Fillimi / Ahmet Qeriqi (faqe 1373)

Ahmet Qeriqi

Një sulm bombë ndodhi në një restorant në qytetin Ansbach afër Nurembergut

Një sulm bombë ndodhi në një restorant në qytetin Ansbach afër Nurembergut

Burimet e lajmeve në Gjermani kanë bërë të ditur se një sirian i moshës 27-vjeçare, ka hedhur vetën  në erë duke zbrazur bombën, në një restorant në qytetin Ansbach afër Nurembergut, me ç’ rast ka lënë të plagosur 12 veta, tre prej të cilëve janë në gjendje të rëndë. Është ...

Më shumë...

Protesta masive të opozitës në Turqi kundër përpjekjeve për grusht shtet

ataturk

Forca më e madhe e opozitës, në Turqi, Partia Republikane Popullore së bashku me partinë e Drejtësisë dhe disa parti të tjera kanë mbajtur një protestë në sheshin “Taksim” të Stambollit.  Tubimi përkrahu koalicionin qeveritar dhe institucionet në vend, duke dënuar ashpër përpjekjet e një segmenti të Ushtrisë turke për ...

Më shumë...

Ymeri: Falë përpjekjeve të pareshtura arritëm ta ndalim me sukses AKS-në dhe Demarkacionin

Visar Ymeri thotë se pavarësisht "vullnetit të popullit" koalicioni që i ka fituar zgjedhjet po e bllokon formimin e institucioneve

Në mbledhjen Këshillit të Përgjithshëm të Lëvizjes Vetëvendosje, kryetari, Visar  Ymeri ka thënë se gjatë këtyre zgjedhjeve të brendshme vetëm pesë kryetarë nga gjithsej 26 prej tyre e kanë marrë mandatin e dytë. “Të gjithë të tjerët janë të rinj në këtë detyrë. Unë shfrytëzoj rastin që t’ua uroj të ...

Më shumë...

Vetëvendosja ka zgjedhur strukturat udhëheqëse në mbledhjen e Këshillit të Përgjithshëm të Partisë

Vetëvendosja ka zgjedhur strukturat udhëheqëse në mbledhjen e Këshillit të Përgjithshëm të Partisë

Vetëvendosja ka zgjedhur strukturat udhëheqëse në mbledhjen e Këshillit të Përgjithshëm të Partisë. Në përbërjen e Këshillit të Përgjithshëm janë Nënkryetar i Parë: Dardan Sejdiu Nënkryetare e Dytë: Fatmire Mullhaxha Kollçaku Sekretar Organizativ: Dardan Molliqaj Sekretar për Marrëdhënie me Jashtë: Boiken Abazi Koordinatore për Komitete: Dejona Mihali Kryesues i Këshillit ...

Më shumë...

Stanko Stançev: Zgjidhja më e mirë, ndarja e Maqedonisë mes Bullgarisë dhe Shqipërisë

Maqedonia

Historiani ushtarak dhe profesor në Akademinë Ushtarake në Sofje, Stanko Stançev ka deklaruar se Bullgaria nuk ka pasur ndonjëherë plan për ndarjen e Maqedonisë. Ai ka thënë se ideja e ndarjes së shtetit të Maqedonisë ishte hedhur në tryezë nga ish-kryeministri Ljubço Georgievski. “Nëse më duhet të flas rreth ndarjes ...

Më shumë...

Kandiq: Thaçi na ka befasuar për të mirë

Natasha Kandiq

Humanistja serbe, Natasha Kandiq, ka thënë se kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi, me vendosjen e kurorës me lule në pllakën përkujtimore kushtuar 14 qytetarëve serbë, të vrarë pas luftës, në fshatin Grackë të Lipjanit, ka lënë prapa kryeministrin serb, Aleksandar Vuçiq, si dhe kryetarin Nikoliq. Ajo në një intervistë për “Danas”-in ...

Më shumë...

Merkel ngushëllon familjet e viktimave të sulmit me armë ku mbetën të vrarë nëntë qytetarët të Mynihut

Angela Merkel

Pas sulmit terrorist në Munih të Gjermanisë, kancelaria, Angela Merkel ka mbajtur një konferencë në Berlin, në të cilën ajo ka ngushëlluar familjet e viktimave të sulmit me armë ku mbetën të vrarë nëntë persona, në mesin e tyre edhe tre nga Kosova. Ajo tha se Forcat e Sigurisë në ...

Më shumë...

Ambasadori rus në Serbi, Çepurin ka vizituar veriun e Kosovës, nuk pyet Qeverinë e Mustafës

Ambasadori rus në Serbi, Çepurin ka vizituar veriun e Kosovës, nuk pyet Qeverinë e Mustafës

Ambasadori rus në Serbi, Aleksander Çepurin ka  qëndruar për vizitë në veri të Kosovës. Ai ka vizituar Komunën e Leposaviçit, Zveçanit, si dhe pjesën e qytetit të ndarë, në veri të Mitrovicës. Chepurin është  shoqëruar nga kryetarët e komunave veriore të Kosovës, Leposaviç, Zveçan dhe Mitrovicë Veriore. Ai ka vënë ...

Më shumë...

Myftiu, Naim Tërnava: Asnjë kompromis me terroristët

Naim Tërnava

Me rastin e sulmit terrorit në Mynih të Gjermanisë, myftiu i Kosovës, mr. Naim Tërnava ka deklaruar se mbrëmë njerëzimi u përball edhe më një akt të rëndë terrorist, nga i cili pësuan qytetarë të pafajshëm. Sulmi në Munih është vazhdimësi e akteve terroriste që kanë për qëllim atakimin e ...

Më shumë...

Ramush Haradinaj ka ngushëlluar familjet e të vrarëve në Mynih të Gjermanisë

Ramush Haradinaj

Lideri i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj ka ngushëlluar familjet e të vrarëve në Mynih të Gjermanisë, duke thënë se terrorizmi, qoftë i brendshëm apo global, është e keqja madhore me të cilën duhet të përballemi të gjithë së bashku, të bazuar në vlera humaniteti dhe vendosmëri. Mendimet ...

Më shumë...

Vetëvendosja u ka shprehur ngushëllime familjarëve të viktimave nga sulmi terrorist në Mynih

Vetëvendosja u ka shprehur ngushëllime familjarëve të viktimave nga sulmi terrorist në Mynih

Lëvizja VETËVENDOSJE! dhe aktivistët e saj u  shprehin ngushëllime familjarëve të viktimave të aktit të dhunshëm e kriminal që ndodhi dje në Mynih. Mes atyre që humbën jetën ishin edhe tre me origjinë shqiptare, e kjo e materializon dhimbjen tonë në një mënyrë edhe më tragjike. I bashkohemi shpresës mbarënjerëzore ...

Më shumë...

Terroristi që vrau 9 persona në Mynih të Gjermanisë ishte i fiksuar pas vrasësit Breivik që mbyti 77 njerëz

Terroristi që vrau 9 persona në Mynih të Gjermanisë ishte i fiksuar pas vrasësit Breivik që mbyti 77 njerëz

Terroristi i armatosur, i cili  vrau 9 qytetarë,  në Mynih të Gjermanisë ishte i fiksuar pas masakrave me armë zjarri dhe nuk njihej për lidhje me Shtetin Islamik. Është kjo deklarata që ka bërë policia gjermane një ditë pas ngjarjes tragjike në qendrën tregtare të qytetit.  Agjentët që bastisën shtëpinë ...

Më shumë...

Dr. Ledian Droboniku: Normalizimi i Shqipërisë jashtë Perandorisë

Dr. Ledian Droboniku: Normalizimi i Shqipërisë jashtë Perandorisë

Shqipëria është një vend i vogël dhe ka kaluar pjesë të rëndësishme të historisë së saj brenda perandorive. Pa dashur në këtë artikull divulgativ, të shtrojmë gjithë literaturën e dendur për perandoritë e të së kaluarës dhe ato aktuale, mund të themi se një ndër nevojat thelbësore të sundimit të ...

Më shumë...

Në sulmin e mbrëmshëm në Mynih në mesin e viktimave janë edhe tre shqiptarë nga Kosova

mynih

Në sulmin e armatosur që u ndërmorr mbrëmë në Munih të Gjermanisë, në mesin e viktimave janë edhe tre shqiptarë nga Kosova. Raportohet se janë vrarë: Sabina Syla, Armela Segashi dhe Dijamant Zabërgja. Të tre të rinjët shqiptarë nuk arritën t’u mbijetojnë plagëve të marra të sulimit të cilin, sipas ...

Më shumë...

Adil Fetahu: Çamëria, fidanishte e figurave të shquara kombëtare

Adil Fetahu

(Mirela Kondi: Figura të shquara të Çamërisë, Tiranë, 2016) Epiri dhe Çamëria, kjo krahinë më vitale e kombit tonë, gjatë historisë së bujshme të saj e deri në rilindjen e vonshme, i ka dhënë kombit, po edhe Greqisë, Ballkanit, perandorive të kohës (Osmane, Bizantine, Romake), Evropës dhe Botës, dinasti e personalitete spikatura ...

Më shumë...

Frank Shkreli: Deri kurë më kështu?

Frank Shkreli: Një mbështetje historike ndërkombëtare ndaj lirisë së fjalës

Sot, thirrjet e shqiptarëve të 25-vjetëve më parë, “Liri, Demokraci” dhe e “Duam Shqipërinë si e gjithë Europa”, duken tani si një ëndërrë, e cila as nuk u interpretua as nuk u realizua gjatë çerek shekullit të kaluar.   Përkundrazi, kjo ëndërrë është këthyer një një zhgënjim absolut për shqiptarët dhe ...

Më shumë...