Ahmet Qeriqi

Ekspozita, “Sikur Hana” vazhdon rrugëtimin në Therandë edhe me diskutim publik

Ekspozita, “Sikur Hana” vazhdon rrugëtimin në Therandë edhe me diskutim publik

Pas hapjes në Muzeun Kombëtar të Kosovës, më 4 prill, ekspozita “Sikur Hana” nga Zgjim Zyba e Die Morina ka vazhduar rrugëtimin e saj në “vendlindje”, Therandë. Kjo ekspozitë – që shpërfaq zërin e padëgjuar të grave përmes Salë Zybës, e cila tregon historinë inspiruese të Lokës Hanë (Hanë Zybës) …

Më shumë...

Ministri Berisha e gjeneral Rama pritën në takim lamtumirës atasheun ushtarak të Shqipërisë, kolonel Ahmet Leka

Ministri Berisha e gjeneral Rama pritën në takim lamtumirës atasheun ushtarak të Shqipërisë, kolonel Ahmet Leka

Ministri i Forcës së Sigurisë të Kosovës, Rrustem Berisha dhe komandanti i FSK-së gjenerallejtënant Rrahman Rama pritën në takime të ndara atasheun ushtarak shqiptar, kolonel Ahmet Leka, me rastin  e përfundimit  të misionit  të tij.  Ministri Berisha dhe komandanti Rama falënderuan kolonelin Leka dhe përmes tij Forcat e Armatosura të …

Më shumë...

Amerika konfirmoi refuzimin e aneksimit të gadishullit ukrainas të Krimesë nga Rusia

Mike Pompeo

Sekretari amerikan i Shtetit, Mike Pompeo, tha se Rusia po përpiqet “të minojë një parim ndërkombëtar që ndajnë shtetet demokratike”. Deklarata e tij pasoi vërejtjet e fundit kontradiktore nga presidenti Donald Trump dhe zyrtarët e administratës, në lidhje me mundësinë e ndryshimit të qëndrimit të Uashingtonit. “Shtetet e Bashkuara e …

Më shumë...

Kuvendi në kolaps, kryekuvendari, Kadri Veseli e quan bojkot

Kuvendi i Kosovës gjatë vitit 2018 janë miratuar vetëm 75 ligje, nga 177 sa ishin gjithsej në agjendë për t'u miratuar

Ashtu sikur në shumë seanca gjatë muajve të fundit edhe sot, pas 45 minutash të punës së seancës plenare të Kuvendit të Kosovës, në mungesë votash për vendimmarrje janë  ndërprerë punimet. Në seancë ishin të pranishëm 81 deputetë, derisa kryetari i Kuvendit Kadri Veseli, refuzimin e deputetëve për të votuar …

Më shumë...

Skënder Reçica: Ne kemi për qëllim rritjen e mirëqenies sociale të të gjitha kategorive, që duhet t’i qasemi për çdo ditë

Ministri Reçica thotë se veteranët e luftës së UÇK do të kenë të drejtë pune ne sektorin privat

Në një intervistë për TV Dielli,  ministri i MPMS-së, Skënder Reçica veç tjerash ka folur për sfidat me të cilat është përballur kjo ministri. Ne kemi për qëllim rritjen e mirëqenies  sociale të të gjitha kategorive, që duhet t’ i qasemi çdo ditë. Problem tjetër është niveli i lartë i …

Më shumë...

Vetëvendosja: Shtatë vite që prej zmbrapsjes së Qeverisë nga shtrirja e sovranitetit në veri të vendit

Lëvizja Vetëvendosje

Kanë kaluar shtatë vite që prej zmbrapsjes së Qeverisë nga shtrirja e sovranitetit në veri të vendit. Që prej atëherë, çka ka bërë Hashim Thaçi dhe qeveritë e tjera janë vetëm negociatat me Serbinë. Lëshimet ndaj Serbisë vazhdojnë ndërkohë kjo datë më nuk shënohet prej Hashim Thaçit. Madje nuk po …

Më shumë...

Vetingu po rikthen shpresën e qytetarëve se edhe në Shqipëri mund të ketë drejtësi

Vetingu po rikthen shpresën e qytetarëve se edhe në Shqipëri mund të ketë drejtësi

Vetingu po rikthen shpresën e qytetarëve se edhe në Shqipëri mund të ketë drejtësi dhe sa më shumë shtohen shembujt që ushqejnë shpresën, aq më shumë shtohen edhe fletërrufetë e dëshpëruara të opozitës kundër Vetingut”, – deklaroi sot ministrja e Drejtësisë, Etilda Gjonaj. Në një konferencë për shtyp, ajo  u …

Më shumë...

Zëdhënësja e Sheshelit fyen për së vdekuri kryetaren e Shoqatës, “Nënat e Srebrenicës” Hatixha Mehmedoviq

Zëdhënësja e Sheshelit fyen për së vdekuri kryetaren e Shoqatës, "Nënat e Srebrenicës" Hatixha Mehmedoviq

Përfaqësuesit politikë të Partisë Përparimtare Serbe në Qeveri, por edhe opozita, dënuan publikisht fyerjet e Vjerica Radetes, zëdhënëse e Partisë Radikale Serbe në Parlamentin Serb, në llogari të së ndjerës Hatixha Mehmedoviç, kryetare e Shoqatës, “Nënat e Srebrenicës” e cila ka ndekur ditë më parë. Ajo në një postim të …

Më shumë...

Vuçiq e mbështet opsionin e marrjes së Veriut të Kosovës nga Serbia por jo në shkëmbim të Kosovës Lindore

Kryetari i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ka konfirmuar se e mbështet opsionin e ndarjes së Kosovës, marrjes së Veriut të Kosovës, duke reaguar kundër Peshkopit Teodosije i cili kundërshtoi këtë opsion duke  thënë se ndarja e Kosovës do t’i detyronte serbët e pjesës jugore të largoheshin dhe ndërkohë që ka shfaqur …

Më shumë...

Sulejman Uglanin: Qytetarët e Sanxhakut në vitin 1991 kanë mbajtur një referendum për autonomi

Sulejman Uglanin: qytetarët e Sanxhakut në vitin 1991 kanë mbajtur një referendum për autonomi

Kryetari i Këshillit Nacional të Boshnjakëve, në Serbi, Sulejman Uglanin ka thënë qytetarët e Sanxhakut qysh në vitin 1991 kanë mbajtur një referendum në të cilën kanë kërkuar një autonomi të plotë territoriale dhe politike me të drejtën e bashkimit me një prej republikave sovrane. Në Konferencën e Paqes për …

Më shumë...

Qeveria e Serbisë: Nëse Kosova nuk i tërheq të gjitha masat shtesë doganore do të kundërpërgjigjemi

Lajiq: Mallrat nga Serbia megjithatë hyjnë në Kosovë por nga rrugë të ndryshme

Qeveria e Serbisë bëri të ditur se nëse Kosova s’i tërheq të gjitha masat shtesë doganore ndaj produkteve sezonale nga Serbia, Maqedonia e Bosnja, atëherë masa të njëjta do të ndërmarrin edhe ata. Ministri serb i Tregtisë, Rasim Lajiq, i cili tha se përderisa Kosova nuk tërhiqet plotësisht nga vendimi …

Më shumë...

Albert Rakipi: Afro 40 për qind e popullsisë së Shqipërisë jetojnë jashtë vendit

Albert Rakipi: Afro 40 për qind e popullsisë së Shqipërisë jetojnë jashtë vendit

Instituti Shqiptar për Studime Ndërkombëtare dhe Agjencia Gjermane për Bashkëpunim Ndërkombëtar publikuan sot një studim mbi lëvizjet migratore të shqiptarëve, nga doli se afro 40 për qind e popullsisë së Shqipërisë jetojnë jashtë vendit. Kështu, Shqipëria renditet midis vendeve europiane e botërore me emigrimin më të lartë për frymë të …

Më shumë...

Jeta dhe krijimtaria e Selatin Novosellës, pasqyrë besnike e Lëvizjes sonë kombëtare që nga viti 1963 e deri tani

Selatin Novosella: Adem Demaçi do të jetojë në kujtesën tonë derisa të jetojë Kosova

Publicistika shqiptare në përgjithësi e në veçanti, ajo që është krijuar dhe po krijohet  në Kosovë dhe që ka disa specifika,  ka në mesin e vet emra të njohur të Lëvizjes së Rezistencës Kombëtare, të cilët krahas aktivitetit të organizuar atdhetar, krahas veprimtarisë konkrete kombëtare në shërbim të kombit e …

Më shumë...

Marjana Bulku: Intelektualët, këta mentorë që na edukojnë dhe frymëzojnë me vepra

Marjana Zeneli-Bulku

Shqipëria e paradokseve, e tranzicioneve të shpeshta, të gjata, Shqipëria e krizave, e diktaturave të egra, të fshehta, të kamufluara me mirazhe demokracie sot më shumë se kurrë ka nevojë të ndjehet se sa e pasur është intelektualisht me gjithë varfërinë e saj sistematike politike. Kur hedh sytë nëpër kryqëzime …

Më shumë...

Sytrim Halitaj: Kur drejtësia bëhet mallkim

Sytrim Halitaj

Ligji i mirëfilltë, e mban balancën e gjithë diversitetit së një vendi, duke e përjashtuar eskalimin e situatave në ekstremitete të formave të ndryshme. Prandaj, çdo ligj i cili i veçon qytetarët mbi bazën politike, etnike, fetare, gjinore, sociale apo tjetër, atëherë legjitimiteti dhe drejtësia në përgjithësi është selektive sepse …

Më shumë...

Kadri Veseli në Romë: Italia mbështet liberalizimin e vizave për qytetarët e Kosovës

Sot mbahet takimi i thirrur nga Veseli në mes Thaçit, Haradinajt, Ekipin Negociator, si dhe grupeve parlamentare

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli, në kuadër të vizitës zyrtare në Itali, është pritur në takim të veçantë nga kryetarja e Senatit italian, Maria Elisabetta Alberti Casellati, për të diskutuar për mbështetjen politike të shtetit italian për heqjen e vizave për qytetarët e Kosovës brenda këtij viti. Gjatë …

Më shumë...