Ahmet Qeriqi

Ramush Haradinaj: Ideja e Thaçit për shkëmbim të territoreve nuk do të përkrahet, as do të diskutohet

Ramush Haradinaj thotë se Amerika është aleate e Kosovës, por jo e politikanëve të caktuar në vend

Pas takimit të liderëve shtetërorë të vendit, Ramush Haradinaj  ka konfirmuar se ideja e Thaçit për shkëmbim të territoreve nuk do të përkrahet, as do të diskutohet në takimin e radhës në Bruksel, meqë  territori dhe kufijtë e Kosovës nuk do të negociohen. “Në dialog nuk do të negociohet për …

Më shumë...

Tanja Fajon, ka thënë se pret që shumë shpejt qytetarët e Kosovës të udhëtojnë pa viza në shtetet e BE-së

Tanja Fajon

Raportuesja për liberalizimin e vizave për Kosovën në Parlamentin Evropian, Tanja Fajon, ka thënë se pret që shumë shpejt qytetarët e Kosovës të udhëtojnë pa viza në shtetet e Bashkimit Evropian. “Jam shumë e lumtur sot, sepse është një hap shumë i rëndësishëm për Kosovën. Ka qenë një proces mjaft …

Më shumë...

Kryetari, Hashim Thaçi, ka zhvilluar një bisedë telefonike me ndihmës-sekretarin e shtetit amerikan, Wess Mitchell

Kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi, sot është nisur për në SHBA, ku do të ketë takime zyrtare në Iowa dhe New York

Kryetari Hashim Thaçi ka zhvilluar  një bisedë telefonike me ndihmës-sekretarin e shtetit amerikan për çështje evropiane dhe euro-aziatike, Wess Mitchell, me të cilin janë pajtuar që të intensifikohen përpjekjet për të arritur një marrëveshje, e cila njëherë e përgjithmonë do t’i mbyllë armiqësitë ndërmjet Kosovës dhe Serbisë.  Një marrëveshje, e …

Më shumë...

Takimi i krerëve të Shtetit në zyrën e presidentit, për procesin e dialogut, duke se ka përfunduar me përplasje

Thaçi dhe Haradinaj

Takimi i krerëve më të lartë të Shtetit  i mbajtur në Presidencë, lidhur me procesin e dialogut, duket se  ka përfunduar me përplasje mes krerëve të shtetit. Nga disa medie bëhet e ditur se kryeministri, Haradinaj është shprehur i bindur që kufijtë dhe territori nuk do të diskutohen me Serbinë. …

Më shumë...

Qytetarët e Shqipërisë tashmë mund ta vizitojnë Armeninë pa viza

Yerevan

 Qytetarët e Shqipërisë së shpejti mund ta vizitojnë Armeninë, pas pasur nevojë të marrin një vizë paraprakisht. 3 milionë banorët e Republikës së Shqipërisë tashmë mund të hyjnë në Armeni pa viza, dhe të qëndrojnë atje për 180 ditë brenda vitit. Ky vendim është marrë sot, gjatë një takimi të …

Më shumë...

Beogradi zyrtar po përpiqet të fshijë gjurmët e krimeve kundër shqiptarëve në varrezat masive në Serbi

Varreza Masive

Qindra  trupa të shqiptarëve të vrarë gjatë luftës janë gjetur vite më parë në varreza masive në Batajnicë të Serbisë, por nuk ka asnjë gjurmë, asnjë mbishkrim apo pllakë që shënon vendin ku janë gjetur eshtrat e më shumë se 700 shqiptarëve. Institucionet e shtetit serb nuk pranojnë që vendet …

Më shumë...

Deliu-Kodra: Miratimi i dokumentit nga LIBE, hap i rëndësishëm drejt fundit të procesit të liberalizimit të vizave

Deliu-Kodra: PDK-ja nuk do ta asnjë kandidat për kryetar të Kosovës nëse nuk është nga propozuar nga ajo

Kryetarja e Komisionit për Integrime Evropiane, Blerta Deliu-Kodra, ka përshëndetur miratimin e dokumentit për liberalizimin e vizave për Kosovën në Komisionin për të Liritë Qytetare, Drejtësi dhe Çështje të Brendshme të Parlamentit Evropian.  “Si kryetare e Komisionit për Integrime Evropiane të Kuvendit të Republikës së Kosovës, kam kënaqësinë ta ndaj …

Më shumë...

Në Vushtrri do të mbahet marshi protestues: Stop dhunës ndaj gruas

Dhuna ndaj femrave

Më 31.8.2018 (ditë e premte), në orën 12:15 në oborrin e objektit të Komunës së re, në Vushtrri  do të mbahet Marshi protestues, i cili parashihet të vazhdojë deri në fund të sheshit “Adem Jashari”  përballë shtatores së Legjendarit. Duke pasur parasysh rastet e fundit të dhunës ndaj gruas në …

Më shumë...

Agim Vuniqi: Mashtrimi historik i radhës…?!

Agim Vuniqi

Mësoni se dialogu i sforcuar Vuçiq-Thaçi, ndërsa  i përtypur dhe proklamuar nga Thaçi, si zëdhënës, është projekt i pranuar nga serbët dhe i shtyer nga republikanët para zgjedhjeve afatmesme në SHBA, që ne gjuhen politike do të thotë “merr ose lë” dhe shqiptarët duhet të kenë nje qendrim te pranueshem …

Më shumë...

Mr. Lulzim A. Beqiri: Armata e përfituesve në kurriz të luftëtarëve

Mr. Lulzim A. Beqiri

Vjedhja e shtetit të Kosovës nuk është krim i sotëm, ka vite që grupe të caktuar të njerëzve me ndikim janë duke e vjedh shtetin e tyre, që dikur vetëm kanë ëndërruar të shkruajnë qoftë edhe në letër Republika e Kosovës, andaj nuk po mund e kuptojë si nuk kanë …

Më shumë...

Jakup Krasniqi: Kuvendi nuk e ka mandatuar asnjë drejtues të ndonjë institucion të bëjë pazare me territorin e vendit

Krasniqi: Ideja për korrigjim kufijve është antikushtetuese por nuk është ide e Thaçit, është ide e vjetër e Serbisë

Kryetari i Këshillit Kombëtar të Nismës Socialdemokrate, Jakup Krasniqi ka vlerësuar se Kuvendi si organi më i lartë i shtetit, nuk e ka mandatuar as një institucion të lartë të shtetit dhe asnjë drejtues të ndonjë institucion që të bëjë pazare me territorin e vendit. Po të ndodhte kjo, atëherë …

Më shumë...

Veteranët e UÇK-së të Brigadës 113 “Mujë Krasniqi”, do të protestojnë për largimin nga lista të veteranëve të rremë

Veteranët e UÇK-së do të protestojnë sot, për mos trajtim të barabartë me kategoritë e tjera sociale në Ligjin e ri për paga

Protesta të reja do të mbahen  në Prishtinë, për të kërkuar largimin e veteranëve të rremë nga lista e përfituesve të pensioneve. Këtë herë, vet veteranët e UÇK-së të ‘Brigadës 113 Mujë Krasniqi’, që kanë vepruar në kuadër të Zonës Operative të Drenicës, do të protestojnë me datën 3 shtator, …

Më shumë...

Brok: Nuk është mirë të nxitet ndryshimi kufijve, por nëse dy palët arrijnë të merren vesh, atëherë është një gjë tjetër

Brok: Nuk është mirë të nxitet ndryshimi kufijve, por nëse dy palët arrijnë të merren vesh, atëherë është një gjë tjetër

Eurodeputeti gjerman i CDU-së, z Brok,  me influencë të madhe në Parlamentin Evropian dhe partinë gjermane për të përditshmen austriake „Der Standard“ ka komentuar zhvillimet e fundit politike në Ballkan, pas hapjes së ide për korrigjimin e kufijve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë. Europeduteti i partisë së Angela Merkelit ka theksuar …

Më shumë...

Xhevat Bislimi: Për dhe kundër “lojës” Thaçi Vuçiq

Xhevat Bislimi: Gjithmonë i pa pajtuar me qyqarllekun dhe mjerimin e Rugovës, Albin Kurti u "shtrëngua" të shkonte e të përulej me "nderim" të varri i tij

(Heshtja dhe “neutraliteti” i Tiranes zyrtare te pajustifikueshme!) Gati njezete vite pas Luftes se LPK-UÇK-se dhe te kombit shqiptar per çlirimin e Kosoves shqiptare nga thundra serbe dhe dhjete vite pas Shpalljes se Pavaresise liria dhe fati i Kosoves  vazhdojne te diskutohen dhe kontestohen! Per fajin e klases politike (te …

Më shumë...

LDK e dorëzoi kërkesën për seancë të jashtëzakonshme të Kuvendit të Kosovës kundër cenimit të territorit vendit

LDK e dorëzoi kërkesën për seancë të jashtëzakonshme të Kuvendit të Kosovës kundër cenimit të territorit vendit

Në komunikatën e Grupit Parlamentar të LDK-së thuhet se sot e kemi dorëzuar kërkesën për seancë të jashtëzakonshme të Kuvendit të Kosovës për të shprehur qëndrimin  institucional kundër cenimit të territorit të Republikës së Kosovës. Duke parë gatishmërinë e shumicës së grupeve parlamentare për të mbështetur këtë qëndrim, rezoluta do …

Më shumë...

Ministri, Pal Lekaj nënshkroi kontratën për “Hartimin e projektit zbatues në ndërtimin e autostradës: Burim, Pejë, Deçan

Ministri, Pal Lekaj nënshkroi kontratën për “Hartimin e projektit zbatues në ndërtimin e autostradës: Burim, Pejë, Deçan

Ministri i Infrastrukturës, Pal Lekaj, të mërkurën ka nënshkruar kontratën për “Hartimin e projektit zbatues për ndërtimin e autostradës Burim – Pejë – Deçan – Gjakovë – Prizren”. Rruga që do të lidhë këto qytete do të ketë gjatësinë 91 kilometra. Vlera e kontratës së projektimit është 1,039,532.80 € dhe …

Më shumë...