Ahmet Qeriqi

Adil Fetahu: Marrëdhëniet ekonomike midis Shqipërisë e Jugosllavisë (1921-1939)

Adil Fetahu

Nëse keni bregdet, mund të zhvilloni tregti me tërë botën; nëse nuk  keni, atëherë mund t’i shërbeni vetëm fqinjë tuaj” (Pol Kolijer) Gjendja në Shqipëri pas Luftës së Parë Botërore Shteti Shqiptar i formuar (shpallur) në nëntorin e  vitit 1912, nuk mundi të konsolidohej, për shkak të shpërthimit të luftërave …

Më shumë...

Skëndër Sadri Kapiti: Çfarë i “shtrëngon” disa pushtetarë shqiptarë, të cilët duan ndarjen e Kosovës?!

Skënder S. Kapiti

Historia ka treguar se politikanët shqiptarë në të shumtët prej tyre, më shumë kanë parë dhe janë interesuar për interesat e ngushta personale, familjare , për pushtetin e për perfitime materiale, pasurie, politike e ideologjike; janë shquar si egoist e inatxhinj të paturp e të papërgjegjshëm për interesin kombëtar. Për …

Më shumë...

Agim Vuniqi: Kosova sa herë që reflekton paqe, atakohet më së shumti nga Serbia!

Agim Vuniqi

Si duket Serbia e cila ka investuar shumë në prishjen e imazhit të Kosovës, ka tronditur opinionin evropian përmes Dick Marty-t, për të zhvendosur lajmet e mira për një situatë relativisht të qetë që vjen nga Kosova, dhe për një pjesëmarrje të konsiderushme të serbëve në te. A është ky …

Më shumë...

RKL: Jasharaj thotë se më mirë të dëmtohet viti shkollor për 400.000 nxënës sesa të mos realizohen kërkesat e SBASHK-ut!

Klase shkollore

Deklarata të papërgjegjshme, injorante  dhe anti pedagogjike të kryeparit të SBASHKU-ut,  nuk përkojnë me logjikën dhe dijen elementare të një njeriu të arsimuar dhe të edukuar. Lufta injorante  që i ka shpallur arsimit shqip në Kosovës, kryepari i Sindikatës së quajtur SABASHK, është për keqardhje,  jo sepse një kryepar i …

Më shumë...

Bahri Bivolaku: Oborrtarët e kryeministrit dhe thirrja për arrati politike

Bahri Bivolaku

 Për të matur virtytin e një njeriu, nuk duhet ta shohim në rastet e mëdha por në jetën e përditshme Pse ka ndërruar kursin politika e shteteve perëndimore ndaj Serbisë? Arsyeja mbase është e qartë, pasi ne në këto vitet e fundit përçonim klishe politike të orientimit pro Perëndimor, gjersa …

Më shumë...

RRGK në përkrahje të zonjës Zahrie Podrimçaku-Subashi dhe kundër veprimeve të kryetarit të Drenasit ndaj saj

Rrjeti i Grave të Kosovës

Rrjeti i Grave të Kosovës dhe Lobi për Barazi Gjinore në Kosovë përmes këtij reagimi shpreh shqetësim të thellë në lidhje me trajtimin e padrejtë dhe presionin që po i bëhet zonjës, Zahrie Podrimçaku-Subashi, Koordinatore e Njësisë Komunale për të Drejtat e Njeriut dhe Zyrtare për Barazi Gjinore (ZBGJ) dhe …

Më shumë...

Ministri i Mbrojtjes dhe komandanti i FSK-së morën pjesë në shënimin e 10- vjetorit të anëtarësimit të Shqipërisë në NATO

Ministri i Mbrojtjes dhe komandanti i FSK-së morën pjesë në shënimin e 10- vjetorit të anëtarësimit të Shqipërisë në NATO

Ministri i Mbrojtjes Rrustem Berisha dhe Komandanti i Ushtrisë së Kosovës, gjenerallejtënant Rrahman Rama, me ftesë të ministres së Mbrojtjes të Republikës së Shqipërisë zonjës Olta Xhaçka, po marrin pjesë në shënimit e 10- vjetorit të anëtarësimit të Shqipërisë në NATO. Në Tiranë, ministri Berisha  në fjalën e tij tha: …

Më shumë...

Frank Shkreli: Studimi: Demokracia e vërtetë është e mirë edhe për shëndetin fizik të njerëzve

Frank Shkreli: Një mbështetje historike ndërkombëtare ndaj lirisë së fjalës

Winston Churchilli ka thënë se, “Askush nuk pretendon se demokracia është një sistem qeverisës i përsosur ose i përkryer. Në të vërtetë, është thënë se demokracia është forma më e keqe e qeverisjes, me përjashtim të formave të tjera të qeverisjes që janë provuar, nga koha në kohë.”  Me fjalë …

Më shumë...

Bislim Zyrapi: Burrat e Kosovës e kanë vendin në UÇK

Bislim Zyrapi: Burrat e Kosovës e kanë vendin në UÇK

( Dilaver Goxhaj: Intervistë e kohës së luftës  me Shefin e SHP-të UÇK-së, kolonel Bislim Zyrapi) Kolonel Bislim Sadri Zyrapi ka lindur më 9 korrik 1962, në fshatin Studençan, Komuna e Suharekës (Theranda). Ka mbaruar shkollën e mesme ushtarake dhe akademinë ushtarake në Sarajevë dhe është titulluar oficer këmbsorisë tankiste …

Më shumë...

“ETEA” dhe Biblioteka “Hivzi Sylejmani” organizojnë manifestimin qendror me rastin e Ditës Botërore te Librit për Fëmijë dhe te Rinj

"ETEA" dhe Biblioteka "Hivzi Sylejmani" organizojnë manifestimin qendror me rastin e Ditës Botërore te Librit për Fëmijë dhe te Rinj

Dita Botërore e Librit për Fëmijë dhe të Rinj Prilli, ndryshe i njohur si muaji që fillon dhe mbaron me data të shënuara për librin, në Prishtinë po fillon me një ngjarje kulturore dedikuar librit për fëmijë. Biblioteka “Hivzi Sulejmani” dhe organizata “ETEA” si gjithmonë bëhen bashkë për t’i shënuar …

Më shumë...

Kërkesa e ministrit, Pal Lekaj, për ta larguar ambasadorin e Zvicrës nga Kosova ka ngjallur reagime të shumta

Kërkesa e ministrit, Pal Lekaj, për ta larguar ambasadorin e Zvicrës nga Kosova ka ngjallur reagime të shumta

Shefi i Grupit Parlamentar të LDK-së, Avdullah Hoti ka reaguar ndaj kërkesës së ministrit të Infrastrukturës,  Pal Lekajt për largimin e ambasadorit të Zvicrës nga Kosova, pasi ai kishte qortuar rënë qeverinë e Kosovës lidhur me trefishimin e numrit të veteranëve  Sipas tij, është i paprecedent rasti që një ministër …

Më shumë...

Rexhep Selimi: Qeveria “Haradinaj” mund ta mbajë taksën, por edhe t’i ruajë marrëdhëniet me bashkësinë ndërkombëtare

Rexhep Selimi

Deputeti i Vetëvendosjes, Rexhep Selimi ka thënë se qeveria “Haradinaj” mund ta mbajë taksën, por edhe t’i ruajë marrëdhëniet me bashkësinë ndërkombëtare. “Nuk duhet të lidhen marrëdhëniet me bashkësinë ndërkombëtare as përmes taksës e as përmes asnjërës prej çështjeve që i kemi të pazgjidhura me Serbinë. Ajo që duhet ta …

Më shumë...

Ministri Shala nisi punimet në zonën ekonomike në Vushtrri, MTI investon 1 milion e 300 mijë euro

Ministri Shala nisi punimet në zonën ekonomike në Vushtrri, MTI investon 1 milion e 300 mijë euro

Ministri i Tregtisë dhe Industrisë (MTI), Endrit Shala, bashkë me kryetarin e Komunës së Vushtrrisë, Xhafer Tahrin, kanë përparuar nisjen e punimeve në Zonën Ekonomike në Lumadh të Vushtrrisë, që është një investim i MTI-së në vlerë prej 1.3 milionë eurove. Ministri i Tregtisë dhe Industrisë, Endrit Shala ka theksuar …

Më shumë...

Sivjet festivali “Zambaku i Prizrenit” shënon edicionin e tij të tridhjetë

Sivjet festivali "Zambaku i Prizrenit" shënon edicionin e tij të tridhjetë

Zambaku i Prizrenit në historikun e tij kishte për qëllim mbrojtjen dhe promovimin e vlerave kulturore përmes këngës së lehtë si dhe ishte fryt i punës aktive të shumë aktivistëve kulturor prizrenas. Ai është themeluar nga institucionet e atëhershme kulturore të Kosovës, si ngjarje e vetme kulturore që kultivon zhanrin …

Më shumë...

Blerim Latifi: Simptoma e çmendurisë për pushtet është humbja e aftësisë për t’u treguar korrekt me shoqërinë

Blerim Latifi: Zëri i radios "Kosova e Lirë", arrinte deri në Koshare dhe tregonte se Drenica ende po mbahet

Këshilltari i kryekuvendarit, Blerim Latifi, ka shkruar se simptoma e parë që tregon se të ka çmendur  pushteti është humbja e aftësisë për t’u treguar politikisht korrekt me njerëzit dhe shoqërinë. Njëri çohet dhe i arsyeton keqpërdorimet duke thënë se meqë të tjerët para nesh kanë abuzuar me pushtetin, tash …

Më shumë...

Avdyl Kodra: Beteja e 29 Marsit e vitit 1999 në Prekaz

Avdyl Kodra: Beteja e 29 Marsit e vitit 1999 në Prekaz

Më 29 Mars të vitit 1999 forcat ushtarake dhe policore edhe njëherë, iu kishin sulur Prekazit, për të vrarë, plaçkitur dhe djegur. Ishte gati fundi i ditës, kur zakonisht nuk priteshin sulme armike, ishin tërhequr rojet dhe meqenëse ishte ditë Bajrami, një grup luftëtaresh ishin tubuar për te ngrëne dhe …

Më shumë...