Ahmet Qeriqi

Shefi i SOROS-it për Kosovë, Luan Shllaku, financuesi kryesor për rrënimin e UP-së

Shefi i SOROS-it për Kosovë, Luan Shllaku, financuesi kryesor për rrënimin e UP-së

Shefi i SOROS-it për Kosovë, Luan Shllaku ka përfituar 177,081.68 euro në katër vitet e fundit për të punuar me rrjetin e organizuar kriminal, të fshehur nën petkun e OJQ-ve, me qëllim, rrënimin e Universiteteve Publike, në krye me Universitetin e Prishtinës. Dirigjenti i organizatave joqeveritare të cilat kanë për …

Më shumë...

Mehdi Salihu: Aktualiteti politik, ekonomik dhe social në Kosovë

Aspekti demografik Përderisa populli serb po tkurret si popull, çfarë na duhet ne shqiptarëve të tkurremi me territor!Populli serb nga shënimet zyrtare te natalitetit të popullsisë së saj ka zbritje rapide të popullsisë, për shkak të natalitetit të ulet, në vitin 2050 nga 6.5 milion banorë sa ka nga burimet …

Më shumë...

Shtetet e Bashkuara u tërheqin vërejtjen krerëve të Kosovës se nëse taksa nuk hiqet “sanksionet”, do të thellohen

Tre zyrtarët më të lartë të shtetit të Kosovës, kryetari  Hashim Thaçi, kryeministri Ramush Haradinaj dhe kryekuvendari, Kadri Veseli kanë marrë një letër të ashpër nga Amerika me kërkesë për heqje të taksës së vendosur në nëntor të vitit 2018, ndaj produkteve të Serbisë.  Letra  është dërguar nga tre zyrtarë …

Më shumë...

Kryeministri, Ramush Haradinaj, thotë se s’ka asnjë sanksion që mund ta detyrojë të heqë taksën ndaj mallrave serbe

Haradinaj kërkon nga Vetëvendosje dhe LDK që ta formojnë Qeverinë e të mos flitet për zgjedhje tani

Kryeministri, Ramush Haradinaj ka thënë se s’ka asnjë sanksion që mund ta detyrojë të heqë taksën ndaj mallrave serbe. Pas mbledhjes së qeverisë, ai ka komentuar deklarimet e fundit nga SHBA-ja dhe hapat e parë sanksionues pas refuzimit që të hiqet taksa. Ka thënë se gjuha e presionit ndaj Kosovës …

Më shumë...

Jakup Krasniqi: Pyetje për institucionet e larta të Shtetit të Kosovës dhe për historianët lidhur me disa përvjetorë

Jakup Krasniqi

Në vitin e kaluar ishte shënuar 100 vjetori i Komitetit – Mbrojtja Kombëtare e Kosovës me Kryetar Hoxhë Kadri Prishtinën. Komiteti në fjalë kishte organizuar Lëvizje Kombëtare për Çlirim, ( Lëvizja Kaçake) e cila e pat organizuar edhe Kryengritjen e Dukagjinit të udhëhequr nga atdhetari – Sadik Rama. Ketë vit …

Më shumë...

FSK-ja pjesë e ushtrimit fushor „WINTER EXERCISE 19“ në Turqi

FSK-ja pjesë e ushtrimit fushor „WINTER EXERCISE 19“ në Turqi

 Në qytetin Kars të Turqisë, ka filluar ushtrimi fushor ndërkombëtar, i quajtur USHTRIMI DIMËROR, në të cilin po marrin pjesë përfaqësuesit e 13-të shteteve. „Ushtrimi dimëror 19“ ka për qëllim testimin e kapaciteteve luftarake në kushte të dimrit (borë me trashësi deri 50 cm dhe temperatura deri -20 gradë celsius), …

Më shumë...

Familja e Shaban Sylës dhe Faruk Gashit kërkojnë drejtësi për familjarët e dënuar me rastin “Bllaca”

Gjykata

Familja e Shaban Sylës, Faruk Gashit dhe familje të tjera, pjesëtarët e të cilave janë dënuar  me burg të rëndë, në saje të deklaratave të të instruktuarit të Serbisë, Nazim Bllaca,  kanë  reaguar duke kërkuar drejtësi për rastin e familjarëve  të tyre. Ditë më parë në një dokumentar hulumtues të …

Më shumë...

OAK nënshkruan Memorandum Bashkëpunimi me Klubin Slloven të Bizneseve

OAK nënshkruan Memorandum Bashkëpunimi me Klubin Slloven të Bizneseve

Oda e Afarizmit të Kosovës  së bashku me Klubin Slloven të Bizneseve, nënshkruan Memorandumin e Bashkëpunimit. Ky Memorandum Bahkëpunimi vie me qëllim të shkëmbimit të përvojave dhe për të siguruar qasje sistematike ndaj problemeve të identifikuara gjatë punës së përbashkët, aktiviteteve të përbashkëta për ndikim në politikë-bërje dhe vendimmarrje që …

Më shumë...

Frank Shkreli: Një riangazhim i Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Evropën Qendrore

Frank Shkreli

Të ënjtën që kaloi, Departamenti Amerikan i Shtetit, (DASH) njoftoi se politika e jashtme amerikane, përveç tjerash, do t’i kushtohet këtë javë Evropës, më saktësisht disa vendeve ish-komuniste të Evropës Qendrore.  Në njoftimin për mediat thuhet se Sekretari Amerikan i Shtetit, Z. Michael R. Pompeo do të vizitojë nga 11 …

Më shumë...

Behlul Jashari: Para 74 viteve në Prizren nisi të dalë gazeta historike “Rilindja”, me shkronja plumbi nga Tirana

Behlul Jashari

PRISHTINË, 12 Shkurt 2019/ Para 74 viteve në 12 Shkurt 1945 në Prizren nisi të dalë gazeta tradicionale e Kosovës Rilindja, në frymën e Konferencës së Bujanit – të Rezolutës për vetëvendosje e të drejtë bashkimi me Shqipërinë, me angazhimin e intelektualëve më të shquar të asaj kohe, me shkronja …

Më shumë...

Albert. Z. Zholi: Një libër poetik, filozofik e social i Nikolin Gurakuqit

Albert. Z. Zholi: Një libër poetik, filozofik e social i Nikolin Gurakuqit

Libri i ri  me poezi,  “Nëse …A e di ?!”, i autorit Nikolin Gurakuqit, vjen pas 3 botimesh cilësorë që ky poet modern ka sjellë tek lexuesi për afro 6- vjet. Duke shfletuar librin e ri, them me ndërgjegje të plotë, se pashë një Nikolin të ri, me një poezi …

Më shumë...

Haradinaj: Tema e hapjes së kufijve është armiqësore dhe i përshtatet vetëm Vladimir Putinit

Ramush Haradinaj

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj ka dhënë mesazhe të ashpra kundër ndryshimit të kufijve, gjatë një takimi me familjet e dëshmorëve në komunën e Deçanit. Ai i ka cilësuar si armiq të Kosovës, të gjithë ata që flasin për ndryshimin e kufijve të vendit.Cilido prej nesh, qytetar, mësues, polic, ushtar, …

Më shumë...

Më shumë se 30 % e popullatës së Kosovë jetojnë me më pak se 2 euro, paga maksimale është 5000 euro, minimalja 170 euro

150 mijë punëtorë nuk do të përfitojnë asnjë cent nga Rimëkëmbje por edhe 100 mijë të tjerë do të përfitojnë më pak se 100 euro

Pagat më të larta në Kosovë dhe të ardhurat e ulëta në kategorinë sociale e të pensioneve, shënojnë një  dallim shumë të madh, duke marrë parasysh edhe shkallën e lartë të varfërisë në Kosovë e cila është mbi  30 për qind. Sipas statistikave zyrtare Paga më e lartë në vend …

Më shumë...

Oda Ekonomike Amerikane e Kosovës i kërkon kryetarit, Thaçi, të mos dekretojë Ligjin për pagat

Hashim Thaçi

Projektligji për pagat ka shkaktuar pakënaqësi të shumta si në sektorë publikë dhe privatë. Presidenti Thaçi ka pranuar se i kanë shkuar në zyrë të tij shumë ankesa, ndërsa drejtori i Odës Ekonomike Amerikane të Kosovës, Arian Zeka, kërkon që ligji të mos dekretohet nga presidenti, por të kthehet në …

Më shumë...

OAK: Bizneset e Kosovës po kalojnë nëpër probleme të mëdha

Skënder Krasniqi: Rritje ekonomike që e kemi në vendin tonë është më e vogël se një rritje prej 0.1 përqind

Problemet me lëndën e parë, çmimi i ulët pengesë për aplikim në tendere, mungesa e stafit profesional., vështirësi në procedurat e dhënies së lejeve të punës  dhe shumë çështje të tjera ishin qëllimi i takimit të Odës së Afarizmit të Kosovës me bizneset. Oda e Afarizmit të Kosovës gjatë ditës …

Më shumë...

Shkëlqim Millaku: Dritë diellore – rrugëtim shekullor dhe jetësor për liri

Shkelqim Millaku

Libri: “Skënderbeu dhe porositë për shekullin XXI” Prishtinë, 2018, nga autori Jakup Krasniqi ofron studime, mendime dhe shkrime krahasuese që janë mjaft interesante për simbolin e bashkimit të shqiptarëve, i cili simbol kombëtar, me emrin Skënderbe e kemi të njohur kombëtarisht dhe  ndërkombëtarisht për 550 vite. Simbol i rezistencës arbërore …

Më shumë...