Fillimi / Ahmet Qeriqi (faqe 1449)

Ahmet Qeriqi

Rexhep Selimi: Partitë opozitare do ta pengojnë Kuvendin të mbaj seancën e radhës

Deputeti i Vetëvendosjes, Rexhep Selimi kërkon kushte më të mira për Policinë e Kosovës

Deputeti nga radhët e Vetëvendosjes, Rexhep Selimi ka paralajmëruar se partitë opozitare do ta pengojnë Kuvendin të mbaj seancën e radhës. Ai është cituar të ketë deklaruar se pjesëmarrja e opozitës në seancën e nesërme do të jetë me kursin e njëjtë si deri më tash duke e bllokuar Kuvendin ...

Më shumë...

Nuk është Kadri Veseli i pari kryekuvendar që e viziton Parlamentin e Evropës sikur raporton RTK-ja

Lidhur raportimin e gazetarit të RTK-së i cili ka  thënë se Kadri Veseli është i pari kryetari i Kuvendit të Kosovës që e viziton Parlamentin Evropian, ka reagiau ish-kryekuvendari, Jakup Krasniqi i cili ka afishuar edhe foto gjatë kohës së vizitës që në krye të një delegacioni të Kuvendit të ...

Më shumë...

Reagimi Shoqatës së Veteranëve të Luftës së Koshares të Brigadës “138 Agim Ramadani”

Agim Ramadani

Ne, ish-luftëtarët e  Brigadës 138 “Agim Ramadani ” shprehim shqetësimin dhe revoltën tonë ndaj vendimit të një trupe gjykuese, mobile e kontrabanduar nga Prokuroria dhe Gjykata e Nishit në pjesën veriore të Komunës së Mitrovicës, që dënon me vendim të formës se prerë, me masë burgimi prej 16 vitesh bashkëluftëtarët ...

Më shumë...

Nisma: Qeveria lëshoi një arsenal fyerjesh dhe kërcënimesh ndaj qytetarëve protestues

NISMA

Në konferencën e djeshme për shtyp të dy partnerëve të koalicionit e thirrur menjëherë pas protestës madhështore të organizuar nga Opozita e Bashkuar, konferencë e cila përveq se ishte trishtuese ishte edhe për keqardhje. Ajo çka ndëgjuam nga ata dje, ishte një arsenal fyerjesh dhe kërcënimesh ndaj qytetarëve protestues. Prezenca ...

Më shumë...

Shpëtim Golemi: Ngjashmëria e Hashimit me Berishën është si një dyfishim i së njëjtës fytyrë

Dilaver Goxhaj: RKL dhe Kosovapress ishin dhe mbeten Ylli Polar për Luftën Çlirimtare në Kosovë

“Trimi” Hashim Thaçi, trimëri të cilën e ka pranuar edhe vetë në intervistën dhënë një radioje të huaj, (që nuk ka guxuar kurrë të shkonte në frontet e luftimeve gjatë Luftës për Çlirimin e Kosovës nga Ushtria Çlirimtare e saj), u bë trim e doli në Konferencë Shtypi, nw 17 ...

Më shumë...

Thaçi “rehaton” nëpër ministri akrabanë e deputetëve të LDK-së, me qëllim për t’i fituar votat për kryetar të Kosovës

Hashim Thaci

Ministri i Punëve të Jashtme i Kosovës, Hashim Thaçi ua ka avancuar në mënyrë të jashtëligjshme familjarët e disa prej deputetëve e zyrtarëve  më me ndikim të LDK-së, të cilit ishin kundërshtar të fortë të Isa Mustafës.  Gazeta Blic nga burime brenda Ministrisë së Punëve të Jashtme ka marrë vesh ...

Më shumë...

Jakup Krasniqi: Deputetë përfaqësus dhe jo deputetë sa për numra

Krasniqi: Ideja për korrigjim kufijve është antikushtetuese por nuk është ide e Thaçit, është ide e vjetër e Serbisë

Në një publikim dërguar medieve, ish-kryekuvendari, Jakup Krasniqi konsideron se përgjegjësia e qytetarëve të Kosovës po adresohet në dy persona, të cilët në Konferencën e 17 shkurtit për gazetarë,  demonstruan një pa përgjegjësi të lartë. Por çështja duhet të shtrohet, a janë vetëm ata fajtorë? Sot po e shohim të ...

Më shumë...

Albulenë Haxhiu: Isa Mustafa e Hashim Thaçi të japin dorëheqje si shkelës të kushtetutës e si rrënues të Republikës

Haxhiu sulmon rëndë kryetarin Thaçi me cilësimet ‘kriminel’ e ‘tradhtar’

Deputetja e lëvizjes Vetëvendosje, Albulena Haxhiu reagoi kundër arrestimit të Dardan Molliqajt nga Policia e Kosovës. Ajo ka shkruar se protesta ishte madhështore, paqësore dhe  më masive se ajo e 9 janarit. Ishte madhështore por edhe paqësore! Me arrestimet politike të para dy ditëve dhe arrestimin e sotëm të Dardanit ...

Më shumë...

Ylli Pata: intervistë me eprorin e lartë të ish-UÇK-së, Dilaver Goxhaj

Dilaver Goxhaj

Pyetje: Zoti Goxhaj, këto ditë parlamenti serb bëri të ditur se do të dërgojnë në Gjykatën Speciale ditarët e luftës së UÇK-së që serbët i kanë marrë nga KFOR si “provë për krime lufte”. Ju keni qenë një nga anëtarët e SHP të UÇK-së, a mund të na thoni se ...

Më shumë...

Dr.Rexhep Qosja: Provokimi dhe fyerja Mustafës e Thaçit përmbanin arrogancë primitive dhe fyerje ndaj të gjithë nesh protestues e joprotestues

Rexhep Qosja

Në një reagim të tij publik kundër deklaratave fyese të Isa Mustafës dhe Hashim Thaçit pas protestës së djeshme të opozitës, akademiku Rexhep Qosja ka deklararuar: Kryeministri i Kosovës dhe zëvendësi i tij në konferencën me gazetarët pas protestës së opozitare duke folur në emrin e Qeverisë së Kosovës e ...

Më shumë...

Rexhep Kasumaj: Daullet e luftës qytetare

Rexhep Kasumaj

Zhgënjimi idhnak. Regjimi i hashimisëve hoqi parzmoren hijeshuese të gjentilencës politike dhe të përgjegjshmërisë pushtetare. Kam ndjekur gjatë si gazetar i lajmeve ndërkombëtare zhvillime dramatike: rebelime, konflikte civile, tiranë autistë që kanë vegime amshimi, gjeneralë puçistë a prijës autokratë me shpirtëra të shfytyruar që përflakin tokën për kupolën e epërme..! ...

Më shumë...

Halil Kajtazi: Kosovë, degë me sytha

(Runikë, 1956-1957) Kosovë, o vend i rrethuar me bjeshkë të larta, me lloj-lloj drurësh të harlisur, me suka e lugina romantike, me pllaja dhe me gurë të ndryshëm. Kosovë, të jesh krenare me lumin Ibër dhe me Drinin e Bardhë që kapërcejnë nëpër shtatin Tënd, pastaj shkojnë e derdhen njëri ...

Më shumë...

ADEM JASHARI: Betohem se s´kam vdekur !

Rrustem Geci

Asnjë  liri   në   këtë  botë nuk  është   e   përfunduar persosmëria  saj  vazhdon nëpër   lufta    dhe   beteja   Kosova ka duar të bukura të ngrej lart flamurin e saj të mbroj veten, identitetin këtë tokë të gjithëmonshme   Çlirimi ishte  qëllimi  ynë Kosova   feston  Kosovën shtet në radhë të  shteteve popull  ...

Më shumë...

Mustafa: Serbia s’ ka pse i dënon luftëtarët e UÇK-së, ata i dënon Gjykata Speciale, të cilën do ta themelojmë

Isa Mustafa

Edhe pse gjykatat në Serbi deri tani kanë dënuar në mungesë qindra luftëtarë të UÇK-së, vetëm kur u bë i ditur lajmi se ajo i ka dënuar tetë ushtarë dhe eprorë të UÇK-së, që kanë luftuar në Koshare, ka reaguar për herë të parë kryeministri Isa Mustafa.  Reagimi i Mustafës, ...

Më shumë...

Kryetari i Kuvendit, Kadri Veseli po pritet në takime nga autoritete të larta të PE

Në kuadër të vizitës në Parlamentin Evropian, pikërisht në ditën e 8-vjetorit të Shpalljes së Pavarësisë së Kosovës, kryetari i Kuvendit e informoi kryeparlamentarin belg për zhvillimet në Kosovë në përgjithësi dhe në Kuvendin në veçanti si dhe për agjendën evropiane të vendit tonë. Gjatë takimit në mes tyre u ...

Më shumë...

AAK: Shoqëritë e ndryshme kanë hequr qafe edhe diktatorë më të mëdhenjë se Mustafa e Thaçi

Thaci

Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës ka reaguar ndaj deklaratave të bëra në konfenrencën për medie të mbajtur nga krueministri, Isa mustafa dhe zëvendëskryeministri, Hashim Thaçi. Ata e kanë humbur edhe arsyen edhe përgjegjësinë dhe për më tepër fjalori kërcënues i tyre, është shqetësues për këtë vend. Ne e kuptojmë gjendjen ...

Më shumë...