Ahmet Qeriqi

Adil Fetahu: Historia e qytetit dhe e ngjarjeve të Mitrovicës

Adil Fetahu

Dardania (Kosova) ka dy porta kryesore që e lidhin me botën: Kaçanikun në Jug, dhe Mitrovicën në veri. Dhe nuk është çudi që, për t’i lidhur këto dy porta (hyrje-dalje) të Kosovës, Perandoria Osmane në vitin 1873-1878 e kishte ndërtuar hekurudhën Mitrovicë – Hani Elezit. Mitrovica është një nga vendbanimet …

Më shumë...

Berat Rukiqi: Rritja e pagave në sektorin publik shkon në dëm të projekteve kapitale që kanë rëndësi për ekonominë

Berat Rukiqi: Manipulimi statistikor nuk po ndalet, një shifër të ngadalësimit të inflacionit, në një muaj të vetëm kjo qeveri e quan sukses

Rritja e pagave në sektorin publik sipas Berat Rukiqit po shkon në dëm të projekteve kapitale që kanë rëndësi për ekonominë dhe në përkrahje të koeficienteve që në masë të madhe kanë shkuar në kategori që nuk kanë treguar efikasitet në punë. Rukiqi është kryetar i Odës Ekonomike të Kosovës, …

Më shumë...

Mirëpritet vendimi i Këshillit të Sigurimit të OKB-së për t’i rralluar takimet periodike me UNMIK-un

Qëndrim i Bitanisë së Madhe është që të mos lejohet mosndëshkimi i krimeve të luftës të kryera nga Serbia në vitin 1999

Zëvendës-kryeministri i Kosovës, Enver Hoxhaj ka mirëpritur vendimin e Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara për t’i reduktuar takimet periodike për misionin e UNMIK-ut në Kosovë. Ai  theksoi se misioni i UNMIKut është kryer një dekadë më parë dhe dëshmia për këtë është ndërtimi i suksesshëm i shtetit në …

Më shumë...

Në nderim dhe kujtim të protestës së 10 shkurtit 2007, Vetëvendosja organizon aktivitete tematike e përkujtimore

Vetëvendosje kërkon qasje në ARBK për licencimin e laboratorëve privat për testime për virusin korona

12 vite më parë, nën organizimin e Lëvizjes Vetëvendosje, u mbajt protesta ku kërkohej vetëvendosje, ndërsa policia e UNMIK-ut, pjesëtarët e njësitit nga Rumania kishin  shtënë në me armë zjarri mbi protestuesve, duke lënë të vdekur aktivistët: Abren Xheladini dhe Mon Balaj dhe mbi 80 të  plagosur rëndë e lehtë. …

Më shumë...

RKL: Fushata, gjoja në mbështetje të viktimës nga Drenasi, po merr kahe të rrezikshme politike

RKL

Fushata, të cilën gati si çdoherë e fillojnë jugo-mediet dhe portalet që i financon Serbia, kësaj radhe gjoja në emër të mbrojtjes së një të miture nga Drenasi, zbuluan edhe një herë se farkuesit e fushatave të tilla, “kërkojnë shesh për të bërë përshesh”. Nuk justifikohet me asgjë dhuna që …

Më shumë...

Në moshën 75-vjeçare ka vdekur shkrimtari, publicisti dhe skenaristi i njohur shqiptar, Kiço Blushi

Kiço Blushi

Kiço Blushi lindi në qytetin e Korçës më 23 gusht të vitit 1943. Pas mbarimit të studimeve të larta për letërsi shqipe dhe ruse filloi punën si redaktor pranë Radio Televizionit Shqiptar dhe në vitin 1974 kalon si redaktor në Kinostudion “Shqipëria e Re” Ai është shkrimtar protagonist i brezit …

Më shumë...

Halil Dervishaj: A e pasqyrojnë rastet individuale totalitetin tonë shoqëror?

Më 31 janar të vitit 1990, në Drenas kanë rënë dëshmorë: Enver Hajriz Morina, Shani Ali Morina dhe Sahit Shala

Rastet e fundit të ndodhura në Prizren e Drenas, kanë tronditur shoqërinë tonë. Sjellja e doktorit me pacientin, në shpërputhje me etikën mjekësore, betimin e Hipokratit dhe etikën tonë shoqërore, është krejtësisht e papranueshme. Sjellja e mësimdhënësit në shpërputhje me kodin etik, e aq më tepër kur botëkuptimi i mësuesit …

Më shumë...

Dilaver Goxhaj: Ujqit me katër e me dy këmbë

Dilaver Goxhaj

Të lindurit në dhjetëvjeçarin e parë të pasçlirimit të Shqipërisë nga pushtuesit e huaj, sot pothuajse janë të gjithë gjyshër. Janë brezi, i cili fëmijërinë e tyre e kaloi gjithë ankth, dhe po me ankth po e kalojnë edhe moshën e tyre të pleqërisë. Natyrisht që shumica e tyre kanë …

Më shumë...

Deputetët e Kuvendit të Kosovës, unanimisht e kanë dënuar rastin e abuzimit të së miturës nga Drenasi

Ka përfunduar debati lidhur me vendimin e Qeverisë për ndarjen e mjeteve financiare nga shpenzimet e paparashikuara

Deputetët e Kuvendit të  Kosovës, unanimisht e kanë dënuar rastin e abuzimit të së miturës nga Drenasi, e cila dyshohet se është përdhunuar nga një mësues dhe një polic. Deputeti, Elmi Reçica, në emër të nga Grupi Parlamentar i PDK-së, ka thënë se ky rast është shumë i ndjeshëm dhe  …

Më shumë...

Zëvendëskryeministri, Fatmir Limaj, ka pritur në takim ambasadorin e Britanisë së Madhe në Kosovë, Ruairi O’Connell

Zëvendëskryeministri, Fatmir Limaj, ka pritur në takim ambasadorin e Britanisë së Madhe në Kosovë, Ruairi O’Connell

Zëvendës-kryeministri i Kosovës, Fatmir Limaj, bashkëdrejtues i Delegacionit Shtetëror për Bisedime me Serbinë, ka pritur në takim ambasadorin e Britanisë së Madhe në Kosovë, Ruairi O’Connell. Ata biseduan për proceset nëpër të cilat po kalon vendi. Limaj e njoftoi ambasadorin për punën e delegacionit si dhe për përgatitjen e platformës …

Më shumë...

Deputetja, Haxhiu ka mohuar lajmin se Vetëvendosja do ta dërgojë në Gjykatën Kushtetuese projektligjin për dialogun

Haxhiu: Vendimet e shfuqizuara sot nga qeveria nuk prekin pagat e prokurorëve e gjyqtarëve

Deputetja, Albulena Haxhiu ka mohuar lajmin se Vetëvendosja do ta dërgojë në Gjykatën Kushtetuese projektligjin për dialogun. Ajo ka shkruar se sipas Kushtetutës së Republikës së Kosovës, një projektligj mund të kontestohet në Gjykatën Kushtetuese, qoftë në aspektin procedural apo përmbajtësor, vetëm pas miratimit në shqyrtim të dytë dhe atë …

Më shumë...

Fillojnë punimet në ndërtimin e kolektorit të ujërave të zeza në shtratin e lumit Sitncia në Lipjan

Fillojnë punimet në ndërtimin e kolektorit të ujërave të zeza në shtratin e lumit Sitncia në Lipjan

Kryetari i Komunës Imri Ahmeti sot ka pritur Ministrin e Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor Fatmir Matoshi, me të cilin kanë bërë hapjen e punimeve në ndërtimin e kolektorit të ujërave të zeza në shtatin e lumit Sitncia në Lipjan. Ai ka thënë se ky projekt i cili kap vlerën e …

Më shumë...

Sejdi Veseli: Në 35-vjetorin e rënies së dëshmorit të Kombit, Bajram Bahtiri-Besniku

Bajram Bahtiri

Mbi popullin tonë kanë kaluar shumë furtuna, por, sado të mëdha që ishin, nuk arritën ta mbysin shpirtin e tij liridashës. Thënë më thjesht, jo vetëm se nuk arritën ta zhdukin popullin tonë, por, përkundrazi, ato e kaliten atë për të qëndruar stoikisht dhe për ta vazhduar luftën deri në …

Më shumë...

Prof dr. Hakif Bajrami: Le ta kuptojnë edhe Bacalokët se sallahanët dhe shakllabanët e kanë qitur Republikën në pazar

Hakif Bajrami

(LETËR POPULLIT TË GJENERALËVE QË  NUK VDESIN- BAC ADEM DEMËS DHE ADEM JASHARIT –LEGJENDARIT) Po, menjëherë pasi që GJND (2010) e shpalli verdiktin se Kosova me pavarësinë e saj nuk e ka cenuar në asnjë levë drejtësinë ndërkombëtare, shkolla naive e Prishtinës e pranoi lojën e Serbisë për “negociata teknike”. …

Më shumë...

Haradinaj: Nuk e kuptoj misionin e Baton Haxhiut për të na shpjeguar sa i mirë është ky, apo ai opsion

Haradinaj: Nuk e kuptoj misionin e Baton Haxhiut për të na shpjeguar sa i mirë është ky, apo ai opsion

Kryeministri i Kosovës, Ramush Hardinaj ka folur për darkën që liderët e Kosovës dhe kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama patën para pak ditësh në shtëpinë e re të Hashim Thaçit. Nga mediat u përfol se Haradinaj ishte i vetmi në tryezë që nuk e pranon ndarjen e Kosovës, ndërsa Thaçi, …

Më shumë...

Ismet Azizi: 100 vite nga themelimi i Xhemijetit, roli i Dragajve dhe Blytës në veprimtarinë e tij! II

Ismet Azizi: 100 vite nga themelimi i Xhemijetit, roli i Dragajve dhe Blytës në veprimtarinë e tij! II

Xhemijeti si organizatë politike u angazhua  për mbrojtjen e qenies shqiptare në Mbretërinë SKS, natyrisht të mbuluar nën petkun e religjionit islam, përndryshe s’kishte si të jetë ndryshe në këtë kohë. Xhemijeti duke synuar mbrojtjen e territoreve etnike shqiptare nga kolonizimi, që stimulohej përmes reformës agrare, në fakt e mbronte …

Më shumë...