Sinani ING

Ahmet Qeriqi

Dojçe Vele e akuzon Serbinë për shkak të përkeqësimit të marrëdhënieve diplomatike me Maqedoninë

Dojçe Vele e akuzon Serbinë për shkak të përkeqësimit të marrëdhënieve diplomatike me Maqedoninë

Publiku në Serbi në një farë mënyre është mësuar me hapat dramatike dhe spektakolare të pushtetit serb, shkruan Deutsche Welle, dhe saktëson se në intervalet e rregullta kohore publiku në Serbi ngrihet në këmbë për shkak të sikur thuhet “komploteve të ndryshme kundër pushtetit dhe kryetarit të Serbisë, Aleksandar Vuçiq, …

Më shumë...

Ka nxitur reagime mjaft të ashpra të ndërkombëtarëve emërimi i kryetarit të Gjykatës së Apelit dhe atij të Gjykatës Supreme të Kosovës

Ministria e Drejtësisë sot bën hapjen e procesit të Rishikimit Funksional të Sundimit të Ligjit

Ka nxitur reagime mjaft të ashpra të përfaqësuesve ndërkombëtarë në Kosovë, emërimi i kryetarit të Gjykatës së Apelit dhe atij të Gjykatës Supreme të Kosovës, nga ana e Këshillit Gjyqësor. Ambasada e Mbretërisë së Bashkuar dhe e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, si dhe zyra e Bashkimit Evropian, në Kosovë …

Më shumë...

Edmond Ekrem Krasniqi: Lëshoje rrugën Kadri!

Edmond Ekrem Krasniqi

(Kolegu i yt partiak, Gjarpri, u akomodua me tregti votash në postin e kryetarit. Të la në qeveri me LDK-në, të cilën ti nuk dite por as nuk ishe i interesuar që ta shfrytëzosh për ta reformuar duke gjetur gjuhë të përbashkët me partnerin qeveritar për problemet më të rënda …

Më shumë...

Frank Shkreli: Putini nuk është Gorbaçovi dhe Erdogani nuk është Ataturku, madje as Demireli

Frank Shkreli: Një mbështetje historike ndërkombëtare ndaj lirisë së fjalës

Kohët e fundit, anëtarë të Kongresit Amerikan, në grupe dhe individualisht, kanë vizituar disa vende të Ballkanit Perëndimor, me qëllim për të parë së afërmi situatën politike dhe ushtarako-ekonomike në atë rajon dhe për të biseduar me udhëheqësit e atyre vendeve mbi shqetësimet e vazhdueshme amerikane dhe të Evropës Perëndimore, …

Më shumë...

Rrustem Geci: ULLIRI I FJALËS

Rrustem Geci: Himni Kombëtar i Çamërisë

Po i rrëfej vetvetes historinë Atë të fshehtën, të pathënën Atë të thëllimave të zemrës Atë të dritares së pahapur!..   Vetja ime mos ki frikë nga e vërteta Edhe në shekullin tonë Perënditë bëjnë pazare me liritë e shkelura,të shtypura,të plagosura Me liritë e popujve të vegjël…   Jam …

Më shumë...

Në bibliotekën Kombëtare u përurua libri: “Organizatat ekstremiste serbe në Kosovë” i autores, Fetnete Ramosaj

Sot në bibliotekën Kombëtare të Kosovës, u përurua libri: “Organizatat ekstremiste serbe në Kosovë” i  autores, studiueses së njohur, Fetnete Ramosaj, (libër i përkthyer në gjuhën bullgare). Në praninë e shumë dashamirëve të librit, recensenti, prof. dr. Kolë Krasniqi vlerësoi lartë librin shkencor të autores, Ramosaj. I tha para të …

Më shumë...

Ekspozita për Nënë Terezën do të hapet në Bibliotekën Kombëtare të Kosovës, më 26 gusht në orën 14:00

Nëna Terezë

Instituti i Historisë “Ali Hadri”-Prishtinë, në bashkëorganizim me  Institutin e Trashëgimisë Shpirtërore e Kulturore të Shqiptarëve –Shkup dhe Ipeshkvinë e Republikës së Kosovës, kanë përgatitur një ekspozitë me fotografi e dokumente të titulluar:  “Shenjtorja shqiptare nga Shkupi – korrespondenca”, që i kushtohet 107 vjetorit të lindjes, 20 vjetorit të vdekjes …

Më shumë...

19-vjetori i rënies së heroit, Ismet Jashari dhe bashkëluftëtarëve të tij: Gani Kastrati, Nuhi Mazreku, Habib Zogaj e Afrim Buçaj

21 vjet më parë, më 25 gusht të viti 1998 ka rënë trimërisht në Luzhnicë, komandanti, Ismet Jashari, "Kumanova"

Në mesin e luftëtarëve të lirisë së Kosovës është shquar veçanërisht Ismet Jashar Jashari, njëri ndër luftëtarët dhe komandantët më emblematikë të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës. Ai lindi në fshatin Orizare të Kumanovës më 16 prill të vitit 1967. Ishte i biri i Jashar Jasharit dhe i nënë Nuries. Mësimet …

Më shumë...

Ahmet Qeriqi: Dy koalicione e një parti kundër njëra-tjetrës, të tria kundër Kosovës

Ahmet Qeriqi

Sot, më 24 gusht të vitit 2017, në Kuvendin e Kosovës u pa mirëfilli, madje  e  kuptuan  edhe nga ata që deri tani nuk e kishin  kuptuar se dy koalicionet e mëdha politike dhe Vetëvendosja kanë vetëm një qëllim, “uzurpimin” e pushtetit, jo për hir të Kosovës dhe ardhmërisë së …

Më shumë...

Nesër në Durrës, kryeministri, Rama mban takim joformal me kryeministrat e vendeve të Ballkanit Perëndimor

Nesër në Durrës, kryeministri, Rama mban takim joformal me kryeministrat e vendeve të Ballkanit Perëndimor

Nesër në Durrës kryeministri i Shqipërisë Edi Rama do të mbajë një takim joformal të kryeministrave të Ballkanit Perëndimor, me temë, thellimin e integrimit rajonal dhe me fokus në ekonomi dhe tregti. Në takim merr pjesë edhe kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa. Në këtë takim, do të marrin pjesë kryeministrja …

Më shumë...

Zyra e BE-së në Kosovë, ka bërë thirrje që Kuvendi dhe institucionet e Kosovës të formohen sa më shpejtë

Zyra e BE-së në Kosovë

Zyra e Bashkimit Evropian në Kosovë, ka bërë thirrje që Kuvendi dhe institucionet e Kosovës të formohen sa më shpejtë, meqë vendin e presin sfida të mëdha. Zëdhënësja Dinka Zhival thotë se përfaqësuesi special i BE-së në Kosovë kërkon nga partitë parlamentare të veprojnë me përgjegjësi dhe të përmbushin detyrimet …

Më shumë...

Qamile Paja: Orën me figurën e Enver Hoxhës e mbaj sepse ai diti të bëjë shtet

Qamile Paja: Orën me figurën e Enver Hoxhës e mbaj sepse ai diti të bëjë shtet

Albert Z Zholi: Flet bashkëshortja e aktorit të njohur Luftar Paja dhe e ëma e aktorit të ri, Gazmend Paja: “Gazi kur konkurroi për aktrim, komisioni nuk e dinte kë kishte baba” Me Qamile Pajën jam njohur në Athinë. Ajo mbetet një nga gratë më atdhetare, e cila nuk mungonte …

Më shumë...

Avdullah Hoti: Vetëvendosja për një kohe të gjatë ka sulmuar PDK-në por tashmë është bërë më e keqe se ajo

Avdullah Hoti: Vetëvendosja për një kohe të gjatë ka sulmuar PDK-në por tashmë është bërë më e keqe se ajo

Shefi i Grupit Parlamentar të koalicionit LDK-AKR, Avdullah Hoti përmes një konference për shtyp ka thënë se s’mund të ketë marrëveshje me Vetëvendosjen  pa u deklaruar këta të fundit për  të gjitha veprimet kundër LDK-së.  Ju e pat se sot për të gjashtën herë u mbajt seanca. Sot u dasht …

Më shumë...

Prokuroria ia ka kërkuar OVL të UÇK-së, listat e veteranëve për verifikim pas ankesave të shumta për rritjen e numrit të tyre

Prokuroria ia ka kërkuar OVL të UÇK-së, listat e veteranëve për verifikim pas ankesave të shumta për rritjen e numrit të tyre

Prokuroria e Shtetit u ka kërkuar organizatave të dala nga lufta e UÇK-së, listat e veteranëve për t’i verifikuar pas ankesave të shumta për rritjen e numrit të tyre. Por, sipas drejtuesve të OVLUÇK-së, ata nuk posedojnë asnjë listë të veteranëve. Kryetari i OVL të UÇK-së, Hysni Gucati, ka konfirmuar …

Më shumë...

Ndue Dedaj: Historia e “Heronjve të Vigut” duket se nuk ka mbaruar

Ndue Dedaj: Historia e “Heronjve të Vigut” duket se nuk ka mbaruar

Historia e Heronjve të Vigut duket se nuk ka mbaruar. Pesë njerëz idealistë, bij të popullit, nisën me mision në Mirditë, si një njësit partizan që nxitonte të ndërlidhej me partizanë të tjerë në ato anë, por në hyrje të krahinës i pret prita vrastare. Vendi ishte nën pushtimin gjerman …

Më shumë...

Haradinaj: Përgatitjet për formimin e institucioneve po përballen me vështirësi, por së shpejti priten rezultate

Haradinaj: Përgatitjet për formimin e institucioneve po përballen me vështirësi, por së shpejti priten rezultate

I emëruari i koalicionit: PDK-AAK-Nisma për kryeministër të Kosovës, Ramush Haradinaj ka thënë se punët në formimin e institucioneve po përballen me disa vështirësi. Pas përfundimit të seancës, në të cilën koalicioni PAN nuk e paraqiti të nominuarin për kryeparlamentar, meqë ka vetëm 60 vota, Haradinaj ka shprehur besim se …

Më shumë...