Ahmet Qeriqi

Sot në Prishtinë u nënshkrua marrëveshja në fushën e gjeodezisë, mes Kosovës dhe Shqipërisë

Sot në Prishtinë u nënshkrua marrëveshja në fushën e gjeodezisë, mes Kosovës dhe Shqipërisë

Zëvendësministrja e Ministrisë së Zhvillimit Ekonomik të Kosovës Besa Zogaj Gashi dhe zëvendësministri i Shqipërisë Musa Bedriu, kanë nënshkruar një marrëveshje bashkëpunimi në fushën e gjeodezisë, me të cilën u tha se të dyja vendet mund të aplikojnë për projekte dhe fonde ndërkombëtare pasi që janë pjesë e shërbimit gjeodezik …

Më shumë...

SBASHK: Niveli i ulët i cilësisë se arsimit mund të jetë ndikuar edhe nga menaxhimi jo adekuat i shkollave

Gjykata Themelore në Prishtinë, ka hedhur poshtë padinë e pabazuar të SBASHK-ut ndaj Ministrisë së Arsimit

Publikimi i rezultateve të Programit për Vlerësimin ndërkombëtar të nxënësve, i njohur më shkurtesën “PISA”, i cili e ka radhitur Kosovën në vendin e 68 –të në mesin e 72 shteteve, është bërë temë debati në Kosovë, për arsyet dhe llogaridhënien e nivelit të ulët të cilësisë se arsimit. Niveli …

Më shumë...

Anëtarët e Komisioni Parlamentar për Punë të Jashtme unanimisht kundërshtuan Urën-ndarëse në Mitrovicë

Komisioni për Politikë të Jashtme i PE-së diskuton lidhur me raportet vjetore për Kosovën dhe Serbinë

Komisioni Parlamentar për Punë të Jashtme diskutoi për situatën aktuale në Mitrovicë, lidhur me ndërtimin e murit në pjesën veriore të qytetit. Kryetari i Komisionit, Elmi Reçica pati vërejtje se nuk është bërë publik i gjithë projekti për rivitalizimin e urës. Deputetja, Puhie Demaku nga Vetëvendosja  tha se kjo temë …

Më shumë...

Po mbahet seanca për konfirmim ose jo e aktakuzës në rastin e quajtur, “Toka”

Po mbahet seanca për konfirmim ose jo e aktakuzës në rastin e quajtur, “Toka”

Po mbahet seanca për konfirmim ose jo të aktakuzës në rastin e quajtur “Toka”. Seanca është teknike, ndërkohë që gjyqtari ka treguar se është e mbyllur për publikun. “Para se të filloj dua të them për mediet se kjo është seancë teknike ku konfirmohet ose jo aktakuza, pra është teknike …

Më shumë...

Jakup Krasniqi, Ismajl Kurteshi dhe Time Kadrijaj këkojnë ndërprerjen e bisedimeve me Serbinë

Bisedimet Kosovë - Serbi

Deputeti i Vetëvendosjes, Ismajl Kurteshi, deputetja e Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Time Kadrijaj dhe kryetari i Këshillit Kombëtar të Nismës për Kosovën, Jakup Krasniqi, i kanë bërë thirrje qeverisë që urgjentisht t’i ndërpresë bisedimet me Serbinë. Ata kanë thënë për mediet se ndërtimi i murit në veri është alarmi …

Më shumë...

Sot fillon fushata për radhën e dytë të zgjedhjeve në Drenas

Sot fillon fushata për radhën e dytë të zgjedhjeve në Drenas

Sot filloi fushata zgjedhore për radhën e dytë të zgjedhjeve në Drenas. Ajo do të zgjasë deri më 16 dhjetor, ka bërë të ditur Komisioni Qendror Zgjedhor. Në zgjedhjet në Drenas të drejtë vote kishin 52 mijë 569 votues, prej tyre votuan mbi 21 mijë në radhën e parë të …

Më shumë...

Kryetari i ASHAK-ut, Hivzi Islami, flet me gjuhën e Akademisë serbe

Hivzi Islami

Në një intervistë për gazetën, “Zëri”, kryetari i Akademisë së Shkencave dhe Arteve të Kosovës, Hivzi Islami, i njohur për deklarata fyese e denigruese kundër  personaliteteve  meritore të kombit, ka kritikuar “kosovarët” të cilët sipas tij po bëjnë përpjekje për t’i rivizatuar hartat në Ballkan, në dëm të Malit të …

Më shumë...

Partia nacionaliste VMRO-DMPNE e Nikola Gruevskit ka fituar zgjedhjet në Maqedoni

Nikolla Gruevski

Partia nacionaliste maqedone, VMRO-DMPNE e Nikola Gruevskit në zgjedhjet e përgjithshme ka fituar 51 mandate deputetësh, 2 më shumë se LSDM-ja  e Zoran Zajevit. Nga 120  deputetë sa ka Kuvendi i Maqedonisë, dy partitë kryesore maqedonase kanë fituar 100 deputetë, ndërsa 20 mandatet e tjera janë ndarë mes 4 partive politike …

Më shumë...

Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa, u takua në Shkodër me kryeministrin e Malit të Zi, Dushko Markoviq

Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa, u takua në Shkodër me kryeministrin e Malit të Zi, Dushko Markoviq

Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa, pa ndonjë lajmërim paraprak u takua në Shkodër me kryeministrin e Republikës së Malit të Zi, Dushko Markoviq. Në njoftimin  e zyrës së kryeministrit thuhet se gjatë takimit miqësor, ku ishte i pranishëm edhe zëvendëskryeministri i parë, Hajredin Kuçi, dy kryeministrat biseduan për çështjet që …

Më shumë...

Bajram Hasani: Për çështjet e rëndësishme të vendit nuk duhet të flitet tinëz, sikur bëri kryeministri Mustafa

Bajram Hasani

Anëtari i Kryesisë së Nismës për Kosovën, Bajram Hasani, ka reaguar pas takimit të kryeministrit Isa Mustafa me kryeministrin  malazias, Dushko Markoviq, në Shkodër. Ai ka thënë se për çështjet e rëndësishme të vendit nuk duhet të flitet tinëz. A e di Isa Mustafa, se për çështjet e Kosovës duhet të …

Më shumë...

Jakup Krasniqi: Ndërprerja e bisedimeve të Kosovës me Serbinë është një hap i domosdoshëm

Jakup Krasniqi

Kryetari i Këshillit Kombëtar të Nismës për Kosovës, Jakup Krasniqi në një shkrim autorial ka shkruar se procesi i bisedimeve të Brukselit, mes Kosovës dhe Serbisë, rezulton i papërgatitur, jotransparent, i korruptuar, i komprometuar! Si i tillë, s’ka sesi të mos emërtohet me emrin e vërtetë, se ka rezultuar të …

Më shumë...

Partia FJALA: Ndërtimi i murit në Mitrovicë, argument shtesë se bisedimet me Serbinë duhet të ndërpriten

Muri në Mitrovicë

Partia FJALA konsideron se ndërtimi i murit në Mitrovicë, është argument shtesë se bisedimet që po zhvillohen në Bruksel mes Kosovës dhe Serbisë, duhet të ndërpriten. Arsyet janë: Moskthimi i personave të zhdukur nga lufta e fundit në Kosovë, Arrestimet e vazhdueshme të qytetarëve të Kosovës që udhëtojnë nëpër Serbi, …

Më shumë...

Gjashtë autoblinda të prodhuara në Turqi bëhen pjesë e armatimit të FSK-së

Gjashtë autoblinda të prodhuara në Turqi bëhen pjesë e armatimit të FSK-së

Gjashtë autoblinda, të prodhuara në  Turqi, do të bëhen pjesë e makinerisë ushtarake të Forcës së Sigurisë së Kosovës. Autoblindat e quajtura “Kobra” do të zbarkojnë më 15 dhjetor në Kosovë. Këto autoblinda do të kushtojnë 3 milionë e 795 mijë euro. Shuma e kontratës, të cilën e ka lidhur …

Më shumë...

Shqipëria në vendin e katërt në grupin e vendeve më rritje në Programin ndërkombëtar të vlerësimit të nxënësve

Edi Rama

Programi ndërkombëtar i vlerësimit të nxënësve në kompetencat matematikore, shkencore dhe gjuhësore e vlerësoi Shqipërinë me 10 deri në 18 pikë më shumë, në edicionin e këtij viti. Kryeministri Rama i kushtoi komunikimin e tij javor këtij lajmi duke deklaruar se kjo renditje është rezultat i reformës së qeverisë në …

Më shumë...

Jakup Krasniqi: Kodi i telefonisë, a është kod i Shtetit të Kosovës?

Jakup Krasniqi

Ne një rast të tillë, opinioni ynë, gjithë komunitetet e organizuara, duhet të kërkojnë: botimin e këtyre letrave. Letrën e Serbisë drejtuar ITU-së si dhe atë te Austrisë! Ditë më parë, eksperti i Telekomunikacionit, zotëri Ismet Hamiti, i bëri Prokurorit te Shtetit ftesë publike, për ta hetuar procesin e bisedimeve …

Më shumë...

Kryeministri Mustafa dhe kryeministrit malazes, Dushko Markoviq u takuan në Shkodër

Isa Mustafa

Jo zyrtarisht nga mediet në Shqipëri bëhet e ditur se në një nga hotelet e qytetit të Shkodrës pati një takim kokë më kokë mes kryeministrit të Kosovës, Isa Mustafa dhe kryeministrit malazes, Dushko Markoviç. Takimi i paparalajmëruar është vënë re vetëm nga prania e automjeteve shtetërore të Kosovës dhe …

Më shumë...