Ahmet Qeriqi

Deputetja Flora Brovina, ka përkrahur mocionin e deputetes, Donika Kadaj-Bujupi, lidhur me shtesat për fëmijë

Flora Brovina

Deputetja Flora Brovina, nga Partia Demokratike e Kosovës, ka përkrahur mocionin e deputetes, Donika Kadaj-Bujupi lidhur me shtesat për fëmijë dhe ka shtuar se kjo çështje është diskutuar mjaft shumë, por asnjëherë nuk është gjetur një mundësi institucionale për t’i mbrojtur ata. “Duke u nisur se tani propozimi vije nga …

Më shumë...

Edi Rama: Statistikat flasin qartë ku ishte e ku është vendi, sot, në luftë kundër krimit

Edi Rama

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, në takimin me drejtuesit e policisë paraditen e së hënës, deklaroi se “statistikat flasin qartë se ku ishte dhe ku është vendi ynë” në lidhje me situatën e krimit në Shqipëri. “Statistikat janë në anën tonë. Flasin qartë ku ishte e ku është vendi, por …

Më shumë...

Florent Marciac: BE-ja mbështet propozimin për shkëmbimin e territorit mes Serbisë e Kosovës përgjatë vijave etnike

Janë të ndara opinionet mbi nëse ekziston rreziku i luftës në Ballkan, nëse Bashkimi Evropian është e lejuar për të shuar shpresat e bashkimit me vendet e Bashkimit, për të cilat paralajmëroi Presidenti i Komisionit Evropian Jean-Claude Juncker.Fjalët e tij kanë tërhequr jo vetëm vëmendjen e medieve rajonale, por edhe …

Më shumë...

Dan Kosumi: Libri i Zarije Zenuni-Bajrami, “Agimi i një jete pa perëndim” i kushtohet dëshmorit, Agim Bajrami

Dan Kosumi: Libri i Zarije Zenuni-Bajrami, “Agimi i një jete pa perëndim” i kushtohet dëshmorit, Agim Bajrami

Që kur nis rrëfimin e saj, sa autentik e të sinqertë, po aq edhe dramatik, autorja Zarije Zenuni Bajrami thotë: “VETË JETA IME ËSHTË NJË ROMAN I TËRË!” Duke lexuar këtë monografi, herë-herë më ngjan me rrëfimet epike të kreshnikëve, e herë një roman, këngë apo poezi! “AGIMI I NJË …

Më shumë...

Nebih Rexhepi: Mësuesi im Zeqir Gërvalla

Nebih Rexhepi

Qenka vështirë të shkruhet, për mësuesin, ishte Zeqir Gërvalla. E vështirë sepse ai ka qenë mësues  i veçantë. Qenkan të vështira fjalët të shkruhen për të sepse koordinimi i zemrës dhe shpirtit që kam për TË , druaj se mos nuk po e kanë peshën çfarë duhet të jenë. Por …

Më shumë...

Tryeza e vitit 1992 mes profesorit, Rifat Blaku dhe Vuk Drashkoviqit me temë: E kujt është Kosova?

Nesër nderohet veprimtari i dalluar Rifat Blaku në një vjetorin e ndarjes së tij nga jeta

Në një “Tryzezë të rrumbullakët”, mbajtur në Redaksinë e gazetës “Borba” të Beogradit, në janar të vitit 1992, ishte Veton Surroi që kishte inicuar bisedimet midis opozitës serbe dhe asaj shqiptare, për zgjidhjen e problemit të Kosovës. Ishte menduar që takime të tilla të mbahen në Redaksinë e “Borbës” në …

Më shumë...

LDK-ja konsideron se Qeveria aktuale e udhëhequr nga Ramush Haradinaj, e ka humbur legjitimitetin

Lidhja Demokratike e Kosovës, të hënën, mbanë njëherë mbledhjen e kryesisë, pastaj të grupit parlamentar

Qeveria aktuale e udhëhequr nga Ramush Haradinaj, për Lidhjen Demokratike të Kosovës e ka humbur legjitimitetin e saj. Prandaj, kjo parti konsideron se zgjedhjet e parakohshme janë të pashmangshme brenda këtij viti. Deputeti Ismet Beqiri tha se presin edhe nga deputetë të koalicionit, që, sipas tij, janë të pakënaqur me …

Më shumë...

Sonja Liht: Serbia ka bashkëpunim shumë më të madh ekonomik me Kosovën sesa me Rusinë

Sonja Liht: Serbia ka bashkëpunim shumë më të madh ekonomik me Kosovën sesa me Rusinë

Kryetarja e Fondit të Beogradit për Politikë, Sonja Liht, thotë se Serbia ka bashkëpunim shumë më të madh ekonomik me Kosovën sesa me Rusinë. “Këto janë fakte, kjo mund të verifikohet në shifra”, tha ajo. “Shikojeni si duket bashkëpunimin midis dy odave ekonomike, Kosovës dhe Serbisë. Shikojeni sa është eksporti …

Më shumë...

Skënder Demaliaj: Migjeni dhe roli i intelektualit në shoqëri (Mesazhet e Migjenit në 107-vjetorin e lindjes së tij)

Migjeni

Një poet i patalentuar i tregoi Volterit një poezi të dobët kushtuar, sipas tij, brezave të ardhshëm. Ma merr mendja, – i tha Volteri, se kjo poezi nuk do të arrijë në adresën e saj. Shkrimtari nuk i takon vetëm brezit me të cilin jeton, por i përket edhe brezave …

Më shumë...

Bahri Bivolaku: Dalja nga rruga një kahe e politikës

Bahri Bivolaku

 Të thuash se në Kosovë shërbimet dhe nderet janë më të rëndësishme sesa zbëatimi i rregullave të ligjit nuk ke thënë diçka të re e të jashtëzakonshme, pasi ajo dallon nga sjelljet rajonale. Se në çfarë mase janë të shtrira ato është e vështirë t’i parashikosh, porse që nuk ekzistojnë …

Më shumë...

Agim Vuniqi: Poeti që nuk di të ndalet, ai është Zeqir Gërvalla

Zeqir Gërvalla

Poezia që shkruan Zeqiri është vërshuese, e bënë njeriun të dal nga shtrati i ëndërrave dhe mendimeve, e bënë të gjykoj më me realizëm, aty është edhe qëllimi i autorit, ai rrëfen, dialogon me më të dashurit, komunikon me historinë, sa bukur e shfrytëzon metaforën për të ndriquar ngjarjet historike, …

Më shumë...

Anëtarët e Lëvizjes Popullore Shqiptare, në Ferizaj, kanë përkujtuar 110-vjetorin e lindjes së Enver Hoxhës

Enver Hoxha

Lëvizja Popullore Shqiptare për mbrojtjen dhe kultivimin e veprës revolucionare të Enver Hoxhës, sot në Ferizaj ka shënuar 110-vjetorin e lindjes së prijësit  komunist të Shqipërisë, Enver Hoxha. Kjo lëvizje për vite me radhë ka zhvilluar dhe zhvillon aktivitet tematik e përkujtimor duke përkujtuar jetën dhe veprën e Enver Hoxhës …

Më shumë...

Isa Maloku: Poezi

Isa Maloku

lulja rritet, nuk lulëzon toka etet për shi dikush sot mungon iku në ushtri   banka mbet e zbrazur mungon trim ‘i ri ai që deshi shkollën e ra për liri.   lulet e këputura nga shkelësit e lirisë mbinë mbi varre trimash mbi varret e djalërisë!   Lulëkuqe dardane …

Më shumë...

Jusuf Zenunaj: Nën hijen tënde

Jusuf Zenunaj

Shkëlqimit tënd mashtrues, nën hijen tënde, të tjerët përpiqen në flakë vezullore ta shndërrojnë ! ? Stinët shpeshherë i gjasojnë njëra – tjetres, i gjasojnë me teperatur, dielli edhe në dimër herë – herë rrezon, por nuk nxeh kurrë…. J.Z. 12 tetor 2018   “PARADA E KRENARISË ”   Nê …

Më shumë...

Agim Vuniqi: Fakte dhe dëshmi

Agim Vuniqi

Qytetarët shqiptaro-amerikanë që jetojnë në Amerikë kanë kuptuar drejt detyrën historike, të faktografimit të situatës në Kosovë, duke dhënë fakte shumë të rëndësishme në dobi të pavarësimit të Kosovës, duke lobuar në dhomën e reprezentuesve dhe në senatin amerikan. Shumë intelektualë dhe personalitete me rëndësi, mbajnë kontakte të vazhdueshme me …

Më shumë...

Frank Shkreli: Demokracia nuk mund të mbijetojë pa një debat të informuar, të hapët, dinamik dhe publik.”

Frank Shkreli

 “Jep ndihmën tënde çdo ditë në mbrojtje të fjalës së lirë”, është motoja e Reporterve Pa Kufij ose Reporters Sans Frontières (RSF), një organizatë kjo jo-qeveritare, ndërkombëtare dhe jo fitimprurëse, me qëndër në Paris të Francës, e cila si mision të saj ka mbrojtjen e lirisë së informacionit dhe të …

Më shumë...