Ahmet Qeriqi

Qeveria e re e Maqedonisë, me 23 ministra 9 shqiptarë ndërsa 6 ministra pa resor

Qeveria e re e Maqedonisë, me 23 ministra 9 shqiptarë ndërsa 6 ministra pa resor

Qeveria e Maqedonisë tani ka përbërje të re! Pas gjashtë muajve antagonizmave dhe krizës së thellë institucionale dhe politike, partitë pjesmarrëse në qeveri (LSDM, BDI dhe Aleanca për shqiptarët) kanë prezentuar propozimet e tyre për ministra. Shqiptarët përfaqësohen me nëntë ministra, BDI me gjashtë dikaster, Aleanca për shqiptarët me dy …

Më shumë...

Visar Ymeri: Qeverisja e Vetëvendosjes e ka dhe do të zbatojë Planin zhvillimor

Visar Ymeri thotë se pavarësisht "vullnetit të popullit" koalicioni që i ka fituar zgjedhjet po e bllokon formimin e institucioneve

Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Visar Ymeri, bashkë me kandidatin për deputet, Salih Salihu, mbajtën sot konferencë për media, në të cilën prezantuan disa nga prioritetet e Republikës të lidhura me shtetin zhvillimor, bujqësinë e prodhimin vendor. Ymeri tha se qeverisja e Vetëvendosjes ka dhe do të zbatojë Planin zhvillimor, të …

Më shumë...

Kryetari i PDK-së, z. Kadri Veseli premton një Stadium të ri të futbollit në Prizren

Kryetari i PDK-së, z. Kadri Veseli premton një Stadium të ri të futbollit në Prizren

Kryetari i PDK-së, z. Kadri Veseli, i shoqëruar nga kryetari i komunës së Prizrenit z. Ramadan Muja, sot vizituan stadiumin e futbollit “Përparim Thaçi”, në Prizren, me rastin e investimeve që po bëhen në këtë qendër të sportit. Qytetaret e Prizrenit, me theks të veçanet sportdashësit do të kenë mbështetjen …

Më shumë...

AAK-së dhe Ramush Haradinajt, çdo ditë po i bashkohen intelektualë e qytetarë nga të gjitha anët e Kosovës

AAK

AAK-së dhe të nominuarit për kryeministër të Kosovës, Ramush Haradinaj, çdo ditë po i bashkohen intelektualë e qytetarë nga të gjitha anët e Kosovës. Të premten në selinë e AAK-së ka aderuar një numër i madh i të rinjve nga Kamenica, të cilëve u ka uruar mirëseardhje Ramush Haradinaj. Të …

Më shumë...

Pacolli: Me qeverisjen e AKR-së do të ndërtojmë edhe dhjetëra Fabrika si IMK- ja

Pacolli: Me qeverisjen e AKR-së do të ndërtojmë edhe dhjetëra Fabrika si IMK- ja

Kryetari  i Aleancës Kosova e Re, Behxhet Pacolli, i shoqëruar nga kandidatët për deputetë nga radhët e AKR-së, Labinot Tahiri, Agim Bahtiri, Albena Reshitaj, Korab Sejdiu, Vesel Makolli, Mirlindë Gashi, Islam Pacolli dhe Mimoza Ibishi, kanë zhvilluar sot disa takime në komunën e Ferizajt. Vizita e parë ishte në Fabriken …

Më shumë...

Partia FJALA uron Muajin e Bekuar të Ramazanit, muajin e agjërimit

Partia FJALA

Në urimin e Partisë FJALA për fillimin e Ramazanit thuhet: Me respektin, dashurinë dhe kënaqësinë e veçantë, ju urojmë Muajin e Bekuar të Ramazanit të gjithë qytetarëve të besimit islam të Kosovës”. Urojmë dhe lutemi që në këtë muaj ZOTI i Lartësuar të na forcojë dhe bashkojë, ngase vetëm të …

Më shumë...

U mbajt takimi i Komitetit Drejtues Ndërministror për Autostradën R6, Prishtinë-Hani i Elezit

U mbajt takimi i Komitetit Drejtues Ndërministror për Autostradën R6, Prishtinë-Hani i Elezit

Sot është mbajtur takimi i Komitetit Drejtues Ndërministror për Autostradën R6, Prishtinë-Hani i Elezit. Në këtë takim morën pjesë ministri i Infrastrukturës – kryetar i Komitetit Ndërministror,  Lutfi Zharku, ministri i Financave, Avdullah Hoti dhe ministrja e Tregtisë dhe Industrisë, Hykmete Bajrami. Në këtë takim u shqyrtuan kërkesat për kyçje …

Më shumë...

23 të krishterë koptë të Egjiptit janë vrarë dhe 25 të tjerë janë plagosur në një sulm kundër një autobusi

23 të krishterë koptë të Egjiptit janë vrarë dhe 25 të tjerë janë plagosur në një sulm kundër një autobusi

Të paktën 23 të krishterë koptë janë vrarë dhe 25 të tjerë janë plagosur në një sulm kundër një autobusi që i transportonte ata  në jug të Egjiptit, njoftoi Haled Megahed zëdhënës i Ministrisë egjiptiane të Shëndetësisë. Ai tha se  “të plagosurit janë dërguar në disa spitale pranë qytetit Minia”. …

Më shumë...

Kryemyftiu, Naim Tërnava, iu ka drejtuar besimtarëve islam për t’ua uruar muajin e Ramazanit

Myftiu i Kosovës, Naim Tërnava, i ka dërguar një letër ngushëllimi familjes së Rexhep Bojës, me rastin e vdekjes së tij

Kryemyftiu i Kosovës, Tërnava një ditë para fillimit të muajit të Ramazanit u lut që nga  procesi zgjedhor të dalin më unikë dhe me institucione  të konsoliduara. “Urojmë dhe shpresojmë që gjatë këtij muaji të mëshirës, spektri ynë politik pjesëmarrës në zgjedhje do të zhvillojë një fushatë dinjitoze, të përgjegjshme, …

Më shumë...

71 të dënuar të Pavijonit IV të Burgut të Dubravës iu kanë drejtuar me ankesa KMLDNJ-së

Në Danimarkë, kritikohet marrëveshja me Kosovën për burgjet, ministri që e nënshkroi, Nik Hakerup, ka dhënë dorëheqje

Këshillit për Mbrojtjen e të Drejtave e të Lirive të Njeriut në Prishtinë, që ka mandat për monitorim të qendrave të ndalimit, qendrave të paraburgimit dhe qendrave korrektuese iu kanë drejtuar 71 të dënuar të Pavijonit të VI – të të Burgut të Dubravës me deklarata se atyre po u …

Më shumë...

RKL: Të gjithë ish-komandantët e luftës nuk kanë pasuri të deklaruar, sa ka deklaruar vetëm, Veton Surroi

RKL

Dhjetë më të pasurit e Kosovës kanë buxhet, që ia tejkalon buxhetit të vendit,  që mezi arrin në një miliardë e gjysmë euro, më pak se pasuria e një lojtari të futbollit,  jo aq të njohur të shteteve të vogla kapitaliste të botës. Gjysma e më tepër e këtij  buxheti …

Më shumë...

Autoritetet e Beogradit kanë shembur një xhami të shqiptarëve islamë në “Fushën e Zemunit”

Autoritetet e Beogradit kanë shembur një xhami të shqiptarëve islamë në “Fushën e Zemunit”

Sot në  mëngjes autoritetet e Beogradit kanë  shembur një xhami, për të cilën thuhet se nuk kishte leje ndërtimi. Xhamia e shembur ishte në komunën e Zemunit. Komuna thotë  se Bashkësia Islame, si investitor, ka ndërtuar pa leje duke injoruar vendimin e Inspeksionit Ndërtimor, por kjo komunë nuk ka sqaruar …

Më shumë...

Dy vjet nga varrosja në Prishtinë e trupave të dëshmorëve të rënë në Kumanovë më 9 e 10 maj 2015

Dy vjet nga varrosja në Prishtinë e trupave të dëshmorëve të rënë në Kumanovë më 9 e 10 maj 2015

U bënë dy vjet qysh kur në kompleksin e Varrezave të Dëshmorëve, në Prishtinë, janë varrosur trupat e luftëtarëve të lagjes së Trimave të Kumanovës. Atë ditë me një ceremoni madhështorëve, ku morën pjesë mijëra liridashës nga mbarë trojet shqiptare, janë varrosur trupat e  Xhafer Zymberit, Mirsad Ndrecajt, Valon Kabashit, …

Më shumë...

Fatmir Limaj thotë se NISMA ka vendosur që në Kosovë të mos ketë asnjë familje pa një të punësuar

Limaj: Kemi programin që plotëson nevojat e qytetarëve

Kryetari i Nismës për Kosovën, Fatmir Limaj, në një takim para qytetarëve të komunës së Malishevës, ka shpalosur programin e partisë së tij. Edhe në këtë takim, Limaj deklaroi se prioritet i partisë së tij në qeverisje të vendit së bashku me PDK-në dhe AAK-në, parti këto me të cilat …

Më shumë...

Qeveria e Serbisë bëhet gati ta rrënojë një xhami në ndërtim e sipër në Beograd, ku dikur kishte 274 faltore të tilla

Qeveria e Serbisë bëhet gati ta rrënojë një xhami në ndërtim e sipër në Beograd, ku dikur kishte 274 faltore të tilla

Beogradi dikur kishte 274 xhami e mesxhide, tani ke mbetur vetëm një dhe ajo rrezikon të rrënohet, meqë nuk ka leje ndërtimi. Xhamia po ndërtohet me mjete vetanake të besimtarëve, në vendin e quajtur  “Fusha e Zemunit”. Në atë vend,  pa leje është ndërtuar edhe kisha ortodokse serbe si dhe  …

Më shumë...

Greqia kërkon naftë në Kuadratin “Joni 2″, që ndodhet brenda zonës ekskluzive ekonomike të Shqipërisë

Greqia kërkon naftë në Kuadratin “Joni 2", që ndodhet brenda zonës ekskluzive ekonomike të Shqipërisë

Qeveria greke ka dhënë me koncesion kuadratet detare dhe tokësore në zonën e veriut deri në Peloponez nëpërmjet një marrëveshje të nënshkruar në Athinë në Ministrinë greke te Energjetikës, nga ministri Jorgos Stathakis dhe kompanive fituese të koncesioneve. Ministria greke publikoi vetëm marrëveshjen dhe jo hartën detare ku do të …

Më shumë...