Ahmet Qeriqi

Radio-Kosova e Lirë, Redaksia “Dëshmorët e UÇK-së” dhe TV-Dielli urojnë bashkëkombësit për 28 Nëntorin

Radio-Kosova e Lirë, Redaksia “Dëshmorët e UÇK-së” dhe TV-Dielli urojnë bashkëkombësit për 28 Nëntorin

Me rastin e festave të 28 Nëntorit, stafi i Radios-Kosova e Lirë, i Redaksisë, Dëshmorët e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës dhe Televizionit Dielli, përgëzojnë me respekt e krenari të ligjshme kombëtare të gjithë shqiptarët në Kosovë, Shqipëri, në Kosovën Lindore, në Maqedoni, në Mal të Zi në Çamëri dhe kudo …

Më shumë...

Kryekuvendari Veseli vendos kurora lulesh te shtatorja e Isa Boletinit dhe e Adem Jasharit

Kryekuvendari Veseli vendos kurora lulesh te shtatorja e Isa Boletinit dhe e Adem Jasharit

Nën përkujdesjen e kryetarit të Kuvendit të Kosovës, në Kullën e Isa Boletinit në Boletin, mbahet një manifestim popullor për nder të Festës së 28 Nëntorit, me ç’ rast kryekuvendari, Kadri Veslei vendos lule në varrin e Isa Boletinit. Ai do të vendos lule edhe në Kompleksin Memorial “Adem Jashari”, …

Më shumë...

Krijohet Unioni i Bashkive dhe Komunave kryesore që drejtohen nga shqiptarë në të gjitha viset etnike

Krijohet Unioni i Bashkive dhe Komunave kryesore që drejtohen nga shqiptarë në të gjitha viset etnike

Për herë të parë është krijuar Unioni i Bashkive dhe Komunave kryesore që drejtohen nga shqiptarët, në Kosovë, Kosovën Lindore, Maqedoni, Shqipëri dhe në Mal të Zi. Ky union synon krijimin e mekanizmave të duhur të bashkëpunimit ndërmjet qyteteve shqiptare. Me synimin për t’u zgjeruar, unioni ka startuar me Bashkinë …

Më shumë...

Refik Hasani: Kur dhe nga kush duhet të dekorohet kontributi i shqiptarëve të Kosovës Lindore!?

Refik Hasani

Para pak ditësh kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi, dekoroi mbi një qind personalitete në Maqedoni me “Urdhrin e Pavarësisë”. Po ashtu herë pas herë veçmas  është dalluar Presidenti aktual i Republikës së Shqipërisë, Bujar NISHANI, që ka  dekoruar vetëm pak  personalitete të shquara për kontribute të mëdha në luftën për …

Më shumë...

Kudo ndër shqiptarë festohet Dita e Flamurit dhe e shpalljes së Pavarësisë së Shqipërisë

28 Nëntori

Kudo ndër shqiptarë festohet Dita e Flamurit dhe e shpalljes  së Pavarësisë së Shqipërisë. Kjo datë shënon ditën kur  më 28 Nëntor të vitit 1912,  Ismail Qemali me bashkëluftëtarët e bashkëmendimtarët e tij, ngriti në Vlorë, Flamurin Kombëtar me shqiponjë të zezë dhe me fushën e kuqe, duke shpallur edhe …

Më shumë...

28 Nëntori shënon edhe tri data të rëndësishme të historisë kombëtare

28 Nëntori shënon edhe tri data të rëndësishme të historisë kombëtare

Më 28 nëntor të vitit 1443 u shpall rimëkëmbja e Principatës së Kastriotëve. Atë  ditë me rastin e marrjes së Krujës, Gjergj Kastrioti- Skënderbeu urdhëroi që në  Kështjellën e Krujës të  ngrihet Flamuri me shkabën e zezë dykrenore i  Principatës së Kastriotëve. Më 28 nëntor të vitit 1955, në Prekaz …

Më shumë...

28 Nëntori ditë feste në Kosovë edhe pse sipas kalendarit nuk është festë shtetërore, por kombëtare

28 Nëntori

Sot në Kosovë është shpallur ditë feste, edhe pse 28 Nëntori nuk është festë shtetërore e Kosovës. Kryemnistri i Kosovës, Isa Mustafa, ditë më parë kishte paralajmëruar se ky  28 nëntor do të festohet si të gjitha festat e Shtetit të Kosovës, por nuk ka bërë të ditur agjendën e …

Më shumë...

Kompleksi Memorial “Adem Jashari”, në Prekaz mbetet vendi më i vizituar nga shqiptarët e të huajt

Nesër në Prekaz me rastin e 22 vjetorit të sulmit të dytë të forcave serbe mbi familjen Jashari organizohen homazhe

Kompleksi Memorial, “Adem Jashari” në Prekaz mbetet vendi më i vizituar nga shqiptarët, por edhe nga të huajt. Kalimi i viteve, që nga përfundimi i luftës, nuk e ka zbehur dëshirën për ta vizituar vendin prej ku ka nisur liria e Kosovës. Kompleksin memorial “Adem Jashari” vetëm këtë vit e …

Më shumë...

RKL: Nëntorët e historisë dhe të krenarisë shqiptare

RKL: Nëntorët e historisë dhe të krenarisë shqiptare

Kalendari kombëtar i shqiptarëve ka në mesin e vet, tre muaj të veçantë,  që lidhen me rëniet e ngritjet, me humbjet e fitoret, me lindje dhe vdekje të personaliteteve ndër më të njohurit, në historinë e kombit tonë. Nëse Janari mund të përkufizohet si muaj i lindjeve dhe vdekjeve të …

Më shumë...

Takohen pesë kryebashkiakët e pesë qyteteve që simbolizojnë trojet etnike shqiptare

Takohen pesë kryebashkiakët e pesë qyteteve që simbolizojnë trojet etnike shqiptare

Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj, ka deklaruar se  gjatë takimit me kryebashkiakët shqiptarë nga rajoni  do të hartohet një platformë bashkëpunimi. Sipas Veliajt, kjo platformë do të ketë 5 shtylla kryesore. “E para, urbanistika. Në muajin dhjetor, Tirana do të miratojë planin urbanistik. Arritëm në një kohë rekord …

Më shumë...

Në Prishtinë po mbahet Panairi, “Blej Shqip”

Në Prishtinë po mbahet Panairi, “Blej Shqip”

Në Panairin “Blej Shqip”, që tani në mënyrë tradicionale po mbahet në Prishtinë u tha se Vullneti dhe dëshira e afaristëve të Kosovës dhe Shqipërisë për bashkëpunim, konsiderohet e madhe, por ky bashkëpunim dominon vetëm në shkëmbime tregtare, eksport –import dhe atë në nivel të ulët, nëse krahasohen me shtetet …

Më shumë...

Prof.dr. Zymer Ujkan Neziri: Shqiponja dykrenore në strukturat e trashëguara shpirtërore e materiale të popullit tonë

Shumica e shteteve të botës kanë uruar Shqipërinë për 28 nëntor, në mesin e tyre edhe NATO-ja

(Shënime për librin Flamuri i Kombit Shqiptar, të studiuesit Jaho Brahaj, SARAS, Tiranë, 2012)  Autori Jaho Brahaj, i pranishëm që disa dekada në studimet shqiptare në fushën e gjurmimeve të heraldikës shqiptare dhe të etnokulturës, në gazeta, në revista dhe në tubime shkencore kombëtare e ndërkombëtare, është autor i pesë …

Më shumë...

Rrustem Geci: Amaneti i babait për Çamërinë

Rrustem Geci

Prindërit mua ma vunë një emër një emër kuptimplotë, Atdhetar mëma ime është mësuese letërsie ndërsa babai vdiq na plagët e luftës Në ditëlindjen time të dhjetë nëna ime më tha, e ke një motër! Unë e kam një Motër! Po, po, një Motër!U befasova shumë, shumë mama, i thashë, …

Më shumë...

Aktivitete dhe urime të shoqatave, partive e veprimtarëve me rastin e Festave të Nëntorit

Flamuri Shqiptar

OVL e UÇK-së me rastin e festave të Nëntorit, nesër do të bëjë homazhe…  OVL e UÇK-së me rastin e festave të Nëntorit, nesër do të bëjë homazhe në Kompleksin Përkujtimor “Adem Jashari”, në Prekaz, pastaj  në Mitrovicë te shtatorja e Isa Boletinit, në Varrezat e Dëshmorëve në  Gllogjan dhe …

Më shumë...

Kryekuvendari Veseli, përuroi shtatoren e Ukshin Hotit në universitetin “Ukshin Hoti” në Prizren

Kryekuvendari Veseli, përuroi shtatoren e Ukshin Hotit në universitetin “Ukshin Hoti” në Prizren

Kryeparlamentari Veseli ka thënë se ndihet i nderuar, që në këtë vend të edukimit të brezave të ri, po përuron shtatoren e njërit prej personaliteteve më të shquar të luftës për liri dhe pavarësi. “Ukshin Hoti ishte dhe mbeti deri në fund veprimtar i pakompromis i lëvizjes sonë kombëtare për …

Më shumë...

Katër kandidatë për Kryetar të Drenasit bëjnë thirrje që të ndalet presioni i pushtetit!

Komuna e Drenasit

Katër kandidatët për kryetar të komunës së Drenasit: Isa Xhemajlaj nga Nisma për Kosovës, Vehbi Berisha nga partia FJALA, Xhavit Drenori kandidat i pavarur dhe Elmi Thaçi nga Aleanca Kosova e re, kanë dalë me një deklaratë të përbashkët për medie në lidhje me keqpërdorimin e resurseve shtetërore dhe publike …

Më shumë...