leoni

Ahmet Qeriqi

Frank Shkreli: Kujtojmë De Radën dhe arbëreshët në 550-vjetorin e Gjergj Kastriotit-Skënderbeut

Jeronim de Rada

Mediet shqiptare njoftojnë se Presidenti i Republikës së Shqipërisë Z. Ilir Meta ka nisur dje një vizitë zyrtare në krye të një delegacioni në Kalabri të Italisë, në kuadër të Vitit të shpallur Mbarë-kombëtar të Heroit tonë, Gjergj Kastriotit -Skënderbeut. Pritet që Presidenti Meta, gjatë kësaj vizite, të takohet edhe …

Më shumë...

Haradinaj kërkon që 12 rojtarët e Shtëpisë së Ibrahim Rugovës të trajtohen me kontrata të rregullta të punës

Haradinaj - Borrellit: Njohja është akt politik, dhe nuk e përcakton funksionalitetin juridik e politik të shtetit

Kryeministri Haradinaj kërkon që 12 punëtorëve që sillen rreth dhe brenda Rezidencës së Ibrahim Rugovës t’u bëhen kontratat e rregullta, meqë paguhen nga Buxheti i Kosovës. Ai ka kërkuar nga ministri i Kulturës, Kujtim Gashi, dhe ai i Financave Bedri Hamza që 12 punëtorëve të Rezidencës dhe memorialit “Ibrahim Rugova” …

Më shumë...

Statistikat demografike saktësojnë se Serbia po plaket dhe dalëngadalë po zhduket

Statistikat demografike saktësojnë se Serbia po plaket dhe dalëngadalë po zhduket

Sipas të dhënave statistikore, nga 169 komuna të Serbisë, më 2017, ka pasur rritje të popullsisë vetëm në Novi Pazar, Bujanoc, Sjenicë, Preshevë, Tutin dhe Novi Sad, shkruan “Politika” e Beogradit. Kjo gazetë alarmon se bëhet fjalë për shtim të popullsisë në ato komuna ku shumicë janë shqiptarët,  boshnjakë e …

Më shumë...

KMDLNj: Gjendja shëndetësore e Sylejman Selimit nuk është e mirë

KMDLNJ

Këshilli për Mbrojtjen e të Drejtave dhe Lirive të Njeriut ka bërë të ditur se pasi ta kenë materialin gjyqësor për rastin Sylejman Selimi, do të dalë me një raport i cili do t’i evidentojë shkeljet e mundshme pas së cilave, do të kërkojë përgjegjësi ndaj atyre që kanë bërë …

Më shumë...

OAK: Qeveria kërcënohet me protestë e ndërprerje të punës së bizneseve nëse nuk hiqen Udhëzimet e dëmshme Administrative

OAK

Ligjet dhe Udhëzimet Administrative jo të harmonizuara dhe kufizimet që vijnë si rrjedhojë e tyre ishin tema kryesore e diskutimit në takimin e përbashkët që Oda e Afarizmit të Kosovës (OAK) organizoi me zëvendësministrin e Ministrisë së Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rajonal (MBPZHR) z.Vesel Krasniqi dhe bizneset e sektorit të …

Më shumë...

Më 7 nëntor të vitit 1918 u vendos në Shkodër “Mbrojtja Kombëtare e Kosovës”

Komiteti "Mbrojtja kombëtare e Kosovës"

Më 7 nëntor të vitit 1918 u vendos në Shkodër “Mbrojtja Kombëtare e Kosovës” një Lëvizje atdhetare e popullit shqiptar të Kosovës, e cila me vendimet e Traktatit të Londës dhe Kongresit të Versajës iu kishte dhënë Serbisë. Komiteti “Mbrojtja Kombëtare e Kosovës” u themelua në ilegalitet të plotë më …

Më shumë...

Sebastian Kurz: Vjena zyrtare përkrahë çfarëdo marrëveshje me të cilën pajtohen Kosova dhe Serbia

Kancelari austriak, Sebastian Kurz, po hetohet nën dyshimet për dhënie të ryshfetit dhe shkelje të besimit

Kancelari i Austrisë, Sebastian Kurz, i cili po qëndron për një vizitë në Kosovë ka thënë se Vjena zyrtare  përkrahë çfarëdo marrëveshje me të cilën pajtohen në mes vete Kosova dhe Serbia. Ai saktësoi  se Austria dhe Bashkimi Evropian do ta mbështesin edhe korrigjimin e kufirit mes dy vendeve por …

Më shumë...

Emmanuel Macron kërkon themelimin e një Ushtrie Evropiane për t’u mbrojtur nga Rusia dhe Amerika

Emmanuel Macron i kërkon kryetarit turk Erdogan angazhim për ta qetësuar situatën e tensionuar në Mesdheun Lindor

Kryetari francez, Emmanuel Macron, me rastin e shënimit të një shekulli që prej shpërthimit të ndasive të Luftës së Parë Botërore, ka bërë thirrje për krijimin e një “ushtrie të njëmendtë evropiane” me qëllim të mbrojtjes më të mirë nga Rusia, por edhe nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Macron, …

Më shumë...

Votuesit në Shtetet e Bashkuara të Amerikës zgjedhin sot guvernatorët, përfaqësuesit dhe senatorët

Votuesit në Shtetet e Bashkuara të Amerikës zgjedhin sot guvernatorët, përfaqësuesit dhe senatorët

Votuesit në Shtetet e Bashkuara të Amerikës zgjedhin sot guvernatorët, përfaqësuesit dhe senatorët. Ata do të hedhin votën e tyre për të 435 anëtarët e Dhomës së Përfaqësuesve, për 35 nga 100 ulëset e Senatit dhe për dhjetëra guvernatorë. Republikanët aktualisht mbizotërojnë në të dyja dhomat e Kongresit dhe në …

Më shumë...

Nexhmije Hoxha: Ndërhyrja e Qeverisë së Shqipërisë për ta shembur banesën time është veprim fashist

Ndahet nga jeta në moshën 99 vjeçare Nexhmije Hoxha, gruaja e ish-liderit shqiptar Enver Hoxha

Nexhmije Hoxha e ka quajtur fashist, planin e Qeverisë së Shqipërisë për të shembur banesën e saj, në kuadër të planit për zgjerimin e Unazës së Madhe. Ajo ka saktësuar  se banorëve u ishte thënë të linin banesat e tyre brenda disa ditëve dhe e cilësoi këtë urdhër si akt …

Më shumë...

Veprimi i ARRSH-së kundër familjes Hoxha dhe Peçi është antinjerëzor dhe antikombëtar

Lajmi i djeshëm se bashkëshortja e Enver Hoxhës, Nexhmija, dhe djali i Heroit të popullit, Shefqet Peçi, Rustem Peçi do të nxirren nga banesat ku jetojnë pas viteve 90 ka ngjallur habi të madhe dhe indinjatë, veçanërisht tek veteranët e Luftës për mënyrën si po veprohet nga ARRSH, shkruan botuesi …

Më shumë...

Jakup Krasniqi: Pendohem për pranimin e Milaim Zekës në Listën e Nismës për deputet të Kuvendit të Kosovës

Jakup Krasniqi: Pendohem për pranimin e Milaim Zekës në Listën e Nismës për deputet të Kuvendit të Kosovës

Kryetari i Këshillit Kombëtar të Nismës Socialdemokrate, Jakup Krasniqi, ka thënë se nëse gjatë këtyre viteve pendohet për ndonjë veprim të tij, është pranimi i Milaim Zekës që të garojë në Listën e Nismës për deputet të Kuvendit të Kosovës. “Për ketë gabim timin, qytetarëve të Kosovës, burrave e grave …

Më shumë...

Jakup Krasniqi: Plaka, Del Ponte, apo dështimi profesional-njerëzor dhe intelektual i një prokuroreje

Jakup Krasniqi

Plaka, Carla del Ponte, gjeja e parë, për të cilën  do të duhej të sqaronte opinionin evropian e botëror është: Pse është formuar Tribunali i Hagës për ish Jugosllavinë? Për shkak të Kroacisë, Bosnje e Hercegovinës e të Kosovës apo për shkak të politikave të krimit e të gjenocidit të …

Më shumë...

Tahir Ahmeti: Thatësira dhe djegiet e hamulloreve ndër shkaktarët kryesorë të zjarreve të fundit

Tahir Ahmeti

Mungesa e reshjeve atmosferike në vendin tonë, ka bërë që të kemi tharje të mëdha të tokës, të drunjëve dhe bimëve, andaj kohëve të fundit kemi rritje enorme të zjarreve pyjore dhe fushore, të cilat po shkaktojnë dëme të mëdha në pyje, në toka bujqësore dhe në ambientin në përgjithësi. …

Më shumë...

CIA parashikon zhbërjen e BE-së dhe bashkimin e Shqipërisë me Kosovën

BE - SHQIPËRI

CIA parashikon që Bashkimi Evropian do të shkatërrohet deri në vitin 2025. Portali i gjeopolitikës analizuese “Stratfor”, më i njohuri në Shtetet e Bashkuara, raporton për parashikimin e CIA-s, se brenda 6 viteve të ardhshme BE-ja do të mund të shpërbëhet, transmeton  gazeta Shekulli. Agjencia e Inteligjencës Amerikane, CIA, parashikon …

Më shumë...

Izet Shala: Shqiptarët, Dita e Flamurit dhe 106- vjetori i Pavarësisë

Izet Shala

Kanë mbetur më pak se njëzet e tri ditë, për të festuar Ditën e Flamurit dhe  njëqind e gjashtë vjetorin e  Pavarësisë gjithë shqiptare. Për  të arritur deri të  28 Nëntori i viti 1912, u deshën përpjekje dhe sakrifica  të  mëdha  njerëzore, pasi rrethanat  historiko-politike nuk ishin të favorshme për …

Më shumë...