Ahmet Qeriqi

Luftimet në Çirez e Likoshan 21 vjet më parë shembën dilemën pacifiste, se liria do të fitohej me bisedime

UCK

21 vjet më parë njësitet e UÇK-së, të cilat i drejtonte, Komandanti, Adem Jashari sulmuan forcat policore serbe në vendin e quajtur,  “Te lisat Gjashtënjakë” me fshatrave Qirez dhe Likoshan. Gjatë ndeshjeve, luftëtarët e lirisë shpartalluan një patrullë policore  ku mbeten të vrarë 4 serbë dhe disa të tjerë të …

Më shumë...

Limaj: Taksa 100 për qind, për mallrat me origjinë nga Serbia dhe Bosnja duhet të jetë pjesë e negocimit në Bruksel

Fatmir Limaj: Në këtë 20-vjetor, në Kosovën e lirë, është kthyer në përjetësi në shtatore heroi i kombit, Ilaz Kodra

Zëvendës-kryeministri i Kosovës, Fatmir Limaj, bashkëkryesues i delegacionit shtetëror në dialogun me Serbinë, në një intervistë për “Radion Evropa e Lirë”, ka thënë se taksa 100 për qind, e vendosur për mallrat me origjinë nga Serbia dhe Bosnja e Hercegovina, duhet të jetë pjesë e negocimit në Bruksel dhe nuk …

Më shumë...

U ndanë medalje për oficerët e FSK-së të cilët kryen Akademinë Ushtarake “Sandhurst” në Mbretërinë e Bashkuar

U ndanë medalje për oficerët e FSK-së të cilët kryen Akademinë Ushtarake “Sandhurst” në Mbretërinë e Bashkuar

 Sot në Ministrinë e Mbrojtjes,  para  oficerëve të FSK-së të cilët kanë kryer Akademinë Ushtarake Sandhurst në Mbretëri të Bashkuar, u mbajte ligjërata ”Qasja në lidership”  nga kolonel Roddy Winser, ligjërues i Akademisë Mbretërore Ushtarake Sandhurst; ku ishte i pranishëm komandanti i FSK-së gjenerallejtënant Rrahman Rama, gjeneralë dhe oficerë të …

Më shumë...

Kryeministri, Rama shprehet i vendosur që mandatin, që e marrë në vitin 2017 do ta dërgojë deri në fund

Edi Rama

Kryeministri i Shqipërisë,  Edi Rama u shpreh i vendosur duke përsëritur sërish ditën e sotme se mandatin e marrë në vitin 2017 do ta dërgojë deri në fund, pavarësisht protestave të opozitës që kërkon largimin e tij nga pushteti. Nga takimi i përjavshëm i bashkëqeverisjes, referuar paktit për Universitetin, ai …

Më shumë...

FSK: Njoftim kandidatëve, të cilët kanë aplikuar për rekrutë të FSK-së

Rekrutet

 Ministria e Mbrojtjes e Republikës së Kosovës i njofton të gjithë kandidatët që kanë konkurruar për rekrutë, OR1 të Forcës së Sigurisë së Kosovës, në konkursin e shpallur më: 11.02.2019, e të cilët i përmbushin kriteret e përgjithshme të konkurrimit, se procesi i testimit do të fillojë nga data 4 …

Më shumë...

Dibran Fylli: Manifestimi, “EPOPEJA E UÇK-së”

Epopeja e UÇK-së

(5.6.7 MARSI) Historiku i Trupës Artistike Ushtarake “Hamëz Jashari” të UÇK-së dhe i Programit Artistik “Ai është i gjallë”, tash “Epopeja e UCK-së” është ky, edhe pse deri me tash shumë pak është thënë për Trupën Artistike Ushtarake dhe për Manifestimin “Ai është i gjallë”. Kjo Trupë dhe ky Manifestim, …

Më shumë...

Prof. dr. Hakif Bajrami: Relacionet për Kosovës dhe kufijtë e saj në Pazar

Hakif Bajrami

Presidenti Hashim Thaçi nuk po kuptohet a është vet në pazar apo e ka qitë Kosovën në te pa gjymryk, e që për këtë nuk admirohet prej askujt, por imponohet duke manipuluar me emra fuksionarësh Perëndimor. Po,Instituti “Hopink” ka bërë disa skica për Kosovën, por ato janë vetëm matje e …

Më shumë...

Peticioni i PDK-së në Pejë kundër hidrocentraleve po vazhdon, e nënshkruan mbi 6 mijë qytetarë

Peticioni i PDK-së në Pejë kundër hidrocentraleve po vazhdon, e nënshkruan mbi 6 mijë qytetarë

Kundërshtimi i fuqishëm menjëherë pas lajmit se në Lumbardhin e Pejës mund të ndërtohen hidrocentrale, u nis nga Dega e Partisë Demokratike në Pejë, duke sensibilizuar opinionin se ky projekt është i dëmshëm dhe plotësisht i paarsyeshëm. Një nga format e kundërshtimit ishte edhe peticioni kundër ndërtimit të hidrocentraleve në …

Më shumë...

Denis Spahija: Miqësia me Amerikën nuk duhet të lëkundet

Denis Spahija: Miqësia me Amerikën nuk duhet të lëkundet

“Instituti Shkencor Kosovar-Suedez” përshëndeti me kohë vendosjen e taksës prej 100% në produktet e Serbisë si të qëlluar dhe sensibilizuese. Mendojmë që qëllimi është arritur duke ngritur mekanizma për identifikimin e vendit të origjinës dhe tash mbetet tek konsumatori të jetë i ndërgjegjshëm dhe t’i bojkotojë ato. Nga ana tjetër …

Më shumë...

Albert Z. Zholi: Lamtumirë, Sadije Agolli

Albert Z. Zholi: Lamtumirë, Sadije Agolli

Dje u nda nga jeta bashkëshortja e shkrimtarit Dritëro Agolli, Sadije Agolli. E veja e shkrimtarit të madh shqiptar, u nda nga jeta në moshën 76 vjeçare. Mësohet se ajo ndërroi jetë në spital ku ishte shtruar pas një hemorragjie cerebrale. Kam patur fatin e  madh që me çiftin Dritëro …

Më shumë...

Sot shënohet 122-vjetori i “Alfabetares” së parë në gjuhën shqipe, e cila u shtyp, në Stamboll

Sot shënohet 122-vjetori i “Alfabetares” së parë në gjuhën shqipe, e cila u shtyp, në Stamboll

Në kryeqytetin e Perandorisë Osmane, në Stamboll, më 27 shkurt të vitit 1897, atdhetarët e njohur shqiptarë nxorën në dritë, “Alfabetaren e gjuhës shqipe”, e cila u botua me nismën e arsimuesve të njohur: Sami Frashëri, Jani Vreto e Pashko Vasa. Kjo ishte vepra  ndër më të rëndësishmet e rilindësve …

Më shumë...

Dr. Arsim Bajrami: Kosova mund të organizojë një referendum në rast të arritjes së një marrëveshjeje finale me Serbinë

Arsim Bajrami

Kosova mund të organizojë një referendum konsultativ në rast të arritjes së një marrëveshjeje finale me Serbinë për normalizimin e raporteve.  Profesori i së Drejtës Kushtetuese, Arsim Bajrami, i cili ka qenë anëtar i Komisionit për hartimin e Kushtetutës së Kosovës, duke folur për Radion Evropa e Lirë, tha se …

Më shumë...

Ramush Haradinaj: Me Kushtetutën e ish-Jugosllavisë, kufijtë nuk kanë mundur të ndryshojnë njëanshëm

Ramush Haradinaj

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, në një konferencë për medie pas mbledhjes së Qeverisë, ka paraqitur disa harta dhe dokumente që sipas tij tregojnë vijën kufitare prej 381 kilometrash në mes të shtetit të Kosovës dhe Serbisë. “Janë 381 kilometra kufi. Është kufi administrativ i ish-Jugosllavisë dikur në mes të …

Më shumë...

Doris Pack: Nuk duhet të lejohet ndryshimi i kufijve në Ballkan, kur dihet çka solli periudha viteve të ’90-ta

Doris Pack

Ish-eurodeputetja, Doris Pack, ka thënë se nuk duhet të lejohet ndryshimi i kufijve në Ballkan, duke marrë parasysh historinë e tij dhe periudhën e viteve të ’90-ta . Në një intervistë dhënë Radios Evropa e Lirë, ajo ka thënë se shumë politikanë të sotëm evropianë nuk kanë qenë pjesë e …

Më shumë...

Ka vdekur, Sadije Agolli, bashkëshortja e shkrimtarit te madh shqiptar, Dritëro Agolli

Ka vdekur, Sadije Agolli, bashkëshortja e shkrimtarit te madh shqiptar, Dritëro Agolli

Në moshën 76-vjeçare, është ndarë nga jeta,  Sadije Agolli, bashkëshortja e të ndjerit, shkrimtarit të madh shqiptar,  Dritëro Agolli. Ajo ndërroi jetë në Spitalin e Neurologjisë për shkak të një hemorragjie cerebrale. Sadije Agolli u nda nga jeta, dy vite pas vdekjes  së shkrimtarit, Dritëro Agolli, i cili ndërroi jetë …

Më shumë...

Sabit Brokaj: Rrënjët e krizës aktuale duhen kërkuar te marrëveshja e turpshme e prillit 2008 midis Ramës dhe Berishës

Sabit Brokaj

( Intervistë e Xhevdet Shehut me politikanin e njohur, dr. Sabit Brokaj) Për politikanin e njohur Sabit Brokaj, rrënjët e krizës aktuale duhen kërkuar te marrëveshja e turpshme e prillit të vitit 2008 midis Ramës dhe Berishës, për ndryshimet kushtetuese në Kodin Zgjedhor. Sipas Profesor Brokajt, nëse nuk bëhet ky …

Më shumë...