Ahmet Qeriqi

Vlora Çitaku: Të jem ambasadore e Kosovës në Uashington DC është nderi i jetës sime

Çitaku

Ambasadorja e Kosovës në Uashington, Vlora Çtaku, ka zgjedhur një mënyrë diplomatike t’i përgjigjet kryeministrit Ramush Haradinaj, i cili ka thënë se “Çitaku është ambasadore e Hashim Thaçit në Uashington”. “Unë jam Ambasadore e Kosovës, dhe Ramush Haradinaj është Kryeministri im. Të jem Ambasadorja e juaj ne Washington DC është …

Më shumë...

Aleksandar Vuçiq, nuk është kryetar shteti, por është një lider i krimit të organizuar, thotë Ilir Bytyçi

Vuçiq

Vëllai i tre dëshmorëve të UÇK-së, pjesëtarë të Batalionit “Atlantiku” Ilir Bytyçi, ka thënë se vëllezërit e tij:  Ylli, Agroni dhe Mehmeti janë vrarë pas përfundimit të luftës nga forcat serbe. Ai akuzon kryetarin e Serbisë, Aleksandar Vuçiq, të cilin e konsideron jo si burrë shteti por si  një lider …

Më shumë...

Ramush Haradinaj: Sa do vështirë që do të jetë, ne do t’i ruajmë kufijtë e Kosovës, të 17 shkurtit 2008

Haradinaj: AAK në asnjë rrethanë nuk do të pranojë që Kosova të bëhet pjesë e një tavoline ku flitet për ndryshim kufijsh

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj i ka bërë thirrje presidentit Hashim Thaçi, që të, siç u shpreh ai “mashtrojë” Kosovën me idenë për korrigjim të lehtë të kufirit me Serbinë. “Vija kufitare me Serbinë, nëse do të jetë korrigjim i lehtë, mundet të mos jetë aq i lehtë. I bëj …

Më shumë...

Pasurinë e tyre duhet ta publikojnë 4839 zyrtarë publikë të Kosovës

Pasurinë e tyre duhet ta publikojnë 4839 zyrtarë publikë të Kosovës

Pasurinë e tyre duhet ta publikojnë 4839 zyrtarë publikë janë të detyruar ta deklarojnë pasurinë e tyre 31 ditë kanë në dispozicion zyrtarët publikë ta deklarojnë pasurinë e tyre, për vitin 2018. Nga ora 8:00 e mëngjesit, Agjencia Kundër Korrupsionit ka lajmëruar të gjithë 4839 zyrtarët publikë se, në përputhje …

Më shumë...

Hasan Zuko Kamberi, poeti i parë social, realist, në letërsinë shqipe II

Hasan Zuko Kamberi, poeti i parë social, realist, në letërsinë shqipe II

Në historinë e letërsisë shqipe shkruan se poezia sociale fillon të zhvillohet me Çajupin për të kulmuar  me Migjenin, duke lënë anash, autorin e “trahanasë”, Hasan Zuko Kamberin, i cili ka shkruar  dy qind e pesëdhjetë vjet më parë. “Trahani” i Hasan Zuko Kamberit është shkruar afër 200 vjet para …

Më shumë...

Ahmet Qeriqi: Letërsia shqipe me alfabet arab, u anashkalua për shkak të alfabetit me të cilën është shkruar I

Letërsia shqipe me alfabet arab, kundruar realisht është pasuri letrare, kombëtare e shqiptarëve, jo vetëm sepse shumica e kombit i përket besimit islam, por sepse ajo ka vlerat e veta specifike që pasurojnë diversitetin kulturor të një populli, dikur shumë me ndikim në Perandorinë Osmane, por edhe në Ballkan përgjithësisht. …

Më shumë...

Letërsia e bejtexhinjve, tradita shqiptare me ngjyrime orientale, Orientalizmi shqiptar III

Letërsia e bejtexhinjve, tradita shqiptare me ngjyrime orientale, Orientalizmi shqiptar III

Genciana ABAZI (EGRO: Mbi historinë e fjalës, “bejtexhi” Duke shkruar për  përkufizimin e padrejtë, që iu bë dhe vazhdon t i bëhet periodizimit të  letërsisë shqipe, duke e degraduar skajshëm, në këtë segmetn studiuesja, Genciana Abazi-Egro shkruan: Fjala “bejtexhi” është një fjalë problematike e shqipes. Ajo herë ka emërtuar në …

Më shumë...

Letërsia e bejtexhinjve, tradita shqiptare me ngjyrime orientale, Orientalizmi shqiptar II

Letërsia e bejtexhinjve, tradita shqiptare me ngjyrime orientale, Orientalizmi shqiptar II

Dy fazat e epokës së bejtexhinjve Letërsia e bejtexhinjve pati dy faza në zhvillimin e saj. Faza e parë shtrihet deri nga fundi i shekullit XVIII. Në veprat e kësaj faze më tepër gjeti shprehje fryma laike, kurse në veprat e fazës së dytë, që nis nga çereku i fundit …

Më shumë...

Sylejman Mehazi: Poezia shqipe me alfabet arab dhe rrugëtimi i saj poetik

Sylejman Mehazi: Poezia shqipe me alfabet arab dhe rrugëtimi i saj poetik

Do ta fillojmë me poezinë”Tirana jonë si mësoi” shkruar nga Zenel Bastari: “Ymrin (jetën) na e kanë shkurtue, po na shtrydhin porsi rrush Bytym kalbi(krejt zemra) na u coptua, me vner shpirti u mbush. Buke pa bukë po rrojnë fakirat, (të varfërit, të shkretët). Pa opinga, zbathë e zhveshë; vetë …

Më shumë...

Arbanë Qeriqi-Gashi: Intervistë me Jonida Hotin, bija e dëshmorit të kombit, Xhemali Hoti

Arbanë Qeriqi-Gashi: Intervistë me Jonida Hotin, bija e dëshmorit të kombit, Xhemali Hoti

RKL: Mirë se vini në Radion Kosova e Lirë, e nderuara Jonida Hoti , bijë e dëshmorit të Kombit, Xhemali Hoti Jonida Hoti: Falminderit Radio Kosova e Lirë RKL: çka mund të veçoni nga aktiviteti i Babit Tuaj? Jonida Hoti: Unë ,Jonida Hoti si bijë e dëshmorit di që babai …

Më shumë...

Agim A. Hoxha: Kjo është dhurata më e bukur që pranova nga një femër

Agim A. Hoxha: Kjo është dhurata më e bukur që pranova nga një femër

I thelluar në biseda të ndryshme socio-ekonomike me një mik timin në një pastiçeri afër sheshit të Prishtinës, papritmas shfaqet një femër rrethë të 50-ve, vendosë në tavolinën tonë një figurë si varëse çelësash (shiko fotografinë) dhe një letër ku shkruante ” Ndihmoje shoqatën e shurdhë-memecëve duke blerë varësen 1€ …

Më shumë...

Fehmi Rama: Sërish vjen marsi!

Fehmi Rama

5, 6, 7 marsi i 1998, janë ditet më sublimimin më të madh për lirin e vendit tonë, është kohë kur në zemrat e gjithë atyre që frymojnë shqip lindën mijëra ADEM JASHARA. Marsi është muaji në të cilin arriti kulminacionin sakrifica për liri, në rrafshin atdhetar Jasharajt u bënë …

Më shumë...

Bajram Arifi: Shfletimi i historisë: 27 vjet më parë, Referendumi për Kosovën Lindore

Bajram Arifi: Shfletimi i historisë: 27 vjet më parë, Referendumi për Kosovën Lindore

25 vite më parë me 1 dhe 2 mars të vitit 1992 ishte koha kur shqiptarët përpos stërvitjeve dhe parapërgatitjeve ushtarake, paralel me ta kishin edhe organizimin politik për shpalljen e pavarsisë së Kosovës në Kosovë, Iliridës në Maqedoni dhe referendumi politikë për shpalljen e autonomisë së Kosovës lindore si …

Më shumë...

Jusuf Zenunaj: Në Kuvendin e Mërgatës

Jusuf Zenunaj

Fjalë të ëmbla, fjalë pa lek të madh e të vogël , të gjithë kanë prek ! ? U gëzuan mali, fusha e deti, folen Rama e Ahmeti. Me premtimet që dha Thaçi si gjithmonë zemrën na e kënaqi , zëri i tij fort kumboi; me të fare s’bëhet lojë, …

Më shumë...

Jakup Krasniqi: Të ligjërosh me afsh patriotik

Jakup Krasniqi

Nuk ka më lehtë sesa të ligjërosh me afsh patriotik para një mase që 70% e saj janë analfabet funksional, të cilët lehtë “mashtrohen” nga fjalët e mëdha të thëna në vetën e parë?! Unë! Unë! Unë!  Universitetet e shumta të periudhës se “demokracisë” (publike e private) në Shqipëri e …

Më shumë...

Ministri Rrustem Berisha priti sot ambasadorin e Turqisë në Kosovë z. Ҫagri Sakar

Ministri Rrustem Berisha priti sot ambasadorin e Turqisë në Kosovë z. Ҫagri Sakar

Ministri i Ministrisë së Mbrojtjes të Republikës së Kosovës, z. Rrustem Berisha, ka pritur sot, në një takim njohje, ambasadorin e ri të Turqisë në Kosovë, z. Çagri Sakar. Me këtë rast, ministri Berisha, fillimisht i uroi detyrën ambasadorit Sakar, si dhe e njoftoi atë, me procesin e tranzicionit të …

Më shumë...