Ahmet Qeriqi

Ahmet Qeriqi: Letërsia shqipe me alfabet arab, u anashkalua për shkak të alfabetit me të cilën është shkruar I

Letërsia shqipe me alfabet arab, kundruar realisht është pasuri letrare, kombëtare e shqiptarëve, jo vetëm sepse shumica e kombit i përket besimit islam, por sepse ajo ka vlerat e veta specifike që pasurojnë diversitetin kulturor të një populli, dikur shumë me ndikim në Perandorinë Osmane, por edhe në Ballkan përgjithësisht. …

Më shumë...

Letërsia e bejtexhinjve, tradita shqiptare me ngjyrime orientale, Orientalizmi shqiptar III

Letërsia e bejtexhinjve, tradita shqiptare me ngjyrime orientale, Orientalizmi shqiptar III

Genciana ABAZI (EGRO: Mbi historinë e fjalës, “bejtexhi” Duke shkruar për  përkufizimin e padrejtë, që iu bë dhe vazhdon t i bëhet periodizimit të  letërsisë shqipe, duke e degraduar skajshëm, në këtë segmetn studiuesja, Genciana Abazi-Egro shkruan: Fjala “bejtexhi” është një fjalë problematike e shqipes. Ajo herë ka emërtuar në …

Më shumë...

Letërsia e bejtexhinjve, tradita shqiptare me ngjyrime orientale, Orientalizmi shqiptar II

Letërsia e bejtexhinjve, tradita shqiptare me ngjyrime orientale, Orientalizmi shqiptar II

Dy fazat e epokës së bejtexhinjve Letërsia e bejtexhinjve pati dy faza në zhvillimin e saj. Faza e parë shtrihet deri nga fundi i shekullit XVIII. Në veprat e kësaj faze më tepër gjeti shprehje fryma laike, kurse në veprat e fazës së dytë, që nis nga çereku i fundit …

Më shumë...

Sylejman Mehazi: Poezia shqipe me alfabet arab dhe rrugëtimi i saj poetik

Sylejman Mehazi: Poezia shqipe me alfabet arab dhe rrugëtimi i saj poetik

Do ta fillojmë me poezinë”Tirana jonë si mësoi” shkruar nga Zenel Bastari: “Ymrin (jetën) na e kanë shkurtue, po na shtrydhin porsi rrush Bytym kalbi(krejt zemra) na u coptua, me vner shpirti u mbush. Buke pa bukë po rrojnë fakirat, (të varfërit, të shkretët). Pa opinga, zbathë e zhveshë; vetë …

Më shumë...

Arbanë Qeriqi-Gashi: Intervistë me Jonida Hotin, bija e dëshmorit të kombit, Xhemali Hoti

Arbanë Qeriqi-Gashi: Intervistë me Jonida Hotin, bija e dëshmorit të kombit, Xhemali Hoti

RKL: Mirë se vini në Radion Kosova e Lirë, e nderuara Jonida Hoti , bijë e dëshmorit të Kombit, Xhemali Hoti Jonida Hoti: Falminderit Radio Kosova e Lirë RKL: çka mund të veçoni nga aktiviteti i Babit Tuaj? Jonida Hoti: Unë ,Jonida Hoti si bijë e dëshmorit di që babai …

Më shumë...

Agim A. Hoxha: Kjo është dhurata më e bukur që pranova nga një femër

Agim A. Hoxha: Kjo është dhurata më e bukur që pranova nga një femër

I thelluar në biseda të ndryshme socio-ekonomike me një mik timin në një pastiçeri afër sheshit të Prishtinës, papritmas shfaqet një femër rrethë të 50-ve, vendosë në tavolinën tonë një figurë si varëse çelësash (shiko fotografinë) dhe një letër ku shkruante ” Ndihmoje shoqatën e shurdhë-memecëve duke blerë varësen 1€ …

Më shumë...

Fehmi Rama: Sërish vjen marsi!

Fehmi Rama

5, 6, 7 marsi i 1998, janë ditet më sublimimin më të madh për lirin e vendit tonë, është kohë kur në zemrat e gjithë atyre që frymojnë shqip lindën mijëra ADEM JASHARA. Marsi është muaji në të cilin arriti kulminacionin sakrifica për liri, në rrafshin atdhetar Jasharajt u bënë …

Më shumë...

Bajram Arifi: Shfletimi i historisë: 27 vjet më parë, Referendumi për Kosovën Lindore

Bajram Arifi: Shfletimi i historisë: 27 vjet më parë, Referendumi për Kosovën Lindore

25 vite më parë me 1 dhe 2 mars të vitit 1992 ishte koha kur shqiptarët përpos stërvitjeve dhe parapërgatitjeve ushtarake, paralel me ta kishin edhe organizimin politik për shpalljen e pavarsisë së Kosovës në Kosovë, Iliridës në Maqedoni dhe referendumi politikë për shpalljen e autonomisë së Kosovës lindore si …

Më shumë...

Jusuf Zenunaj: Në Kuvendin e Mërgatës

Jusuf Zenunaj

Fjalë të ëmbla, fjalë pa lek të madh e të vogël , të gjithë kanë prek ! ? U gëzuan mali, fusha e deti, folen Rama e Ahmeti. Me premtimet që dha Thaçi si gjithmonë zemrën na e kënaqi , zëri i tij fort kumboi; me të fare s’bëhet lojë, …

Më shumë...

Jakup Krasniqi: Të ligjërosh me afsh patriotik

Jakup Krasniqi

Nuk ka më lehtë sesa të ligjërosh me afsh patriotik para një mase që 70% e saj janë analfabet funksional, të cilët lehtë “mashtrohen” nga fjalët e mëdha të thëna në vetën e parë?! Unë! Unë! Unë!  Universitetet e shumta të periudhës se “demokracisë” (publike e private) në Shqipëri e …

Më shumë...

Ministri Rrustem Berisha priti sot ambasadorin e Turqisë në Kosovë z. Ҫagri Sakar

Ministri Rrustem Berisha priti sot ambasadorin e Turqisë në Kosovë z. Ҫagri Sakar

Ministri i Ministrisë së Mbrojtjes të Republikës së Kosovës, z. Rrustem Berisha, ka pritur sot, në një takim njohje, ambasadorin e ri të Turqisë në Kosovë, z. Çagri Sakar. Me këtë rast, ministri Berisha, fillimisht i uroi detyrën ambasadorit Sakar, si dhe e njoftoi atë, me procesin e tranzicionit të …

Më shumë...

Edi Rama: Aty ku shqiptarët bashkohen janë më të mirët dhe fitojnë gjithmonë

Edi Rama: Aty ku shqiptarët bashkohen janë më të mirët dhe fitojnë gjithmonë

Kryeministri i Shqipërisë,  Edi Rama në Samitin e Diasporës, deklaroi se aty ku shqiptarët bashkohen janë më të mirët dhe fitojnë gjithmonë. Nuk ka nevojë t’ju them se sa të rëndësishëm jeni dhe sa e rëndësishme është diaspora, por besoj se është e nevojshme të ndaj me ju vëllazërisht disa …

Më shumë...

Në asnjë rrethanë dhe me asnjë çmim nuk do të lejojmë as të qarkullojnë idetë për Union Ballkanik, thotë kryetari Hasnim Thaçi

Në asnjë rrethanë dhe me asnjë çmim nuk do të lejojmë as të qarkullojnë idetë për Union Ballkanik, thotë kryetari Hasnim Thaçi

Kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi, në fjalën e tij në Samitin e dytë të Diasporës që po mbahet në Tiranë, ka thënë se organizimi i ndonjë konference me Rusinë, shkëmbimi i territoreve, ndarja e vendit dhe ideja e Unionit Ballkanik kurrë nuk do të ndodhin. “Nuk do të lejojmë në …

Më shumë...

Albin Kurti, ka ftuar votuesit e Malësisë së Madhe në Mal të Zi që ta votojnë numrin 5 në zgjedhjet për Komunën e Tuzit

Albin Kurti

Kryetari i Vetëvendosje, Albin Kurti, ka ftuar votuesit e Malësisë së Madhe në Mal të Zi që ta votojnë numrin 5 në zgjedhjet për Komunën e Tuzit. “Është hera e parë që partitë shqiptare dalin me listë të përbashkët për të artikuluar interesat politike të shqiptarëve, dhe për t’ia kthyer …

Më shumë...

Në Institutin Albanologjik është mbajtur Akademi Përkujtimore kushtuar akademikut Idriz Ajeti

Në Institutin Albanologjik është mbajtur Akademi Përkujtimore kushtuar akademikut Idriz Ajeti

Në Akademinë Përkujtimore, e cila sot i ka  kushtuar akademikut, Idriz Ajeti, mori pjesë edhe kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, i cili me këtë rast ai tha se profesor, dokrot Idriz  Ajeti gjatë tërë gjysmës së dytë të shekullit të kaluar ishte shenjë identifikuese e gjuhës shqipe në botë, krahas …

Më shumë...

OAK kërkon nga Kryetari Veliaj sqarime shtesë për rastin ELKOS

OAK

Oda e Afarizmit të Kosovës ditë më parë i është drejtuar Kryetarit të Bashkisë së Tiranës, z. Erion Veliaj në lidhje me deklaratat e publikuara nga z. Ramiz Kelmendi nga i cili ka marrë një përgjigje nga e cila OAK nuk ka qenë plotësisht e kënaqur. Në letrën e dërguar …

Më shumë...