Ahmet Qeriqi

Adil Fetahu: Grupi për bisedime me Serbinë, të kërkojë dëmshpërblim për punëtorët e përjashtuar nga puna në vitet 1990-1990

Adil Fetahu

Grupi për bisedime me Serbinë duhet të kërkojë dëmshpërblimin për punëtorët e përjashtuar prej pune nga regjimi serb në periudhën 1990-1990. Për këtë kërkesë e ka një mbështetje relevante nga raporti i Organizatës Ndërkombëtare të Punës. Asnjë bisedues me Serbinë deri më tash nuk e ka ngritë këtë çështje Çështja …

Më shumë...

Sefer Muzlijaj: Greva në arsim, për dhe kundër…

KPK: Nuk ka kuptim të kompensohen orët e humbura derisa mësimdhënësit nuk i kanë marrë pagat e muajit shtator

 Edhe librat fetare për prolog i kanë fjalët: Lexo, Mëso!… Popujt e paarsimuar, të pa ngritur gjithëherë janë të robëruar, të nënshtruar. Historia flet! Marshet e popujve, perandorive për t’i nënshtruar popujt e tjerë ndonjëherë edhe popujt e vegjël, por me një taban trashëgimie të civilizuar, mirë të emancipuar ishin …

Më shumë...

Faik Krasniqi: Trupa arsimore historikisht e neglizhuar

Faik Krasniqi: Trupa arsimore historikisht e neglizhuar

“Dhimbjet janë si retë e shiut, sa më shumë që zmbrapsen aq më shume lehtësohen”. E fillova nga kjo thënie pasi këto ditë shoh se nipat dhe mbesat e mia kanë ndryshuar shumë, fatkeqësisht për të keq. I kanë lënë librat dhe fletoret, janë fokusuar në filma, seriale, telefon, kanë …

Më shumë...

Shkrimtari, Mehmet Hajrizi, ka nxjerrë në dritë monografinë, “Bir i Atdheut”, kushtuar dëshmorit, Naser Hajrizi

Shkrimtari, Mehmet Hajrizi, ka nxjerrë në dritë monografinë, “Bir i Atdheut”, kushtuar dëshmorit, Naser Hajrizi

Njohës i thellë, sidomos  i rrjedhave politike e shoqërore të pjesë së dytë të shekullit 20-të, pjesëtar i një familje me traditë atdhetarie, veprimtar i njohur i Lëvizjes atdhetare, i burgosur politik i viteve 80-të,  Mehmet Hajrizi, ka lënë gjurmë edhe në zbardhjen e proceseve shoqërore e  politike  të decenieve …

Më shumë...

Ahmet Qeriqi: Zonja Vdekje e botës së kapitalit, në romanin e Çarls Bukovskit

Ahmet Qeriqi: Zonja Vdekje e botës së kapitalit, në romanin e Çarls Bukovskit

Shkrimtari i njohur amerikan, Çarls Bukovski (1921-1994) është pasues i frymës Heminguejane në letërsinë bashkëkohore amerikane, i njohur për romanet e tij me tema të mprehta sociale, kundruar nga brenda shoqërisë kapitaliste, “në të cilën ‘s mund të bëje gjë, sepse të gjithë njerëzit mbesin të mashtruar. Nuk kishte asnjë …

Më shumë...

Dhurimi vullnetar i gjakut – aktiviteti i parë humanitar i Ministrisë së Mbrojtjes dhe FSK-së

Dhurimi vullnetar i gjakut - aktiviteti i parë humanitar i Ministrisë së Mbrojtjes dhe FSK-së

Aksioni për dhurimin vullnetar të gjakut me moton ,,Dhuro gjak, shpëto jetë’’ për nevoja të Qendrës Kombëtare të Transfuzionit të Gjakut të Kosovës, është aktiviteti i parë humanitar pas zyrtarizimit të Ministrisë së Mbrojtjes dhe Ushtrisë. Pas Ministrisë së Mbrojtjes aktiviteti po zhvillohet edhe në Kazermën e Forcave Tokësore(KFT)  ,,Adem …

Më shumë...

Ministri i Mbrojtjes z. Rrustem Berisha priti sot në takim ish-presidentin e Republikës së Kosovës z. Fatmir Sejdiu

Ministri i Mbrojtjes z. Rrustem Berisha priti sot në takim ish-presidentin e Republikës së Kosovës z. Fatmir Sejdiu

Ministri i Mbrojtjes z. Rrustem Berisha priti sot në takim ish-presidentin e Republikës së Kosovës z. Fatmir Sejdiu. Në takim ishin të pranishëm edhe komandanti i FSK-së gjenerallejtënant Rrahman Rama dhe shefi i kabinetit të Ministrit z. Jashar Ramadani. Ministri Berisha së pari e falënderoi ish- presidentin Sejdiu për vizitën …

Më shumë...

OAK nënshkruan memorandum bashkëpunimi me Komunën e Prishtinës

OAK nënshkruan memorandum bashkëpunimi me Komunën e Prishtinës

Oda e Afarizmit të Kosovës u mirëprit në Komunën e Prishtinës, me qëllim të nënshkrimit të Memorandumit të përhershëm të Bashkëpunimit mes OAK-së dhe Komunës. Qëllim i nënshkrimit të memorandumit është krijimi i një linje direkte të komunikimit ndërmjet Odës së Afarizmit të Kosovës dhe Komunës së Prishtinës ashtuqë të …

Më shumë...

Zeqir Bekolli: Dashuria ose këmishë e ndezur nga një zjarr i padukshëm

Zeqir Bekolli: Dashuria ose këmishë e ndezur nga një zjarr i padukshëm

(Arif Bozaxhi, “Flutura në grila”, përmbledhje me poezi frëngjisht-shqip , Prishtinë 2006) “Flutura në grila”, është një përmbledhje me poezi e autorit kosovar Arif Bozaxhi, njëherit edhe anëtar i Lidhjes së Shkrimtarëve të Kosovës, përplot figura stilistike dhe metafora, krahasime, nëpërmjet të cilave poeti shpërfaq botën e tij imagjinative, përballë …

Më shumë...

Këshilli grevist në Deçan: Kujt po i shërben “Telegrafi” duke servuar të pavërtetën për ” të vërtetë”?

Greva

Këshilli Grevist i Komunës së Deçanit deklaron se më 23 1.2019  Greva  ka vazhduar me përkrahje të fuqishme nga mësimdhënësit e kesaj Komune. Prej 20 shkollave sa numeron kjo Komunë 2 të nivelit Të Mesme të Larta dhe 18 të nivelit Fillor dhe E Mesme e Ulët, 19 sish i …

Më shumë...

Marrëveshje bashkëpunimi për linjë të re të autobusëve Prishtinë – ANP “Adem Jashari”

Marrëveshje bashkëpunimi për linjë të re të autobusëve Prishtinë - ANP “Adem Jashari”

Ministri i Infrastrukturës dhe Transportit, Pal Lekaj dhe kryetari i Prishtinës, Shpend Ahmeti, të enjten nënshkruan marrëveshje bashkëpunimi për jetësimin e linjës së autobusëve Prishtinë – Aeroporti Ndërkombëtar “Adem Jashari” dhe anasjelltas. I pari i Infrastrukturës dhe Transportit, Pal Lekaj, me rastin e ceremonisë së nënshkrimit, deklaroi se kjo marrëveshje …

Më shumë...

U nda nga jeta, Kiço Mustaqi, ish-ministër i Mbrojtjes së Shqipërisë

U nda nga jeta, Kiço Mustaqi, ish-ministër i Mbrojtjes së Shqipërisë

Dje u nda nga jeta Kiço Mustaqi ish-ministër i Mbrojtjes! Për të gjithë shokët e tij ushtarakë e civilë dhe për të  gjithë ata shqiptarë e minoritarë, brenda Shqipërisë e jashtë saj, që e njohën dhe e deshën mikun, shokun, eprorin, Kiço Mustaqi, ky është një lajm i papritur dhe …

Më shumë...

Shefik Surdulli: Dy dekada sprovë të çlirimtarëve – prapa u rri historia

Shefik Surdulli

Shihni, në të gjitha etapat e luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, që nga celulat e para të themelimit të saj e deri në transformim, në asnjë moment të zhvillimit të saj nuk mund të gjeni as edhe një element serioz që e komprometon misionin e saj të shenjtë – …

Më shumë...

Ministri i Tregtisë, Endrit Shala priti në takim përfaqësuesit e BERZH-it, në Kosovë

Endrit Shala

Ministri i Tregtisë dhe Industrisë, Endrit Shala priti në një takim pune përfaqësuesit e Bankës Europiane për Zhvillim dhe Rindërtim – BERZH në Kosovë, të udhëhequr nga Neil Taylor, Drejtor i Zyrës së BERZH-it për Kosovë  dhe zyrtarët e tjerë. Me këtë rast, ministri Shala ka njoftuar përfaqësuesit e BERZH-it …

Më shumë...

OAK kërkon përshpejtim të Ligjit për Tregtinë e Brendshme dhe Trusti të investohet në Kosovë

OAK kërkon përshpejtim të Ligjit për Tregtinë e Brendshme dhe Trusti të investohet në Kosovë

Klima e të bërit biznes në vend, problemet me të cilat ballafaqohen bizneset, ankesat e mëdha për problemet me Energjinë Elektrike, konfliktet mes Ligjeve, Ligji për Tregti të Brendshme, Ligji për Investimet Strategjike të ndryshoj dhe të bëhet funksional, mosaplikimi i vendimeve të marra nga ana e dy Qeverive dhe …

Më shumë...

Arbër Zaimi nga Vetëvendosja: Këmbëngulja e Ramës për Baton Haxhiun premtim fort i keq për shqiptarët

Arbër Zaimi

Simpatizantët e Partisë Socialiste duhet të mos jenë të verbër. Le të lexojnë në internet shkrimet e Batonit kundër Ramës dhe kundër PS, para vitit 2013. Baton Haxhiu është mik i të gjithëve, dhe siç tregon vetë ka patur miqësi edhe me Berishën edhe me Metën, por siç dallohet qartësisht, …

Më shumë...