqen të shkatërrojnë edhe kinemanë shqiptare dhe trashëgiminë e saj

Shqiperia e Re

Ata filma, që kritikët e OJQ-ve të Nastradin efendiut kërkojnë t’i djegin në turrën e druve të injorancës të tyre, praktika e realiteti i kohës sot i ka kthyer si me magji në një vlerë të vërtetë artistike, të cilat ngjallin vetëm krenari e dinjitet. Pjesa më e madhe e …

Më shumë...

David L. Philips: Serbët duan ta përvetësojnë pjesën e veriut e cila është e Kosovës

David L. Phillips

Kosova dhe Serbia duhet ta vazhdojnë dialogun për normalizimin e raporteve në mes tyre dhe kjo është mënyra më e mirë për të ndodhur njohja e shtetit të Kosovës nga ana e Serbisë, ka deklaruar drejtori i Programit për Ndërtimin e Paqes dhe të Drejtat në Institutin për Studimin e …

Më shumë...

Albin Kurti kundër qasjes së Ramës për demarkacionin me Malin e Zi

Albin Kurti

Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti është shprehur kundër qasjes së kryeministrit të Shqipërisë, Edi Rama lidhur me demarkacionin me Malin e Zi. Edi Rama të mërkurën gjatë konferencës së përbashkët për media kryeministrin e Kosovës, Ramush Haradinajn, duke folur për demarkacionin, tha se kryeministri aktual i Kosovës nuk duhet …

Më shumë...

Luftëtarit të UÇK-së, Kargus Karlhenz dhe familjes së tij i duhet një shtëpi ku do të strehohej përgjithmonë

Luftëtarit të UÇK-së, Kargus Karlhenz dhe familjes së tij i duhet një shtëpi ku do të strehohej përgjithmonë

Gjermani, Kargus Karlhenz, ashtu sikur edhe disa internacionalistë të tjerë nga disa shtete të Evropës, në vitin 1998 iu  bashkua luftës së UÇK-së, për çlirimin e Kosovës nga robëria serbe. Ai gjatë luftën mori plagë dhe mbeti për të jetuar në Kosovë, ku ka krijuar familjen,  ka bashkëshorten shqiptare dhe …

Më shumë...

I emëruari për kryetar të Rahovecit nga AAK-ja, Smajl Latifi ka kritikuar kryetarët paraprakë për sistemin e dobët të arsimit

I emëruari për kryetar të Rahovecit nga AAK-ja, Smajl Latifi ka kritikuar kryetarët paraprakë për sistemin e dobët të arsimit

I emëruari  i AAK-së për kryetar i komunës së Rahovecit, Smajl Latifi ka kritikuar kryetarët paraprak për sistemin e dobët të arsimit të kësaj komune. Ai  ka thënë se në ofertën e tij të arsimit të gjithë mbarëvajtësit do të përulen para ligjit, ndërsa po ashtu ka hedhur kritika tek …

Më shumë...