Ahmet Qeriqi

Geri Kokalari: Miliona dollarë nga Tirana janë përpirë nga lobistët e Uashingtonit

Geri Kokalari

Për të, prokurorët tani duhet të kthehen dhe të shqyrtojnë se sa janë shpenzuar për lobistët e Uashingtonit gjatë dy dekadave të fundit. “Ky nuk është një sekret i madh sepse informacioni gjendet në FARA (Aktet e Përfaqësimit të Agjentëve të Jashtëm) që lobistëve amerikanë u kërkohet të paraqesin kur …

Më shumë...

Ish komandanti i lartë i NATO-s, Wesley Clark thotë se Rusia, ishte në anën e gabuar të historisë në rastin e Kosovës

Wesley Clark

Ish komandanti i lartë i NATO-s, Wesley Clark, i cili drejtoi fushatën e bombardimeve të NATO-s kundër forcave serbe në vitin 1999, tha në një intervistë për shërbimin rus të Zërit të Amerikës se bombardimet ndaluan spastrimin etnik në Kosovë dhe NATO-ja nuk kishte zgjidhje tjetër. Ai tha se përpjekje …

Më shumë...

Agim Vuniqi: Sistemi i pagesave në Kosovë i përafërt me modelin ish-sovjetik “klering”

Agim Vuniqi

    Sistemi më i thjeshtë i tregisë “klering” është shkëmbimi direkt mall për mall, kështu sot shitet dhe blihet në Kosovë. Këtë sistem kanë instaluar qeveritë njëra pas tjetrës, sidomos PDK-ja, por edhe LDK-ja, sidomos kanë qenë të shprehura lidhjet biznesore në pushtetin komunal, përmes marrjes “cash” nga publiku (qytetarëve …

Më shumë...

Kadri Veseli: Kosova dhe Kanadaja do të vazhdojnë thellimin e bashkëpunimit

Kadri Veseli: Kosova dhe Kanadaja do të vazhdojnë thellimin e bashkëpunimit

Kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Kadri Veseli, priti sot në takim kryesuesin e Asociacionit Parlamentar të NATO-s në Kanada, deputet federal, njëherësh zv/kryetar i Grupit Parlamentar të Miqësisë Kanada-Kosovë në parlamentin kanadez, Borys Wrzesnewskyj. Kryeparlamentari Veseli dhe deputeti Wrzesnewskyj biseduan për raportet shumë të mira që Kosova dhe …

Më shumë...

Ministri i Mbrojtjes, Rrustem Berisha priti në takim kryesuesin e Asamblesë Parlamentare kanadeze të NATO-s

Ministri i Mbrojtjes, Rrustem Berisha priti në takim kryesuesin e Asamblesë Parlamentare kanadeze të NATO-s

Ministri i Mbrojtjes z. Rrustem Berisha ka pritur sot në takim deputetin federal të Kanadasë, njëherësh  kryesues i Asamblesë Parlamentare kanadeze të NATO-s, z. Boris Vrzesnevskyj të  shoqëruar edhe nga ambasadori i Kanadasë që mbulon edhe Kosovën z.  Daniel Maksimiuk. Ministri Berisha, pasi falënderoi z. Wrzesnewskyj  për ndihëm dhe përkrahjen …

Më shumë...

Luftëtari i “Forcave Komando Delta” të UÇK-së, Rrahim Hashimi është i ftuari i radhës nga Gjykata Speciale

Luftëtari i “Forcave Komando Delta” të UÇK-së, në radhët e Brigadës  138 “Agim Ramadani” të Zonës Operative të Dukagjinit, Rrahim Hashimi është i ftuari i radhës nga Gjykata Speciale kundër UÇK-së. Ai ka njoftuar për mediet se është ftuar për t’u intervistuar në cilësinë e të dyshuarit. “Do të paraqitem …

Më shumë...

Msc. Rabije Haklaj: Copëza përjetimesh nga lufta në Kosovë, 1998-1999!

Msc. Rabije Haklaj: Copëza përjetimesh nga lufta në Kosovë, 1998-1999!

(Mbyllja e familjes time dhe dhjetëra shpirtrave tjerë në bodrumin “bunker” të shtëpisë sonë! Në fillimin e viteve të 90-ta, e më saktësisht vitet 1992-93, kur babai im Nezir.S Haklaj (dritë i pastë shpirti), filloi ndërtimin e shtëpisë sonë, ai sikur e kishte ndjerë se Kosova,  nuk do t’i shpëtoi  …

Më shumë...

Gjashtë shtëpi të reja për gjashtë familje me kushte të rënda ekonomike në komunën e Klinës

Gjashtë shtëpi të reja për gjashtë familje me kushte të rënda ekonomike në komunën e Klinës

Më mirë së kaq nuk ka mundur të fillojë dita, për mua si kryetar, dhe 6 familje të Klinës, që ende jetojnë në kushte shumë të vështira të banimit, por që shumë shpejt do të marrin çelësat e shtëpive të reja, ka thënë kryetari i Klinës, Zenun Elezaj. Për këtë, …

Më shumë...

David L. Phillips: Njëzetë vjet më pas, Kosova mbetet ende një çështje e pazgjidhur

David Phillips

Identifikuesi i telefonatave tregonte se po telefononte Richard Holbrooke. Interesante, mendova. Holbrooke ishte në Beograd me Sllobodan Millosheviçin duke negociuar tërheqjen e forcave serbe nga Kosova. Holbrooke ishte nxirë në Beograd. Negociatat kishin dështuar dhe NATO do të fillonte bombardimet të nesërmen. M’u drodh zemra. Pas dhjetë vjetësh mbrojtje veprimit …

Më shumë...

AKR-ja vlerëson se emërimi i anëtarëve të KQZ-së është një çështje e rëndësishme për Republikën e Kosovës

Aleanca Kosova e Re

Aleanca Kosova e Re vlerëson se emërimi i anëtarëve të Komisionit Qendror të Zgjedhjëve (KQZ) është një çështje e rëndësishme për Republikën e Kosovës. Vonesat e deritanishme për emërimin e anëtarëve të KQZ-së nga ana e Presidentit të Republikës së Kosovës kanë qenë të pa arsyeshme, në kundërshtim me funksionin …

Më shumë...

OAK: “Problemi më i madh në Kosovë është ngecja në zhvillimin ekonomik

OAK

Deklarata e Odës së Afarizmit të Kosovës, mbi ligjet dhe pengesat e të bërit biznes, në konferencën e mbajtur sot, për dialogun publiko-privat në Kuvendin e Kosovës me odat dhe bizneset: “Problemi më i madh sot në Kosovë është ngecja në zhvillimin ekonomik. Ky parlamnet dhe kjo sallë janë fajtori …

Më shumë...

Në përgatitjet për zgjedhjet lokale në Turqi, më 31 mars, Binali Yıldırım, u shpreh për “besa besën” shqiptare

Binali Yildirim

Kandidati i Partisë për Drejtësi dhe Zhvillim (Paria AK) për kryetarin e Bashkisë së Stambollit, Binali Yıldırım, duke e përdorur fjalën “besa besë” në gjuhën shqipe premtoi që në Stamboll do të shërbejnë në paqe dhe me një ndjenjë të përbashkët. Në kuadër të përgatitjeve për zgjedhjet lokale në Turqi …

Më shumë...

Bardhyl Mahmuti: Edhe Wolfgang Petrichi e di se ndërhyrja e NATO-s nuk ishte ilegale!

Bardhyl Mahmuti

Siç informuan mediet në Serbi, madje edhe televizioni shtetëror serb, ish ndërmjetësuesi i BE-së në bisedimet në Rambuje Wolfgang Petrich në debatin e organizuar nga Lëvizja serbo-austriake për solidaritet në Vjenë i cilësoi “bombardimet e NATO-s si ilegale, sepse, sipas tij, kanë ndodhur në kundërshtim me të drejtën ndërkombëtare”. Nëse …

Më shumë...

Xhevahir CIRONGU: “1 Prill 1999 – 1 Prill 2019, 20 vjetori i Qendrës së mobilizimit të luftëtarëve UÇK-së, “Drenica” Durrës

Xhevahir CIRONGU: “1 Prill 1999 - 1 Prill 2019, 20 vjetori i Qendrës së mobilizimit të luftëtarëve UÇK-së, “Drenica” Durrës

Në themelet e ngjarjeve të mëdha të historisë më të fundit të popullit shqiptar, si një pasuri e çmueshme , e pashlyeshme dhe e  paharrueshme  në histori qëndron dhe do të mbetet edhe qendra më e madhe dhe më e rëndësishme e rekrutimit dhe e mobilizimit të luftëtarëve të UÇK-së, …

Më shumë...

Në 20-vjetorin e rënies përkujtohen 10 dëshmorët e Familjes Rama, në Kastriot, ish-Obiliq

Në 20-vjetorin e rënies përkujtohen 10 dëshmorët e Familjes Rama, në Kastriot, ish-Obiliq

Sot në orën 12.00, në udhëkryqin, Prishtinë-Mitrovicë-Kastriot, ish Obiliq, në kilometrin e parë, pranë lapidarit, mbahet një ceremoni përkujtimore në nderim dhe respekt të 10 anëtarëve të familjes Rama, të rënë 20 vjet më parë, më 27 mars 1999, duke qëndruar trimërisht kundër forcave policore dhe ushtarake serbe. Familjarët asokohe ishin …

Më shumë...

Alfred Moisiu: Kosova ka qenë dhe është pjesë integrale e Shqipërisë

Alfred Mojsiu: Gjatë këtyre viteve janë bërë shumë zullume, abuzime dhe mashtrime

Ish kryetari i Shqipërisë, Alfred Moisiu, në një intervistë për Televizionin Shqiptar, e ka ripërsëritur deklaratën e tij, se Kosova është krahinë e Shqipërisë. “Kam thënë atë që ka qenë, atë që është, kam thënë realitetin. E kam thënë në Prishtinë në një aktivitet dhe kam thënë: siç është Myzeqeja …

Më shumë...