leoni

Ahmet Qeriqi

Nebih Rexhepi: Edi Rama dhe Sandër Lleshaj, shpresat e vetme të Shqipërisë deri te Vettingu

Nebih Rexhepi

Të gjitha të rriturat e Shqipërisë nga qeverisja e Edi Ramës janë për tu inkurajuar. Për fat të mirë ato janë shumëdimensionale. Por e arritura më e madhe e tij mund të konsiderohet liberalizimi i vizave. Por edhe në infra strukturën urbane dhe rurale sukseset janë më se evidente, por …

Më shumë...

Remzi Hasani: Maja Kocianciq misioni juaj duhet të jetë shërimi dhe jo dhënia zjarr plagëve e luftërave midis popujve

Remzi Hasani

Në vitin 1981 edhe shqiptarët nën ish-Jugosllavi, ishin të pajisur me pasaporta titiste, e me të cilat mund të udhëtonin në çdo cep të planetit pa viza dhe pa kufizime. Megjithatë këtë privilegj shqiptarët kudo në hapësirat e ish-Jugosllavisë e shpërfillën dhe u ngritën në demonstrata kundër sistemit titist jugosllav, …

Më shumë...

Ismet Shabani: Shërbimit të Jashtëm Evropian në Aksion- SHJEA

Kocijançiq

Shërbimit të Jashtëm Diplomatic të Bashkësisë Evropiane Përfaqësueses së lartë: Zonja Federica Mogherini Zëdhënsja: Zonja Maja Kociancic E nderuara Përfaqësuesja e lartë e SHJEA-s, z. Federica Mogherini, E nderuara zësdhënëse e SHJEA-s, z. Maja Kocijancic, Edhe perkunder faktit se jeni udhëheqëse dhe përfaqësuese të dinjitetit të shteteve tuaja perkatse dhe …

Më shumë...

Sejdi Veseli: Përvjetorë lavdie, gjaku i të rënëve për liri është amanet

Bajram Bahtiri

Sot u mbushën 35 vjet, nga rënia për të mos vdekur kurrë e militantit të Frontit Nacional-Çlirimtar shqiptar, Dëshmorit Bajram Hajrush Bahtiri, pas një përpjekjeje me forca të shumta të milicisë serbo-çetnike dhe kuislingëve shqipfolës. Rënia e Dëshmorit të Kombit, Bajram Hajrush Bahtiri–Besniku, në Kodrën e Trimave, me 8 shkurt …

Më shumë...

KPM reagon lidhur me formën e raportimit nga disa media për viktimën e abuzimit seksual në Drenas

mediat

Komisioni i Pavarur i Mediave reagon ndaj formës së raportimit të disa ofruesve të shërbimeve mediale audio-vizuele të cilët nuk kanë respektuar plotësisht rregullat dhe parimet etikës gjatë raportimit të abuzimit seksual të një miture në Drenas nga një mësimdhënës dhe një polic. KPM në vazhdimësi ka shprehur shqetësimin e …

Më shumë...

Komunikatë e Komisioni Parlamentar për të Drejtat Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur dhe Peticione

Komunikatë e Komisioni Parlamentar për të Drejtat Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur dhe Peticione

Komisioni Parlamentar për të Drejtat Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur dhe Peticione, në mbledhjen e mbajtur sot ka diskutuar lidhur me rastet e fundit të dhunimit të të miturës nga Drenasi, dhe efektet negative të shfaqura në disa nga  institucionet e vendit. Lidhur me këtë, indinjatën e tij, …

Më shumë...

Oda Tregtare Kosovë-Turqi shpreh shqetësim për plaçkitjet e vazhdueshme të bankave në vend

Oda Tregtare Kosovare-Turke

Sektori bankar në Kosovë është një nga sektorët kryesorë me rol shumë të rëndësishëm për zhvillimin e ekonomisë së vendit, si dhe për stabilitetin ekonomik dhe atë social të tij. Një sistem bankar i qëndrueshëm dhe i fuqishëm konsiderohet parakusht për rritjen e investimeve në vend si dhe për tërheqjen …

Më shumë...

Ministria e Mbrojtjes, më 11 shkurt 2019 do të shpallë zyrtarisht konkursin publik për rekrutimin e ushtarëve të Kosovës

Kryetari Thaçi: FSK është fuqia dhe garancia më e mirë e sigurisë dhe stabilitetit të Kosovës

Ministria e Mbrojtjes e Republikës së Kosovës pritet që më datë 11 shkurt 2019 do të shpallë zyrtarisht konkursin publik për rekrutimin e rekrutëve (OR1) – ushtarëve që do të shërbejnë në komponentin aktive të Forcës së Sigurisë së Kosovës. Afati i konkurrimit do të jetë deri më 22 shkurt …

Më shumë...

Vlora Çitaku: Është e neveritshme se si OKB-ja po shndërrohet në teatër për t’i mundësuar Serbisë përsëritjen e gënjeshtrave

Vlora Çitaku

Ambasadorja e Republikës së Kosovës në Amerikë, Vlora Çitaku, ka thënë se sot në Këshillin e Sigurimit të Organizatës së Kombeve të Bashkuara do të mbahet një seancë koti, të cilën e ka kërkuar Serbia për të diskutuar për Kosovën. Ajo ka nënvizuar  se është e neveritshme se si  Këshilli …

Më shumë...

Ivica Daçiq: Serbia duhet ta shfrytëzojë momentin pozitiv në marrëdhëniet me Amerikën gjatë mandatit të Trumpit

Daçiq

Ministri, Ivica Daçiq, ka thënë se Serbia duhet ta shfrytëzojë momentin pozitiv në marrëdhëniet ndërkombëtare për të arritur një marrëveshje me Kosovën, deri në përfundimin e mandatit të presidentit amerikan Donald Trump. Mediat serbe shkruajnë së aktualisht në Këshillin e Sigurimit të OKB-së po zhvillohet një betejë e lidhur me …

Më shumë...

Ka përfunduar protesta e organizuar nga shoqëria civile pas rastit të abuzimit të 16-vjeçares në Drenas

Ka përfunduar protesta e organizuar nga shoqëria civile pas rastit të abuzimit të 16-vjeçares në Drenas

Ka përfunduar protesta e organizuar nga shoqëria civile pas rastit të abuzimit seksual të 16-vjeçares në Drenas nga mësuesi i saj e më pas edhe nga polici hetues. Protestuesit kanë kërkuar që të merren masa ndaj personave që kanë dhunuar të miturën në Drenas, derisa kanë kërkuar edhe shkarkimin e …

Më shumë...

Pëllumb Xhufi: Mitrovica e veriut është vatër të problemeve jo vetëm për Kosovën por edhe për Serbinë

Pëllumb Xhufi: Mitrovica e veriut është vatër të problemeve jo vetëm për Kosovën por edhe për Serbinë

Historiani i njohur, Pëllumb Xhufi, konsideron Mitrovicën e veriut si vatër të problemeve jo vetëm për Kosovën por edhe për Serbinë. Të mos harrojmë që kemi një pjesë të trevave shqiptare që ndodhen në lindje. Presheva, Medvegja, Bujanovci, trendi është shumë shqetësues ka një zbrazje të popullsisë nga kushtet që …

Më shumë...

Labinot Dervishaj: Në Kosovë shkollat pa psikolog, psikologët e papunë e problemet një mal i pa fund!

Labinot Dervishaj

Që nga përfundimi i luftës në Kosovë dhe fillimi i konsolidimit të institucioneve të vendit sistemi i arsimit ka qenë në fokus të eksperimenteve të ndryshme që për fatin e keq po vazhdojnë edhe në këtë kohë por që kurrë njëherë nuk kanë treguar rezultate pozitive në funksion të ngritjes …

Më shumë...

RKL: Kryetari i Boshnjakëve në Sanxhak, Sulejman Ugljanin me të drejtë flet për bashkim me Kosovën

RKL

Me të drejtën për Vetëvendosje, Sanxhaku do të bashkohet me vendin tonë, sepse edhe ashtu, gjatë kohës së Perandorisë Osmane, ishte pjesë e Vilajetit të Kosovës Kryetari i Boshnjakëve në Sanxhak, Sulejman Ugljanin, duke folur për gjendjen e boshnjakëve në Sanxhak, për shqiptarët dhe kushtet me të cilat jetojnë ata, …

Më shumë...

Sefer Muzlijaj: 8 shkurti i vitit 1945, një datë që duhet të hyjë në Kalendarin e historisë sonë kombëtare

Sefer Muzlijaj: 8 shkurti i vitit 1945, një datë që duhet të hyjë në Kalendarin e historisë sonë kombëtare

 (Me rastin e 74-vjetorit të rënies se tre heronjve të fshatit UÇË) Koincidencë: 8 shkurti -vendosja e administrimit ushtarak nga Jugosllavia kinse “popullor-demokratike” me serbo- çetnikët’ e  amnistuar-tamam fashiste. Po atë ditë në vendin e quajtur-Jerebi, pjesë e kompleksit te bjeshkëve të Moknës, në betejën jo të barabartë tre me …

Më shumë...

Ramush Haradinaj i vetmi zyrtar dhe politikan i pas luftës në Kosovë që nuk po i nënshtrohet BE-së, OKB-së dhe Amerikës

Kryeministri Haradinaj

Një ditë, Ramush Haradinaj me siguri se do të kujtohet për të arriturat apo dështimet e tij, por kurrë nuk do të harrohet për luftën pa kompromis kundër regjimit të Milosheviqit si komandant i Dukagjinit, gjatë kohës së luftës së UÇK-së në vitet 1998-1999 dhe kundërshtimit që i ka bërë …

Më shumë...