Ahmet Qeriqi

Refik Hasani: Çfarë mundë të presim prej Kosovës dhe Shqipërisë nga zgjedhjet e 11 dhe 25 qershorit

Refik Hasani

Për Parlamentin e Republikës së Kosovës  jane caktuar zgjedhjet e parakohshme për t’u mbajtur më 11 qershor të muajit tjetër. Të pesë legjislaturat që  nga viti 2001 asgjë nuk ka ndryshuar në përmirësim të kushteve të kësaj krahine. Qeveria dhe Parlamenti i Kosovës  nuk ka arritur asgjë përveç një ndihme …

Më shumë...

Policia angleze ka konfirmuar 19 të vdekur dhe rreth 50 të tjerë të plagosur nga shpërthimi në Manchester Arena

Policia angleze ka konfirmuar 19 të vdekur dhe rreth 50 të tjerë të plagosur nga shpërthimi në Manchester Arena

Policia e Mançesterit ka njoftuar se tash për tash 19 veta  janë konfirmuar të vdekur dhe rreth 50 të tjerë të plagosur, si pasojë e shpërthimit që ka ndodhur në fund të koncertit të Ariana Grandes në Manchester Arena. “Rreth orës 22:35 të hënën më 22 maj 2017, policia ka …

Më shumë...

Kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi, ka biseduar me kryetarin e Austrisë Alexander Van der Bellen

Kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi, ka biseduar me kryetarin e Austrisë Alexander Van der Bellen

Kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi, është takuar me kryetarin e  Austrisë Alexander Van der Bellen, në Pallatin Hofburg në Vjenë, me të cilin ka biseduar për thellimin e marrëdhënieve bilaterale, rritjen e bashkëpunimit rajonal dhe intensifikimin e agjendës euro-atlantike për Kosovën. Thaçi e ka uruar kryetarin, Van der Bellen për …

Më shumë...

Gjykata Themelore e Prishtinës ka pezulluar përkohësisht urdhër-arrestin ndaj Albin Kurtit

Kurti

Gjykata Themelore e Prishtinës ka pezulluar përkohësisht urdhër-arrestin ndaj Albin Kurtit, ka bërë të ditur  zëdhënësja e Gjykatës, Mirlinda Gashi. Lidhur me kërkesën tuaj konfirmojmë se Gjykata Themelore në Prishtinë ka pezulluar përkohësisht ekzekutimin e Urdhëresën për ndalim, arrestim dhe dërgim në qendër të paraburgimit ndaj të akuzuarit Albin Kurti. …

Më shumë...

Gani Bajrami: U nda nga jeta atdhetari i shquar Mehmet Sh. Kelmendi

Të dielën, më 21 maj 2017, në moshën 90 vjeçare, u nda nga jeta Mehmet (Shaban) Kelmendi, njëri prej veprimtarëve të palodhshëm të lëvizjes kombëtare në Fushë-Kosovë. I ndjeri ishte një nga pishtarët e parë të arsimit, të cilit iu ndalua kjo veprimtari që në start nga UDB-ja famëkeqe, e …

Më shumë...

Lëvizja për Shqipëri të Bashkuar ia vuri zjarrin flamurit grek në fshatin Kranë të Delvinës

Lëvizja për Shqipëri të Bashkuar ia vuri zjarrin flamurit grek në fshatin Kranë të Delvinës

Sot, në mëngjes rreth orës  6:00 aktivistët e Lëvizjes për Shqipëri të Bashkuar, të prirë nga kryetari i saj Tahir Veliu ulën dhe ia  vunë zjarrin flamurit grek në fshatin Kranë të Delvinës, që një javë më parë ishte ngritur nga përfaqësues të organizatave ekstremiste-terroriste të Greqisë, si Agimi i …

Më shumë...

Donald Trump u bën thirrje vendeve islame të luftojnë me vendosmëri kundër ekstremizmit islamik

Donald Trump ka kërcënuar se do të fillojë sulmet ajrore kundër regjimit të Assadit në Siri

Kryetari amerikan, Donald Trump, u bëri thirrje sot vendeve myslimane të luftojnë me vendosmëri kundër ekstremizmit islamik, duke e konsideruar luftën kundër terrorizmit si një betejë mes të mirës dhe të keqes. Në një fjalim të shumëpritur të mbajtur në Riad, përpara përfaqësuesve të rreth 50 vendeve islame, Trump kritikoi …

Më shumë...

Kryetari i Turqisë, Rexhep Tajip Erdogan rimori kryesinë e partisë në pushtet

Erdogan

Kryetari i Turqisë, Rexhep Tajip Erdogan rimori kryesinë e partisë në pushtet gjatë një kongresi të Partia për Dejtësi dhe Zvillim, grupimi politik të cilin ai e themeloi në vitin 2001. Kryetari i shtetit premtoi mbi të gjitha se do të luftojë kundër armiqve të Turqisë. Me 1 414 vota …

Më shumë...

Abdullah Mehmeti zgjidhet kryetar i degës së AKR-së në Besianë

Abdullah Mehmeti zgjidhet kryetar i degës së AKR-së në Besianë

Në prani të një numri të madh të qytetarëve, Aleanca Kosova e Re sot ka mbajtur Kuvendin e Degës në Podujevë, ku me shumicë votash kryetar u zgjodh Abdullah Mehmeti. Kryetari më i ri u shpreh i nderuar që do t`i përfaqësojë vendasit e tij në këtë detyrë, duke u …

Më shumë...

Arton Musliu: Rreth krahut, të bashkuar

Arton Musliu

Në historinë moderne të formimit të shteteve ka pak popuj të cilët kanë arritur që shtetet e tyre t’i formojnë përmes rezistencës paqësore. Ta zëmë, Norvegjia, apo Islanda. Ndërkohë që formimi i shteteve si rezultat i shpërbërjes së ish federatave është tjetër kontekst. Pra, popujt gjithandej nëpër botë kanë arritur …

Më shumë...

Mr. Adem Lushaj: Jo fushatës që nxit urrejtje qytetare dhe vëllavrasje!!!

Adem Lushaj

Zgjedhjet e parakohshme për Kuvendin e Kosovës, do mbahen me 11 qershor. Edhe pse zyrtarisht, fushata zgjedhore është dhjetë ditore (31.05-09.06), subjektet politike tashmë kanë filluar me fushatat e tyre, në kërkim të votës qytetare. Pra, në mënyrë zyrtare asgjë s’ka filluar, kurse kërkimi i votës veç po vazhdon, bile …

Më shumë...

Nebi Rexhepi: Partitë politike në Kosovë si ekipet e futbollit

Nebih Rexhepi

Një gjë duhet pranuar e deshëm apo s’deshëm, politika shqiptare sidomos ajo në Kosovë po përjeton një krizë të thellë. Ç’është më e keqja arsye nuk ka?!. Por absurdi më i madh është kur i shef këta politikanë secili më prepotent se tjetri pastaj kur i dëgjon me atë retorikën …

Më shumë...

Ahmet Kamberi: Profesor, doktor Elez Selimi një njeri human që jetoi më shumë për të tjerët se për veten

Ahmet Kamberi: Profesor, doktor Elez Selimi një njeri human që jetoi më shumë për të tjerët se për veten

Më  4 maj 2017 u nda nga jeta ne moshën 77 vjeçare prof,dr. Elez Selimaj, një personalitet i shquar i mjekësisë dhe shkencës mjekësore shqiptare. Me 5 maj mbi varrin e tij, prof, dr. Ahmet Kamberi, figure e shquar e kardiologjisë dhe mjekësisë shqiptare mbajti fjalën e rastit, me ç’ …

Më shumë...

Ahmet Qeriqi: Shtegtimi dhe hakmarrja e Lah Garaqit

Ahmet Qeriqi: Shtegtimi dhe hakmarrja e Lah Garaqit

Emri i Lah Garaqit njihej jo vetëm në Stamboll, ku kishte shërbyer me vjet të tëra nizam e redif, por edhe në Vilajetin e Kosovës, e veçmas në Malësinë e Malmirit, ku kishte jetuar vitet e fundit të jetës, në ilegalitet të thellë, meqë ndiqej me një ferman special të …

Më shumë...

Fatmir Limaj: Kosova s’do të ketë më tre kryeministra

Fatmir Limaj: Kosova s’do të ketë më tre kryeministra

Lideri i Nismës për Kosovën, Fatmir Limaj ka deklaruar se “kryeministri Ramush Haradinaj do të punojë për shkapjen e shtetit, duke mos lejuar askënd të cenojë asnjë milimetër të Kosovës. Kurse “Zajednica”, sipas tij, nuk do të jetë ashtu siç kanë menduar. Limaj tha se kjo që po ndodh sot, …

Më shumë...