Ahmet Qeriqi

Jakup Krasniqi: Ushtria Çlirimtare e Kosovës kishte strategji-çlirimin e vendit

Jakup Krasniqi: Dëmin që “insajderi” ia shkakton buxhetit të Kosovës dhe PTK-së nuk ia shkakton gjithë “fisi” im

Në luftën e Prekazit u vranë 58 (62) shqiptarë, fëmijë, gra, pleq e të rinj dhe kjo qe një humbje e madhe për tërë kombin, e sidomos për Drenicën e Jasharët. Llogaria qe bëri armiku doli e gabuar, sepse radhët e UÇK-së po shtoheshin në mënyrë marramendëse. Populli, e sidomos …

Më shumë...

Sonte në mbrëmje përfundon manifestimin gjithë popullor, “Epopeja e UÇK-së”

Nata e Zjarreve

Sonte në mbrëmje përfundon manifestimi tradicional gjithë popullor  në kujtim dhe nderim të Epopesë së lavdishme të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës dhe heroizmit të Komandantit Legjendarm Adem Jashari, familjes Jashari të Prekazit  dhe të gjithë të rënëve për lirinë dhe pavarësinë e Kosovës. Aktivitete të shumta kulturore përkujtimore e tematike …

Më shumë...

Kryesia e Kuvendit ka marrë vendim që seanca për Platformën e dialogut të mbahet nesër duke filluar në orën 9:00

Kuvendi i Kosovës

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli, ka njoftuar se Kryesia e Kuvendit ka marrë vendim që seanca për Platformën e dialogut të mbahet nesër duke filluar në orën 9:00 të mëngjesit.  Ai ka thënë se në orën 9 mbahet kjo seancë, ndërsa në orën 10 vazhdon seanca e rregullt. …

Më shumë...

Ministri Shala takoi ambasadorin e Turqisë Sakar, me të cilin pajtohen për thellim të bashkëpunimit

Ministri Shala takoi ambasadorin e Turqisë Sakar, me të cilin pajtohen për thellim të bashkëpunimit

Ministri i Tregtisë dhe Industrisë, Endrit Shala ka pritur në takim ambasadorin e ri të Turqisë në Kosovë, Çagrı Sakar, me të cilin biseduan për thellimin e bashkëpunimit ekonomik në mes të vendeve. Ministri Shala tha se ministria që drejton është bartëse e zbatimit të Ligjit për Investime Strategjike, duke …

Më shumë...

Ministri Lekaj nënshkroi marrëveshje bashkëpunimi me kryetarët e komunave të Gjakovës, Deçanit dhe Pejës

Ministri Lekaj nënshkroi marrëveshje bashkëpunimi me kryetarët e komunave të Gjakovës, Deçanit dhe Pejës

Ministri i infrastrukturës dhe Transportit Pal Lekaj, të mërkurën priti në takime të ndara kryetarët e komunave të Gjakovës, Deçanit dhe atë të Pejës, me ç rast ka nënshkruar marrëveshje bashkëpunimi me këto komuna për projektet infrastrukturore të tyre. Këto marrëveshje janë vazhdimësi e mbështetjes së MIT-së për komunat, sikurse …

Më shumë...

Kosova ka humbur 43 milionë euro nga BE-ja, tani edhe 11 milionë të tjera për shkak të mos përmbushjes së MSA-së

Diaspora solidarizohet me vendlindjen, për një ditë dhurohen afër 100 mijë euro për fondin emergjent

Kosova përveç se i ka humbur 43 milionë euro nga Bashkimi Evropian rrezikon t’i humbas edhe 11 milionë të tjera për shkak të mos përmbushjes së zotimeve që dalin nga Marrëveshja për Stabilizim – Asociim. Në Institutin e Kosovës për Politikat Evropiane (EPIK) thonë se 43.4 milionë euro janë të …

Më shumë...

OAK përsëritë kërkesën për përkrahje të femrave dhe bizneseve

OAK

 Ligji për Pushimin i Lehonisë, numri i ulët i femrave të punësuara në Kosovë në raport me rajonin, ripërsëritja e kërkesës ndaj institucioneve, ishte qëllimi i konferencës me media të organizuar nga Oda e Afarizmit të Kosovës. Koordinatorja e OAK-së Qëndresa Ibrahimi theksoi se Oda e Afarizmit të Kosoves ka …

Më shumë...

Plakut, Abu Amxhad të Eufratit, rusët ia shfarosën krejt familjen, të cilën e varrosi vetë

Plakut, Abu Amxhad të Eufratit, rusët ia shfarosën krejt familjen, të cilën e varrosi vetë

Fle  tokë mbi ta, fli mbi këta shpirtra të pafajshëm… ( Një nga mijëra rrëfime të tmerrshme të luftës në Siri…)  Duke recituar vargje këngësh popullore nga tradita, banorët e Eufratit vajtojnë  me dhembje më të dashurit e tyre. Plaku,  Abu Amxhad fillon të rrëfejë se në Al Kurijah të …

Më shumë...

Gëzim Kelmendi: Adem Jashari, emër që do ta mbajë mend çdo gjeneratë

Gëzim Kelmendi

Adem Jashari, emër që do ta mbajë mend çdo gjeneratë. 5, 6 dhe 7 Marsi i vitit 1998 shënoj ngjarjen që nuk do të harrohet kurrë. Në këto ditë forca të mëdha policore dhe ushtarake të Serbisë rrethuan familjen Jashari në Prekaz. Kjo familje e edukuar dhe e ushqyer me …

Më shumë...

Ministri i Mbrojtjes dhe Komandanti i FSK-së bënë homazhe në Memorialin Përkujtimor, “Adem Jashari” në Prekaz

Ministri i Mbrojtjes dhe Komandanti i FSK-së bënë homazhe në Memorialin Përkujtimor, “Adem Jashari” në Prekaz

Ministri i Mbrojtjes Rrustem Berisha dhe komandanti i FSK-së, gjenerallejtënant Rrahman Rama, të shoqëruar nga zv. Ministrat: Agim Çeku dhe Burim Ramadani, sekretari i Përgjithshëm Shkëlzen Sylaj, gjeneralë,  oficerë të FSK-së, si dhe zyrtarë të lartë të Ministrisë, sot bënë homazhe tek varri i Komandantit Legjendar Adem Jashari dhe Familja …

Më shumë...

Scaparrotti: Situata e sigurisë në Ballkan është shumë e brishtë, disa vende janë shënjestra të Rusisë

Scaparrotti: Situata e sigurisë në Ballkan është shumë e brishtë, disa vende janë shënjestra të Rusisë

Komandanti i forcave të SHBA-së në Evropë, Curtis M. Scaparrotti, gjatë një dëshmie para komitetit për Forca të Armatosura të Senatit amerikan, ka deklaruar se  Situata e sigurisë në Ballkan është shumë e brishtë dhe vendet e Ballkanit janë shënjestra kryesore të ndikimit malinj të Rusisë. S komandant Suprem i …

Më shumë...

Scott: Uashingtoni do të mbështes çdo zgjidhje afatgjate, të qëndrueshme, për të cilën pajtohen Kosova dhe Serbia

Scott: Uashingtoni do të mbështes çdo zgjidhje afatgjate, të qëndrueshme, për të cilën pajtohen Kosova dhe Serbia

Ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, në Beograd, Kyle Scott, ka thënë se Uashingtoni nuk tërheq “vija të kuqe” kur është fjala për zgjidhjen e çështjes së Kosovës. Në thelb  të marrëveshjes Kosovë-Serbi duhet të jetë njohja reciproke. Në një intervistë për të përditshmen serbe “Kurir”, Scott ka thënë …

Më shumë...

Albin Kurti: Adem Jashari u bë mësues i kombit shqiptar, ai na mësoi mësimin e vyer të rezistencës me çdo kusht

Kërcënimi arbitrar i Albin Kurtit, me maksimën e njohur, “krejt ose hiq”, tregon frikën e tij në “përballje” me realitetin

Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, ka thënë se këto ditë, prej datës 5 e deri në 7 mars, e gjithë Kosova, madje e gjithë shqiptaria, përkujton me respekt e nderim trimërinë dhe sakrificën, forcën dhe vendosmërinë, kontributin dhe mësimin e familjes Jashari.  “21 vite më parë, në orët e …

Më shumë...

Monica Macovei: Veprimet e dhunshme të opozitës rrënojnë ritmin e reformave duke dërguar mesazhin e gabuar

Monica Macovei: Veprimet e dhunshme të opozitës rrënojnë ritmin e reformave duke dërguar mesazhin e gabuar

Kryetarja e Delegacionit të Parlamentit Evropian Monica Macovei e cilëson të gabuar sjelljen e opozitës, duke theksuar se kjo po e pengon të ardhmen evropiane të vendit. Në reagim thuhet se Shqipëria po përparon me hapa të shpejtë drejt Bashkimit Evropian, duke vlerësuar avancimin në Reformën në Drejtësi.  “Në cilësinë …

Më shumë...

Arbanë Qeriqi-Gashi: Intervistë me Rrezarta Samiun, bijë e dëshmorit të Kombit, Rrahim Samiu

Arbanë Qeriqi-Gashi: Intervistë me Rrezarta Samiun, bijë e dëshmorit të Kombit, Rrahim Samiu

RKL: Mirë se vini në Radion Kosova e Lirë, e nderuara Rrezarta, bijë e dëshmorit të Kombit, Rrahim Samiu. Rrezarta Samiu: Përshëndetje nga Tetova, dhe më lejoni që t’u përgëzoj për veprimtarinë tuaj në dobi të kombit, duke dashur që kurrë të mos ndaloni.   RKL: Për dëgjuesit e tanë …

Më shumë...

Dr. Ermira Babamusta: Intervistë me Mark D. Vickers, ish-Atasheu Britanik i Mbrojtjes në Tiranë

Dr. Ermira Babamusta: Intervistë me Mark D. Vickers, ish-Atasheu Britanik i Mbrojtjes në Tiranë

Mark D. Vickers ka shërbyer si oficer i Ushtrisë Britanike dhe ka jetuar në shtete të ndryshme nëpër botë si Hong Kong, Gjermani, Nepal, Shqipëri si dhe në vendlindjen e tij në Angli. Lejtnant Kolonel Mark D. Vickers është ish-Atasheu Britanik i Mbrojtjes në Tiranë. Pas daljes në pension në …

Më shumë...