Ahmet Qeriqi

Kryesuesi i Kuvendit të Mitrovicës , Baki Imeri, ka ftuar për nesër mbledhje urgjente të Kuvendit

Muri në Mitrovicë

Kryesuesi i Kuvendit të Mitrovicës , Baki Imeri, ka ftuar për nesër mbledhje urgjente. Në mbledhje pritet që zyrtarët e komunës të diskutojnë lidhur me murin-ndarës, të cilin e kanë ndërtuar serbët afër Lumit Ibër, i cili aktualisht ndanë në dysh qytetin e Mitrovicës. Pavarësisht se qëndrimi zyrtar i një …

Më shumë...

Islam Krasniqi: Acari i Dhjetorit në kufirin Shqiptar

Islam Krasniqi

(Kushtuar Mujë Krasniqit)   Dhjetori i ftoftë. Bora kishte ra deri në dy metra mbi tokë.  Mujë Krasniqi -Komandant Kapuçi- niset nga Shqipëria me 145 ushtarë, së bashku me  vëllanë  Aliun, Beqir Gashin, Rifat Mëziun, Luljeta Shalën dhe shumë luftëtarë të lirisë. Pasi hynë në Kosovë, në mëngjesin e hershëm bien …

Më shumë...

Ban Ki Mun ka shprehur alarmin mbi raportet e mizorive kundër një numri të madh të civilëve në Halep

Ban Ki Mun

Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së Ban Ki Mun ka shprehur alarmin mbi raportet e mizorive kundër një numri të madh të civilëve, në Halep. Ai u ja bërë thirrje të gjitha palëve, veçanërisht qeverisë së Sirisë dhe aleatëve të saj, për të mbrojtur civilët. Në një deklaratë, zëdhënësi, Stephane Dujarriç …

Më shumë...

Kongresi amerikan do të hetojë vlerësimin e CIA-s se Qeveria e Rusisë ka ndihmuar Trumpin në zgjedhje

Kongresi amerikan do të hetojë vlerësimin e CIA-s se Qeveria e Rusisë ka ndihmuar Trumpin në zgjedhje

Udhëheqësi i shumicës republikane në Senatin e Shteteve të Bashkuara, Mitch McConnell, tha se Kongresi do të hetojë vlerësimin e CIA-s se Qeveria e Rusisë ka përdorur hakerët kompjuterikë, për t’i ndihmuar presidentit të zgjedhur, Donald Trump, të fitojë zgjedhjet. Njoftimi ndodh në kohën e debateve intensive midis politikë-bërësve amerikanë, …

Më shumë...

Nisma: Kryetari, Hashim Thaçi, fton qytetarë e biznesmenë të votojnë kandidatin e PDK-së në Drenas

NISMA

Dega e Nismës për Kosovën në Drenas publikoi  disa foto ku kryetari,  Hashim Thaçi, është duke ftuar kryetarët e fshatrave, njerëz të biznesit dhe qytetarë të thjeshtë të komunës, dhe duke ushtruar presion mbi ta për të votuar kandidatin e PDK-së në zgjedhjet për kryetar komune që do të mbahen …

Më shumë...

Ymeri: BDI-ja nuk duhet t’ia mundësojë Gruevskit edhe një mandat, për shkak të qëndrimit të tij antishqiptar

Visar Ymeri

Kryetari i Vetëvendosjes, Visar Ymeri, duke komentuar zgjedhjet e jashtëzakonshme në Maqedoni, ka thënë se Bashkimi Demokratik për Integrim, i cili mori më së shumti deputetë nga shqiptarët, nuk duhet të bëhet pjesë e qeverisë e t’ia mundësojë, Nikolla  Gruevskit edhe një mandat, pasi që ai ka dëshmuar në shumë …

Më shumë...

Ministri Demolli priti në takim ambasadoren kroate, Kapitanoviq

Ministri Demolli priti në takim ambasadoren kroate, Kapitanoviq

Ministri i FSK-së, Haki Demolli, priti në takim zyrtar ambasadoren e Republikës së Kroacisë në Republikën e Kosovës, zonjën Marija Kapitanoviq. Me këtë rast, ministri Demolli dhe ambasadorja Kapitanoviq biseduan për bashkëpunimin e shkëlqyer në mes të Kosovës dhe Kroacisë në të gjitha fushat, veçmas në fushën e sigurisë. Demolli …

Më shumë...

Ministri, Bajrami, mund të thirret në Interpelancë për rezultatet e dobëta të nxënësve në një test ndërkombëtar

Arsim Bajrami

Ministri i Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, Arsim Bajrami do të thirret në Interpelancë nga Kuvendi i Kosovës për shkak të rezultateve të dobëta të nxënësve në testin ndërkombëtar të diturive. Kjo kërkesë do t’ia adresohet  kryesisë së Kuvendit të Kosovës, nga Komisioni Parlamentar për Arsim. Kryetari i këtij komisioni, Nait …

Më shumë...

Shqiptarët e Maqedonisë vendosin për krijimin e Qeverisë së re të Shkupit

Shqiptarët e Maqedonisë vendosin për krijimin e Qeverisë së re të Shkupit

Shqiptarët e Maqedonisë vendosin për krijimin e  Qeverisë së re të Shkupit. Pavarësisht se rezultatet e tyre krijuan pakënaqësi, pasi një pjesë e votave i shkuan partisë maqedonase të Zoran Zaevit, koalicioni i shumicës nuk mund të formohet pa një ose dy parti shqiptare.  Shqiptarët humbën 11 deputetë. Rezultati i …

Më shumë...

Frank Shkreli: Një vit pa Imzot, Rrok Mirditën

Frank Shkreli: Një vit pa Imzot, Rrok Mirditën

Ja u mbush viti kur u përhap lajmi pikëllues se Arkipeshkvi i Metropolitanës Tiranë – Durrës, Monsinjor Rrok Mirdita kishte ndërruar jetë pas një operaconi të rëndë në zemër.  Ishte një vdekje e parakohëshme dhe e pa pritur që shkaktoi hidhërim të thellë në radhët e të gjithë atyre që …

Më shumë...

Adil Fetahu: Shoqata e Shkrimtarëve të Serbisë, Laborator i propagandës antishqiptare

Adil Fetahu

Propaganda, si term dhe nocion e ka bazën religjioze, të cilën e ka përhapur kisha: “Congregatio de propaganda fide” (Kongregacioni për përhapjen e besimit-fesë). Në kontekst të luftës, së cilës zakonisht i paraprinë propaganda, serbët nga përvoja e tyre, e kanë një thënie: “Prvo dolaze popovi, pa topovi, pa lopovi” …

Më shumë...

Rexhep Hoxha: “ Rreth Komneniqit me shokë në temën: “Serbët dhe Shqiptarët në Jugosllavi sot”

Rexhep Hoxha: “ Rreth Komneniqit me shokë në temën: “Serbët dhe Shqiptarët në Jugosllavi sot”

Duke mos qenë i informuar për anulimin e takimit të caktuar që të mbahej midis shkrimtarëve shqiptarë e serbë, shkrimtari Rexhep Hoxha, në pritje të takimit të radhës, kishte përgatitur një diskutim të tij, të cilin nuk pati rastin ta lexonte, dhe me sa di as nuk është botuar ndokun. …

Më shumë...

Bardhyl Mahmuti: Fukarallëku të çon në derë të dushmanit!

Bardhul Mahmuti

Me shqetësim të madh lexoj analizat dhe komentet e ndryshme lidhur me rezultatin e zgjedhjeve në Maqedoni. Nga të gjitha shkrimet që pata mundësi t’i lexoj për këtë çështje del në pah “shqetësimi për humbjen e mandateve shqiptare” në Parlamentin e Maqedonisë. Fillimisht po tërheq vëmendjen rreth mospajtimeve të mia …

Më shumë...

Kryetari, Hashim Thaçi, vazhdon të vizitojë varrezat e serbëve të vrarë gjatë luftës në Kosovë

Kryetari, Hashim Thaçi, vazhdon të vizitojë varrezat e serbëve të vrarë gjatë luftës në Kosovë

Kryetari i Kosovës Hashim Thaçi, vazhdon të vizitojë varrezat e serbëve të vrarë në Kosovës. Ai sot ishte  në Hoçë të Madhe dhe në Therandë për të përkujtuar viktimat e luftës së fundit dhe për të bërë thirrje për të vërtetën dhe për pajtim. Pasi vuri lule në memorialin në …

Më shumë...

Sot në Prishtinë u nënshkrua marrëveshja në fushën e gjeodezisë, mes Kosovës dhe Shqipërisë

Sot në Prishtinë u nënshkrua marrëveshja në fushën e gjeodezisë, mes Kosovës dhe Shqipërisë

Zëvendësministrja e Ministrisë së Zhvillimit Ekonomik të Kosovës Besa Zogaj Gashi dhe zëvendësministri i Shqipërisë Musa Bedriu, kanë nënshkruar një marrëveshje bashkëpunimi në fushën e gjeodezisë, me të cilën u tha se të dyja vendet mund të aplikojnë për projekte dhe fonde ndërkombëtare pasi që janë pjesë e shërbimit gjeodezik …

Më shumë...

SBASHK: Niveli i ulët i cilësisë se arsimit mund të jetë ndikuar edhe nga menaxhimi jo adekuat i shkollave

Gjykata Themelore në Prishtinë, ka hedhur poshtë padinë e pabazuar të SBASHK-ut ndaj Ministrisë së Arsimit

Publikimi i rezultateve të Programit për Vlerësimin ndërkombëtar të nxënësve, i njohur më shkurtesën “PISA”, i cili e ka radhitur Kosovën në vendin e 68 –të në mesin e 72 shteteve, është bërë temë debati në Kosovë, për arsyet dhe llogaridhënien e nivelit të ulët të cilësisë se arsimit. Niveli …

Më shumë...