Ahmet Qeriqi

Viktor Malaj: Destabilizimin e jetës shoqërore në Shqipëri, prej vitit 1997 e bën Sali Berisha, tani me Lulzim Bashën në krye

Sali Berisha

Për shumë njerëz, brenda dhe jashtë Shqipërisë, akti më i fundit i opozitës shqiptare, heqja dorë kolektivisht, në tufë, nga mandatet e dhënë prej zgjedhësve të tyre ishte një befasi. Mirëpo, për të gjithë ata që e njohin realitetin shqiptar dhe që kujtesa historike i ndihmon të sjellin ndërmend moralin, …

Më shumë...

Ahmet Isufi: Kryeministrit Haradinaj, askush nuk i ka kërkuar të japë dorëheqje, për shkak të taksës

Isufi

Nënkryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ahmet Isufi  thotë se kryeministrit Haradinaj, askush nuk i ka kërkuar të japë dorëheqje, për shkak të taksës.  Qeveria le të rrëzohet nga 61 vota me anë të mocionit në Kuvend, nëse dikush mund të arrijë t’i sigurojë ato. Po, atë ditë që …

Më shumë...

Albin Kurti: Kosova sa më parë duhet të mbajë zgjedhje në mënyrë që t’i hapet rrugë zhvillimit ekonomik

Albin Kurti

Kryetari i Vetëvendosjes, Albin Kurti, thotë se vendi sa më parë duhet të shkojë në zgjedhje në mënyrë që t’i hapet rrugë zhvillimit ekonomik, prodhimit e punësimit. Ai u shpreh kategorikisht kundër propozimeve për një Qeveri gjithëpërfshirëse apo edhe teknike, duke shtuar se ai nuk udhëhiqet nga parashikimet, por nga …

Më shumë...

Qeveria e Kosovës me buxhetin e vitit 2019, ka rritur pensionet për disa kategori, por jo për veteranët

Protesta e Veteraneve

Qeveria e Kosovës ka rritur pensionet për disa kategori por jo edhe për veteranët. Pensionet bazike, pensionet kontributdhënëse dhe ato të parakohshme të punëtorëve të Trepçës, janë ato që janë rritur me vendimin e fundit të ekzekutivit. E në këtë rritje nuk u përfshinë kategoritë e dala nga lufta, ku …

Më shumë...

PDK në Pejë kundërshton ndërtimin e hidrocentraleve në Lumbardh edhe përmes peticionit

PDK

Dega e PDK-së në Pejë bashkë me Rinin Demokratike të Kosovës ka marr iniciativë për organizimin e peticionit për ta kundërshtuar ndërtimin e hidrocentraleve në rrjedhen e lumit Lumbardh. Qytetarë të shumtë kanë nënshkruar peticionin përmes secilit një zëri kundërshtojnë mundësin e ndërtimit të hidrocentraleve në Lumbardh. PDK në Pejë …

Më shumë...

Sot në Prejlep i jepet lamtumira e fundit veteranit të ndjerë të UÇK-së, Halim Tolaj

Halim Tolaj

Sot në Prejlep do t’i jepet lamtumira e fundit ish-luftëtarit të UÇK-së, Halim Tolaj i cili dje ka ndërruar jetë. Me këtë rast Komuna e Deçanit organizon mbledhje komemorative. Komuna e Deçanit në bashkëpunim më OVL-UÇK-së sot në ora 11:00, në Sallën e Asamblesë Komunale mbajnë mbledhje Komemorative. Në ora …

Më shumë...

Sot më 24 shkurt 2019 mbushen 56 vjet nga lindja e heroit të Kosovës, Fahri Fazliu

Fahri Fazliu

Fahri Fazliu i takon radhës së luftëtarëve të lirisë që luftën e bënë me pendë e pushkë. Ai ra në luftë të pabarabartë më 2 nëntor 1989 në lagjen “Bregu i Diellit “ në Prishtinë. Aty së bashku me Afrim Zhitinë qëndruan heroikisht duke sinjalizuar se liria pa gjak nuk …

Më shumë...

Vuçiq e ka uruar kryeministren, Ana Bërnabiq, për lindjen e djalit me Milica Gjurgjiqin(!)

Ana Brnabiq thotë se nuk tërhiqet nga deklaratat skandaloze e raciste të bëra ditë me parë për shqiptarët

Kryetari i Serbisë Aleksandar Vuçiq e ka uruar kryeministren e vendit të vet, Ana Bërnabiq, dhe partneren e saj Milica Gjurgjiq për lindjen e djalit dhe ka kritikuar një pjesë të opinionit që në rrjete sociale është tallur me këtë birësim mes dy grave. Duke folur për komentet rreth kësaj …

Më shumë...

Kryeministri Edi Rama gjatë vizitës në Përmet ka thënë se sot vendi rrezikohet nga fantazmat e vitit 1997

Rama

“Sot në vitin 2019, arrijmë në pikën që vendi të kërcënohet nga fantazmat e vitit 1997, tha kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, Kush mund ta hajë broçkullën e Saliut dhe Lulit që këta e bëkan për integrimin e ta çojnë Shqipërinë në Europë. Këto nuk i ha njeri Në asnjë …

Më shumë...

Në Zhur të Prizrenit sot do të varrosen kufomat e tri viktimave të familjes Sopa, që humbën jetën në aksident

Aksident

Në Zhur të Prizrenit sot do të varrosen kufomat e tri viktimave të familjes Sopa, që humbën jetën të shtunën në një aksident komunikacioni. Në aksidentin tragjik, që ndodhi të shtunën në afërsi të këtij fshati, humbën jetën tre anëtarë të familjes Sope, babai me dy djemtë. Pas këtij aksidenti …

Më shumë...

Jakup Krasniqi: Disa harta e një draft-marrëveshje me disa pika po qarkullojnë në portale dhe rrjete sociale

Jakup Krasniqi

Për hartën (hartat) më se mire, mendimin e tij e ka shprehur politikologu ynë i njohur, Bardhyl Mahmuti, i cili thotë: “Prezantimi i hartës është bërë me mjeshtri që të krijohet iluzioni se në këtë shkëmbim territoresh gjoja Kosova fiton më shumë se sa Serbia! Këtu kemi të bëjmë me …

Më shumë...

Agim Vuniqi: Pëllumbat e paqes, apo korbat e fatkeqësisë, ec e merre vesh…?

Agim Vuniqi

Serbët nuk po pranojnë asnjë zgjidhje të shekulli XXI, këtë koncept kozmopolit të palës shqiptare, ata po betonojnë gjithnjë e më shumë kërkesa të reja, derisa të arrijnë maksimumin e mundshëm nga këto bisedime, ku do të kap shkuja nga të gjitha anët, pavarësi me “promajë”. Fatmirësisht kështu nuk mendon …

Më shumë...

Bekim Jashari: Kontributi i gjeneral, Sylejman Selimit është i njohur dhe i vlerësuar nga të gjithë liridashësit e Kosovës

Bekim Jashari: Kontributi i gjeneral, Sylejman Selimit është i njohur dhe i vlerësuar nga të gjithë liridashësit e Kosovës

Për kontributin e tij në luftën çlirimtare, kryetari i komunës së Skënderaj, Bekim  Jasharit, stemën e komandantit legjendar të UÇK-së, Adem Jashari i ka dhuruar Komandantin e përgjithshëm të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës gjatë luftës, gjeneral Sylejman Selimit. Me këtë rast kryetari, Bekim Jashari ka thënë se ndiej kënaqësi ta …

Më shumë...

Komandanti i Forcave Tokësore, gjeneral brigade Enver Cikaqi mori pjesë në dy ushtrime fushore në Turqi

Komandanti i Forcave Tokësore, gjeneral brigade Enver Cikaqi mori pjesë në dy ushtrime fushore në Turqi

Me ftesë të komandantit të Forcave Tokësore të ushtrisë turke, nga data 19-22 shkurt 2019, për vizitë në Turqi, ishte komandanti i Forcave Tokësore të FSK-së, gjeneral brigade Enver Cikaqi. Qëllimi i vizitës ishte pjesëmarrja në DV-day të dy ushtrive fushore që u realizuan në Turqi, gjatë muajit shkurt. Me …

Më shumë...

BE-ja dhe SHBA-të janë të gatshme të pranojnë këmbimin e territoreve mes Kosovës dhe Serbisë më 12 qershor, në Uashington

Jo zyrtarisht bëhet e ditur se BE-ja dhe SHBA-të janë të gatshme të pranojnë këmbimin e territoreve mes Kosovës dhe Serbisë më 12 qershor, në Uashington pritet të nënshkruhet marrëveshja rreth ndryshimit të kufijve, e cila do të hynte në fuqi gjashtë muaj më vonë, shkruan gazeta gjermane “Frankfurter Rundshau”Kjo …

Më shumë...

PDK-ja u bë anëtare me të drejta të plota në Aleancën e Konservatorëve dhe Reformistëve, në Evropë

PDK-ja u bë anëtare me të drejta të plota në Aleancën e Konservatorëve dhe Reformistëve, në Evropë

Gjatë takimit të Aleancës së Konservatorëve dhe Reformistëve në Evropë (ACRE) në Romë të Italisë, u konfirmua formalisht anëtarësimi i Partisë Demokratike të Kosovës në këtë organizatë ombrellë që mbledh partitë konservatore të qendrës së djathtë që përbën lëvizjen politike me rritjen më të madhe në Evropë. Në fjalën e …

Më shumë...