Ahmet Qeriqi

Labinot Dervishaj: Në Kosovë shkollat pa psikolog, psikologët e papunë e problemet një mal i pa fund!

Labinot Dervishaj

Që nga përfundimi i luftës në Kosovë dhe fillimi i konsolidimit të institucioneve të vendit sistemi i arsimit ka qenë në fokus të eksperimenteve të ndryshme që për fatin e keq po vazhdojnë edhe në këtë kohë por që kurrë njëherë nuk kanë treguar rezultate pozitive në funksion të ngritjes …

Më shumë...

RKL: Kryetari i Boshnjakëve në Sanxhak, Sulejman Ugljanin me të drejtë flet për bashkim me Kosovën

RKL

Me të drejtën për Vetëvendosje, Sanxhaku do të bashkohet me vendin tonë, sepse edhe ashtu, gjatë kohës së Perandorisë Osmane, ishte pjesë e Vilajetit të Kosovës Kryetari i Boshnjakëve në Sanxhak, Sulejman Ugljanin, duke folur për gjendjen e boshnjakëve në Sanxhak, për shqiptarët dhe kushtet me të cilat jetojnë ata, …

Më shumë...

Sefer Muzlijaj: 8 shkurti i vitit 1945, një datë që duhet të hyjë në Kalendarin e historisë sonë kombëtare

Sefer Muzlijaj: 8 shkurti i vitit 1945, një datë që duhet të hyjë në Kalendarin e historisë sonë kombëtare

 (Me rastin e 74-vjetorit të rënies se tre heronjve të fshatit UÇË) Koincidencë: 8 shkurti -vendosja e administrimit ushtarak nga Jugosllavia kinse “popullor-demokratike” me serbo- çetnikët’ e  amnistuar-tamam fashiste. Po atë ditë në vendin e quajtur-Jerebi, pjesë e kompleksit te bjeshkëve të Moknës, në betejën jo të barabartë tre me …

Më shumë...

Ramush Haradinaj i vetmi zyrtar dhe politikan i pas luftës në Kosovë që nuk po i nënshtrohet BE-së, OKB-së dhe Amerikës

Kryeministri Haradinaj

Një ditë, Ramush Haradinaj me siguri se do të kujtohet për të arriturat apo dështimet e tij, por kurrë nuk do të harrohet për luftën pa kompromis kundër regjimit të Milosheviqit si komandant i Dukagjinit, gjatë kohës së luftës së UÇK-së në vitet 1998-1999 dhe kundërshtimit që i ka bërë …

Më shumë...

Kyle Scott: Amerika po vazhdon t’ju bëjë thirrje autoriteteve të Kosovës të heqin taksën ndaj mallrave serbe

Kyle Scott

Ambasadori amerikan, në Beograd, Kyle Scott, gjatë një takimi me kryeministren e Serbisë, Ana Bërnabiq, ka thënë se Amerika po vazhdon t’ju bëjë thirrje autoriteteve të Kosovës të heqin taksën ndaj mallrave serbe, pasi sipas tij ajo është pengesë e dialogut mes Prishtinës dhe Beogradit. Në njoftimin e kabinetit të …

Më shumë...

Ministri Berisha pranimin e Maqedonisë së Veriut në NATO, e cilësoi si të një rëndësie të veçantë

Rrustem Berisha

Ministri i Mbrojtjes Rrustem Berisha ka uruar ministren e Mbrojtjes të Republikës së Maqedonisë së Veriut, zonjën Radmilla Shekerinska me rastin e nënshkrimit të protokollit  në Bruksel, akt ky që i hapi rrugë fqinjit tonë për anëtarësim në Aleancën Veri-Atlantike. Me këtë rast, ministri Berisha duke uruar ministren Shekerinska dhe …

Më shumë...

Ferat Shala: Trepça dhe studentët, sfidat politike dhe shoqërore ndër vite dhe perspektiva për të ardhmen

Ferat Shala

Tash këtyre ditëve dhe muajve të fundit me intensitet të shtuar po na bëhet problematikë dhe temë ditore rasti Trepça. Kjo temë, mua dhe brezin tim natyrshëm na kthen në një kohë krejt tjetër, në kohën kur ishim të rinj. Në kohën kur ishim studentë, dhe kur para më shumë …

Më shumë...

Papa Françeku: Ka abuzime me fëmijë dhe me murgesha nga priftërinj madje edhe na nga peshkopët

Papa Françesku: Koronavirusi është përgjigjja e natyrës, ndërsa është hipokrizi, kur flasin për uri dhe prodhojnë armë

I pari i Vatikanit, Papa Francesku, Papa më popullor dhe më drejtpërdrejtë deri tani, i cili ka filluar përpjekjet për të shuar një krizë globale mbi abuzimin seksual të fëmijëve nga klerikët katolikë, po tregohet i vendosur të ndalojë edhe  abuzimin e murgeshave nga priftërinjtë dhe peshkopët, disa prej të …

Më shumë...

20 vjet më parë, Konferenca e pasuksesshme e Rambujesë, solli bombardimin e Serbisë nga NATO-ja

20 vjet më parë, Konferenca e pasuksesshme e Rambujesë, solli bombardimin e Serbisë nga NATO-ja

Para 20 vjetëve, më 6 shkurt të vitit 1999 i filloi punimet Konferenca e Rambujesë, e cila kishte për qëllim t’i jepej fund luftës në Kosovë dhe gjetjen e një zgjidhje për paqe afatgjate. Ajo zgjati deri më 23 shkurt, ndërsa iniciues e saj ishte Grupi i Kontaktit, ndërmjetës ishin …

Më shumë...

Kadri Veseli: Me këta pseudopatriotë që e kanë marrë Bashkimin Kombëtar si matrapazllëk do të dëmtohet kombi(!)

Veseli: Po përjetojnë edhe një lëndim që vjen si pasojë e tolerancës së BE-së ndaj Serbisë për përgjegjësinë historike

Unë jam shqiptar. Kam lindur dhe do të vdes shqiptar thotë kryekuvendari, Kadri Veseli edhe pse nuk tregon se kush ia ka mohuar atë të drejtë, apo kush i ka thënë se nuk është shqiptar. Ai pastaj shprehet se Realiteti ynë historik dhe padrejtësitë na kanë ndarë në ca pjesë. …

Më shumë...

Hysni Gashi: Qeveria që thirret me emër të UÇK-së dhe është formuar nga çlirimtarët, më së paku është e UÇK-së

Hysni Gashi

Qeveria e cila thirret si e UÇK-së, dhe në fakt është formuar nga çlirimtarët e saj, ndërsa qeveriset me djem e vajza, me kushëri e kushërira, me dajë e nipa, baxhanakë e baxhanakesha, me tezakë e tezake, shfalerka e shpiuna, dhe assesi me çlirimtarët e UÇK-së. Por hipokrizia e kësaj …

Më shumë...

Blerim Muriqi: Sa ka ndikuar Serbia në vendimmarrjen dialoguese të Kosovës

Blerim Muriqi

Me Bombardimin e mbetjes Jugosllave Serbi-Mali i zi, bashkësia ndërkombëtare ishte kujdesur që RFJ-në, alias Serbinë, ta mbante jashtë Kosovës. Autoritetet e UMNIK-ut nëpër vite i kaluan përgjegjësitë te të zgjedhurit vendor, të cilët në koordinim me bashkësinë ndërkombëtare e pas një shterrimi të tërësishëm të një procesi të autorizuar …

Më shumë...

Isuf I. Bytyçi: Të ndërtojmë ura, sa për mure, mos vuani se i bëjnë të tjerët, për ne!

Isuf I. Bytyçi

„ Inatxhi, wie arrnaut!“ ( idhnak, si shqiptar), më pat thë një turk, te puna!, t’jua them të drejtën, më erdhi rëndë! Kolegu tjetër, më tha se: „ju shqiptarët, jeni popull i komplikuar!“ Ndërsa, tjetri më tha se:  „Ju shqiptarët, keni gjuhë të komplikuar!“ Të gjitha këto mendime të të …

Më shumë...

Ismet Azizi: Përfshirja e Sanxhakut në Luftën e Dytë Botërore I

Sanxhak

Diskriminim kishte arritur deri në ato përmasa, sa që  ishte krijuar bindja se cilido pushtues që do të vije, nuk mund të t’ishte më i egër se ai serb, apo siç thuhej  “le të vijë edhe dreqi i mallkuar, do të jetë më i mirë se ky që është!” Sanxhaku, …

Më shumë...

Frank Shkreli: Këta e kanë kapur për bishti patriotizmin dhe demokracinë

Frank Shkreli

…Dhe jo vetëm patriotizmin që e kanë kapur për bishti, por edhe diplomacinë — e demokracinë, po se po. E kam fjalën për klasën e sotme politike udhëheqëse shqiptare.  Ka disa vite që shpesh i kam kushtuar dyzina shkrimesh modeste, zhvillimit të demokracisë ose më mirë të themi, mungesës së …

Më shumë...

Prof. dr Hakif Bajrami: Putini do ta tradhtojë Perëndimin për Serbinë dhe për Kosovën

Prof. dr. Hakif Bajrami

Putini për ta maskuar agresionin në Krime dhe Ukrainë; Vuçiqi për t` i maskuar krimet që i ka bërë kudo, do që përmes Kosovës të paraqitet si viktimë. E drejtuesit tanë blefojnë dhe shahen e fyhen në mes veti, vetëm për pozita dhe pasuri feudale. Ka një kohë e gjatë …

Më shumë...